ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 12 вересня 2011 року

Верховний Суд України у складі: головуючого - Сеніна Ю. Л., суддів - Балюка М. І., Барбари В. П., Берднік І. С., Глоса Л. Ф., Гошовської Т. В., Григор'євої Л. І., Гриців М. І., Гуля В. С., Гуменюка В. І., Ємця А. А., Заголдного В. В., Кліменко М. Р., Короткевича М. Є., Косарєва В. І., Кривенди О. В., Кривенка В. В., Кузьменко О. Т., Лященко Н. П., Маринченка В. Л., Охрімчук Л. І., Патрюка М. В., Пивовара В. Ф., Пилипчука П. П., Потильчака О. І., Пошви Б. М., Редьки А. І., Романюка Я. М., Таран Т. С., Тітова Ю. Г., Шицького І. Б., Школярова В. Ф., Яреми А. Г., розглянувши в судовому засіданні заяву Першої Донецької державної нотаріальної контори про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23 грудня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління юстиції в Донецькій області, Першої Донецької державної нотаріальної контори, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області, третя особа - відкрите акціонерне товариство "Кредитпромбанк", про відшкодування шкоди, встановив:

У листопаді 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що за договором купівлі-продажу від 4 липня 2006 року, укладеним нею зі ОСОБА_2, від імені якої за довіреністю діяв ОСОБА_3., вона купила квартиру АДРЕСА_1. Згодом рішенням Калінінського районного суду м. Донецька від 2 липня 2009 року довіреність, яка була видана від імені ОСОБА_2, та договір купівлі-продажу квартири від 4 липня 2006 року були визнані недійсними з тих підстав, що підпис у довіреності виконано не ОСОБА_2, а іншою особою.

Позивачка просила стягнути з Головного управління юстиції в Донецькій області 444356 грн. 71 коп. на відшкодування збитків, спричинених їй внаслідок неправомірних дій нотаріуса при посвідченні довіреності.

Рішенням Ворошиловського районного суду м. Донецька від 21 травня 2010 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Донецької області від 30 серпня 2009 року, в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Ухвалою колегії суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23 грудня 2010 року за касаційною скаргою ОСОБА_1 зазначені судові рішення скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

У поданій до Верховного Суду України 22 січня 2011 року заяві Перша Донецька державна нотаріальна контора в особі її представника Дубінського І. І. просить скасувати ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23 грудня 2010 року і залишити в силі рішення Ворошиловського районного суду м. Донецька від 21 травня 2010 року та ухвалу апеляційного суду Донецької області від 30 серпня 2009 року, посилаючись на неоднакове застосування судами касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, зокрема статей 27, 42, 43 Закону України "Про нотаріат".

У заяві як на підставу перегляду судового рішення Перша Донецька державна нотаріальна контора посилається на ухвалу Верховного Суду України від 23 травня 2007 року, якою залишено без змін рішення Оболонського районного суду м. Києва про часткове задоволення позову про відшкодування шкоди з тих підстав, що державним нотаріусом при посвідченні довіреності було допущено порушення вимог статті 43 Закону України "Про нотаріат", проте у даній справі державний нотаріус діяв у відповідності з вимогами зазначеного Закону.

Ухвалою колегії суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 травня 2011 року справу допущено до провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, Верховний Суд України визнає, що заява задоволенню не підлягає з таких підстав.

Відповідно до статті 355 ЦПК України заява про перегляд судових рішень у цивільних справах може бути подана виключно з підстав:

1) неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах;

2) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом.

Додана до заяви ухвала Верховного Суду України від 23 травня 2007 року, якою залишено без змін рішення Оболонського районного суду м. Києва про часткове задоволення позову про відшкодування шкоди, не дає підстав для висновку про наявність судових рішень суддів касаційної інстанції, які свідчили про те, що ці суди при розгляді двох чи більше справ за тотожних предмета спору, підстав позову та за аналогічних обставин і однакового регулювання нормами матеріального права спірних правовідносин дійшли протилежних висновків щодо заявлених позовних вимог.

Відповідно до статті 3605 ЦПК України Верховний Суд України відмовляє в задоволенні заяви, якщо обставини, які стали підставою для перегляду справи, не підтвердилися.

Керуючись статтею 3603 ЦПК України, Верховний Суд України постановив:

У задоволенні заяви Першої Донецької державної нотаріальної контори про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23 грудня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління юстиції в Донецькій області, Першої Донецької державної нотаріальної контори, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області, третя особа - відкрите акціонерне товариство "Кредитпромбанк", про відшкодування шкоди відмовити.

Постанова є остаточною і може бути оскаржена тільки на підставі, встановленій пунктом 2 частини першої статті 355 ЦПК України.

 

Головуючий

Ю. Л. Сенін

Судді:

М. І. Балюк

 

В. П. Барбара

 

І. С. Берднік

 

Л. Ф. Глос

 

Т. В. Гошовська

 

Л. І. Григор'єва

 

М. І. Гриців

 

В. С. Гуль

 

В. І. Гуменюк

 

А. А. Ємець

 

В. В. Заголдний

 

М. Р. Кліменко

 

М. Є. Короткевич

 

В. І. Косарєв

 

О. В. Кривенда

 

В. В. Кривенко

 

О. Т. Кузьменко

 

Н. П. Лященко

 

В. Л. Маринченко

 

Л. І. Охрімчук

 

М. В. Патрюк

 

В. Ф. Пивовар

 

П. П. Пилипчук

 

О. І. Потильчак

 

Б. М. Пошва

 

А. І. Редька

 

Я. М. Романюк

 

Т. С. Таран

 

Ю. Г. Тітов

 

І. Б. Шицький

 

В. Ф. Школяров

 

А. Г. Ярема

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали