ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

04.11.2002 р.

Справа N 6-8167кс01


У липні 2000 р. Ч. звернувся до суду з позовом до управління Державної пожежної охорони ГУ МВС (далі - Управління) про стягнення заробітної плати та відшкодування моральної шкоди.

Позовні вимоги Ч. мотивував тим, що з 14 квітня 1997 р. проходив службу на посаді пожежного пожежної частини і наказом від 1 червня 2000 р. був звільнений зі служби в запас за п. "є" ст. 63 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України (за власним бажанням), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 р. N 114.

Посилаючись на те, що при звільненні в запас розрахунок із ним проведений не був, позивач просив стягнути з відповідача грошове забезпечення за листопаді грудень 1998 р., грудень 1999 р. у розмірі 376 грн. 77 коп., допомогу на оздоровлення в розмірі 100 грн., компенсацію за продовольчий пайок у сумі 298 грн., компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків здійснення зазначених виплат у сумі 110 грн. 39 коп., а також відшкодувати моральну шкоду в розмірі 5 тис. грн.

У судовому засіданні позивач уточнив свої позовні вимоги та просив стягнути з відповідача середній заробіток за час затримки розрахунку в розмірі 786 грн. 16 коп., компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, а також відшкодувати моральну шкоду в розмірі 5 тис. грн.

Рішенням районного суду від 23 липня 2001 р. позовні вимоги задоволено частково: постановлено стягнути на користь Ч. середній заробіток за час затримки розрахунку в розмірі 787 грн. 16 коп., компенсацію за порушення строків виплати заробітної плати в сумі 110 грн. 39 коп. та відшкодувати моральну шкоду в розмірі 590 грн.

У касаційній скарзі відповідач порушив питання про скасування зазначеного судового рішення через порушення судом норм матеріального права.

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України визнала, що скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Ухвалюючи рішення про задоволення позову в частині стягнення на користь позивача середнього заробітку за час затримки розрахунку та відшкодування моральної шкоди, суд виходив з того, що зазначені вимоги підлягають задоволенню на підставі статей 115 - 116, 2371 КЗпП і статей 21 - 25 Закону "Про оплату праці".

Однак у п. 2 постанови від 24 грудня 1999 р. N 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" Пленум Верховного Суду України роз'яснив, що передбачені законодавством про працю норми її оплати і порядок вирішення спорів щодо заробітної плати не поширюються на рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ.

Питання оплати праці зазначеної категорії осіб та порядок вирішення відповідних спорів регулюються Законом "Про міліцію", Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України та іншими нормативними актами, при цьому відшкодування моральної шкоди ними не передбачено.

З урахуванням наведеного, а також того, що зазначений спір не випливає з трудових відносин, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України визнала, що висновок суду про поширення норм трудового законодавства на спірні правовідносини є помилковим, у зв'язку з чим скарга в цій частині підлягає задоволенню.

Разом з тим, ухвалюючи рішення про стягнення компенсації втрати позивачем частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, суд правильно керувався Законом "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19 жовтня 2000 р. та постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. N 159, а тому рішення суду в цій частині є обгрунтованим.

Керуючись ст. 334 ЦПК, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України касаційну скаргу Управління задовольнила частково - рішення районного суду від 23 липня 2001 р. в частині стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку та відшкодування моральної шкоди скасувала, справу в цій частині направила на новий розгляд до суду першої інстанції, а в решті залишила рішення без зміни.
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали