ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

29.08.2007 р.

N К-21644/06


Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючого: Сіроша М. В., суддів: Бим М. Є., Васильченко Н. В., Харченко В. В., Фадєєвої Н. М., при секретарі - Безпалому Д. В. (за участю представників: позивача - Н. Б. В., відповідача - Фонду майна АР Крим - Г. Н. А., представника Генеральної прокуратури України: К. О. Ю.), розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за касаційними скаргами: 1. Верховної Ради Автономної Республіки Крим; 2. Фонду майна Автономної Республіки Крим; 3. заступника прокурора Автономної Республіки Крим, на постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим від 21 грудня 2005 року та ухвалу Севастопольського апеляційного господарського суду від 19 квітня 2006 року у справі N 2-8/7869-2005А за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Орлан" до Фонду майна Автономної Республіки Крим, Верховної Ради Автономної Республіки Крим (за участю третьої особи: Кримського республіканського науково-дослідного інституту фізичних методів лікування і медичної кліматології ім. І. М. Сеченова) про визнання нечинними підпункту 4 пункту 16 Постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим N 1051-4/04 від 15.09.2004 року, наказів Фонду майна Автономної Республіки Крим, встановив:

У квітні 2005 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Орлан" звернулося з позовом про визнання недійсними:

- підпункту 4 пункту 16 Постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим N 1051-4/04 від 15.09.2004 року;

- п. 1 наказу Фонду майна АР Крим "Про прийняття рішення про приватизацію майна, яке належить АР Крим - нежилих приміщень корпусу N 19, які знаходяться на балансі КР НІІ ім. Сеченова та переданих за договором оренди ТОВ "Орлан" N 1138 від 29.09.2004 року, в частині вибрання способу приватизації корпусу N 19 шляхом аукціону;

- п. 1 наказу Фонду майна АР Крим "Про внесення змін до наказу Фонду Майна АР Крим N 163 від 30.03.2005 р., в частині вибрання способу приватизації корпусу N 19 шляхом аукціону";

а також примусити Фонд майна АР Крим укласти з ТОВ "Орлан" договір купівлі-продажу об'єктів нерухомого майна корпусу N 19, який знаходиться на балансі КР НІІ ім. Сеченова, які передані в користування за договором оренди ТОВ "Орлан", розташовані за адресою: АР Крим, м. Ялта, вул. Полікурівська, 25, який представлено ТОВ "Орлан".

Постановою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 21 грудня 2005 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 19 квітня 2006 року, первісний позов задоволено у повному обсязі. Визнано нечинними підпункт 4 пункту 16 Постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим N 1051-4/04 від 15.09.2004 року, пункт 1 наказу Фонду майна Автономної Республіки Крим N 1138 від 29.09.2004 року в частині обрання способу приватизації нежитлових приміщень корпусу N 19 незаконним, визнано незаконним пункт 1 наказу Фонду майна АР Крим N 163 від 30.03.2005 року "Про внесення змін до наказу Фонду майна" в частині обрання способу приватизації корпусу N 19 шляхом аукціону, а також зобов'язано Фонд майна АР Крим укласти з ТОВ "Орлан" у десятиденний термін адміністративний договір купівлі-продажу об'єкта нерухомого майна корпусу N 19, який знаходиться на балансі Кримського республіканського науково-дослідного інституту фізичних методів лікування і медичної кліматології ім. І. М. Сеченова.

Не погоджуючись з судовими рішеннями першої та апеляційної інстанцій, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Фонд майна Автономної Республіки Крим та заступник прокурора Автономної Республіки Крим звернулися із касаційними скаргами про скасування рішення судів попередніх інстанцій та просили постановити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін та представника Генеральної прокуратури України, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи, наведені у скаргах, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 01.11.2002 року між Кримським республіканським науково-дослідним інститутом фізичних методів лікування і медичної кліматології ім. І. М. Сеченова (орендодавець) та ТОВ "Орлан" (орендар) був укладений договір оренди нерухомого майна, яке належить АР Крим, предметом якого є нерухоме майно - корпус N 19, розташований за адресою: м. Ялта, вул. Полікурівська, 25, площею 68,5 кв. м та знаходиться на балансі Кримського республіканського науково-дослідного інституту фізичних методів лікування і медичної кліматології ім. І. М. Сеченова. Згідно з пунктом 7.1 строк дії договору визначений у 5 років, а саме з 01.11.2002 по 01.11.2007 року.

Відповідно до пункту 4.2.2 договору оперативної оренди від 01.11.2002 року орендар має право з дозволу орендодавця вносити зміни до складу орендованого майна, здійснювати його реконструкцію, технічне переобладнання, поліпшення, які обумовлюють підвищення вартості.

06.04.2004 року між Кримським республіканським науково-дослідним інститутом фізичних методів лікування і медичної кліматології ім. І. М. Сеченова (орендодавець) та ТОВ "Орлан" (орендар) було підписано додаткову угоду про доповнення договору оперативної оренди нерухомого майна від 01.11.2002 року пунктами:

- N 4.2.4, відповідно до якого орендар має право приймати участь в приватизації орендованого об'єкта нерухомості;

- N 4.2.5, відповідно до якого у разі здійснення Орендарем, за погодженням Орендодавця, за рахунок власних коштів поліпшень орендованого об'єкта нерухомості, яке неможливо відокремити без завдання шкоди, вартістю не менше 25 % залишкової вартості, Орендар отримує право викупу об'єкта оренди.

Підтвердженням надання з боку орендодавця згоди на здійснення ремонтних робіт є погодження кошторисної документації на ремонт корпусу N 19.

29.09.2004 року Фондом майна АР Крим було прийнято наказ N 11 "Про прийняття рішення про приватизацію майна, належного АР Крим - нежитлових приміщень корпусу N 19, які знаходяться на балансі Кримського республіканського науково-дослідного інституту фізичних методів лікування і медичної кліматології ім. І. М. Сеченова та передані в користування договором оренди з ТОВ "Орлан".

Згідно зі ст. 51 Закону України "Про Державну програму приватизації" від 18.05.2000 року у разі прийняття рішення про приватизацію орендованого майна (будівлі, споруди, приміщення) орендар одержує право на викуп цього майна, якщо орендарем за згодою орендодавця здійснено за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, вартістю не менш як 25 відсотків залишкової (відновної за вирахуванням зносу) вартості майна (будівлі, споруди, приміщення). Оцінка вартості об'єкта приватизації у цьому разі здійснюється із застосуванням експертної оцінки. Таке ж право одержує орендар у разі прийняття рішення про приватизацію відповідно до законодавства України.

Отже, на підставі вищевикладеного, суди першої та апеляційної інстанцій вірно дійшли висновку, що прийняття Фондом майна АР Крим наказу про приватизацію об'єкта оренди шляхом продажу на аукціоні фактично позбавляє позивача права бути самостійним претендентом на покупку орендованих приміщень, при тому, що таке право витікає зі змісту Закону України "Про Державну програму приватизації", а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Доводи касаційних скарг зазначені висновки судів не спростовують. Суди з дотриманням вимог матеріального і процесуального права постановили обгрунтовані рішення, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційних скаргах, не вбачається.

Керуючись ст. ст. 220, 224, 230, 231, 254 КАС України, ухвалив:

Касаційні скарги Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Фонду майна Автономної Республіки Крим та заступника прокурора Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.

Постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим від 21 грудня 2005 року та ухвалу Севастопольського апеляційного господарського суду від 19 квітня 2006 року - без змін.

Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.

 

Судді:

 

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали