ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

28.10.2010 р.

N К-23801/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі - Бим М. Є. (доповідач), Гончар Л. Я., Гордійчук М. П., Конюшка К. В., Черпіцької Л. Т., розглянувши у попередньому судовому засіданні справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві на постанову господарського суду Київської області від 25 червня 2009 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 3 червня 2010 року у справі N А7/506-08 за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві до відкритого акціонерного товариства "Техмашремонт" про стягнення суми, встановила:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з відкритого акціонерного товариства "Техмашремонт"заборгованість по відшкодуванню на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по списку N 1, у розмірі 30720 грн. 52 коп.

Постановою господарського суду Київської області від 25 червня 2009 року закрите провадження у справі в частині стягнення 2875 грн. 43 коп., в іншій частині позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 3 червня 2010 року постанова господарського суду Київської області від 25 червня 2009 року в частині відмови в задоволенні позову про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на суму 1529 грн. 55 коп. скасована та ухвалено в цій частині нова постанова про задоволення позовних вимог, в іншій частині постанова господарського суду Київської області від 25 червня 2009 року залишена без змін.

В касаційній скарзі позивач просить скасувати зазначені судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом встановлено, що у ВАТ "Техмашремонт" працювали особи, які отримали право виходу на пенсію на пільгових умовах відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Списку N 1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року N 1173, загальна сума відшкодувань витрат на виплату та доставку пенсій за серпень 2008 року становить 2875 грн. 43 коп.

Вказана сума сплачена товариством в добровільному порядку, а тому суд підставно закрив провадження у справі в цій частині.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підприємства, на яких працівники вийшли на пенсію на пільгових умовах, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій до досягнення працівниками пенсійного віку.

Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року N 21-1, визначений порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій особам, що працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1, підприємствами не відшкодовувалась.

Як встановлено судом, до розрахунку витрат на виплату і доставку пенсій, призначених за списком N 1 за серпень 2008 року, позивач включив осіб, що отримали право на пенсію до 1 січня 2004 року, а саме до набрання чинності зазначеним Законом.

Витрати на відшкодування витрат на доставку і виплату пенсій даним особам складають 21 266 грн. 60 коп. та вони є такими, що не підлягають відшкодуванню товариством.

Відповідно до пп. 6.6 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", доплати, надбавки та підвищення призначені відповідно до законодавства України, не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Оскільки, позивачем включено до розрахунку витрат на виплату і доставку пільгових пенсій суми додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень з урахуванням їх наступної індексації на суму 5048 грн. 94 коп., то вимоги про стягнення вказаної суми з відповідача не обґрунтовані та не узгоджуються з положеннями вищевказаної Інструкції, а тому суд підставно відмовив в задоволенні позову в цій частині.

Крім того, позивачем включено до розрахунку відшкодування витрати на виплату і доставку пенсій особам, що мають статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи та набули право на пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на суму 1529 грн. 55 коп.

Згідно пп. 6.7 п. 6 Інструкції фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, які призначені з додатковим зниженням пенсійного віку, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відшкодовуються протягом періоду цього додаткового зниження.

Позивач правомірно включив зазначені вище витрати до розрахунку відшкодування, а тому суд дійшов правильного висновку, що 1529 грн. 55 коп. підлягають стягненню з відповідача.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Згідно ч. 3 ст. 2201 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись ст. ст. 2201, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві відхилити, а постанову господарського суду Київської області від 25 червня 2009 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 3 червня 2010 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Суддя

М. Є. Бим

Судді:

 

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали