ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

23.11.2010 р.

Справа N 2а-3113/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії: головуючого - судді Стрельнікової Н. В., суддів - Садового І. В., Янюк О. С., при секретарі - Павлові С. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом  відкритого акціонерного товариства "Запорізький завод феросплавів", м. Запоріжжя до  Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, м. Київ (3-я особа: товариство з обмеженою відповідальністю "Деа Рома, ЛТД", м. Запоріжжя) про визнання неправомірним та скасування наказу, визнання недійсним спеціального дозволу (за участю представників сторін: від позивача - Вініченко С. В., довіреність N 18-40 від 03.09.2010 р., Вінниченко О. О., довіреність N 18-123 від 19.10.2009 р., від відповідача - не з'явився, від 3-ї особи - Бордюг Т. Є., довіреність N 4 від 22.03.2010 р.), встановив:

Відкрите акціонерне товариство "Запорізький завод феросплавів" звернулося із адміністративним позовом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Деа Рома, ЛТД", в якому просить суд визнати неправомірним та скасувати наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України N 556 від 30.10.2008 р. та визнати недійсним спеціальний дозвіл на користування надрами N 3448 від 25.12.2008 р., виданий Міністерством охорони навколишнього природного середовища України товариству з обмеженою відповідальністю фірма "Деа Рома, ЛТД".

В обґрунтування позову посилається на те, що відповідно до державного акту на право постійного користування землею Серія II-ЗП N 000480, виданого відповідно до рішення Вільнянської районної Ради народних депутатів від 04.04.95 р. і зареєстрованого 12.04.2000 р. за номером 943, саме ВАТ "Запорізький завод феросплавів" має право постійного користування земельною ділянкою площею 21,4946 га, а місцеві ради м. Запоріжжя не надавали і не могли надавати ТОВ фірма "Деа Рома, ЛТД" погодження про надання зазначеної земельної ділянки для користування надрами. Крім того зазначає, що відповідач безпідставно видав ТОВ фірма "Деа Рома, ЛТД" спеціальний дозвіл на геологічне вивчення неіснуючого техногенного родовища "Балка Середня", оскільки затверджений постановою КМУ від 12.12.94 р. N 827 перелік корисних копалин не мітить такого виду корисних копалин як "техногенні накопичення". Вказує, що при вирішенні питання про надання спеціального дозволу на користування надрами N 3448 на геологічне вивчення та дослідно-промислову розробку техногенних накопичень відповідач не врахував, що зазначені у дозволі техногенні накопичення є відходами ВАТ "Запорізький завод феросплавів", які є його власністю і не можуть використовуватися без згоди товариства, що порушує вимоги ст. ст. 8, 9 Закону України "Про відходи", ст. 41 Конституції України та права ВАТ "Запорізький завод феросплавів".

Заявою про доповнення та уточнення позовних вимог від 03.09.2010 вх. N 25039 позивач просить суд визнати неправомірним та скасувати наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України N 556 від 30.10.2008 р. в частині переоформлення спеціального дозволу ТОВ фірма "Деа Рома, ЛТД" на користування надрами техногенного родовища "Балка Середня"; визнати недійсним спеціальний дозвіл на користування надрами N 3448 від 25.12.2008 р., виданий Міністерством охорони навколишнього природного середовища України Товариству з обмеженою відповідальністю фірма "Деа Рома, ЛТД". В цій частині уточнення прийняті судом до розгляду. В іншій частині заява позивача про залучення до участі у справі в якості другого відповідача Міжвідомчу робочу групу з питань надрокористування та визнання неправомірним та скасування рішення Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування від 15 жовтня 2008 року (протокол N 11) в частині рішення про переоформлення спеціального дозволу ТОВ фірма "Деа Рома, ЛТД" на користування надрами техногенного родовища "Балка Середня" усною ухвалою суду не прийнята до розгляду на підставі ч. 1 ст. 137 КАС України.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали уточненні вимоги з підстав, викладених у позові.

Відповідач адміністративний позов не визнає, у письмових поясненнях від 12 липня 2010 року вх. N 17765 зазначає, що 7 червня 2007 року рішенням господарського суду Запорізької області адміністративний позов ТОВ "Фірма "Деа Рома, ЛТД" задоволено в повному обсязі, а Мінприроди зобов'язано продовжити строк дії спеціального дозволу N 1368 від 20 січня 2000 року строком на 5 років. На виконання рішення суду, відповідно до наказу Мінприроди від 7 липня 2008 року N 344 "Про продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами", ТОВ "Деа Рома, ЛТД" продовжено строк дії спеціального дозволу на користування надрами від 20 січня 2000 року N 1368 техногенного родовища "Балка Середня" на 5 років. Вказує, що 15 жовтня 2008 року на підставі заяви ТОВ "Деа Рома, ЛТД" про внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку із зміною місця знаходження надрокористувача, Міжвідомчою робочою групою з питань надрокористування прийнято рішення щодо переоформлення спеціального дозволу на користування надрами техногенного родовища "Балка Середня". У зв'язку із цим, 30 жовтня 2008 року Мінприроди видало наказ N 556 "Про надання, продовження дії та переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами у 2008 році", відповідно до п. 3 та додатка 7 ТОВ "Деа Рома, ЛТД" переоформлено спеціальний дозвіл на користування надрами N 1368, а саме техногенного родовища "Балка Середня". Зазначає, що 25 грудня 2008 року на підставі рішення Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування (протокол N 11) від 15 жовтня 2008 року та наказу Мінприроди N 556 від 30 жовтня 2008 року, Мінприроди переоформлено спеціальний дозвіл на користування надрами, у зв'язку із зміною місцезнаходження надрокористувача. На підставі викладеного, просить у задоволені позову відмовити повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, клопотанням від 23.11.2010 (вх. N 36030) просить суд зупинити провадження у справі N 2а-3113/10/0870 до набрання законної сили рішенням суду у справі N 2а-12988/10/2670, що перебуває в провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва.

Колегія суддів усною ухвалою, проголошеною в судовому засіданні 23.11.2010, відмовила у задоволенні клопотання відповідача та визнала за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача належним чином повідомленого про час і місце розгляду справи.

3-я особа - ТОВ "Деа Рома, ЛТД" у письмових запереченнях від 21.08.2010 (вх. N 23425) вважає адміністративний позов таким, що не підлягає задоволенню з огляду на наступне. Вказує, що оскаржуваний наказ суб'єкта владних повноважень стосується переоформлення ТОВ фірма "Деа Рома, ЛТД" спеціального дозволу на користування надрами, а не його видачі. Зазначає, що товариством було подано міністерству охорони навколишнього природного середовища України повний пакет документів, передбачений пп. "б" п. 1.3 Порядку переоформлення та видачі дублікатів спеціальних дозволів на користування надрами у 2008 році, тому у Мінприроди були відсутні підстави для відмови у переоформленні спеціального дозволу. З огляду на це вважає, що дії та рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень по переоформленню спеціального дозволу N 3448 від 25.12.2008, повністю відповідають вимогам чинного законодавства. Також зазначає, що доводи позивача щодо невизначеності статусу ділянки надр та відходів виробництва, порушення права власності не стосується предмета позову - правомірності дій та рішень по переоформленню спеціального дозволу на користування надрами N 3448 від 25.12.2008 суб'єктом владних повноважень.

Представник третьої особи в судовому засіданні підтримав заперечення з підстав викладених вище.

Заслухавши в судовому засіданні представників позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити повністю, виходячи з наступного.

Пунктом 1 Положення про Мінприроди, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року N 1524, визначено, що Мінприроди є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України. Мінприроди є головним (провідним) органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України. Мінприроди є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, екологічної безпеки, заповідної справи, поводження з відходами, формування, збереження та використання екологічної мережі, геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр.

Відповідно до підпункту 15 пункту 4 Положення, Мінприроди відповідно до покладених на нього завдань видає у встановленому порядку спеціальні дозволи на користування ділянками надр та у випадках, передбачених законодавством, приводить ліцензування відповідних видів господарської діяльності.

Як встановлено судом, 2 жовтня 2008 року ТОВ фірма "Деа Рома, ЛТД" звернулося до Мінприроди з заявою про внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку із зміною місця знаходження надрокористувача.

15 жовтня 2008 року на підставі заяви ТОВ "Деа Рома, ЛТД" про внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку із зміною місця знаходження надрокористувача, Міжвідомчою робочою групою з питань надрокористування прийнято рішення щодо переоформлення спеціального дозволу на користування надрами техногенного родовища "Балка Середня".

30 жовтня 2008 року Мінприроди видало наказ N 556 "Про надання, продовження дії та переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами у 2008 році", відповідно до п. 3 та додатка 7 ТОВ "Деа Рома, ЛТД" переоформлено спеціальний дозвіл на користування надрами N 1368, а саме техногенного родовища "Балка Середня".

25 грудня 2008 року Мінприроди було видано спеціальний дозвіл на користування надрами N 3448 ТОВ фірма "Деа Рома, ЛТД".

Таким чином, позивач просить суд визнати недійсним спеціальний дозвіл на користування надрами N 3448 від 25.12.2008 р., виданий Міністерством охорони навколишнього природного середовища України Товариству з обмеженою відповідальністю фірма "Деа Рома, ЛТД", що був переоформлений замість спеціального дозволу N 368 від 20 січня 2000 р. на підставі протоколу від 15.10.2008 р. N 11 та наказу Мінприроди від 30.10.2008 р. N 556.

Отже, фактично позивачем оскаржується процедура та підстави переоформлення відповідачем третій особі спеціального дозволу на користування надрами.

27 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України N 273 затверджено Порядок надання в 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, який визначає процедуру надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозвіл) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони.

Пунктом 16 вказаного Порядку передбачено, що у разі реорганізації юридичної особи (надрокористувача) відповідно до законодавства; зміни найменування юридичної особи (надрокористувача), зміни прізвища, імені та по батькові фізичної особи (надрокористувача), а також зміни місцезнаходження надрокористувача; зміни особливих умов, визначених у дозволі, та умов користування надрами, визначених у відповідній угоді; прийняття рішення Кабінетом Міністрів України, - проводиться переоформлення дозволу в порядку затвердженому Мінприроди.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 16 травня 2008 року N 254 затверджено Порядок переоформлення та видачі дублікатів спеціальних дозволів на користування надрами у 2008 році.

Підпунктом "б" п. 1.3 Порядку переоформлення передбачено, що у випадку, зазначеному в абзаці третьому пункту 16 Порядку, до заяви додаються: нотаріально засвідчені копії установчих документів заявника; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про державну реєстрацію заявника; нотаріально засвідчена копія довідки про включення заявника до ЄДРПОУ (для юридичних осіб); копія паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (для фізичних осіб - підприємців - за наявності); інформація (у формі довідки, яка складається надрокористувачем і засвідчується його підписом та печаткою) щодо виконання особливих умов дозволу, що підлягає переоформленню, та програми робіт, виконання якої було обумовлено угодою про умови користування надрами; інформація у формі довідки щодо кількості залишкових запасів корисної копалини на початок поточного року за встановленими формами статистичної звітності 5-гр,6-гр, 7-гр, затверджених наказом Держгеослужби від 26.12.2007 N 142 (для об'єктів, на які були надані дозволи на користування надрами з метою видобування корисних копалин).

Згідно п. 1.5 Порядку переоформлення, Мінприроди протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви про переоформлення дозволу та документів, що додаються до неї, надає переоформлений на новому бланку спеціальний дозвіл на користування надрами з урахуванням змін, зазначених у заяві про його переоформлення, або надає заявнику вмотивовану відмову в переоформленні.

Пунктом 1.7 Порядку переоформлення передбачено, що підставами для прийняття рішення про відмову в переоформленні дозволу є: неповний пакет документів, поданих заявником; недостовірність даних, зазначених у поданих документах заявником. Вказаний перелік є вичерпним.

Тобто Мінприроди, не знайшовши підстав для відмови у переоформлені дозволу, передбачених п. 1.7 Порядку переоформлення, видала ТОВ фірма "Деа Рома, ЛТД" спеціальний дозвіл на користування надрами N 3448 від 25.12.2008.

Позивач в позовній заяві також не вказує на існування однієї із обставин, визначених п. 1.7 Порядку переоформлення.

Суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що техногенне родовище "Балка Середня" розташоване на земельній ділянці, наданій позивачу на праві постійного користування, а також те, що зазначені у дозволі техногенні накопичення є власністю ВАТ "Запорізький завод феросплавів" з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 70 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Враховуючи те, що предметом спору у даній справі є саме неправомірність рішень відповідача щодо переоформлення спеціального дозволу на користування надрами, то питання про наявність взагалі підстав для його видачі виходить за межі предмету доказування.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дескримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що Міністерство охорони навколишнього природного середовища України при переоформлені спеціального дозволу не було допущено порушень встановленого чинним законодавством порядку такого переоформлення, а тому підстави для визнання неправомірним та скасування наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України N 556 від 30.10.2008 в частині переоформлення спеціального дозволу ТОВ фірма "Деа Рома, ЛТД" на користування надрами техногенного родовища "Балка Середня" та визнання недійсним спеціального дозволу на користування надрами N 3448 від 25.12.2008, у суду відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 71, 159 - 163 КАС України, суд постановив:

У задоволенні адміністративного позову відкритого акціонерного товариства "Запорізький завод феросплавів" до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (3-я особа - Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Деа Рома, ЛТД") про визнання неправомірним та скасування наказу, визнання недійсним спеціального дозволу, - відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України і може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Запорізький окружний адміністративний суд апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова складена у повному обсязі в строк, визначений ч. 3 ст. 160 КАС України.

 

Головуючий, суддя

Н. В. Стрельнікова

Судді:

І. В. Садовий

О. С. Янюк

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали