ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

08.06.2011 р.

N К-21279/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - судді-доповідача Бим М. Є., суддів - Гончар Л. Я., Гордійчук М. П., Сіроша М. В., Харченка В. В., при секретарі - Гутніченко А. М. (за участю представника: Ради міністрів АРК - Ш. А. Д.), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Ради міністрів Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23 липня 2009 року (Постанова N 2а-4087/08/9) та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2010 року у справі N 2а-4087/08/9 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Морське" до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, треті особи - Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим, Раздольненська районна державна адміністрація, про визнання постанов Ради міністрів АР Крим частково нечинними, встановила:

У жовтні 2008 року ТОВ "Морське" звернулось до суду з позовом до Ради міністрів Автономної Республіки Крим про визнання протиправними та скасування:

- пунктів 5, 6 Додатка до постанови Ради міністрів АР Крим від 01.07.2008 N 360 "Про затвердження переліку земельних ділянок для продажу (продажу права оренди) на аукціонах та про внесення змін в постанову Ради міністрів АР Крим від 26.07.2005 N 310", які передбачають продаж права оренди на земельну ділянку за кордонами населених пунктів Славнівської сільської ради у межах охоронної зони регіонального ландшафтного парку "Бакальська коса", площею 120 га (п. 5 додатка) та на земельну ділянку за межами населених пунктів Славнівської сільської ради, у межах охоронної зони регіонального ландшафтного парку "Бакальська коса", площею 100 га (п. 6 додатка).

- абзацу 8 пункту 1 постанови Ради міністрів АР Крим від 19.08.2008 N 448 "Про скасування розпоряджень Раздольненської районної державної адміністрації" в частині скасування розпорядження Раздольненської районної державної адміністрації від 05.11.2007 N 916 "Про затвердження матеріалів попереднього погодження для проектування комплексу пансіонатів на 2900 місць, зони відпочинку для короткостроково-відпочиваючих та набережної ТОВ "Морське" на території зони відпочинку "Бакальська коса".

Судом до участі в справі в якості третіх осіб залучено Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим та Раздольненську районну державну адміністрацію.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 10.10.2008, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2009, задоволено клопотання позивача про забезпечення позову. Зупинена дія пунктів 5, 6 Додатка до постанови Ради міністрів АР Крим від 01.07.2008 N 360, абзацу 8 пункту 1 постанови Ради міністрів АР Крим від 19.08.2008 N 448.

23 лютого 2009 року позивач подав до суду заяву про відмову від позовних вимог в частині скасування пунктів 5, 6 Додатка до постанови Ради міністрів АР Крим від 01.07.2008 N 360.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23 липня 2009 року (Ухвала N 2а-4087/08/9) прийнято відмову позивача від зазначених вище позовних вимог та в цій частині закрито провадження у справі.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23 липня 2009 року (Постанова N 2а-4087/08/9), залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2010 року, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано постанову Ради міністрів АР Крим від 19.08.2008 N 448 "Про скасування розпоряджень Раздольненської районної державної адміністрації" в частині скасування розпорядження Раздольненської районної державної адміністрації від 05.11.2007 N 916 "Про затвердження матеріалів попереднього узгодження для проектування комплексу пансіонатів на 2900 місць, зони відпочинку для короткочасного відпочинку та набережної ТОВ "Морське" на території зони відпочинку "Бакальська Коса" на території Славнівської селищної ради Раздольненського району АР Крим та надання дозволу на ведення проектно-вишукувальних робіт з будування об'єктів".

В касаційній скарзі Рада міністрів АР Крим просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23.07.2009 (Постанова N 2а-4087/08/9) та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2010 як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що Раздольненська районна державна адміністрація своїм розпорядженням погодила будівництво об'єктів нерухомості в охоронній зоні Регіонального ландшафтного парку "Бакальська коса" всупереч вимог ч. 2 ст. 40 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", при цьому вийшла за межі своїх повноважень, оскільки будівництво комплексу пансіонатів на 2900 місць не відноситься до сільськогосподарського використання, ведення водного господарства, чи будівництва шкіл, дитячих садків, лікарень, а тому розпорядження є таким, що підлягає скасуванню, як незаконне.

В запереченнях на касаційну скаргу ТОВ "Морське" просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а ухвалені у справі судові рішення, як законні та обґрунтовані, без змін.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що питання про наявність або відсутність компетенції держадміністрації під час прийняття розпорядження щодо затвердження матеріалів попереднього погодження для проектування комплексу пансіонатів на 2900 місць Радою міністрів Автономної Республіки Крим не розглядалась, воно було скасовано лише на підставі ст. 40 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", що суперечить ч. 3 ст. 2 КАС України.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України з такими висновками судів не погоджується з огляду на нижченаведене.

З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням Раздольненської районної адміністрації від 14.04.2007 N 320 було доручено постійнодіючій комісії з питань вибору земельних ділянок провести вибір земельної ділянки ТОВ "Морське" для розташування та проектування на території зони відпочинку "Бакальська Коса" Раздольненського району комплексу пансіонатів у відповідності з викопіюванням зі Схеми Генерального плану забудови поєднаного з проектом детального планування "Бакальська коса" Роздольненського району західніше с. Стерегуче на земельній ділянці загальною площею 113,0 га та 9,9 га на прибережній 100 метровій смузі від урізу води для благоустрою набережної західніше с. Стерегуче.

Розпорядженням Роздольненської районної адміністрації від 05.11.2007 N 916 затверджено матеріали попереднього погодження для проектування комплексу пансіонатів на 2900 місць, зони відпочинку для короткостроково-відпочиваючих та набережної ТОВ "Морське" на території зони відпочинку "Бакальська Коса" на території Славнівської сільської ради Роздольненьского району АР Крим та дозволу на ведення проектно-вишукувальних робіт з будування об'єктів, акт вибору та обстеження земельної ділянки, попередньо погоджено розміщення комплексу пансіонатів на 2900 місць на земельній ділянці площею 85,0 га.

Рада міністрів АР Крим оскаржуваним абзацем 8 пункту 1 постанови від 19 серпня 2008 року N 448, на підставі ст. 46 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" скасувала вищеназване розпорядження Роздольненськой районної державної адміністрації від 05.11.2007 N916 як таке, що суперечить ст. 40 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 3 ст. 151 Земельного кодексу України (чинного на момент прийняття розпорядження) погодження місць розташування об'єктів, розмірів передбачуваних для вилучення (викупу) земельних ділянок та умов їх відведення провадиться відповідними сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України відповідно до їх повноважень щодо вилучення цих ділянок, а також Верховною Радою України.

Частиною 5 статті 149 Земельного кодексу України встановлено, що районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:

а) сільськогосподарського використання;

б) ведення водного господарства, крім випадків, визначених частиною дев'ятою цієї статті;

в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною дев'ятою цієї статті.

Разом з цим, будівництво комплексу пансіонатів на 2900 місць не відноситься до сільськогосподарського використання, ведення водного господарства, чи будівництва шкіл, дитячих садків, лікарень.

Крім того, ч. 10 ст. 151 Земельного кодексу України встановлено, що районна державна адміністрація розглядає у місячний строк матеріали погодження місця розташування об'єкта, під який має право вилучати земельну ділянку, або подає свій висновок до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації.

Отже, якщо районна державна адміністрація не має права вилучати земельну ділянку, то вона повинна подати свій висновок до Ради Міністрів Автономної Республіки Крим.

Згідно пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Органами виконавчої влади є районні державні адміністрації, обласні державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінет міністрів України.

Таким чином, у відповідності до п. 12 Перехідних положень, ч. 3 ст. 122, ч. 5 ст. 149 Земельного кодексу України районні державні адміністрації мають право розпоряджатися земельними ділянками за межами населених пункті лише якщо це стосуються: сільськогосподарського використання; ведення водного господарства; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі). Будівництво комплексу пансіонатів на 2900 місць не відноситься до сільськогосподарського використання, ведення водного господарства, чи будівництва шкіл, дитячих садків, лікарень.

Таким чином прийняття такого розпорядження не входить до компетенції районної державної адміністрації.

Відповідно до частини 2 ст. 46 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" Рада міністрів Автономної Республіки Крим у межах своїх повноважень спрямовує та контролює діяльність районних державних адміністрацій.

Згідно частини 5 ст. 46 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" Рада міністрів АР Крим має право скасовувати розпорядження голів районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, іншим актам законодавства України, а також нормативно-правовим актам Верховної Ради Автономної Республіки Крим, рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Статтею 38 Конституції АР Крим передбачено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим має право скасовувати акти місцевих державних адміністрацій, якщо вони прийняті з порушенням Конституції України, законів України, актів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України.

Статтею 118 Конституції України передбачено, що рішення голів місцевих державних адміністрацій можуть бути скасовані головою місцевої державної адміністрації вищого рівня.

Відповідно до ст. 46 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" Рада міністрів АР Крим на території Криму є вищестоящим органом відносно місцевих державних адміністрацій та має право скасовувати їх акти.

Таким чином, статтею 118 Конституції України, статтею 38 Конституції АР Крим та статтею 46 "Про місцеві державні адміністрації" передбачено право Ради міністрів АР Крим скасовувати акти районних державних адміністрацій, якщо вони прийняті з порушенням норм діючого законодавства України.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що приймаючи спірну постанову в частині скасування розпорядження Раздольненської районної державної адміністрації від 05.11.2007 N 916 Рада міністрів АРК діяла в межах своїх повноважень.

Оскільки судами попередніх інстанцій обставини справи встановлено правильно, але невірно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, то зазначена обставина відповідно до ст. 229 КАС України є підставою для скасування ухвалених у справі судових рішень та ухвалення нового судового рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Також слід зазначити, що на підставі ч. 4 ст. 118 КАС України ухвала суду 1-ої інстанції про вжиття заходів забезпечення позову, залишена без змін апеляційним судом, втрачає чинність з моменту проголошення постанови суду про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 221, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, постановила:

Касаційну скаргу Ради міністрів Автономної Республіки Крим - задовольнити.

Скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23 липня 2009 року (Постанова N 2а-4087/08/9) та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2010 року, та ухвалити нове судове рішення.

Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Морське" в задоволенні позовних вимог до Ради міністрів Автономної Республіки Крим про визнання протиправним та скасування абзацу 8 пункту 1 постанови N 448 від 19 серпня 2008 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Судді:

 

 




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали