ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 4 липня 2011 року

Верховний Суд України у складі: головуючого - Кривенка В. В., суддів - Балюка М. І., Барбари В. П., Берднік І. С., Гошовської Т. В., Григор'євої Л. І., Гуля В. С., Гуменюка В. І., Гусака М. Б., Ємця А. А., Жайворонок Т. Є., Заголдного В. В., Канигіної Г. В., Ковтюк Є. І., Колесника П. І., Короткевича М. Є., Косарєва В. І., Лященко Н. П., Маринченка В. Л., Охрімчук Л. І., Панталієнка П. В., Пивовара В. Ф., Потильчака О. І., Пошви Б. М., Прокопенка О. Б., Романюка Я. М., Сеніна Ю. Л., Скотаря А. М., Таран Т. С., Терлецького О. О., Тітова Ю. Г., Шицького І. Б., Яреми А. Г., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Гощанському районі Рівненської області (далі - Управління) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії, встановив:

У січні 2007 року ОСОБА_1 звернулася в Гощанський районний суд Рівненської області з позовом до Управління про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії з її перерахунку з 1 квітня 2006 року згідно з довідкою N 2477 від 2 жовтня 2006 року з врахуванням премії у сумі 1083 грн. 60 коп.

Постановою Гощанського районного суду Рівненської області від 27 квітня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2007, року позовні вимоги задоволено.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 22 лютого 2011 року (Постанова N К-19835/07) рішення судів попередніх інстанцій скасовано та прийнято нове - про відмову у задоволенні позову.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився апеляційний суд, виходив із того, що відповідно до статті 371 Закону України від 16 грудня 1993 року N 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон N 3723-XII) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Такий перерахунок здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, суди дійшли висновку про те, що оскільки моментом виникнення права як на отримання премії, так і на перерахунок пенсії є 1 квітня 2006 року, то позивачка має право на такий перерахунок з 1 квітня 2006 року на підставі довідки від 2 жовтня 2006 року N 2477 з урахуванням премії у розмірі 1083 грн. 60 коп.

Вищий адміністративний суд України, скасовуючи рішення судів попередніх інстанцій та приймаючи у справі нове - про відмову у задоволенні позову, виходив із такого.

Відповідно до пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року N 100 (далі - Порядок), премії включаються у заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Отже, премія, яка нарахована та виплачена у певному місяці за результатами роботи попереднього місяця, включається у заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону N 3723-XII у тому місяці, в якому вона була нарахована та виплачена. Таким чином, суд касаційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для врахування нарахованої та виплаченої у червні 2006 року премії у заробітну плату для перерахунку пенсії позивача з 1 квітня 2006 року.

Не погоджуючись із ухвалою касаційного суду, ОСОБА_1 звернулася із заявою про її перегляд з підстави неоднакового застосування касаційним судом статті 371 Закону N 3723-XII та пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року N 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - постанова N 865).

У судовому рішенні, на яке позивачка посилається як на підставу для допуску справи до провадження Верховного Суду України, вказується, що суди дійшли висновку про зобов'язання відповідача включити до заробітку позивача премію за січень 2006 року, оскільки така премія була призначена відповідній категорії працівників за підсумками роботи за січень.

Заява ОСОБА_1 про перегляд рішення Вищого адміністративного суду України не підлягає задоволенню з таких підстав.

Стаття 371 Закону N 3723-XII та пункт 4 постанови N 865 визначають порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, але не визначають час, із якого заробітна плата вважається підвищеною за рахунок виплати премій. Це питання врегульоване Порядком, відповідно до пункту 3 якого премії включаються у заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату, тобто премія, яка нарахована і виплачена у певному місяці за результатами роботи у попередньому місяці, включається у заробіток для обчислення пенсії у тому місяці, в якому вона була нарахована і виплачена.

Оскільки премія за квітень 2006 року, що була призначена позивачці відповідно до наказу від 14 червня 2006 року N 9-ф, нарахована і виплачена у червні 2006 року, то вона враховується в доходи червня 2006 року. Таким чином, підстав для врахування такої премії у заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 квітня 2006 року немає.

Зважаючи на те, що у рішенні, про перегляд якого заявлені вимоги, Вищий адміністративний суд України правильно застосував норми матеріального права, то у задоволенні заяви ОСОБА_1 слід відмовити.

Керуючись статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд України постановив:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовити.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий

В. В. Кривенко

Судді:

М. І. Балюк

 

В. П. Барбара

 

І. С. Берднік

 

Л. І. Григор'єва

 

Т. В. Гошовська

 

В. І. Гуменюк

 

В. С. Гуль

 

М. Б. Гусак

 

А. А. Ємець

 

Т. Є. Жайворонок

 

В. В. Заголдний

 

Г. В. Канигіна

 

Є. І. Ковтюк

 

П. І. Колесник

 

В. І. Косарєв

 

М. Є. Короткевич

 

Н. П. Лященко

 

В. Л. Маринченко

 

Л. І. Охрімчук

 

П. В. Панталієнко

 

В. Ф. Пивовар

 

О. І. Потильчак

 

Б. М. Пошва

 

О. Б. Прокопенко

 

Я. М. Романюк

 

Ю. Л. Сенін

 

А. М. Скотарь

 

Т. С. Таран

 

О. О. Терлецький

 

Ю. Г. Тітов

 

І. Б. Шицький

 

А. Г. Ярема

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали