ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

31.03.2011 р.

N К-53187/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - судді-доповідача Бим М. Є., суддів - Гордійчук М. П., Конюшка К. В., Сіроша М. В., Харченка В. В., розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2009 року у справі N 7/81А за позовом Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова до відкритого акціонерного товариства "Український науково-дослідний інститут поліграфічної промисловості ім. Т. Г. Шевченка" про стягнення заборгованості, встановила:

У квітні 2008 року Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова звернулося з позовом до відкритого акціонерного товариства "Український науково-дослідний інститут поліграфічної промисловості ім. Т. Г. Шевченка" про стягнення 55949,91 грн.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" за період роботи на ВАТ "УНДІПП ім. Т. Г. Шевченка" були призначені пенсії науковим працівникам, проте відповідно до вимог Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про науково-технічну діяльність" N 1316-IV від 20.11.2003 року різницю між сумою пенсії, призначеної за цим законом, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, відповідач не відшкодував. Зазначає, що на виконання ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та п. 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно з Законом України "Про науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою КМУ від 24.03.2004 року N 372, відповідачу були направлені повідомлення: за 2006 рік на суму 22999,59 грн., за 2007 на суму 32950,32 грн. Всього за період з 01.01.2006 року по 31.12.2007 року підлягає відшкодуванню 55949,91 грн.

Постановою господарського суду Львівської області від 23 жовтня 2008 року позов задоволено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2009 року, постанова суду першої інстанції скасована та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову.

В касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова просить скасувати зазначене судове рішення апеляційного суду як таке, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та залишити в силі постанову суду першої інстанції, яку вважає законною та обґрунтованою.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, ВАТ "Український науково-дослідний інститут поліграфічної промисловості ім. Т. Г. Шевченка" є корпоративним підприємством ДАК "Українське видавничо-поліграфічне об'єднання" та утворене відповідно до постанови КМ України N 1870 від 26.11.98 р. шляхом перетворення Українського науково-дослідного інституту поліграфічної промисловості ім. Т. Г. Шевченка на вказане акціонерне товариство.

З Довідки N 3120 про включення до ЄДРПОУ вбачається, що дане Товариство за інституційним сектором економіки за КІСЕ належить до приватної нефінансової корпорації.

В матеріалах справи відсутні відомості про 100 % фінансування зазначеного Товариства з держбюджету.

Відповідно до частин 1 - 3 статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку:

чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років;

жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.

У відповідності до ч. 8 ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 221, 222 цього Закону.

Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Згідно Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою КМ України від 24.03.2004 N 372, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Оскільки апеляційний суд під час розгляду справи неправильно застосував норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, а суд першої інстанції вирішив спір з додержанням норм матеріального та процесуального права, то зазначена обставина відповідно до ч. 1 ст. 226 КАСУ є підставою для скасування постанови апеляційного суду, та залишення в силі постанови суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 222, 223, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова - задовольнити.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2009 року - скасувати.

Постанову господарського суду Львівської області від 23 жовтня 2008 року - залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Судді:

 

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали