ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

31.03.2011 р.

N К-42898/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі - Цуркана М. І. (головуючий), Васильченко Н. В., Калашнікової О. В., Чалого С. Я., Черпіцької Л. Т., здійснивши розгляд в попередньому судовому засіданні адміністративної справи за позовом ОСОБА_6 до Четвертої Маріупольської державної нотаріальної контори про визнання дій неправомірними та визнання свідоцтва про право власності недійсним, що переглядається за касаційною скаргою ОСОБА_6 на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 4 листопада 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 7 грудня 2010 року, установила:

У листопаді 2010 року ОСОБА_7 звернувся до суду з позовом до Четвертої Маріупольської державної нотаріальної контори про визнання дій незаконними та визнання свідоцтва про право власності недійсним.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 4 листопада 2010 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 7 грудня 2010 року у відкритті провадження у справі відмовлено.

У касаційній скарзі ОСОБА_7, посилаючись на порушення судами норм процесуального права, просить оскаржувані рішення скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для відкриття провадження у справі.

Заслухавши доповідача, здійснивши перевірку доводів касаційної скарги, матеріалів справи, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає.

Відмовивши у відкритті провадження у справі, суд першої інстанції, а апеляційний суд погодившись з таким висновком, виходили з того, що державна нотаріальна контора не є суб'єктом владних повноважень, відтак її дії або бездіяльність не може бути оскаржена в порядку адміністративного судочинства.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду погоджується з такими висновками судів.

Відповідно до статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на час винесення оскаржуваного рішення) компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно з пунктом сьомим частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про нотаріат" нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Це означає, що нотаріальні контори (нотаріуси) не відносяться до органів, які наділені державою владними повноваженнями, а тому суди дійшли правильного висновку про те, що справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків не спростовують та не дають підстав вважати рішення судів такими, що укладені з порушеннями норм матеріального чи процесуального права.

За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу ОСОБА_6 залишити без задоволення, а ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 4 листопада 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 7 грудня 2010 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Судді:

М. І. Цуркан

 

Н. В. Васильченко

 

О. В. Калашнікова

 

С. Я. Чалий

 

Л. Т. Черпіцька

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали