ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

17.02.2011 р.

N К-20255/07

Відмовлено у задоволенні заяви про перегляд судового рішення
Вищого адміністративного суду України
постановою Верховного Суду України
від 20 червня 2011 року

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів - Сороки М. О., Зайцева М. П., Олексієнка М. М., Рецебуринського Ю. Й., Шведа Е. Ю., провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Головного управління юстиції у Запорізькій області на рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 7 червня 2004 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2007 року у справі за скаргою Жовніренка Ігоря Юрійовича на дії начальника Запорізького обласного управління юстиції Горлова Віталія Геннадійовича щодо відмови у реєстрації приватної нотаріальної діяльності, встановив:

У березні 2004 року Жовніренко І. Ю. звернувся до суду з адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що начальник Запорізького обласного управління юстиції Горлов В. Г. безпідставно відмовив йому в реєстрації його приватної нотаріальної діяльності.

Посилався на те, що дії відповідача є незаконними і суперечать нормам Закону України "Про нотаріат" та Положенню про порядок реєстрації приватної нотаріальної діяльності, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 4 березня 1994 року N 10/5, яким визначений порядок реєстрації приватної нотаріальної діяльності.

Просив суд визнати незаконною відмову начальника Запорізького обласного управління юстиції Горлова В. Г. щодо відмови в реєстрації його приватної нотаріальної діяльності та зобов'язати останнього зареєструвати приватну нотаріальну діяльність за вказаною адресою.

Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 7 червня 2004 року скаргу задоволено. Скасовано відмову начальника Запорізького обласного управління юстиції Горлова В. Г., яка викладена в листі N 668/13 від 1 березня 2004 року.

Рішенням апеляційного суду Запорізької області від 26 серпня 2004 року рішення суду першої інстанції скасовано. Ухвалено нове рішення наступного змісту: "Жовніренку І. Ю. у задоволенні скарги на дії Запорізького обласного управління юстиції Горлова В. Г. з приводу незаконної відмови в реєстрації приватної нотаріальної діяльності - відмовити".

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 6 березня 2007 року касаційну скаргу Жовніренка І. Ю. задоволено частково, рішення апеляційного суду Запорізької області від 26 серпня 2004 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2007 року рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 7 червня 2004 року залишено без змін.

У касаційній скарзі Головне управління юстиції у Запорізькій області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить судове рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні скарги.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу необхідно відхилити з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Жовніренко І. Ю., маючи свідоцтво про право на заняття приватною нотаріальною діяльністю, звернувся до начальника Запорізького обласного управління юстиції Горлова В. Г. з заявою про реєстрацію його приватної нотаріальної діяльності, на яку отримав листа N 668/13 від 1 березня 2004 року про відмову в задоволенні наведеної вимоги. Свою відмову відповідач обґрунтував тим, що в Запорізькому міському нотаріальному окрузі на 18 лютого 2004 року вже зареєстровано 63 нотаріуси, що є граничною чисельністю для даного округу. Таким чином, начальникам управлінь юстиції заборонено здійснювати реєстрацію приватної нотаріальної діяльності понад граничну чисельність нотаріусів (відповідно до пункту 3 наказу Міністерства юстиції України N 2/5 від 12 січня 1999 року "Про затвердженні граничної чисельності приватних нотаріусів в нотаріальних округах").

Задовольняючи позов, суди виходили з того, що згідно з статтею 24 Закону України "Про нотаріат" реєстрація приватної нотаріальної діяльності провадиться управліннями юстиції Ради Міністрів Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій за заявою особи, яка має свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю. Реєстраційне посвідчення видається управлінням юстиції у 15-денний строк з моменту подачі заяви. Відмова у реєстрації приватної нотаріальної діяльності не допускається (норма чинна на момент виникнення спірних правовідносин).

Також, відповідно до Положення про порядок реєстрації приватної нотаріальної діяльності, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 4 березня 1994 року N 10/5, передбачено, що реєстрація приватної нотаріальної діяльності провадиться Міністерством юстиції Республіки Крим, управліннями юстиції обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій за заявою особи, яка має свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю.

Частиною 4 цього Положення зазначено, що відмова у реєстрації приватної нотаріальної діяльності не допускається.

Відповідно до Конституції України встановлено, що виключно законами України визначається судоустрій, судочинство, статус суддів, засади судової експертизи, організація і діяльність прокуратури, органів дізнання і слідства, нотаріату, органів і установ виконання покарань; основи організації та діяльності адвокатури.

Відповідно до частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акта суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Встановлено, що на момент подання заяви, Жовніренко І. Ю. мав свідоцтво про право на заняття приватною нотаріальною діяльністю, а тому, мав усі підстави для отримання реєстрації приватної нотаріальної діяльності.

Наведені норми встановлюють, що організаційні питання діяльності нотаріату визначаються виключно законами України, а дії відповідача основані лише на підзаконних актах, що вже суперечить Конституції України і не відповідають нормам Закону України "Про нотаріат".

З врахуванням викладеного, обґрунтованим є висновок суду першої та апеляційної інстанції, про неправомірність дій начальника Запорізького обласного управління юстиції Горлова В. Г. щодо відмови в наданні позивачу реєстрації приватної нотаріальної діяльності.

З таким висновком погоджується і колегія Вищого адміністративного суду України.

Відповідно до вимог ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Встановлено і це вбачається з матеріалів справи, що оскаржувані судові рішення ухвалені з додержанням норм матеріального і процесуального права та відсутні підстави для їх скасування або зміни.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне відмовити у задоволенні касаційної скарги.

Керуючись ст. ст. 220, 2201, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд ухвалив:

Касаційну скаргу Головного управління юстиції у Запорізькій області відхилити, а рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 7 червня 2004 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2007 року - без змін.

Ухвала набирає законної з моменту проголошення і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст. ст. 235 - 2442 КАС України.

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали