ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 1 березня 2011 року

Про відмову щодо стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та пені, нарахованої на таку заборгованість

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - Цуркана М. І., суддів: Бим М. Є., Калашнікової О. В., Чалого С. Я., Черпіцької Л. Т., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Немирівського районного центру зайнятості до Відкритого акціонерного товариства "Немирівське автотранспортне підприємство N 10547" про стягнення коштів, що переглядається за касаційною скаргою Відкритого акціонерного товариства "Немирівське автотранспортне підприємство N 10547" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 25.02.2008 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2009 р., встановила:

У грудні 2007 р. Немирівський районний центр зайнятості (Центр зайнятості) звернувся до суду з позовом до ВАТ "Немирівське автотранспортне підприємство N 10547" (далі - Підприємство) про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та пені, нарахованої на таку заборгованість.

Зазначали, що за результатами перевірки відповідача складено акт N 81 від 12.11.2007 р., яким зафіксовано заборгованість останнього зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в розмірі 3284,88 грн. та нарахована пеня в розмірі 1429,75 грн.

Посилаючись на положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", просили суму заборгованості стягнути з відповідача.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 25.02.2008 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2009 р., позов задоволено.

У касаційній скарзі Підприємство, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувані рішення скасувати, а у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доповідача, здійснивши перевірку доводів касаційної скарги, матеріалів справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню.

Судами встановлено, що за результатами перевірки Центром зайнятості відповідача складено акт N 81 від 12.11.2007 р., яким зафіксовано заборгованість останнього зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в розмірі 3284,88 грн. та нарахована пеня в розмірі 1429,75 грн.

Також встановлено, що така заборгованість зі сплати страхових внесків утворилася в період з 01.01.2001 р. по 01.06.2002 р.

Задовольнивши позов, суд 1-шої інстанції, а апеляційний суд, погодившись з таким висновком, виходили з того, що відповідач є платником внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, а оскільки факт несплати спірної суми внесків сторонами не заперечується, то заборгованість та нарахована на неї сума пені підлягають стягненню з відповідача.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України з такими висновками судів не погоджується.

З матеріалів справи вбачається, що ухвалою Господарського суду Вінницької області від 17.12.2002 р. порушено справу про банкрутство ВАТ "Немирівське автотранспортне підприємство N 10547". Ухвалою цього ж суду від 12.03.2003 р. затверджено реєстр вимог кредиторів, які звернулися до суду із відповідною заявою. Серед таких кредиторів відсутній Центр зайнятості, а його вимоги до реєстру не включені.

Відповідно до положень ст. 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції на час відкриття провадження у справі про банкрутство відповідача) конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.

Вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не розглядаються і вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.

Таким чином, за правилами вищенаведеної норми, вимоги щодо заборгованості Підприємства перед Центром зайнятості, які не були включені до реєстру вимог кредиторів, вважаються погашеними з моменту винесення ухвали господарського суду про затвердження такого реєстру - тобто з 12.03.2003 р. Це означає, що на час подачі цього позову спірна заборгованість відсутня, відтак стягненню не підлягає.

Проте судами не дано належної оцінки цьому факту, що потягло за собою ухвалення незаконних судових рішень, які підлягають скасуванню відповідно до ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

За правилами вищенаведеної статті суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів 1-шої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди 1-шої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 222, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Немирівське автотранспортне підприємство N 10547" задовольнити.

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 25.02.2006 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2009 р. скасувати, у справі ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав у строки та в порядку, встановлених статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали