ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

від 21 листопада 2007 року

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України в складі: головуючого - Гнатенка А. В., суддів: Косенка В. Й., Барсукової В. М., Балюка М. І., Гуменюка В. І., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до дочірнього автосервісного підприємства "Кременчукавтосервіс" відкритого акціонерного товариства "Полтава-Авто" про стягнення заборгованості із заробітної плати та відшкодування моральної шкоди, за касаційною скаргою дочірнього автосервісного підприємства "Кременчукавтосервіс" відкритого акціонерного товариства "Полтава-Авто" на рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 17 лютого 2005 року та ухвалу апеляційного суду Полтавської області від 18 травня 2005 року, встановила:

У листопаді 1999 року ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до дочірнього автосервісного підприємства "Кременчукавтосервіс" відкритого акціонерного товариства (далі - ВАТ) "Полтава-Авто" про стягнення заборгованості із заробітної плати та відшкодування моральної шкоди.

Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 17 лютого 2005 року позов ОСОБА_1 до дочірнього автосервісного підприємства "Кременчукавтосервіс" ВАТ "Полтава-Авто" про стягнення заборгованості із заробітної плати та відшкодування моральної шкоди задоволено частково. Стягнуто з дочірнього автосервісного підприємства "Кременчукавтосервіс" ВАТ "Полтава-Авто" на користь ОСОБА_1 кошти в сумі 6554 грн. 65 коп. у рахунок невиплаченої заробітної плати та компенсацій за невиплату заробітної плати; кошти в сумі 2335 грн. 21 коп. - компенсацію за затримку виплати заробітної плати при звільненні в період з 9 лютого 1999 року до вересня 2004 року; кошти в сумі 55000 грн. на відшкодування моральної (немайнової) шкоди; а також - 250 грн. за проведення судово-бухгалтерської експертизи.

Ухвалою апеляційного суду Полтавської області від 18 травня 2005 року рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 17 лютого 2005 року змінено: зменшено розмір стягнутої моральної шкоди до 25000 грн., у решті - рішення залишено без змін.

Не погодившись із зазначеними судовими рішеннями, дочірнє автосервісне підприємство "Кременчукавтосервіс" ВАТ "Полтава-Авто" подало до суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права, просить оскаржувані судові рішення скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.

Касаційна скарга дочірнього автосервісного підприємства "Кременчукавтосервіс" ВАТ "Полтава-Авто" підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним та обґрунтованим.

Задовольняючи позовні вимоги в частині стягнення моральної шкоди, з чим погодився й апеляційний суд, районний суд виходив із підстав, передбачених ст. 2371 КЗпП України.

Проте з такими висновками судів погодитися не можна, оскільки дійшли їх без повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин справи, прав та обов'язків сторін у даних правовідносинах, неправильно застосувавши норми матеріального та процесуального права.

Як убачається з матеріалів справи та встановлено судом, спірні правовідносини виникли з серпня 1997 року до березня 1998 року, тобто в період, за який не виплачена заробітна плата.

Статтею 2371 КЗпП України, якою передбачено відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику, КЗпП України доповнено 24 грудня 1999 року, а введено її в дію з 13 січня 2000 року.

Оскільки спірні правовідносини виникли між сторонами до введення в дію зазначеної норми права, то суди дійшли неправильного висновку, що вказана норма підлягає застосуванню.

За таких обставин рішення судів у частині стягнення моральної шкоди не можна вважати законними та обґрунтованими, тому відповідно до ст. 341 ЦПК України вони підлягають скасуванню з урахуванням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог щодо відшкодування моральної шкоди.

Разом з тим судами повно та всебічно встановлено обставини справи, рішення судів у частині задоволення вимог про стягнення заборгованості із заробітної плати відповідають вимогам закону та матеріалам справи.

Керуючись ст. ст. 336, 337, 341, 345 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України вирішила:

Касаційну скаргу дочірнього автосервісного підприємства "Кременчукавтосервіс" відкритого акціонерного товариства "Полтава-Авто" задовольнити частково.

Скасувати рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 17 лютого 2005 року та ухвалу апеляційного суду Полтавської області від 18 травня 2005 року в частині стягнення моральної шкоди та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в цій частині.

У решті касаційну скаргу дочірнього автосервісного підприємства "Кременчукавтосервіс" відкритого акціонерного товариства "Полтава-Авто" відхилити, а рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 17 лютого 2005 року та ухвалу апеляційного суду Полтавської області від 18 травня 2005 року залишити без змін.

Рішення оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

А. В. Гнатенко

Судді:

В. Й. Косенко

 

М. І. Балюк

 

В. М. Барсукова

 

В. І. Гуменюк

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали