ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

28.01.2010 р.

N К-19125/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - судді Леонтович К. Г., суддів: Васильченко Н. В., Гордійчук М. П., Кравченко О. О., Матолича С. В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою управління пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 7 листопада 2008 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 квітня 2009 року у справі N 2-а-25850/08 за позовом управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області до дочірнього підприємства "Шахта Металіст" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, встановила:

У жовтні 2008 року управління пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області звернулося в суд з позовом до дочірнього підприємства "Шахта Металіст" про стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в сумі 22065 грн. 20 коп. за період з 25.03.2008 р. по 25.09.2008 р., з якої на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком N 1 19899,04 грн. та за списком N 2 - 2166,16 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що працівникам відповідача були призначені пенсії на пільгових умовах на підставі п. "а", п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що відповідає списку N 1 та списку N 2.

Відповідно ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пп. 6.1 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України N 21-1 витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, підлягають відшкодуванню за рахунок власних коштів підприємства у розмірі 100 відсотків фактичних витрат.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 7 листопада 2008 року позовні вимоги задоволені.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2009 року постанова суду першої інстанції скасована, позовні вимоги задоволені частково. Стягнуто з дочірнього підприємства "Шахта Металіст" на користь управління Пенсійного Фонду України в Амвросіївському районі Донецької області заборгованість з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах за списком N 1, за період з 25 березня 2008 року по 25 вересня 2008 року у розмірі 19899 грн. 04 коп.

Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та ухвалити нове судове рішення, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, працівникам дочірнього підприємства "Шахта Металіст" були призначені пенсії на пільгових умовах на підставі п. "а", п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що відповідає списку N 1 та списку N 2.

Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області звернулося з позовом до дочірнього підприємства "Шахта Металіст" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в сумі 22065 грн. 20 коп. за період з 25.03.2008 р. по 25.09.2008 р., при цьому позивач визначив, що на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком N 1 становить 19899,04 грн., а за списком N 2 - 2166,16 грн., мотивуючи позовні вимоги, позивач посилається на п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкцію від 19.12.2003 р. N 21-1.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, послався на вимоги п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мотивуючи тим, що зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, а також на абз. 4 п. 1 ст. 2 та абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", яким об'єктами оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Суд апеляційної інстанції, відмовляючи в частині задоволення позовних вимог, щодо стягнення спірних сум за списком N 2, послалися на ті обставини, що до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" чинним законодавством взагалі не був передбачений порядок покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених на підставі п. п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Прикінцевими положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлений порядок покриття підприємствами та організаціями з коштів, призначених на оплату праці, фактичних витрат на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1, яким призначені відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Колегія суддів не погоджується з наведеними висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.

Працівникам дочірнього підприємства "Шахта Металіст" були призначені пенсії на пільгових умовах на підставі п. п. "а", "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Позовні вимоги стосуються компенсації витрат позивача на виплату і доставку пільгових пенсій працівникам відповідача за період з 25.03.2008 р. по 25.09.2008 р. пенсій в сумі 22065 грн. 20 коп., з них: на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що відповідає списку N 1 - 19899,04 грн., та за п. п. "б" - "з" вищенаведеного Закону, що відповідає списку N 2 - 2166,16 грн. Дані обставини сторонами не заперечуються.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог за списком N 2, суд апеляційної інстанції посилалися на ті обставини, що чинне законодавство не передбачало обов'язку відшкодування платниками збору виплачених їх працівникам пільгових пенсій, призначених відповідно до статті 13 Закону N 1788-XII, що позбавляло загальне відшкодування пільгових пенсій з урахуванням статусу загальнообов'язкового платежу.

Із законністю та обґрунтованістю наведених висновків апеляційного суду колегія суддів не погоджується.

Відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення відповідно до пунктів 1 та 2 статті 1 Закону України від 26 червня 1997 року N 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 400/97-ВР).

Згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону N 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону N 1788-XII до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.

Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону N 400/97-ВР встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Цей порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України не змінився у зв'язку з набранням чинності Законом України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) з 1 січня 2004 року.

Так, пунктом 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058-IV (в редакції, чинній у період, за який стягуються позивачем витрати на виплату та доставку пільгової пенсії працівникам відповідача) встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону N 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом N 1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону N 1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 зазначеного пункту підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності Законом N 1058-IV, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

В абзаці п'ятому цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону N 1058-IV.

Однак ці норми не стосуються спірних відносин та не поширюються на відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону N 1788-XII. Вони були направлені, зокрема, на: врегулювання відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України (абзац четвертий); встановлення джерела виплати пенсій іншим пільговим категоріям пенсіонерів (абзац п'ятий). Тобто ці норми були направлені на встановлення регулювання інших відносин, а не на зміну чинного регулювання спірних правовідносин.

Виходячи з наведеного, суд апеляційної інстанції прийшов до помилкових висновків щодо набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", чинним законодавством не був передбачений порядок покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених на підставі п. п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Разом з тим згідно наведених законодавчих норм виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, здійснюється з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону N 1058-IV.

Аналізуючи наведені законодавчі норми, позовні вимоги позивача законні та обґрунтовані в частині стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам відповідача, призначених за п. п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Доводи управління пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області спростовують доводи судів першої та апеляційної інстанції, а касаційна скарга підлягає частковому задоволенню із скасуванням постанов судів першої та апеляційної інстанції та частковим задоволенням позовних вимог.

Згідно ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги позивача дають підстави для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного, судами першої та апеляційної інстанції винесені незаконні і необґрунтовані рішення, постановлені з порушенням норм матеріального та процесуального права, які підлягають скасуванню, враховуючи, що судами попередніх інстанцій повно і правильно встановлені обставини справи, але неправильно дана оцінка обставинам справи суд касаційної інстанції має підстави для ухвалення по справі нового рішення та з урахуванням наведеного заявлений позов підлягає частковому задоволенню в частині стягнення сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно п. п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". При цьому колегія зазначає, що правильність нарахування та виплат суми пільгових пенсій за спірний період сторонами не заперечуються, справа в касаційному порядку переглядається в межах касаційної скарги, при цьому скаржник просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції з ухваленням рішення, однак, колегія суддів вважає, що касатор помилково просив про відмову в задоволенні позовних вимог, що суперечить його позовним вимогам.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України постановила:

Касаційну скаргу управління пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області задовольнити частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 7 листопада 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 квітня 2009 року скасувати, ухвалити по справі нове рішення.

Позов управління пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області до дочірнього підприємства "Шахта Металіст" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій задовольнити частково.

Стягнути з дочірнього підприємства "Шахта Металіст" на користь управління пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області 2166 (дві тисячі сто шістдесят шість) гривень 16 коп. В решті заявлених позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами у строк та у порядку, визначеними статтями 237 - 239 КАС України.

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали