Додаткова копія: Про стягнення витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 7 липня 2015 року

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі: головуючого - Коротких О. А., суддів - Волкова О. Ф., Гриціва М. І., Кривенди О. В., Кривенка В. В., Маринченка В. Л., Панталієнка П. В., Прокопенка О. Б., Терлецького О. О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Старовижівському районі Волинської області (далі - управління ПФУ, ПФУ відповідно) до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Седлище" (далі - Кооператив) про стягнення витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах, встановила:

У травні 2011 року управління ПФУ звернулося до суду з адміністративним позовом до Кооперативу про стягнення витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах, у сумі 11 524 грн. відповідно до пункту "ж" статті 13 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон N 1788-XII).

На обґрунтування позову управління ПФУ зазначило, що Кооператив є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому відповідно до Закону України від 9 серпня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) зобов'язаний відшкодовувати управлінню ПФУ витрати на виплату та доставку пільгової пенсії. Оскільки за відповідачем рахується один пенсіонер-пільговик - ОСОБА_1, якій пенсія призначена відповідно до цього Закону, то Кооператив повинен був сплати управлінню ПФУ з січня по грудень 2010 року 8510 грн. та з січня по квітень 2011 року - 3014 грн., а всього - 11524 грн. на відшкодування витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах.

Волинський окружний адміністративний суд постановою від 16 червня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2014 року, в задоволенні позовних вимог відмовив.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив із того, що порядок виплати пенсії ОСОБА_1 на час виникнення спірних відносин врегульовано підпунктом 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону N 1058-IV, а в цьому випадку пенсії фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України без наступного відшкодування таких витрат платником збору на обов'язкове пенсійне страхування. Тому відповідач не повинен відшкодовувати позивачу фактичні витрати на виплату та доставку призначеної на пільгових умовах пенсії за період із січня 2010 року по квітень 2011 року, виплаченої ОСОБА_1, оскільки вона відповідно до пункту "ж" статті 13 Закону N 1788-XII, отримуючи пенсію на пільгових умовах, досягла 50-річного віку з 18 листопада 2009 року та право на дострокову пенсію за віком.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 16 січня 2015 року відмовив у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою управління ПФУ на підставі пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).

У заяві про перегляд судових рішень Верховним Судом України з підстави, установленої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС, управління ПФУ вказує на неоднакове застосування Вищим адміністративним судом України одних і тих самих норм права у подібних правовідносинах, а саме пункту 2 Прикінцевих положень Закону N 1058-IV та підпункту 6.6 пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19 грудня 2003 року N 21-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N 64/8663; далі - Інструкція); просить скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду України від 16 січня 2015 року та направити справу на новий розгляд до суду касаційної інстанції.

На обґрунтування заяви додано, зокрема, копії ухвал Вищого адміністративного суду України від 27 листопада 2012 року (N К/9991/23768/11) (Ухвала N К/9991/23768/11), 21 лютого та 5 червня 2013 року (Ухвала N К/9991/67121/12) (NN К/9991/66655/12 (Постанова N 2а-2991/10/1070, К/9991/66655/12), К/800/1520/13 (Ухвала N К/800/1520/13), К/9991/67121/12 відповідно), які, на думку управління ПФУ, підтверджують неоднакове застосування касаційним судом одних і тих самих норм права у подібних відносинах.

У цих рішеннях касаційний суд у подібних правовідносинах дійшов висновку, що підприємство зобов'язане повністю відшкодовувати витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону N 1058-IV, в частині пенсій, призначених у порядку статті 13 Закону N 1788-XII.

Аналіз наведених рішень суду касаційної інстанції дає підстави вважати, що він неоднаково застосував одні і ті самі норми матеріального права.

Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у правозастосуванні, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України виходить із такого.

За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону N 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону N 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом N 1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону N 1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності зазначеним Законом.

За правилами абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону N 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до ПФУ плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком N 1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

В абзаці п'ятому цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону N 1788-XII, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону N 1058-IV.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону N 1788-XII, покриваються підприємствами та організаціями.

Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону N 1058-IV виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, а отже, і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок ПФУ та Державного бюджету України відповідно.

Однак специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб.

Так, згідно зі статтею 14 Закону N 1788-XII працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.

Аналіз положень пункту 2 Прикінцевих положень Закону N 1058-IV у контексті статті 14 Закону N 1788-XII дає підстави для висновку про те, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі статті 14 Закону N 1788-XII.

Згідно з пунктом 6 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону N 1058-IV.

За приписами пункту 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів ПФУ щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону N 1058-IV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом десяти днів з новопризначених пенсій.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до ПФУ зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що визначено пунктом 6.8 Інструкції.

Суди встановили, що за Кооперативом рахується один пенсіонер-пільговик - ОСОБА_1, якій пенсія призначена відповідно до пункту "ж" статті 13 Закону N 1788-XII. Згідно з цим пунктом на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Такий порядок визначено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 1992 року N 244 "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро та більше дітей".

Таким чином, висновок суду касаційної інстанції про відсутність у Кооперативу обов'язку відшкодовувати управлінню ПФУ витрати на виплату та доставку пенсії, призначеної відповідно до пункту "ж" статті 13 Закону N 1788-XII, є помилковим.

Отже, погоджуючись з висновками судів попередніх інстанцій про відмову у задоволенні позову управління ПФУ, касаційний суд не врахував, що рішення цих судів не відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України при вирішенні питання щодо правильного застосування пункту 2 Прикінцевих положень Закону N 1058-IV та підпункту 6.6 розділу 6 Інструкції, яка полягає у тому, що обов'язок з відшкодовування повністю витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону N 1058-IV, в частині пенсій, призначених у порядку статті 13 Закону N 1788-XII, покладений на підприємства.

Верховний Суд України неодноразово висловлював правову позицію у справах цієї категорії, зокрема, у постановах від 5 червня (N 21-167а12) (Постанова N 21-167а12) та 25 вересня 2012 року (NN 21-251а12 (Постанова N 21-251а12), 21-293а12 (Постанова N 21-293а12), 21-294а12 (Постанова N 21-294а12)), 16 квітня (Постанова N 21-12а13), 10 вересня (Постанова N 21-215а13), 8 жовтня 2013 року (Постанова N 21-310а13) (NN 21-12а13, 21-215а13, 21-310а13 відповідно), 11 лютого 2014 року (N 21-471а13) (Постанова N 21-471а13).

З урахуванням наведеного відповідно до частини другої статті 243 КАС ухвала Вищого адміністративного суду України від 16 січня 2015 року, ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2014 року, постанова Волинського окружного адміністративного суду від 16 червня 2011 року підлягають скасуванню, а позов - задоволенню.

Керуючись статтями 241 - 243 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України постановила:

Заяву управління Пенсійного фонду України в Старовижівському районі Волинської області задовольнити.

Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 16 січня 2015 року, ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2014 року, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 16 червня 2011 року скасувати, позов управління Пенсійного фонду України в Старовижівському районі Волинської області задовольнити.

Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу "Седлище" на користь управління Пенсійного фонду України в Старовижівському районі Волинської області заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгової пенсії в сумі 11524 грн.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 3 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий

О. А. Коротких

Судді:

О. Ф. Волков

 

М. І. Гриців

 

О. В. Кривенда

 

В. В. Кривенко

 

В. Л. Маринченко

 

П. В. Панталієнко

 

О. Б. Прокопенко

 

О. О. Терлецький




 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали