ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

від 19 жовтня 2011 року

Колегія суддів Верховного Суду України в складі: головуючого Яреми А. Г., суддів: Григор'євої Л. І., Охрімчук Л. І., Романюка Я. М., Сеніна Ю. Л., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_5 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Сумах, третя особа - відкрите акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М. В. Фрунзе", про відшкодування моральної шкоди, встановила:

У січні 2009 року ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Сумах (далі - відділення Фонду) про відшкодування моральної шкоди.

Зазначав, що він перебував у трудових відносинах із відкритим акціонерним товариством "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М. В. Фрунзе" і отримав ушкодження здоров'я.

Висновком МСЕК від 26 травня 2003 року йому вперше встановлено 30 % втрати професійної працездатності.

Посилаючись на те, що ушкодженням здоров'я йому завдано моральної шкоди, яка відповідно до Закону України від 23 вересня 1999 року "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату професійної працездатності" підлягає відшкодуванню за рахунок відділення Фонду, просив стягнути з відділення Фонду на його користь 30 тис. грн. завданої моральної шкоди.

Рішенням Ковпаківського районного суду м. Сум від 26 липня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_5 задоволено частково: стягнуто з відділення Фонду на його користь 3 тис. грн. на відшкодування завданої моральної шкоди.

Рішенням апеляційного суду Сумської області від 23 вересня 2010 року рішення Ковпаківського районного суду м. Сум від 26 липня 2010 року скасовано та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

У касаційній скарзі ОСОБА_5 просить скасувати рішення апеляційного суду й залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_5, апеляційний суд виходив із того, що право на відшкодування моральної шкоди в ОСОБА_5 виникло з дня встановлення йому втрати професійної працездатності вперше - 26 травня 2003 року, однак до суду з позовом про відшкодування моральної шкоди він звернувся в січні 2009 року та на момент його звернення до суду Законом України від 23 лютого 2007 року "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" положення Закону України від 23 вересня 1999 року "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату професійної працездатності", які передбачали право потерпілих на виробництві осіб на відшкодування моральної шкоди за рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, скасовано, тому позовні вимоги ОСОБА_5 до відділення Фонду про відшкодування моральної шкоди задоволенню не підлягають.

Однак з такими висновками апеляційного суду погодитись не можна.

Судом установлено, що ОСОБА_5 перебував у трудових відносинах із відкритим акціонерним товариством "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М. В. Фрунзе" і отримав ушкодження здоров'я.

Висновком МСЕК від 26 травня 2003 року йому встановлено 30 % втрати професійної працездатності вперше і з цього часу в ОСОБА_5 виникло право на відшкодування моральної шкоди за рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

На час виникнення у ОСОБА_5 права на відшкодування моральної шкоди за рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України порядок відшкодування такої шкоди регулювався Законом України від 23 вересня 1999 року "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату професійної працездатності".

За змістом ст. ст. 21, 28, 34, 40 вказаного Закону в разі настання страхового випадку за наявності факту заподіяння потерпілому моральної шкоди Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов'язаний в установленому законодавством порядку провести потерпілому страхову виплату за моральну шкоду.

Така моральна (немайнова) шкода відшкодовується Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за заявою потерпілого з викладом характеру заподіяної моральної (немайнової) шкоди та за поданням відповідного висновку медичних органів. Відшкодування здійснюється у вигляді одноразової страхової виплати незалежно від інших видів страхових виплат. Сума страхової виплати за моральну (немайнову) шкоду визначається в судовому порядку.

Право на отримання страхової виплати за моральну шкоду за наявності факту її заподіяння виникає у потерпілого з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання.

Законом України від 23 лютого 2007 року "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" положення Закону України від 23 вересня 1999 року "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату професійної працездатності", які передбачали право потерпілих на виробництві осіб на відшкодування моральної шкоди за рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, скасовано.

Установивши, що право на відшкодування моральної шкоди в ОСОБА_5 виникло 26 травня 2003 року та що покладення на відділення Фонду обов'язку відшкодувати моральну шкоду не залежить від часу звернення ОСОБА_5 до суду з відповідним позовом, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Під час установлення зазначених фактів судом першої інстанції не були порушені норми процесуального права, рішення суду відповідає вимогам матеріального права та встановленим обставинам справи й скасоване апеляційним судом помилково.

Відповідно до вимог ст. 339 ЦПК України, установивши, що апеляційним судом скасовано рішення суду першої інстанції, ухвалене згідно із законом, суд касаційної інстанції скасовує рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції.

За таких обставин рішення апеляційного суду підлягає скасуванню із залишенням у силі рішення суду першої інстанції з підстав, передбачених ст. 339 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 336, 339 ЦПК України, колегія суддів Верховного Суду України ухвалила:

Касаційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити.

Рішення апеляційного суду Сумської області від 23 вересня 2010 року скасувати, рішення Ковпаківського районного суду м. Сум від 26 липня 2010 року залишити в силі.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

А. Г. Ярема

Судді:

Л.І . Григор'єва

 

Л. І. Охрімчук

 

Я. М. Романюк

 

Ю. Л. Сенін

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали