ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

від 26 жовтня 2011 року

Колегія суддів Верховного Суду України в складі: головуючого Патрюка М. В., суддів: Гуменюка В. І., Лященко Н. П., Жайворонок Т. Є., Онопенка В. В., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 про визначення порядку користування земельною ділянкою та відшкодування матеріальної шкоди за касаційною скаргою ОСОБА_7 на рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 27 листопада 2009 року та ухвалу апеляційного суду Запорізької області від 11 березня 2010 року, встановила:

У квітні 2008 року ОСОБА_6 звернувся до суду з уточненим згодом позовом до ОСОБА_7 про визначення порядку користування земельною ділянкою та відшкодування матеріальної шкоди.

Зазначав, що він є власником 8/25 частин будинку АДРЕСА_1. Іншими співвласниками будинку є ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_8.

Посилаючись на те, що відповідач ОСОБА_7 постійно порушує його та інших співвласників будинку право на користування земельною ділянкою й порядок користування цією земельною ділянкою, який був встановлений між ними, ОСОБА_6 просив позов задовольнити.

Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 26 листопада 2008 року до участі у справі у якості третьої особи залучено Запорізьку міську раду, а ухвалою від 5 жовтня 2009 року - у якості відповідачів залучено ОСОБА_9 та ОСОБА_8.

Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 27 листопада 2009 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Запорізької області від 11 березня 2010 року, позов задоволено частково: визначено порядок користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 відповідно до висновку експерта, а саме: виділено у користування ОСОБА_6, ОСОБА_8 земельну ділянку площею 724 кв. м, виділено у користування ОСОБА_9 земельну ділянку площею 273 кв. м, виділено у користування ОСОБА_7 земельну ділянку площею 273 кв. м; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі ОСОБА_7 просить скасувати ухвалені у справі судові рішення, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права й порушення норм процесуального права, та передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідно до п. 2 розд. XIII "Перехідні положення" Закону України від 7 липня 2010 року N 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" касаційні скарги (подання) на рішення загальних судів у кримінальних і цивільних справах, подані до Верховного Суду України до 15 жовтня 2010 року і призначені (прийняті) ним до касаційного розгляду, розглядаються Верховним Судом України в порядку, який діяв до набрання чинності цим Законом.

У зв'язку із цим справа підлягає розгляду в порядку ЦПК України від 18 березня 2004 року в редакції, яка була чинною до змін, внесених згідно із Законом України від 7 липня 2010 року N 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів".

Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Ухвалюючи рішення та задовольняючі частково позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й суд апеляційної інстанції, виходив з того, що порядок користування земельною ділянкою між сторонами необхідно визначити відповідно до висновку експерта.

Проте з такими висновками суду повністю погодитися не можна.

Судом установлено, що власниками будинку АДРЕСА_1 є: ОСОБА_6, якому належить 8/25 частин цього будинку, ОСОБА_8 - ј частина будинку, ОСОБА_7 - 43/200 частини будинку, ОСОБА_9 - 43/200 частини будинку. Між колишніми співвласниками будинку існувала угода про порядок користування земельною ділянкою, який діє і до теперішнього часу.

Згідно з вимогамич. 1 ст. 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Відповідно до вимог ст. 120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.

З огляду на те, що порядок користування спільною земельною ділянкою, у тому числі тією, на якій розташовані належні співвласникам жилий будинок, господарські будівлі та споруди, визначається насамперед їхньою угодою залежно від розміру їхніх часток у спільній власності на будинок, суд відповідно до ст. 88 ЗК України бере до уваги цю угоду під час вирішення спорів як між ними самими, так і за участю осіб, які пізніше придбали відповідну частку в спільній власності на землю або на жилий будинок і для яких зазначена угода також є обов'язковою.

Суд може не визнати угоду про порядок користування земельною ділянкою, коли дійде висновку, що угода ущемляє законні права когось зі співвласників, позбавляє його можливості належно користуватися своєю частиною будинку, фактично виключає його з числа користувачів спільної земельної ділянки, суперечить архітектурно-будівельним, санітарним чи протипожежним нормам (п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року N 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ").

Вирішуючи спір, суд у порушення ст. ст. 213 - 214 ЦПК України на зазначене уваги не звернув; доводів сторін належним чином не перевірив; не встановив та не зазначив у рішенні дійсного розміру спірної земельної ділянки, які господарські споруди та будівлі на ній розташовані й хто є їхніми власниками; встановивши, що між колишніми співвласниками існувала угода про порядок користування земельною ділянкою, не з'ясував, яка площа земельних ділянок виділялася кожному з них, чи погоджувалися нові співвласники з цією угодою, чи дотримувалися її належним чином, і не зазначив, чи були правові підстави не брати цю угоду до уваги при вирішенні справи.

Крім того, суд не звернув уваги на роз'яснення, що містяться у п. 22 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року N 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", відповідно до яких у резолютивній частині рішення про встановлення порядку користування земельною ділянкою суд повинен вказати розміри й межі тих ділянок, які має використовувати кожна зі сторін, і тих, які виділено для спільного користування, а також зазначити, як мають сторони проходити до будинку, будівель, споруд та на вулицю.

У порушення таких вимог суд у резолютивній частині рішення обмежився лише зазначенням загального розміру земельних ділянок, які були виділені сторонам.

Апеляційний суд на порушення вимог ст. ст. 303, 315 ЦПК України належним чином не перевірив доводів апеляційної скарги, в ухвалі не зазначив конкретних обставин і фактів, що спростовують такі доводи, та залишив рішення суду першої інстанції без змін.

За таких обставин ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню як такі, що постановлені з порушенням норм матеріального та процесуального права, з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 336, 338 ЦПК України, колегія суддів Верховного Суду України ухвалила:

Касаційну скаргу ОСОБА_7 задовольнити.

Рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 27 листопада 2009 року та ухвалу апеляційного суду Запорізької області від 11 березня 2010 року скасувати.

Справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

М. В. Патрюк

Судді:

В. І. Гуменюк

 

Т. Є. Жайворонок

 

Н. П. Лященко

 

В. В. Онопенко

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали