ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

від 21 жовтня 2009 року

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України в складі: головуючого - Патрюка М. В., суддів: Жайворонок Т. Є., Мазурка В. А., Лященко Н. П., Пшонки М. П., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до відкритого акціонерного товариства "Гайворонський тепловозоремонтний завод" (далі - ГТРЗ) про стягнення винагороди та премії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення апеляційного суду Кіровоградської області від 10 червня 2008 року, встановила:

У лютому 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що з липня 1965 року до листопада 2007 року працював у відповідача на посаді майстра ремонтно-будівельної дільниці. Наказом від 30 листопада 2007 року N 125 він був звільнений з роботи на підставі ст. 38 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію. При звільненні йому не була виплачена винагорода за підсумками роботи за 2007 рік та премія за IV квартал 2007 року пропорційно відпрацьованому ним часу, у зв'язку із цим просив задовольнити його позов.

Рішенням Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 17 березня 2008 року позов ОСОБА_1 задоволено.

Рішенням апеляційного суду Кіровоградської області від 10 червня 2008 року рішення районного суду скасовано й ухвалено нове рішення про відмову ОСОБА_1 у задоволенні позову.

У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення, ухвалене судом апеляційної інстанції, і залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права.

Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Статтею 15 Закону України "Про оплату праці" передбачено форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Відповідно до ч. 2 ст. 97 КЗпП України форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження й розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно в колективному договорі, а у випадку, коли його не укладено, власником або уповноваженим ним органом за погодженням із профспілковим органом, що представляє інтереси більшості працівників, або, за його відсутності, з іншим органом, уповноваженим на представництво трудовим колективом.

Пунктами 7, 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року N 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" роз'яснено, що з урахуванням загальних положень законодавства про оплату праці суд у разі вирішення спорів з цих питань має з'ясовувати, чи були і як саме вони врегульовані у зазначеному порядку та чи було при цьому додержано норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною й галузевою (регіональною) угодами. При їх недодержанні застосовуються відповідно норми і гарантії, передбачені законодавством, генеральною, галузевою (регіональною) угодами. При вирішенні спорів про виплату премій, винагороди за підсумками роботи за рік чи за вислугу років, надбавок і доплат необхідно виходити з нормативно-правових актів, якими визначено умови та розмір цих виплат. Працівники, на яких поширюються зазначені нормативно-правові акти, можуть бути позбавлені таких виплат (або розмір останніх може бути зменшено) лише у випадках і за умов, передбачених цими актами. З мотивів відсутності коштів у проведенні вказаних виплат може бути відмовлено в тому разі, коли вони обумовлені в зазначених актах наявністю певних коштів чи фінансування.

Згідно з Положенням про виплату винагороди за підсумком роботи за рік, затвердженим наказом Укрзалізниці від 23 грудня 2003 року N 327-Ц, працівникам, які протягом календарного року звільнилися з підприємств залізничного транспорту у зв'язку з виходом на пенсію виплата винагороди провадиться пропорційно відпрацьованому часу. Це положення є додатком до галузевої угоди, що стосується регулювання діяльності роботи відповідача.

Районний суд з урахуванням вищенаведеного дійшов обґрунтованого висновку про право позивача на отримання винагороди за підсумками роботи за 2007 рік пропорційно відпрацьованому ним часу з 1 січня 2007 року до 30 листопада 2007 року, а також на отримання квартальної премії за IV квартал 2007 року пропорційно відпрацьованому позивачем часу з 1 жовтня 2007 року до 30 листопада 2007 року.

Скасовуючи це рішення, апеляційний суд не врахував наведеного та помилково вважав вимоги ОСОБА_1. безпідставними з тих підстав, що ГТРЗ не є державною установою й не фінансується з бюджету, а тому не діє галузева угода. Колективний договір не передбачає винагород і премій для працівників, що не перебували в штаті підприємства станом на 31 грудня поточного року.

Викладене свідчить про те, що апеляційний суд помилково скасував рішення суду першої інстанції, ухвалене відповідно до вимог ст. ст. 213, 214 ЦПК України, тому рішення суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню із залишенням у силі рішення суду першої інстанції з підстав, передбачених ст. 339 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 336, 339 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України ухвалила:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення апеляційного суду Кіровоградської області від 10 червня 2008 року скасувати, рішення Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 17 березня 2008 року залишити в силі.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

М. В. Патрюк

Судді:

Т. Є. Жайворонок

 

Н. П. Лященко

 

В. А. Мазурок

 

М. П. Пшонка

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали