КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

30.06.2011 р.

N 14/57

Постанову скасовано(згідно з постановою Вищого господарського суду України від 5 жовтня 2011 року) (Постанова N 14/57)

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого - Майданевича А. Г., суддів - Мальченко А. О., Гаврилюка О. М. (за участю представників сторін - згідно з протоколом судового засідання від 30.06.2011 року), розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Тестбуд" на рішення господарського суду м. Києва від 15.04.2011 року по справі N 14/57 (Рішення N 14/57) (суддя - Мельник С. М.) за позовом заступника Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів до 1. Київської міської ради, 2. Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), 3. Обслуговуючого кооперативу житлового кооперативу "Харчомашовець", 4. Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна асоціація", 5. Товариства з обмеженою відповідальністю "Тестбуд", третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Ільїн Микита Геннадійович, про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування та державних актів на право власності на землю, визнання відсутності права власності на землю, відновлення становища, яке існувало до порушення права, встановив:

Рішенням господарського суду міста Києва від 15.04.2011 року по справі N 14/57 (Рішення N 14/57) задоволено частково позов заступника Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів до Київської міської ради, Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), обслуговуючого кооперативу житлового кооперативу "Харчомашовець", ТОВ "Будівельна асоціація", ТОВ "Тестбуд", третя особа Ільїн Микита Геннадійович про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування та державних актів на право власності на землю, визнання відсутності права власності на землю, відновлення становища, яке існувало до порушення права.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, товариство з обмеженою відповідальністю "Тестбуд" звернулося до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду міста Києва від 15.04.2011 року по справі N 14/57 (Рішення N 14/57) та прийняти нове, яким у позові відмовити повністю. В своїх доводах відповідач-5 посилався на те, що при прийнятті рішення судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та мало місце невідповідність висновків суду обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Ухвалою від 20.05.2011 року апеляційну скаргу ТОВ "Тестбуд" прийнято до провадження призначено розгляд справи у судовому засіданні.

Генеральною прокуратурою України на підставі ст. 96 ГПК України надано суду відзив на апеляційну скаргу в якому заступник Генерального прокурора України просить у задоволенні апеляційної скарги ТОВ "Тестбуд" на рішення господарського суду міста Києва від 15.04.2011 року у справі N 14/57 (Рішення N 14/57) відмовити, а рішення суду залишити без змін.

Представник скаржника в судовому засіданні підтримав доводи, які викладені в апеляційній скарзі та просив апеляційну скаргу ТОВ "Тестбуд" задовольнити, а рішення господарського суду міста Києва від 15.04.2011 року (Рішення N 14/57) скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в позові.

Представник позивача в судовому засіданні надав свої пояснення й заперечив проти доводів, які викладені скаржником в апеляційній скарзі та просив рішення господарського суду міста Києва від 15.04.2011 року (Рішення N 14/57) залишити без змін, а апеляційну скарги ТОВ "Тестбуд" - без задоволення.

Представник відповідача-1 приймав участь у судовому засіданні та надав свої пояснення і зазначив, що у вирішенні даного спору покладається на розсуд суду.

Представник відповідача-2 в судовому засіданні надав свої пояснення й заперечив проти доводів, які викладені скаржником в апеляційній скарзі та просив рішення господарського суду міста Києва від 15.04.2011 року (Рішення N 14/57) залишити без змін, а апеляційну скаргу ТОВ "Тестбуд" - без задоволення.

Відповідно до ст. 99 Господарського процесуального кодексу України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі.

Статтею 101 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Колегія суддів апеляційного господарського суду, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду не підлягає зміні або скасуванню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Київської міської ради від 01.10.2007 року N 356/3190 затверджено містобудівне обґрунтування щодо зміни цільового призначення сільськогосподарських земель для розміщення садибної житлової забудови, рекреаційних цілей та благоустрою територій на вул. Лісничій у Голосіївському районі м. Києва для житлового кооперативу "Харчомашовець"; внесено зміни до Генерального плану розвитку міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року, затверджених рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 року N 370/1804, а саме: територію в межах, визначених містобудівним обґрунтуванням, перевести за функціональним призначенням до зони садибної житлової забудови; внесено зміни до Схеми планування частини території південного планувального району Голосіївського адміністративного району в місті Києві, затвердженої рішенням Київської міської ради від 27.10.2005 року N 271/3732, в частині переведення територій, визначеним містобудівним обґрунтуванням, під територію садибної житлової забудови; внесено зміни до Програми розвитку зеленої зони міста Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста, затверджених рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 року N 806/3381, в частині переведення території, визначеної містобудівним обґрунтуванням, до території зелених насаджень обмеженого користування та спеціального призначення; віднесено земельні ділянки загальною площею 105,46 га до земель запасу житлової та громадської забудови з виключенням її з категорії земель сільськогосподарського призначення; затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу "Харчомашовець" по вул. Лісничій у Голосіївському районі м. Києва; вирішено передати обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу "Харчомашовець", за умови виконання пункту 8 рішення, земельні ділянки загальною площею 105,46 га на вул. Лісничій у Голосіївському районі м. Києва за рахунок частини земель сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю агрокомбінату "Хотівський", наданих відповідно до п. 5 рішення Київської міської ради від 23.10.2003 року N 117/990 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, право користування якими посвідчено договором оренди земельної ділянки від 29.10.2004 року N 79-6-00244 (лист-згода сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю агрокомбінату "Хотівський" від 18.06.2007 року N 221), з них: площею 90,25 га (ділянка N 1 - площею 58,67 га, ділянка N 2 - площею 31,58 га) - у власність для житлової забудови, площею 15,21 га (ділянка N 3 - площею 0,40 га, ділянка N 4 - площею 2,85 га, ділянка N 5 - площею 11,96 га) - в довгострокову оренду на 49 років для рекреаційних цілей та благоустрою території.

Вказане вище рішення прийнято Київською міською радою за розглядом містобудівного обґрунтування щодо внесення змін до містобудівної документації, проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, відповідно до статей 20, 41, 93, 123, 124 Земельного кодексу України.

З посиланням на порушення вимог закону, зокрема ст. ст. 41, 45, 83, 84, 127 Земельного кодексу України, ст. ст. 7, 14, 25, 26 Закону "Про природно-заповідний фонд України", заступник Генерального прокурора в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів звернувся до господарського суду міста Києва з позовом про визнання недійсним рішення Київської міської ради.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про обгрунтованість заявлених доводів та позовних вимог в цій частині, з огляду на наступне.

В силу ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Право розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності в порядку, передбаченому законом належить до повноважень Київської міської ради відповідно до ст. 9 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.

Земельна ділянка, передана обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу "Харчомашовець" для житлової забудови на вул. Лісничій у Голосіївському районі м. Києва згідно з оспорюваним рішенням Київради від 01.10.2007 року N 356/3190 за рахунок частини земель сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю агрокомбінату "Хотівський", яка надана відповідно до рішення Київської міської ради від 23.10.2003 року N 117/990, площею 106 га.

Про отримання згоди на припинення права користування СТОВ агрокомбінату "Хотівський" свідчить лист-згода від 18.06.2007 року N 221, про яку зазначено у спірному рішенні, а відтак СТОВ агрокомбінат "Хотівський" добровільно відмовилось від орендованої земельної ділянки, що згідно ст. 141 Земельного кодексу України є однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою.

Враховуючи доводи прокурора про відсутність підстав для надання ОКЖК "Харчомашовець" земельних ділянок у власність та оренду згідно ст. 41 ЗК України, місцевим господарським судом достовірно встановлено наступне.

Земельні ділянки передані у власність ОКЖК "Харчомашовець" безоплатно у відповідності до ст. 41 Земельного кодексу України, якою передбачено, що житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.

Нормами статті 94 Господарського кодексу України встановлено, що кооперативи як добровільні об'єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо).

Частиною 2 статті 6 Законом України "Про кооперацію" визначено, що відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі, а за напрямами діяльності кооперативи можуть бути житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Статус житлово-будівельного кооперативу закріплено в Житловому кодексі України, порядок його створення, організації, порядок вступу до кооперативу, хто може бути членом кооперативу.

Відповідно до ст. ст. 133, 137 Житлового кодексу Української РСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, вправі вступити до житлово-будівельного кооперативу і одержати в ньому квартиру. Однією із умов вступу до житлово-будівельного кооперативу є перебування на квартирному обліку в даному населеному пункті.

Житлово-будівельні кооперативи організовуються при виконавчих комітетах місцевих рад народних депутатів, при підприємствах, установах і організаціях.

Порядок організації та діяльності житлово-будівельних кооперативів установлюється законодавством Союзу РСР, Житловим кодексом УРСР, Примірним статутом житлово-будівельного кооперативу та іншими актами законодавства України.

Житлово-будівельний кооператив діє на основі статуту, прийнятого відповідно до Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу загальними зборами громадян, які вступають до організовуваного кооперативу і зареєстрованого в установленого порядку. Кількість членів кооперативу повинна бути відповідною кількості квартир у будинку. Квартири, які надаються членам кооперативу повинні відповідати граничному розміру жилої площі, сумі пайового внеску та кількості членів сім'ї.

В пункті 1 розділу 1 Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу встановлено, що житлово-будівельний кооператив організовується з метою забезпечення житлом членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирного жилого будинку (будинків), а у випадках, передбачених законодавством, - одно- і двоквартирних жилих будинків садибного типу або багатоквартирного блокованого жилого будинку (будинків) з надвірними будівлями за власні кошти кооперативу за допомогою банківського кредиту, а також для наступної експлуатації та управління цим будинком (будинками).

У відповідності до наданих установчих документів, які також містяться у затвердженому спірним рішенням проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу "Харчомашовець" для житлової забудови на вул. Лісничій у Голосіївському районі м. Києва, державну реєстрацію юридичної особи обслуговуючого кооперативу житлового кооперативу "Харчомашовець" проведено Печерською районною у місті Києві державною адміністрацією 08.06.2007 року.

Відповідно до п. 2.1.1 зареєстрованого статуту ОКЖК "Харчомашовець" метою його створення є забезпечення житлом членів кооперативу та членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирного жилого будинку (будинків), будівництва одноквартирних і двоквартирних жилих будинків садибного типу або багатоквартирних блокованих жилих будинків з надвірними будівлями, або котеджів за власні кошти кооперативу або з допомогою банківського кредиту, наступної експлуатації та управління будинками кооперативу.

Таким чином, згідно з наведеними у положеннях статуту ОКЖК "Харчомашовець", метою створення та основними завданнями, з урахуванням ч. 2 ст. 6 Закону України "Про кооперацію", за напрямом діяльності ОКЖК "Харчомашовець" відповідає поняттю "житлово-будівельний кооператив".

Частиною 1 статті 134 ЖК УРСР передбачено, що на облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу беруться громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті і потребують поліпшення житлових умов.

Зазначені вимоги при створенні ОКЖК "Харчомашовець" були порушені, виходячи з наступного.

Згідно з п. 4.2 статуту ОКЖК "Харчомашовець" засновниками (членами) кооперативу є громадяни України Ігнатенко М. Г., Михайленко С. Ю., Шкут С. М., Колесник Є. І.

За даними Подільської та Дарницької районних у місті Києві державних адміністрацій Шкут С. М., який зареєстрований у Подільському районі м. Києва, Ігнатенко М. Г., який зареєстрований в Дарницькому районі м. Києва, на час створення, державної реєстрації кооперативу та момент прийняття Київською міською радою оскаржуваного рішення, на квартирному обліку не перебували. За даними Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації Колесник Є. І., який зареєстрований в Оболонському районі м. Києва, перебував на квартирному обліку з 03.11.98 року в першочерговому списку працівників МВС та знятий з обліку розпорядженням Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації від 19.03.2008 року N 227 у зв'язку з отриманням двокімнатної квартири по програмі молодіжного кредитування.

Метою створення ОКЖК "Харчомашовець" є, у тому числі, будівництво одноквартирних і двоквартирних жилих будинків садибного типу (п. 2.1.1 статуту), тоді як згідно з абзацом 2 п. 3 Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу при будівництві одно- і двоквартирних жилих будинків садибного типу число громадян, необхідне для організації кооперативу, не може бути менше 5 чоловік.

При створенні та державній реєстрації ОКЖК "Харчомашовець" його засновниками (членами) виступили 4 особи, що суперечить наведеним вимогам Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу.

Наведені обставини свідчать, що ОКЖК "Харчомашовець" не створювався як житлово-будівельний кооператив відповідно до Житлового кодексу УРСР та Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, а відповідно не мав права на отримання безоплатно земельних ділянок у власність відповідно до ст. 41 ЗК України.

Одночасно, факт правомірності створення та реєстрації юридичної особи - ОКЖК "Харчомашовець" ніким не заперечується. ОКЖК "Харчомашовець" набув статусу юридичної особи у встановленому порядку, за організаційно-правовою формою є обслуговуючим кооперативом, його правовий статус регулюється Господарським кодексом України, Законом України "Про кооперацію", натомість виходячи з положень закону, зокрема ст. 41 ЗК України, при врахуванні мети створення житлово-будівельного кооперативу, земельна ділянка такому кооперативу надається саме для будівництва будинку (будинків) для членів кооперативу та членів їх сімей.

Таким чином, враховуючи положення ст. 41 ЗК України, згідно з якими житлово-будівельним (житловим) кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового будівництва передаються безоплатно у власність, при вирішенні питання щодо надання безоплатно земельної ділянки слід враховувати саме мету створення кооперативу, яка має відповідати встановленим вимогам до порядку створення такого кооперативу.

Відповідно до ч. 2 ст. 127 ЗК України (в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення), продаж земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам здійснюється на конкурентних засадах (аукціон), крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Зазначене не виключає набуття ОКЖК "Харчомашовець" права на земельну ділянку, як юридичною особою, однак в загальному порядку - на конкурентних засадах.

Про відсутність підстав для застосування при вирішенні питання про надання земельних ділянок у власність ОКЖК "Харчомашовець" ст. 41 ЗК України, свідчить зокрема містобудівне обґрунтування, яке міститься у проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОКЖК "Харчомашовець", згідно з яким на відведених кооперативу землях планується забудова 236 малоповерхових будинків котеджного типу, при тому, що засновниками (членами) ОКЖК "Харчомашовець" є лише 4 особи.

Встановлені обставини є підтвердженням відсутності підстав вважати, що метою отримання ОКЖК "Харчомашовець" спірних земельних ділянок було будівництво та експлуатація житла для членів цього кооперативу, як це передбачено статутом зазначеного кооперативу та ст. 2 Закону України "Про кооперацію".

Судова колегія вважає вірними висновки суду першої інстанції про невідповідність вимогам чинного законодавства підстав набуття земельних ділянок житлово-будівельними кооперативами при прийняті оскаржуваного рішення Київської міської ради згідно з ст. 41 ЗК України.

Відносно розташування наданих ОКЖК "Харчомашовець" земельних ділянок в межах об'єкта природно-заповідного фонду ландшафтного заказника місцевого значення "Жуків Острів" слід зазначити наступне.

Нормами статті 43 ЗК України регламентовано, що землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Згідно з ст. 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.

Статтею 47 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що проектами землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення визначаються місце розташування і розміри земельних ділянок, власники земельних ділянок, землекористувачі, у тому числі орендарі, а також встановлюється режим використання та охорони територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарної) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення. Порядок розробки проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень пункту 10 Порядку розроблення проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 року N 1094, проект землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду розглядається та затверджується сільською, селищною, міською радою, обласною, районною, Київською або Севастопольською міською держадміністрацією чи в установленому порядку подається іншим органам, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.

Згідно з п. 1 рішення від 22.08.2007 року N 162/1996 "Про питання створення ландшафтного заказника місцевого значення "Жуків острів" Київською міською радою було схвалено схему ландшафтного заказника місцевого значення "Жуків острів" у складі детального плану території острова Жуків, при цьому радою жодним чином не встановлено та не вирішено питання щодо визначення його меж та розміру, а п. 3 вказаного рішення Державному управлінню охорони навколишнього природного середовища в м. Києві доручено забезпечити розробку проекту створення ландшафтного заказника місцевого значення "Жуків острів".

Зазначене рішення ради має організаційний характер врегулювання поточних питань і містить в собі лише проект створення ландшафтного заказника місцевого значення "Жуків острів".

Разом з цим, рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 року N 806/3381 регламентовано утриматись до встановлення меж ландшафтного заказника місцевого значення острів Жуків від розгляду питань відведення земельних ділянок, які відповідно до рішення Київської міської ради від 02.12.99 року N 147/649 "Про оголошення природних об'єктів пам'ятками природи та заказниками місцевого значення у м. Києві" (згідно якого ландшафтний заказник оголошено заказником місцевого значення), можуть бути включені до складу заказника.

Даний об'єкт природно-заповідного фонду створювався без вилучення земельних ділянок, який він займає, в зв'язку з чим Державним управлінням екології та природних ресурсів в м. Києві видано відповідне охоронне зобов'язання від 20.12.2002 року N 4-2-8.

На розміщення спірних земельних ділянок на території заказника "Острів Жуків" вказувалось, також і у висновках Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві від 18.07.2007 року N 05-08/4904, Київської міської санепідемстанції від 25.07.2007 року N 5847, державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 26.09.2007 року N 05.03.2002-07/47963, Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Київської міської державної адміністрації від 17.07.2007 року N 19-7170, що містяться в матеріалах проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОКЖК "Харчомашовець".

На підставі наведеного, Київська міська рада до встановлення меж ландшафтного заказника місцевого значення "Острів Жуків" повинна була утриматись від розгляду питань відведення земельних ділянок, які відповідно до рішення Київської міської ради від 02.12.99 року N 147/649 "Про оголошення природних об'єктів пам'ятками природи та заказниками місцевого значення у м. Києві", згідно якого ландшафтний заказник оголошено заказником місцевого значення, можуть бути включені до складу заказника.

При врахуванні встановлених обставин справи, рішення Київської міської ради від 01.10.2007 року N 356/3190 "Про передачу земельних ділянок обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу "Харчомашовець" для житлової забудови на вул. Лісничій у Голосіївському районі м. Києві" не відповідає вимогам чинного законодавства, що згідно з ч. 2 ст. 144 Конституції України, ч. 3 ст. 152 ЗК України, ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є підставою для визнання його недійсним в судовому порядку.

Відповідно до положень ст. 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

З огляду на зазначене вище, та враховуючи, що державні акти на право власності на земельні ділянки серії ЯЖ N 006293, серії ЯЖ N 006292, видані Обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу "Харчомашовець" на підставі рішення Київської міської ради від 01.10.2007 року N 356/3190, яке визнане недійсним, як таке що прийняте з порушеннями чинного законодавства України, вимоги щодо визнання недійсними зазначених актів також підлягають задоволенню.

Земельні ділянки, право власності на які набуто ОКЖК "Харчомашовець" на підставі рішення Київської міської ради від 01.10.2007 року N 356/3190 з оформленням актів на право власності серії ЯЖ N 006293, серії ЯЖ N 006292 внесені до статутного капіталу ТОВ "Будівельна асоціація". У зв'язку з цим рішенням загальних зборів учасників ТОВ "Будівельна асоціація", оформленим протоколом N 1 від 12.02.2008 року, сформовано статутний капітал товариства, внесок до якого ОКЖК "Харчомашовець" складається із земельних ділянок площею 55,9336 га та 29,8789 га, розташованих на вул. Лісничій у Голосіївському районі міста Києва.

Оформлення права власності на земельні ділянки передані як внесок ОКЖК "Харчомашовець" до статутного фонду ТОВ "Будівельна асоціація" здійснено шляхом видачі державних актів від 30.10.2008 року серії ЯЖ N 030299 (на земельну ділянку площею 55,9336 га) та N 030300 (на земельну ділянку площею 29,8789 га). Вказані державні акти були видані на підставі рішення господарського суду міста Києва від 26.03.2008 року у справі N 34/74, яке скасовано постановою Вищого господарського суду України від 14.04.2010 року з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції. За результатами нового розгляду справи N 34/74 позов ТОВ "Будівельна асоціація" до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської держадміністрації) про визнання права власності та зобов'язання вчинити дії залишено без розгляду ухвалою суду від 29.06.2010 року (справа N 34/74-11/157).

Окрім цього, у зв'язку з укладеним між ТОВ "Будівельна асоціація" та Ільїним М. Г. договору від 13.02.2009 року N 319 дарування земельної ділянки площею 1,5 га, яка є частиною земельної ділянки площею 29,8789 га, вказане товариство отримало державний акт на право власності від 09.07.2009 року серії ЯЖ N 920173.

Проте, після скасування судового рішення господарського суду міста Києва від 26.03.2008 року у справі N 34/74 ТОВ "Будівельна асоціація" було отримано державний акт на право власності серії ЯЖ N 048872 від 14.06.2010 року на земельну ділянку площею 55,9336 га, яку було внесено до статутного капіталу ТОВ "Тестбуд", у зв'язку з чим рішенням загальних зборів учасників ТОВ "Тестбуд", оформленим протоколом загальних зборів від 29.07.2010 року N 2, вирішено збільшити статутний капітал товариства, в тому числі за рахунок внеску ТОВ "Будівельна асоціація", який складається із земельної ділянки площею 55,9336 га, розташованої на вул. Лісничій у Голосіївському районі м. Києва. 08.09.2010 року ТОВ "Тестбуд" отримало державний акт на право власності серії ЯЖ N 011945 на земельну ділянку площею 55,9336 га.

Згідно з п. "б" ч. 1 ст. 82 ЗК України юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі внесення земельних ділянок її засновниками до статутного фонду.

При цьому, у випадку внесення земельної ділянки до статутного капіталу юридичної особи укладення якихось цивільно-правової угоди не потребується.

Частиною 2 статті 328 ЦК України встановлено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

У зв'язку з переоформленням державних актів та подальшого відчуження земельних ділянок державні акти серії ЯЖ N 030299 від 30.10.2008 року та серії ЯЖ N 048872 від 14.06.2010 року, видані ТОВ "Будівельна асоціація", повернуто до Головного управління земельних ресурсів КМДА, про що зроблено записи в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю.

Пунктом 3.10 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.99 N 43 (в редакції чинній до 03.06.2010), передбачено, що у випадку припинення права власності чи користування земельною ділянкою документ, який посвідчує це право, повертається до архіву державного органу земельних ресурсів, де зберігається другий примірник цього документа.

Отже, з урахуванням наведених вище положень, які були чинними в періоді до 03.06.2010 року - при визнанні недійсним рішення, розпорядження, угоди, тощо, на підставі якої виданий акт, останній підлягає поверненню органу, що його видав.

Наданою до справи інформацією з Головного управління земельних ресурсів від 15.02.2011 року N 07-387/3489 підтверджено, що державні акти видані ОКЖК "Харчомашовець" серії ЯЖ N 006292 від 08.01.2008 року та серії ЯЖ N 006293 від 08.01.2008 року, ТОВ "Будівельна асоціація" серії ЯЖ N 030300 від 30.10.2008 року та серії ЯЖ N 920173 від 09.07.2009 року, ТОВ "Тестбуд" серії ЯЖ N 011945 від 08.09.2010 року до Головного управління земельних ресурсів КМДА не були повернуті, а положення п. 3.10 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.99 року N 43, на час вирішення спору є нечинними.

На переконання судової колегії, оскільки рішення на підставі якого ОКЖК "Харчомашовець" набуто права власності на земельні ділянки, є недійсним, оформлення права власності згідно державних актів виданих ОКЖК "Харчомашовець", ТОВ "Будівельна асоціація" та ТОВ "Тестбуд" відбулось з порушенням норм чинного законодавства, заявлені позовні вимоги щодо визнання недійсними актів виданих ОКЖК "Харчомашовець", ТОВ "Будівельна асоціація" та ТОВ "Тестбуд" підлягають задоволенню.

Наведені обставини також є підставою для задоволення заявлених вимог щодо визнання відсутності у ОКЖК "Харчомашовець", ТОВ "Будівельна асоціація" та ТОВ "Тестбуд" права власності на земельні ділянки, щодо яких прийнято рішення Київською міською радою від 01.10.2007 року N 356/3190.

Разом з цим, щодо обраного способу захисту слід врахувати, що згідно зі ст. 20 ГК України одним із способів захисту прав суб'єктів господарювання є визнання наявності або відсутності прав.

Порушені права землекористувачів підлягають захисту способами, передбаченими ст. 152 ЗК України, з обов'язковим дотриманням норм чинного законодавства. Відповідно до вказаної норми захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення прав юридичних і фізичних осіб, порушених внаслідок прийняття неправомірних рішень, дій чи бездіяльності державних органів або посадових осіб органів місцевого самоврядування (ч. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Обраний прокурором спосіб захисту в даному випадку спрямований на поновлення порушених прав, оскільки при визнанні відсутності у ОКЖК "Харчомашовець", ТОВ "Будівельна асоціація" та ТОВ "Тестбуд" права власності на спірні земельні ділянки, підлягає поновленню порушене внаслідок прийняття неправомірного рішення право власності держави та територіальної громади міста Києва щодо вказаних ділянок.

Заявлені прокурором вимоги про зобов'язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) внести до державного земельного кадастру відомості про право власності територіальної громади міста Києва в особі Київської міської ради на земельні ділянки, щодо яких вирішено спір у даній справі задоволенню за поданим позовом не підлягають.

В цій частині права та інтереси держави Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) не порушені, а норми процесуального закону не передбачають вирішення спору на майбутнє, і зазначене прямо визначено у п. 4 ч. 1 ст. 84 ГПК, де вказується, що резолютивна частина рішення має містити висновок про задоволення позову або про відмову в позові повністю чи частково по кожній з заявлених вимог; висновок не може залежати від настання або ненастання якихось обставин (умовне рішення).

За таких обставин, на переконання суду апеляційної інстанції, місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що прийняття судом рішення щодо визнання недійсним рішення Київської міської ради від 01.10.2007 року N 356/3190 "Про передачу земельних ділянок обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу "Харчомашовець" для житлової забудови на вул. Лісничій у Голосіївському районі м. Києва" та вирішення питання щодо відсутності права власності на вказані земельні ділянки у ОКЖК "Харчомашовець", ТОВ "Будівельна асоціація" та ТОВ "Тестбуд" своїм наслідком передбачає внесення до державного земельного кадастру відомостей у встановленому чинним законодавством порядку, а тому відсутні підстави вважати, що відповідач-2 буде порушувати права позивача. Крім того, в місті Києві не проведено розмежування земель державної та комунальної власності у відповідності до норм ЗК України.

Відповідно до ст. 33 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно із ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Статтею 43 ГПК України передбачено, що, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

З огляду на вищезазначене судова колегія приходить до висновку, що доводи товариства з обмеженою відповідальністю "Тестбуд", викладені в апеляційній скарзі та надані ним докази, не спростовують висновків господарського суду першої інстанції.

Враховуючи наведене, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду вважає, що місцевим господарським судом належним чином досліджено обставини справи та надано цим обставинам відповідну правову оцінку, тому рішення господарського суду міста Києва від 15.04.2011 року у справі N 14/57 (Рішення N 14/57) відповідає фактичним обставинам справи та не суперечить чинному законодавству України, а відтак передбачених законом підстав для скасування оскаржуваного рішення місцевого господарського суду не вбачається.

Судові витрати розподіляються відповідно до вимог ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 49, 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд постановив:

1. Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Тестбуд" на рішення господарського суду міста Києва від 15.04.2011 року у справі N 14/57 (Рішення N 14/57) залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Києва від 15.04.2011 року у справі N 14/57 (Рішення N 14/57) залишити без змін.

3. Справу N 14/57 повернути до господарського суду міста Києва.

 

Головуючий, суддя

А. Г. Майданевич

Судді:

А. О. Мальченко

 

О. М. Гаврилюк

 




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали