СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

16.06.2010 р.

Справа N 2-1/12152-2007А/5002

Ухвалу залишено без змін(згідно з ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29 березня 2011 року) (Ухвала N К-28566/10)

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Горошко Н. П., суддів - Кучерука О. В., Санакоєвої М. А., секретаря судового засідання - Галайдіна Г. І. (за участю сторін: представника позивача Регіонального відділення Фонду державного майна України в м. Севастополі - не з'явився, представника відповідача Ради міністрів Автономної Республіки Крим - Шишмарьова Андрія Дмитровича, довіреність N 01-01/1166 від 20.04.2010, представника третьої особи  Фонду майна Автономної Республіки Крим  - Хабібуліна Людмила Олександрівна, довіреність N 128-Д від 28.12.2009, представника третьої особи Верховної Ради Автономної Республіки Крим - не з'явився), розглянувши апеляційну скаргу Фонду майна Автономної Республіки Крим на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Ковтун Л. А.) від 27.08.2009 у справі N 2-1/12152-2007А за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (пл. Повсталих, 6, м. Севастополь, 99011) до Ради міністрів Автономної Республіки Крим (пр-кт Кірова, 13, м. Симферополь, 95005), треті особи - Фонд майна Автономної Республіки Крим (вул. Севастопольська, 17, м. Сімферополь, 95015), Верховна Рада Автономної Республіки Крим (вул. Карла Маркса, 18, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000), про визнання частково недійсним Положення, встановив:

Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 27 серпня 2009 року позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі задоволено, адміністративний позов Фонду державного майна Автономної Республіки Крим задоволено

Визнано частково нечинним Положення про Фонд майна Автономної Республіки Крим, яке затверджене постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим від 02.11.95 року N 325, у частині надання Фонду майна Автономної Республіки Крим повноважень щодо здійснити приватизації та оренди державного майна, розташованого на території Автономної Республіки Крим та виконання інших функції по управлінню державним майном, розташованим на території Автономної Республіки Крим.

Зобов'язано Раду міністрів Автономної Республіки Крим внести зміни до Положення про Фонд майна Автономної Республіки Крим, затвердженого постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим від 02.11.95 року N 325, яким скасовано повноваження Фонду майна Автономної Республіки Крим щодо здійснення приватизації та оренди державного майна, розташованого на території Автономної Республіки Крим, та виконання інших функцій по управлінню державним майном, розташованим на території Автономної Республіки Крим.

Не погодившись з постановою суду, Фонд майна Автономної Республіки Крим звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2010 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Фонду майна Автономної Республіки Крим.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2010 закінчено підготовку та призначено справу до апеляційного розгляду.

В судове засідання представники позивача та третьої особи - Верховної Ради Автономної Республіки Крим в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія знаходить можливим апеляційний розгляд справи за відсутності сторін, визнаючи достатніми для розгляду апеляційної скарги наявні в матеріалах справи письмові докази.

Заслухавши доповідача по справі, перевіривши матеріали справи в межах апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач - Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі звернулося до господарського суду Автономної Республіки Крим із адміністративним позовом про визнання нечинними пунктів 3.3, 3.4, 3.5, 4.5, 4.6, 4.17 Положення про Фонд майна Автономної Республіки Крим, затвердженого постановою Уряду Автономної Республіки Крим від 02.11.95 р. N 325 щодо повноважень Фонду майна Автономної Республіки Крим виступати органом управління державним майном, власником державного майна та орендодавцем державного майна, розташованого на території Автономної Республіки Крим. Також, позивач просить зобов'язати Раду міністрів Автономної Республіки Крим внести зміни до Положення про Фонд майна Автономної Республіки Крим, яке затверджено постановою Уряду Автономної Республіки Крим від 02.11.95 р. N 325, якими скасувати повноваження Фонду майна Автономної Республіки Крим щодо здійснення управління, приватизації та оренди державним майном, розташованого на території Автономної Республіки Крим.

Позовні вимоги мотивовані невідповідністю певних пунктів спірного Положення нормам чинного законодавства, що є підставою для визнання їх нечинними.

Також до суду звернулася третя особа - Фонд державного майна України з позовом до Ради міністрів Автономної Республіки Крим про визнання частково нечинним Положення про Фонд майна Автономної Республіки Крим, затвердженого постановою Уряду Автономної Республіки Крим від 02.11.95 р. N 325, в частині надання Фонду майна Автономної Республіки Крим повноважень щодо здійснення приватизації та оренди державного майна, розташованого на території Автономної Республіки Крим, та виконання інших функцій по управлінню державним майном, розташованим на території Автономної Республіки Крим. Також, третя особа просить зобов'язати Раду міністрів Автономної Республіки Крим внести зміни до вказаного Положення, якими скасувати повноваження Фонду майна Автономної Республіки Крим щодо здійснення приватизації та оренди державного майна, розташованого на території Автономної Республіки Крим, та виконання інших функцій по управлінню державним майном, розташованим на території Автономної Республіки Крим.

Вимоги позову мотивовані невідповідністю даних пунктів спірного Положення нормам чинного законодавства, що є підставою для визнання їх нечинними.

Указом Президента України від 18.08.95 N 757/95 "Про органи приватизації в Автономній Республіці Крим" прийнято рішення про створення Фонду майна Автономної Республіки Крим на базі регіонального відділення Фонду державного майна України та Фонду державного майна Криму.

Пунктом 6 вказаного Указу визначено, що Фонд майна Автономної Республіки Крим в межах повноважень, визначених Фондом державного майна України, повноважень, делегованих Верховною Радою Автономної Республіки Крим, місцевими Радами Автономної Республіки Крим здійснює державну політику у сфері приватизації майна, що перебуває, зокрема у загальнодержавній власності, власності Автономної Республіки Крим та комунальній власності, а також виконує функції орендодавця стосовно зазначеного майна.

Постановою Уряду Автономної Республіки Крим від 02.11.95 N 325 на виконання Указу Президента України N 757/95 затверджено Положення про Фонд майна Автономної Республіки Крим.

Пунктом 1 зазначеного Положення встановлено, що Фонд майна Автономної Республіки Крим здійснює державну політику у сфері приватизації майна, що перебуває у загальнодержавній власності, власності Автономної Республіки Крим, комунальній власності та виконує функції орендодавця стосовно зазначеного майна.

Крім того, у п. 1 оспорюваного Положення встановлено, що Фонд майна АР Крим є органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим зі спеціальним статусом, створеним відповідно до Указу Президента України від 18.08.95 N 757 "Про органи приватизації в Автономній Республіці Крим" та підпорядкований Раді Міністрів АР Крим.

Позивач та третя особа із самостійними вимогами на предмет спору вважають, що оспорюване Положення про Фонд майна АР Крим частково не відповідають вимогам діючого законодавства, зокрема положенням законів України "Про оренду державного та комунального майна" та "Про приватизацію державного майна" в частині повноважень Фонду щодо приватизації та оренди державного майна, розташованого на території АР Крим.

Згідно з Тимчасовим положенням про Фонд державного майна України, затвердженим постановою Верховної Ради України від 07.07.92 р. N 2558-XII, Фонд державного майна України є державним органом, який здійснює державну політику в сфері приватизації державного майна, виступає орендодавцем майнових комплексів, що є загальнодержавною власністю. Фонд у своїй діяльності підпорядкований і підзвітний Верховній Раді України. У своїй діяльності Фонд керується Конституцією і законодавчими актами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням. В республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі Фонд створює регіональні відділення

Відповідно до пунктів 4, 5 названого Положення одним з основних завдань Фонду державного майна України є здійснення повноважень щодо організації та проведення приватизації майна підприємств, яке перебуває у загальнодержавній власності, та продаж такого майна у процесі приватизації, включаючи майно ліквідованих підприємств і об'єктів незавершеного будівництва. Отже, Фонд державного майна України наділяє повноваженнями державні органи приватизації щодо здійснення приватизації майна, що перебуває у загальнодержавній власності. В свою чергу, межі повноважень органів приватизації щодо здійснення приватизації названого майна визначає Фонд державного майна України.

Згідно зі статтею 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендодавцями є: Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, що є державною власністю; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та місцевими Радами народних депутатів управляти майном - щодо майна, яке перебуває відповідно у власності Автономної Республіки Крим або у комунальній власності (в редакції Закону від 15.09.95 року N 326/95-ВР).

Пунктом 6 статті 7 Закону України "Про приватизацію державного майна" встановлено, що органи приватизації в Автономній Республіці Крим діють у межах повноважень, визначених Фондом державного майна України, і повноважень, делегованих Верховною Радою Автономної Республіки Крим щодо розпорядження майном, що належить Автономній Республіці Крим. Органи приватизації в Автономній Республіці Крим у питаннях приватизації майна, що належить Автономній Республіці Крим, є підзвітними та підконтрольними Верховній Раді Автономної Республіки Крим.

Фонд майна Автономної Республіки Крим є органом державної виконавчої влади в Автономній Республіці Крим, створеним відповідно до Указу Президента України "Про органи приватизації в Автономній Республіці Крим" від 18.08.95 р. N 757/95. Однак обсяг повноважень органів приватизації Автономної Республіки Крим встановлюється не Законом, а Фондом державного майна України і Верховною Радою Автономної Республіки Крим.

Законами та підзаконними актами не визначено, які саме повноваження мають регіональні органи приватизації державного майна, визначення цих повноважень віднесено на розсуд Фонду державного майна України.

Суд першої інстанції вірно вказав на те, що Рада Міністрів Автономної Республіки Крим не мала законних підстав включати у спірне Положення про Фонд майна Автономної Республіки Крим повноваження органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, які б імперативно розповсюджувались на державне майно, що розташоване на території Автономної Республіки Крим.

Згідно з наказом Фонду державного майна України від 28.02.2007 N 38-р Регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Севастополю з 1 березня 2007 року перейменовано в Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, якому надані повноваження по здійсненню політики у сфері управління, приватизації та оренди майна, що знаходиться на території Автономної Республіки Крим та належить до державної власності.

Частиною 2 статті 2 Конституції Автономної Республіки Крим визначено, що у разі протиріччя положень нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та актів Ради Міністрів Автономної Республіки Крим Конституції України законам України, діють положення Конституції України, законів України.

Нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради Міністрів Автономної Республіки Крим з питань виконання делегованих відповідно до Конституції України державних виконавчих функцій і повноважень на території Автономної Республіки Крим приймаються згідно з Конституцією України і законами України (стаття 28 Конституції Автономної Республіки Крим).

Таким чином, суд першої інстанції вірно зазначив, що Положення про Фонд майна Автономної Республіки Крим, затверджене постановою Уряду Автономної Республіки Крим від 02.11.95 р. N 325, не відповідає вимогам чинного законодавства в частині надання Фонду майна Автономної Республіки Крим повноважень щодо здійснення приватизації та оренди державного майна, розташованого на території Автономної Республіки Крим.

На підставі викладеного судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, про обґрунтованість позовних вимог позивача і третьої особи та їх задоволення.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Беручи до уваги наведене, судова колегія дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального і процесуального права та не вбачає підстав для її скасування.

Керуючись ст. ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив:

Апеляційну скаргу Фонду майна Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 27.08.2009 у справі N 2-1/12152-2007А залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту складення судового рішення в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 23.06.2010.

 

Головуючий, суддя

Н. П. Горошко

Судді:

О. В. Кучерук

 

М. А. Санакоєва

 




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали