ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 20 квітня 2017 року

Судова палата у кримінальних справах Верховного Суду України у складі: головуючого, судді-доповідача - Ковтюк Є. І., суддів: Вус С. М., Канигіної Г. В., Короткевича М. Є., Пошви Б. М., при секретарях: Коваленко О. В., Тімчинській І. О., за участю: прокурора Генеральної прокуратури України - К. М. В., засудженого - ОСОБА_1 (у режимі відеоконференції), захисника - Г. Г. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за заявою захисника - Г. Г. І. про перегляд Верховним Судом України судових рішень щодо ОСОБА_1, установила:

вироком апеляційного суду Черкаської області від 25 травня 2010 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, неодноразово судимого, останнього разу 5 червня 1997 року вироком Золотоніського районного суду Черкаської області за статтею 94, частиною другою статті 140, частиною третьою статті 222 Кримінального кодексу України 1960 року і на підставі статті 42 цього Кодексу за сукупністю злочинів засудженого на дванадцять років позбавлення волі з конфіскацією всього майна та постановою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 5 листопада 2007 року звільненого умовно-достроково на одинадцять місяців двадцять шість днів, засуджено за:

пунктами 6, 9, 13 частини другої статті 115 Кримінального кодексу України (далі - КК) до покарання у виді довічного позбавлення волі з конфіскацією всього майна, яке є його власністю;

частиною четвертою статті 187 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк п'ятнадцять років з конфіскацією всього майна, яке є його власністю;

частиною другою статті 190 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк два роки;

частиною другою статті 194 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк вісім років;

частиною третьою статті 358 КК до покарання у виді обмеження волі на строк два роки, а на підставі статті 70 КК за сукупністю злочинів до покарання у виді довічного позбавлення волі з конфіскацією всього майна, яке є його власністю.

На підставі статті 71 КК за сукупністю вироків ОСОБА_1 призначено остаточне покарання у виді довічного позбавлення волі з конфіскацією всього майна, яке є його власністю.

ОСОБА_1 визнано винним і засуджено за вчинення злочинів за таких обставин.

У невстановлений час з метою отримання банківського кредиту ОСОБА_1 підробив трудовий договір від 1 листопада 2005 року, що нібито був укладений між ним і приватним підприємцем ОСОБА_2, згідно з яким він виконував роботу майстра та щомісячно отримував заробітну плату в розмірі 3900 гривень. Крім того, ОСОБА_1 підробив довідку з місця роботи від 24 березня 2008 року про отримання з вересня 2007 року по лютий 2008 року від приватного підприємця ОСОБА_2 заробітної плати в сумі 23200 гривень.

4 квітня 2008 року з метою використання цих підроблених документів ОСОБА_1 подав їх до відділення ВАТ КБ "Надра" у АДРЕСА_1, де того ж дня між ним та ВАТ КБ "Надра" був укладений договір про отримання кредиту в сумі 76999 гривень 50 копійок, які він використав на придбання автомобіля.

ОСОБА_1, повторно, 1 липня 2008 року підробив довідку з місця роботи у приватного підприємця ОСОБА_2 про отримання ним у період із січня по червень 2008 року доходу в розмірі 23775 гривень і цей підроблений документ використав, подавши його 2 липня 2008 року до ВАТ КБ "Надра", та після укладення кредитного договору отримав кредит у сумі 15000 гривень, який використав на власні потреби.

Крім того, наприкінці серпня 2008 року ОСОБА_1 шляхом обману та зловживання довірою, без наміру повертати кошти, отримав від ОСОБА_3 2500 гривень, передавши йому як заставу металеві ланцюжок та каблучку, видаючи їх за вироби із золота, але які насправді не мали великої матеріальної цінності.

11 грудня 2008 року приблизно о 3 годині ОСОБА_1, перебуваючи в будинку ОСОБА_3, що в АДРЕСА_2, з метою умисного вбивства та заволодіння чужим майном вчинив напад на ОСОБА_3. Під час розбою ОСОБА_1 умисно завдав потерпілому численні удари молотком по голові й тулубу та удар ножем у шию, заподіявши ОСОБА_3 тяжкі тілесні ушкодження у вигляді пошкодження сонної артерії та яремної вени, внаслідок чого потерпілий від гострої крововтрати помер на місці події. Далі ОСОБА_1 заволодів грошима потерпілого в сумі 4500 гривень та іншим майном на загальну суму 5414 гривень 17 копійок.

У господарській будівлі, що знаходилась на території цього ж домоволодіння, ОСОБА_1 побачив ОСОБА_4 та з метою приховати вчинені ним злочини, із застосуванням молотка, умисно вбив ОСОБА_4, а потім облив труп паливно-мастильними речовинами та підпалив його.

З метою умисного знищення майна ОСОБА_1 підпалив будинок та сарай ОСОБА_3, спричинивши матеріальну шкоду на загальну суму 19821 гривню 20 копійок.

Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України ухвалою від 7 грудня 2010 року вирок апеляційного суду щодо ОСОБА_1 змінила: з обвинувачення, визнаного судом доведеним, виключила посилання на заподіяння ОСОБА_1 значної шкоди потерпілому ОСОБА_3. У решті вирок залишила без зміни.

У заяві захисник Г. Г. І. порушує питання про перегляд Верховним Судом України судових рішень щодо ОСОБА_1 з підстави, передбаченої пунктом 3 статті 445 Кримінального процесуального кодексу України ( N 4651-VI) (далі - КПК), у зв'язку з невідповідністю судового рішення суду касаційної інстанції висновку щодо застосування норм права, викладеному в постановах Верховного Суду України від 9 листопада 2015 року в справі N 5-265кс(15)15 (Постанова N 5-265кс15) та від 21 грудня 2015 року в справі N 5-339кс(15)15 (Постанова N 5-339кс15), копії яких долучені нею до заяви.

Обґрунтовує заяву тим, що у справі щодо ОСОБА_1 допущено порушення статті 3, підпунктів "c", "d" пункту 3 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка належить до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та становить національне законодавство, що є підставою для перегляду судових рішень щодо ОСОБА_1 поза процесуальними строками на подання заяви.

Крім того, захисник посилається на норми статті 458 КПК ( N 4651-VI) і вважає, що правові позиції, сформульовані усім складом Верховного Суду України та викладені в постановах у конкретних справах, які розглядались на підставі рішень Європейського суду з прав людини (зокрема справи "Луценко проти України", "Нечипорук і Йонкало проти України" (Рішення)), є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, а тому дія цих постанов не обмежується будь-яким процесуальним строком. На думку захисника, зазначені правові позиції, як і практика Європейського суду з прав людини, мають бути враховані при розгляді справи щодо ОСОБА_1.

Захисник вважає, що вирок ґрунтується на недопустимих доказах, зібраних із застосуванням до її підзахисного та свідка ОСОБА_5 фізичного та психічного насильства. Стверджує, що суд обґрунтував свої висновки показаннями свідка ОСОБА_6, що мало вирішальне значення для вирішення справи, проте свідка не було допитано в судовому засіданні. Вважає, що касаційний суд розглянув справу без участі захисника, що, відповідно до пункту 4 частини першої статті 45 Кримінально-процесуального кодексу України 1960 року про обов'язкову участь захисника для особи, засудженої до довічного позбавлення волі, є порушенням права засудженого на юридичну допомогу.

Просить скасувати вирок апеляційного суду Черкаської області від 25 травня 2010 року й ухвалу колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 7 грудня 2010 року щодо ОСОБА_1 та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Судова палата у кримінальних справах Верховного Суду України (далі - Суд) заслухала суддю-доповідача, засудженого ОСОБА_1, який заявив клопотання про поновлення строку для подання заяви захисника та просив заяву задовольнити, пояснення захисника Г. Г. І. на підтримання заяви, думку прокурора про відсутність підстав для задоволення клопотання засудженого та заяви, перевірила матеріали кримінальної справи і матеріали, додані до заяви, обговорила доводи, наведені у заяві, та дійшла такого висновку.

1. Справу про перегляд судових рішень щодо ОСОБА_1 допущено до провадження Верховного Суду України за заявою захисника Г. Г. І., яка посилається на положення пункту 3 статті 445 КПК ( N 4651-VI).

Відповідно до вимог пункту 3 статті 445 КПК ( N 4651-VI) підставою для перегляду Верховним Судом України судових рішень є невідповідність судового рішення суду касаційної інстанції висновку щодо застосування норм права, викладеному в постанові Верховного Суду України.

Оспорюючи із зазначеної підстави ухвалу колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 7 грудня 2010 року щодо ОСОБА_1, захисник Г. Г. І. надала копії постанов Верховного Суду України від 9 листопада 2015 року в справі N 5-265кс(15)15 (Постанова N 5-265кс15) і від 21 грудня 2015 року в справі N 5-339кс(15)15 (Постанова N 5-339кс15).

2. У ході судового розгляду засуджений ОСОБА_1 заявив клопотання про поновлення строку на подання заяви захисника, посилаючись на те, що він не мав можливості звернутися до Верховного Суду України у передбачений законом строк із заявою про перегляд постановлених щодо нього судових рішень у зв'язку з ненаданням йому правової допомоги.

Таке клопотання підтримала захисник Г. Г. І., вважаючи відсутність захисника в суді касаційної інстанції під час касаційного розгляду справи щодо ОСОБА_1 поважною причиною пропущення строку на подання заяви.

3. Згідно зі статтею 444 КПК ( N 4651-VI) Верховний Суд України переглядає судові рішення у кримінальних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом ( N 4651-VI).

Частинами першою - третьою статті 447 КПК ( N 4651-VI) визначено конкретні строки, протягом яких учасники судового провадження вправі подати заяву про перегляд судових рішень Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 445 цього Кодексу ( N 4651-VI). Ці строки, встановлені законом, за функціональним призначенням є процесуально-правовими і можуть бути поновлені судом. Норми статті 447 КПК ( N 4651-VI) визначають період у часі - три місяці - і вказівку на подію (момент), із якої починається перебіг цього строку для подачі заяви про перегляд судового рішення, залежно від конкретної підстави, визначеної статтею 445 КПК.

Відповідно до частини другої статті 447 КПК ( N 4651-VI) строк подання заяви з підстави, передбаченої пунктом 3 статті 445 КПК ( N 4651-VI), становить три місяці з дня ухвалення судового рішення, щодо якого подається заява про перегляд, або з дня ухвалення постанови Верховного Суду України, на яку здійснюється посилання на підтвердження цієї підстави.

У частині шостій статті 447 КПК ( N 4651-VI) визначено, що пропущений строк може бути поновлений лише за умови його пропуску з поважних причин і вирішення цього питання покладається на суд.

4. Захисник Г. Г. І. подала заяву до Верховного Суду України 4 листопада 2016 року, тобто через п'ять років з дня ухвалення оспореного рішення суду касаційної інстанції. При цьому долучила до заяви копії постанов Верховного Суду України від 9 листопада 2015 року в справі N 5-265кс(15)15 (Постанова N 5-265кс15) і від 21 грудня 2015 року в справі N 5-339кс(15)15 (Постанова N 5-339кс15), що свідчить про пропуск строку на подання заяви, передбаченого частиною другою статті 447 КПК ( N 4651-VI).

Виходячи із системного аналізу норм процесуального закону, під поважними причинами слід розуміти лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, пов'язані дійсно з істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливлювали своєчасне звернення до суду у визначений законом строк.

З огляду на викладене Суд вважає, що причини, на які засуджений ОСОБА_1 та захисник вказують як на підстави для поновлення строку на подання заяви, не можуть бути визнані такими обставинами, які безпосередньо унеможливлювали вчинення ними зазначеної процесуальної дії у визначений законом строк, а тому не є поважними причинами для поновлення строку.

5. Крім того, Суд звертає увагу на положення статті 458 КПК ( N 4651-VI), відповідно до яких висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, ухваленій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 ( N 4651-VI) і 2 статті 445 цього Кодексу ( N 4651-VI), є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності відповідну норму права, та для всіх судів загальної юрисдикції, які зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із судовим рішенням Верховного Суду України.

Отже, вказані положення закону свідчать, що перегляд судових рішень з підстави невідповідності судового рішення суду касаційної інстанції висновку щодо застосування норм права, викладеному в постанові Верховного Суду України, можливий у тих випадках, коли за результатами розгляду конкретних справ з підстав, передбачених пунктами 1 ( N 4651-VI) і 2 статті 445 КПК ( N 4651-VI), Верховний Суд України здійснив певну функцію нормоконтролю, вказавши, як саме повинна застосуватися норма права, що була неоднаково застосована (статті 455 ( N 4651-VI), 456 КПК ( N 4651-VI)).

Оскільки заяву захисником Г. Г. І. подано з пропуском процесуального строку, що унеможливлює перегляд Верховним Судом України оспорених судових рішень, у задоволенні її заяви необхідно відмовити.

Керуючись статтями 447 ( N 4651-VI), 453 ( N 4651-VI), 454 ( N 4651-VI), 456 Кримінального процесуального кодексу України ( N 4651-VI), Судова палата у кримінальних справах Верховного Суду України постановила:

Відмовити у задоволенні заяви захисника Г. Г. І. про перегляд Верховним Судом України судових рішень щодо ОСОБА_1.

Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім як з підстави, передбаченої пунктом 4 статті 445 Кримінального процесуального кодексу України ( N 4651-VI).

 

Головуючий

Є. І. Ковтюк

Судді:

С. М. Вус

 

Г. В. Канигіна

 

М. Є. Короткевич

 

Б. М. Пошва

 

* * *

ОКРЕМА ДУМКА

Судді Верховного Суду України Пошви Б. М. у справі за заявою захисника Г. Г. І. в інтересах засудженого ОСОБА_1 щодо постанови Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 20 квітня 2017 року (далі - ВСУ) про перегляд судових рішень щодо останнього з підстави, передбаченої пунктом 3 частини першої статті 445 Кримінального процесуального кодексу 2012 року ( N 4651-VI) (далі - КПК 2012 року).

1. У постанові від 20 квітня 2017 року Судова палата у кримінальних справах ВСУ постановила рішення про відмову у задоволенні заяви захисника Г. Г. І. про скасування вироку апеляційного суду Черкаської області від 25 травня 2010 року та ухвали колегії суддів Судової палати у кримінальних справах ВСУ від 7 грудня 2010 року щодо ОСОБА_1, засудженого за частиною четвертою статті 187, пунктами 6, 9, 13 частини другої статті 115, частиною другою статті 194, статтею 70 Кримінального кодексу України (далі - КК) до довічного позбавлення волі з конфіскацією всього майна та направлення справи на новий розгляд до компетентного суду першої інстанції, як поданої з пропуском процесуального строку, що унеможливлює перегляд ВСУ оспорених судових рішень.

2. У заяві захисник Г. Г. І. порушувала питання про перегляд ВСУ судових рішень щодо ОСОБА_1 з підстави, передбаченої пунктом 3 статті 445 КПК 2012 року ( N 4651-VI), у зв'язку з невідповідністю судового рішення суду касаційної інстанції висновку щодо застосування норм права, викладеному в долучених до заяви постановах ВСУ від 9 листопада 2015 року в справі N 5-265кс(15)15 (Постанова N 5-265кс15) та 21 грудня 2015 року в справі N 5-339кс15 (Постанова N 5-339кс15) та інших.

У наведених постановах ВСУ і про що є доводи у справі ОСОБА_1, встановлено факт порушення статті 3, підпунктів "c", "d" пункту 3 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція), у зв'язку з чим рішення національних судів було скасовано, а справи направлено на новий судовий розгляд.

Одночасно у доданих до заяви постановах ВСУ було визначено правові позиції про застосування норм процесуального права, які відповідно до вимог статті 458 КПК 2012 року ( N 4651-VI) є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень і підставою для перегляду судових рішень щодо ОСОБА_1.

Зокрема, роз'яснення дано щодо застосування: статті 45 Кримінально-процесуального кодексу України 1960 року (далі - КПК 1960 року) про право на обов'язкову участь захисника особи, засудженої до довічного позбавлення волі; статті 53 КПК 1960 року про обов'язок суду забезпечити реалізацію конституційного права засудженого на захист; статті 22 КПК 1960 року та ін.

Захисник вважає, що правові позиції було визначено усім складом ВСУ у конкретних справах, які розглядались на підставі рішень Європейського суду з прав людини (далі - Суд) зокрема, справи "Луценко проти України", "Нечипорук і Йонкало проти України" (Рішення) - постанова ВСУ N 5-27кс11, "Шабельник проти України" 19 лютого 2005 року, "Максименко проти України" від 20 грудня 2011 року, рішення у справі "Жизіцький проти України", яке набуло статусу остаточного 19 травня 2015 року (постанова ВСУ N 5-265кс15 (Постанова N 5-265кс15)), а тому дія цих постанов не обмежуються будь-яким процесуальним строком.

На думку захисника, зазначені правові позиції, як і практика Суду, мають бути враховані при розгляді справи щодо ОСОБА_1.

Зі змісту заяви захисника вбачається, що для перегляду судових рішень щодо ОСОБА_1 ВСУ має керуватися статтею 26 Віденської Конвенції "Про право міжнародних договорів" від 23 травня 1969 року (ратифікована Україною 14 травня 1986 року у складі СРСР) якою передбачено, що "кожен чинний договір є обов'язковим для його учасників і повинен добросовісно виконуватися" і "учасник не може посилатися на положення свого внутрішнього права як на виправдання для невиконання ним договору" (ст. 27).

Крім того, захисник вважає, що вирок щодо ОСОБА_1 ґрунтується на недопустимих доказах, зібраних із застосуванням до її підзахисного та свідка ОСОБА_2 фізичного та психічного насильства. Стверджує, що суд обґрунтував свої висновки показаннями свідка ОСОБА_3, що мало вирішальне значення для вирішення справи, проте свідка не було допитано в судовому засіданні. Касаційний суд розглянув справу без участі захисника, що, відповідно до пункту 4 частини першої статті 45 КПК 1960 року про обов'язкову участь захисника для особи, засудженої до довічного позбавлення волі, є порушенням права засудженого на юридичну допомогу.

Суд у рішеннях по справах "Луценко проти України" від 18 грудня 2008 року, "Лазаренко проти України" від 28 жовтня 2010 року (Рішення), "Корнєв і Карпенко проти України" від 21 жовтня 2010 року (Рішення), констатував порушення пункту 3 статті 6 Конвенції у зв'язку з тим, що вироки національних судів було постановлено на показаннях свідків, яких засуджені не могли допитати у суді, а їх показання мали вирішальне значення для їх засудження.

Таке ж значення для засудження ОСОБА_1, на думку захисника, мали показання свідка ОСОБА_3, якого він не зміг допитати у суді.

Дана обставина, за аналогією з постановами ВСУ N 5-7кс11 (Постанова N 5-7кс11) щодо Л. Л. Л.; N 5-6кс11 щодо Л. С. М.; N 5-11кс11 щодо К. С., якими ВСУ було скасовано рішення національних судів і справи направлено на новий судовий розгляд є підставою і для скасування рішень щодо ОСОБА_1.

Як на підставу скасування судових рішень щодо ОСОБА_1, постановлених на доказах, які є недопустимими відповідно до положень статті 62 Конституції України та статті 6 Конвенції, захисник посилається у пунктах 2 - 5 заяви на докази, якими органи державного обвинувачення не вправі обґрунтовувати винуватість ОСОБА_1, оскільки вони здобуті з порушенням статті 62 Конституції України, тобто незаконним шляхом.

Це стосується оцінок Суду щодо застосування до Н. І. М., Ж. В. Ц., Я. О. В. електричного струму, як форми жорстокого поводження з ознаками катування.

За наявності указаних недопустимих доказів і у справі щодо ОСОБА_1, рішення національних судів щодо нього, також мають бути скасовані, як і щодо згаданих вище осіб.

3. Відмова суду перевірити заяву, доводи і докази, надані сторонами та оцінити їх неупереджено, як це визначено практикою Суду, за доводами захисника ОСОБА_1, повинна розглядатись як відмова від виконання судом своїх зобов'язань за пунктом 1 статті 6 Конвенції.

Не погоджуюсь з висновками Судової палати у кримінальних справах ВСУ у постанові у справі щодо ОСОБА_1 про відмову у задоволенні заяви захисника Г. Г. І., як поданої з пропуском процесуального строку, що унеможливлює перегляд ВСУ оспорених судових рішень і на підставі статті 375 КПК 2012 року ( N 4651-VI) висловлюю окрему думку про таке.

4. Главою 33 КПК 2012 року ( N 4651-VI) визначено процедуру перегляду судових рішень ВСУ у кримінальних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.

Однією з підстав перегляду, передбаченого частиною першою статті 445 КПК 2012 року ( N 4651-VI), зокрема, пунктом 3 ( N 4651-VI), є невідповідність судового рішення суду касаційної інстанції висновку щодо застосування норм права, викладеному в постанові ВСУ.

Заява про перегляд ВСУ судового рішення, з підстави, передбаченої пунктом 3 частини першої статті 445 КПК 2012 року ( N 4651-VI), як це визначено у статті 447 КПК 2012 року ( N 4651-VI), подається протягом трьох місяців з дня ухвалення судового рішення, щодо якого подається заява про перегляд, або з дня прийняття постанови ВСУ, на яку здійснюється посилання на підтвердження підстави, передбаченої пунктом 3 частини першої статті 445 КПК 2012 року.

Пунктом шостим статті 447 КПК 2012 року ( N 4651-VI) також передбачено, що у разі пропущення строку, встановленого частинами першою-третьою цієї статті, з причин, визнаних поважними, суд за клопотанням особи, яка подала заяву про перегляд судового рішення, може поновити цей строк. Заява про перегляд судового рішення залишається без розгляду, якщо особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, а також, якщо в поновленні строку відмовлено. Питання про поновлення строку для подання заяви про перегляд судового рішення або про залишення заяви без розгляду вирішується судом без виклику учасників судового провадження та за результатами розгляду постановляється відповідна ухвала.

5. Із матеріалів провадження за заявою захисника Г. Г. І. в інтересах засудженого ОСОБА_1 убачається, що її заява, яка стала предметом перегляду Судовою палатою у кримінальних справах ВСУ 20 квітня 2017 року, була допущена до розгляду трьома суддями 22 листопада 2016 року після її неодноразового подання захисником. В ухвалі N 5-440кз16 колегія суддів зазначила, що вона перевірила доводи заяви та додані до неї документи та дійшла висновку про необхідність відкриття провадження в справі щодо ОСОБА_1 для розгляду її ВСУ в передбаченому КПК 2012 року ( N 4651-VI) порядку. Тобто, ще 22 листопада 2016 року трьома суддями було вирішено питання про дотримання заявником строків звернення до суду, про які зазначено у статті 447 КПК 2012 року ( N 4651-VI), оскільки у справі відсутні окремі думки кого-небудь із суддів про іншу позицію.

6. Підтримуючи правильність допуску заяви захисника Г. Г. І. в інтересах засудженого ОСОБА_1 до перегляду ВСУ, я виходив з наведеної захисником правової позиції, висловленої у Рішенні Суду від 30 травня 2013 року у справі "Наталія Михайленко проти України" (Рішення), де Судом констатовано, що у цій справі суддя суду першої інстанції з формальних підстав, повернувши заяву М. Н. без розгляду, тобто фактично відмовив їй у реалізації гарантованого пунктом 1 статті 6 Конвенції права на розгляд справи судом.

Даючи оцінку порушеного М. Н. права на доступ до суду, ВСУ у постанові від 24 лютого 2014 року вирішив, що "згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини застосовувані державою обмеження в доступі особи до національного суду не повинні звужувати чи зменшувати залишені особі можливості доступу до суду в такий спосіб або такою мірою, що буде нівельована сама суть права. Більше того, встановлене державою обмеження суперечитиме пункту 1 статті 6 Конвенції, якщо воно не має законної мети і якщо не буде забезпечено пропорційного співвідношення між застосованими засобами та поставленою метою (рішення від 21 вересня 1994 року у справі "Фаєд проти Сполученого Королівства" (п. 65), рішення від 18 лютого 1999 року у справі "Байт і Кеннеді проти Німеччини" (п. 59), рішення від 10 травня 2001 року у справі "Т. Р. та К. М. проти Сполученого Королівства" (п. 98), рішення від 10 травня 2001 року у справі "X. та інші проти Сполученого Королівства" (п. 93), рішення від 12 липня 2001 року у справі "Принц Ліхтенштейну Ганс-Адам II проти Німеччині (п. 45).

Що стосується часових меж звернення до ВСУ з підстав порушення конвенційних норм, в т. ч. статей 3 і 6 Конвенції, то вважаю, що в рішенні щодо прийнятності заяви N 54825/00 "Євгена Невмержицького проти України" від 23 січня 2003 року Суд вирішив, що "відповідно до загальновизнаних принципів міжнародного права, Високі Договірні Сторони є зв'язаними положеннями Конвенції лише відносно фактів, які мали місце після вступу Конвенції в силу для цієї держави. Для України Конвенція набула чинності з 11 вересня 1997 року, коли декларація про визнання Україною права на подання індивідуальної скарги набула законної сили", а тому заява в інтересах ОСОБА_1 чи інші подібні заяви, повинні вирішуватися з урахуванням практики Суду, як це і передбачено статтями 7 ( N 4651-VI), 8 ( N 4651-VI), 9 ( N 4651-VI), пунктом 3 статті 445 ( N 4651-VI), статтею 458 КПК 2012 року ( N 4651-VI).

У заяві захисника Г. Г. І. йдеться про неодноразові порушення українськими судами статті 6 Конвенції (Право на справедливий суд), в т. ч. і про катування електрострумом засудженого ОСОБА_1 працівниками міліції, що додатково свідчить про порушення статті 3 Конвенції і статті 28 Конституції України, а тому законної мети для не допуску заяви до суду і відмови в її розгляді не було.

Крім того, захисник у заяві послалася на рішення Суду у справі "Зякун проти України" від 25 лютого 2016 року, яким також встановлено порушення статей 3 і 6 Конвенції (про яке йдеться у її заяві і щодо ОСОБА_1) а також у судовому засідання доповнила свою заяву посиланням на постанову ВСУ у справі N 5-445кс15(16) від 6 лютого 2017 року за заявою З. В. О., якою скасовано судові рішення щодо нього і справу направлено на новий судовий розгляд, як на підтвердження повного дотримання вимог статті 447 КПК 2012 року ( N 4651-VI), тобто і на звернення до ВСУ у трьохмісячний строк з дня прийняття постанови ВСУ, на яку здійснюється посилання і підстави, передбаченої пунктом 3 частини 1 статті 445 КПК 2012 року ( N 4651-VI).

7. На початку судового розгляду справи у режимі відеоконференції засуджений ОСОБА_1 від свого імені заявив клопотання про поновлення строку на звернення до ВСУ, оскільки йому на час розгляду справи в касаційній інстанції не було надано належної правової допомоги захисником, так як той не з'явився в судове засідання. Також засуджений зазначив, що до нього застосовувалось катування електрострумом, що є грубим порушенням його конституційного і конвенційного права, про що наведено у заяві захисника, а тому він просить викладені у ній доводи розглянути.

Через розгляд його справи ОСОБА_1 просить виправити судову помилку, оскільки своє засудження за епізодами: вбивства, розбійного нападу та знищення майна потерпілих вважає незаконним, так як указаних злочинів він не вчиняв.

Із незрозумілих причин клопотання засудженого розглянуто не було.

8. Вважаю, що клопотання засудженого про виправлення судової помилки у рішеннях національних судів є складовою верховенства права, згідно практики Суду, про яку йдеться, зокрема, у рішенні Суду у справі "Пономарьов проти України" від 3 квітня 2008 року.

У ньому Суд нагадує, що "одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який передбачає повагу до принципу res judicata - принципу остаточності рішень суду. Цей принцип наголошує, що жодна зі сторін не має права вимагати перегляду остаточного та обов'язкового рішення суду просто тому, що вона має на меті добитися нового слухання справи та нового її вирішення. Повноваження вищих судових органів стосовно перегляду мають реалізовуватись для виправлення судових помилок та недоліків судочинства, але не для здійснення нового судового розгляду. Перегляд не повинен фактично підміняти собою апеляцію, а сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду. Винятки із цього принципу можуть мати місце лише за наявності підстав, обумовлених обставинами важливого та вимушеного характеру (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Рябих проти Росії" п. 52), (п. 40).

Виправлення судової помилки є не реалізованим в українській судовій практиці, але поширеним інститутом (способом) виправлення судових помилок та недоліків судочинства через верховенство права в країнах членах Ради Європи, визначеного практикою Суду і міжнародним договором, яким є Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року.

У справах щодо України практика Суду, маючи пріоритетне значення як міжнародний договір, є обов'язковою до виконання українськими судами і всіма державними органами у справах щодо України, відповідно до статті 46 Конвенції, і положень частини першої статті 2 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року.

Частиною першою статті 13 цього Закону передбачено "заходи загального характеру, які вживаються з метою забезпечення додержання державою положень Конвенції, порушення яких встановлене Рішенням, забезпечення усунення недоліків системного характеру, які лежать в основі виявленого Судом порушення, а також усунення підстави для надходження до Суду заяв проти України, спричинених проблемою, що вже була предметом розгляду в Суді". Зокрема, для судів таким заходом "є зміна практики застосування чинного законодавства".

Наведене законодавче забезпечення підтверджує наявність правових підстав для зміни практики українськими судами, в т. ч. для виправлення судових помилок та недоліків судочинства через дію верховенство права.

Такий обов'язок суддів передбачено частиною 1 статті 129 Конституції згідно якої "суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права".

У цьому ж рішенні у справі "Пономарьов проти України" від 3 квітня 2008 року Суд, обґрунтовуючи процедуру виправлення судової помилки, зазначає, що "ця справа стосується не екстраординарного перегляду остаточного та обов'язкового рішення суду в порядку нагляду чи за нововиявленими обставинами (див., також рішення у справі "Трегубенко проти України" від 2 листопада 2004 року (пп. 34 - 38) та рішення у справі "Правєдная проти Росії" від 18 листопада 2004 року (пп. 27 - 34), а відновлення провадження через значний період часу шляхом поновлення строку на ординарне апеляційне оскарження. Правова система багатьох країн-членів передбачає можливість продовження строків, якщо для цього є обґрунтовані підстави. Разом з тим, якщо строк на ординарне апеляційне оскарження поновлений зі спливом значного періоду часу та за підстав, які не видаються переконливими, (як у цій справі, де нібито складне економічне становище перешкоджало відповідачу сплатити державне мито (пункти 19 та 20), таке рішення може порушити принцип юридичної визначеності, так як і перегляд в порядку нагляду. Суд визнає, що вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави. Однією із таких підстав може бути, наприклад, неповідомлення сторін органами влади про прийняті рішення у їхній справі. Проте навіть тоді можливість поновлення не буде необмеженою, оскільки сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Олександр Шевченко проти України" від 26 квітня 2007 року п. 27, та "Трух проти України" від 14 жовтня 2003 року).

У кожній справі національні суди мають перевіряти, чи виправдовують підстави для поновлення строків для оскарження втручання у принцип res judicata, особливо як у цій справі, коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів ні у часі, ні в підставах для поновлення строків" (п. 41).

Вважаю, що у справі ОСОБА_1 така перевірка підстав для поновлення строків не здійснювалася, оскільки троє суддів в ухвалі про відкриття провадження за заявою захисника Г. Г. І. від 22 листопада 2016 року N 5-440кз16 погодилися з доводами захисника, що строки на звернення до суду не пропущено.

9. Судова палата у кримінальних справах ВСУ заслухала пояснення захисника Г. Г. І., прокурора у справі К. М. В., відповіді на запитання засудженого ОСОБА_1, тобто у повному обсязі дослідила матеріали справи, тобто фактично здійснила її перегляд, однак судової помилки у проголошеному у справі рішенні щодо ОСОБА_1 не виправила і таким чином свого обов'язку від імені держави гарантувати кожному, хто перебуває під її юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I Конвенції (стаття 1 Конвенції), зокрема, статті 6 Конвенції не виконала, а тому справа щодо ОСОБА_1 мала б бути невідкладно переглянута повторно.

Серед додаткових аргументів для нового перегляду є практика Суду у рішення у справі "Пантелеєнко проти України" від 25 червня 2006 року про те, що "положення пункту 2 статті 6 Конвенції поширюються на весь хід розгляду кримінальної справи, а не тільки на обґрунтованість обвинувачення" (п. 30) і (п. 67).

 

Суддя Верховного Суду України

Б. М. Пошва
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково.
RSS канали