ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 20 червня 2011 року

Верховний Суд України у складі: головуючого - Маринченка В. Л., суддів - Балюка М. І., Барбари В. П., Берднік І. С., Вус С. М., Глоса Л. Ф., Гошовської Т. В., Григор'євої Л. І., Гриціва М. І., Гуля В. С., Гуменюка В. І., Гусака М. Б., Ємця А. А., Жайворонок Т. Є., Заголдного В. В., Канигіної Г. В., Кліменко М. Р., Короткевича М. Є., Коротких О. А., Косарєва В. І., Кривенка В. В., Кузьменко О. Т., Лященко Н. П., Охрімчук Л. І., Панталієнка П. В., Пивовара В. Ф., Пошви Б. М., Прокопенка О. Б., Редьки А. І., Романюка Я. М., Сеніна Ю. Л., Скотаря А. М., Таран Т. С., Терлецького О. О., Тітова Ю. Г., Шаповалової О. А., Шицького І. Б., Яреми А. Г., при секретарі судового засідання - Бурнишевій О. Е. (за участю представників: позивача - Авдєєва О. І., державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя - Сиротіній О. Б.), розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Професійний футбольний клуб "Севастополь" (далі - Товариство) до державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя (далі - ДПІ) про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, встановив:

У квітні 2007 року Товариство звернулося до суду з позовом, у якому просило визнати недійсним податкове повідомлення-рішення ДПІ від 5 грудня 2006 року N 0002632310/0, яким йому зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (далі - ПДВ) за квітень 2006 року на 1923334 грн.

Таке рішення відповідач прийняв на підставі акта від 23 листопада 2006 року N 8103/23-023/10/32057566, складеного за результатами перевірки дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства у період з 1 липня 2003 року по 30 червня 2006 року, у ході якої встановлено порушення Товариством підпункту 7.7.11 пункту 7.7 статті 7 Закону України від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (далі - Закон N 168/97-ВР). Зокрема, вказано на те, що Товариство не має права на бюджетне відшкодування ПДВ, сплаченого у березні 2006 року, оскільки зареєстровано як платник ПДВ 29 квітня 2005 року, тобто менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування.

На обґрунтування позову Товариство посилалося на те, що від'ємне значення ПДВ за березень 2006 року виникло у зв'язку із придбанням за договорами купівлі-продажу об'єктів нерухомості. Таким чином, податковий кредит за звітний період сформований ним внаслідок придбання основних фондів, а тому відповідно до підпункту 7.7.11 пункту 7.7 статті 7 Закону N 168/97-ВР воно має право на бюджетне відшкодування заявленої суми ПДВ незалежно від закінчення 12-місячного терміну з дня його реєстрації як платника такого податку.

Господарський суд м. Севастополя постановою від 19 липня 2007 року в задоволенні позову відмовив.

Севастопольський апеляційний господарський суд постановою від 15 жовтня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27 січня 2011 року, рішення суду першої інстанції скасував, позов задовольнив.

У заяві про перегляд судових рішень Верховним Судом України з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України, ДПІ просить скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду України від 27 січня 2011 року, справу направити на новий касаційний розгляд. На обґрунтування заяви додано постанову Вищого адміністративного суду України від 10 грудня 2008 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Вуд Індустрі" до державної податкової інспекції у м. Чернігові про визнання недійсним рішення.

Заслухавши представників позивача та відповідача, перевіривши за матеріалами справи наведені у заяві доводи, Верховний Суд України вважає, що у цьому випадку має місце неоднакове застосування судом касаційної інстанції підпункту 7.7.11 пункту 7.7 статті 7 Закону N 168/97-ВР (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), за якого суди по-різному вирішують питання щодо права на бюджетне відшкодування ПДВ платнику цього податку, який зареєстрований як платник ПДВ менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування.

Так, у справі, що розглядається, Вищий адміністративний суд України, залишаючи без змін постанову апеляційного суду про визнання недійсним оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування ПДВ, виходив із того, що оскільки позивач сформував податковий кредит за звітний період внаслідок придбання основних фондів за укладеними із закритим акціонерним товариством "Торговий центр "Співдружність" договорами купівлі-продажу об'єктів нерухомості, то за правилами підпункту "а" підпункту 7.7.11 пункту 7.7 статті 7 Закону N 168/97-ВР він має право на бюджетне відшкодування ПДВ незалежно від терміну його реєстрації як платника цього податку.

Водночас у доданій до заяви постанові від 10 грудня 2008 року касаційний суд дійшов висновку, що за змістом підпункту "а" підпункту 7.7.11 пункту 7.7 статті 7 Закону N 168/97-ВР право на бюджетне відшкодування ПДВ виникає у платника податку через 12 календарних місяців від дня його реєстрації як платника ПДВ, а виняток, встановлений для податкового кредиту, нарахованого внаслідок придбання або спорудження основних фондів, стосується лише обмежень на виникнення права на бюджетне відшкодування щодо обсягів оподатковуваних операцій за останні 12 місяців, які не можуть бути менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування.

Вирішуючи питання про усунення неоднакового застосування зазначеної норми права Верховний Суд України виходить із такого.

Згідно з підпунктом "а" підпункту 7.7.11 пункту 7.7 статті 7 Закону N 168/97-ВР (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) не має права на отримання бюджетного відшкодування особа, яка була зареєстрована як платник цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування, та/або мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); не провадила діяльність протягом останніх дванадцяти календарних місяців.

Граматичне тлумачення зазначеної норми права дає підстави вважати, що виняток, встановлений для податкового кредиту, нарахованого внаслідок придбання або спорудження основних фондів, стосується не лише обмеження на виникнення права на бюджетне відшкодування щодо обсягів оподатковуваних операцій за останні 12 місяців, а й умови про закінчення 12-місячного терміну з дня реєстрації особи як платника ПДВ.

Про наведене також свідчить і подальше вдосконалення законодавцем правового регулювання питання щодо бюджетного відшкодування ПДВ платнику цього податку, який зареєстрований як платник ПДВ менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування, шляхом внесення у червні 2008 року змін до вищезгаданої норми Закону та закріплення відповідного правила у Податковому кодексі України.

Таким чином, висновок касаційного суду у справі, що розглядається, про неправомірність податкового повідомлення-рішення, яким Товариству зменшено суму бюджетного відшкодування, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.

Керуючись статтями 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд України постановив:

У задоволенні заяви державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя відмовити.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий

В. Л. Маринченко

Судді:

М. І. Балюк

 

В. П. Барбара

 

І. С. Берднік

 

С. М. Вус

 

Л. Ф. Глос

 

Л. І. Григор'єва

 

Т. В. Гошовська

 

М. І. Гриців

 

В. С. Гуль

 

В. І. Гуменюк

 

М. Б. Гусак

 

А. А. Ємець

 

Т. Є. Жайворонок

 

В. В. Заголдний

 

Г. В. Канигіна

 

М. Р. Кліменко

 

М. Є. Короткевич

 

О. А. Коротких

 

В. І. Косарєв

 

В. В. Кривенко

 

О. Т. Кузьменко

 

Н. П. Лященко

 

Л. І. Охрімчук

 

П. В. Панталієнко

 

В. Ф. Пивовар

 

Б. М. Пошва

 

О. Б. Прокопенко

 

А. І. Редька

 

Я. М. Романюк

 

Ю. Л. Сенін

 

А. М. Скотарь

 

Т. С. Таран

 

О. О. Терлецький

 

Ю. Г. Тітов

 

О. А. Шаповалова

 

І. Б. Шицький

 

А. Г. Ярема

 

* * *

Правова позиція

За змістом підпункту "а" підпункту 7.7.11 пункту 7.7 статті 7 Закону N 168/97-ВР (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) платник податку на додану вартість має право на бюджетне відшкодування незалежно від терміну його реєстрації як платника цього податку, якщо податковий кредит за звітний період сформований внаслідок придбання основних фондів.

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали