ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

03.02.2011 р.

N К-21945/10


Вищий адміністративний суд України у складі: головуючого - судді Островича С. Е. (доповідач у справі), суддів - Бившевої Л. І., Усенко Є. А., Костенко М. І., Степашко О. І., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного Фонду в Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 8 квітня 2010 року у справі за позовом Управління Пенсійного Фонду в Куйбишевському районі м. Донецька до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Куйбишевському районі м. Донецька про стягнення суми витрат з виплати та доставки пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період 1 липня 2009 року по 30 вересня 2009 року у загальному розмірі 4082 грн. 60 коп., встановила:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 1 грудня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 8 квітня 2010 року відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись із зазначеним рішеннями судів попередніх інстанцій Управління Пенсійного Фонду в Куйбишевському районі м. Донецька звернулось з касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 8 квітня 2010 року та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлено, Управлінням Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька були надіслані відповідачу акти щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 1 липня 2009 року по 30 вересня 2009 року, які були підписані відповідачем із розбіжностями на загальну суму 4082 грн. 60 коп.

Згідно Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 04.03.2003 року N 5, визначено механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій. Відповідно до п. 3 Порядку, відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до пунктів "а","в", "г" статті 26, статей 37, 38 та пенсії, виплачені відповідно до статей 91, 92 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в разі настання страхових випадків, визначених Переліком обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року N 1094. Відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання: щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, разом з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України складають акт щомісячної звірки за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягають відшкодуванню. На підставі акта узгоджується Довідка про відшкодування (Головним управлінням Пенсійного фонду та Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування), згідно з якою на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, Фонд соціального страхування перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду України.

Отже, ні Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності ", ні Порядком відшкодування витрат не передбачений такий захист прав позивача, як зобов'язання відповідача прийняти до відшкодування витрати на виплату та доставку пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва, зобов'язання прийняти до відшкодування витрати на виплату та доставку державної адресної допомоги до призначених пенсій у зв'язку з трудовим каліцтвом, стягнення суми витрат на виплату та доставку пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва та суми витрат на виплату та доставку державної адресної допомоги.

Виходячи з наведеного суди першої та апеляційної інстанції прийшли до помилкових висновків про те, що до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" чинним законодавством не був передбачений порядок покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених на підставі п. "б", "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і що вказані виплати проводяться з Державного бюджету.

Згідно ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Оскільки обставини справи встановлені повно і правильно, але суди неправильно застосували норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, тому судові рішення підлягають скасуванню із ухваленням нового рішення про задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 222, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду в Куйбишевському районі м. Донецька задовольнити.

Скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 8 квітня 2010 року.

Ухвалити нове рішення.

Позов Управління Пенсійного фонду в Куйбишевському районі м. Донецька задовольнити частково.

Стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Куйбишевському районі м. Донецька на користь Управління Пенсійного фонду в Куйбишевському районі м. Донецька 4082 грн. 60 коп. (чотири тисячі вісімдесят два грн. шістдесят коп.) фактичних витрат на виплату та доставку за період з 1 липня 2009 року по 30 вересня 2009 року.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали