Шановні партнери! Вимушені повідомити, що в зв'язку зі зміною собівартості, з 1 березня будуть підвищені ціни на ДСТУ та ДБН


Додаткова копія: Про визнання недійсним та скасування рішення зборів

ВЕРХОВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

04.09.2018 р.

Справа N 915/593/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Баранець О. М. - головуючий, Вронська Г. О., Ткач І. В., за участю секретаря судового засідання - Низенко В. Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Споживчого товариства "Діамед" на рішення господарського суду Миколаївської області у складі судді Семенчук Н. О. від 19.09.2017 та на постанову Одеського апеляційного господарського суду у складі колегії суддів: Лавриненко Л. В., Величко Т. А., Філінюк І. Г. від 23.05.2018 за позовом ОСОБА_4 до: 1) Споживчого товариства "Діамед", 2) Комунального підприємства "Центр реєстраційних послуг", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Миколаївська міська рада, про визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів та реєстраційної дії. за участю представників: позивача - ОСОБА_5, відповідача-1 - не з'явилися, відповідача-2 - не з'явилися, третьої особи - не з'явилися, встановив:

У червні 2017 року ОСОБА_4 звернувся до господарського суду Миколаївської області з позовом до Споживчого товариства "Діамед" та Миколаївської міської ради про визнання недійсним та скасування рішення зборів Споживчого товариства "Діамед", оформленого протоколом N 01/12/2016 від 27.12.2016, та реєстраційної дії N 13351420061000554 від 20.01.2017, внесеної до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення зборів Споживчого товариства "Діамед", прийняті 27.12.2016, та вчинена на їх підставі реєстраційна дія є незаконними, оскільки збори, на яких були прийняті спірні рішення, були проведені особами, які не є учасниками Споживчого товариства "Діамед", позивач як учасник Споживчого товариства "Діамед" та інші учасники товариства про проведення зборів не повідомлялись, участі у зборах не брали, спірні рішення порушують право позивача на участь в управлінні товариством.

Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 20.06.2017 за позовною заявою ОСОБА_4 порушено провадження у справі N 915/593/17.

Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 11.08.2017 замінено відповідача - Миколаївську міську раду на належного відповідача - Комунальне підприємство "Центр реєстраційних послуг". Розгляд справи розпочато заново. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Миколаївську міську раду.

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 19.09.2017, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 23.05.2018, позовні вимоги задоволено. Визнано недійсним рішення загальних зборів Споживчого товариства "Діамед", оформлене протоколом N 01/12/2016 від 27.12.2016. Скасовано реєстраційний запис N 13351420061000554, внесений 20.01.2017 державним реєстратором до Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відносно Споживчого товариства "Діамед". Стягнуто зі Споживчого товариства "Діамед" та з Комунального підприємства "Центр реєстраційних послуг" на користь ОСОБА_4 по 1600,00 грн. судового збору з кожного.

Судові рішення мотивовані тим, що спірні рішення зборів Споживчого товариства "Діамед", оформлені протоколом N 01/12/2016 від 27.12.2016, були прийняті особами, які не були станом на дату проведення зборів учасниками товариства, і спірні рішення порушують права позивача, як учасника товариства на участь в управлінні товариством.

Відповідач-1 - Споживче товариство "Діамед" подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Миколаївської області від 19.09.2017 та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 23.05.2018 та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову повністю, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права. Також вказує на те, що висновки судів попередніх інстанцій не відповідають обставинам справи. Скаржник зазначає про неправильне застосування судами частини 1 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", відповідно до якої відомості внесені до Єдиного державного реєстру вважаються достовірними, та вказує, що станом на дату прийняття спірних рішень позивач згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не був учасником товариства, не мав прав на участь в діяльності товариства, в управлінні товариством, зокрема не мав права на участь у зборах учасників, чого не було враховано судами. Також відповідач-1 зазначає, що спірні рішення зборів Споживчого товариства "Діамед" були прийняті належним складом учасників товариства, а проведена на їх підставі реєстраційна дія відповідає вимогам чинного законодавства. Скаржник також посилається на порушення судом апеляційної інстанції норм статті 268 Господарського процесуального кодексу України, в порушення якої відповідача-1 не було належним чином повідомлено про судове засідання, призначене на 23.05.2018, в якому було прийнято оскаржувану постанову.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду Баранця О. М. - головуючий, Вронської Г. О., Стратієнко Л. В. від 12.07.2018 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Споживчого товариства "Діамед". Призначено розгляд касаційної скарги на 04.09.2018 о 10 год. 20 хв. у приміщенні Касаційного господарського суду. Надано учасникам справи строк для подання відзиву на касаційну скаргу до 30.07.2018.

У зв'язку з відпусткою судді Стратієнко Л. В. проведено повторний автоматизований розподіл справи N 915/593/17. Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями від 03.09.2018 для розгляду касаційної скарги визначено наступний склад колегії суддів: Баранець О. М. - головуючий, Вронська Г. О., Ткач І. В.

У відзиві на касаційну скаргу представник позивача просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення господарського суду Миколаївської області від 19.09.2017 та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 23.05.2018 залишити без змін, посилаючись на те, що судами попередніх інстанцій в повному обсязі досліджено матеріали справи, прийнято правильні рішення відповідно до норм чинного законодавства, а доводи скаржника в касаційній скарзі є безпідставними та необґрунтованими та не спростовують правильні висновки судів.

Від відповідача-2 та третьої особи відзиви на касаційну скаргу до Касаційного господарського суду не надходили.

В судове засідання 04.09.2018 не з'явилися представники відповідача-2 та третьої особи, хоча відповідно до вимог статті 120 Господарського процесуального кодексу України всі учасники справи були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду касаційної скарги.

Колегія суддів Касаційного господарського суду зазначає, що відповідно до частини 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка в судове засіданні представників учасників справи, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду касаційної скарги, не перешкоджає розгляду справи у судовому засіданні.

Колегія суддів, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення судами, дослідивши правильність застосування господарськими судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та дотримання норм процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, Споживче товариство "Діамед" є суб'єктом господарювання, створеним відповідно до Закону України "Про споживчу кооперацію". Державна реєстрація юридичної особи відбулась 30.10.98.

Відповідно до пунктів 7.4 та 7.7 Статуту Споживчого товариства "Діамед" (в редакції 1998 року) для виконання статутної діяльності товариства за рахунок пайових внесків членів товариства створено статутний фонд в розмірі 1000 грн. Членами товариства є:

- ОСОБА_4 з розміром пайового внеску в статутному фонді товариства 80 %,

- ОСОБА_7 з розміром пайового внеску в статутному фонді товариства 10 %,

- ОСОБА_8 з розміром пайового внеску в статутному фонді товариства 10 %.

Відповідно до пункту 4.13 Статуту член Товариства має право: брати участь у діяльності Товариства; обирати і бути обраним до органів управління і контролю Товариством; отримувати необхідну інформацію про діяльність Товариства; вносити пропозиції щодо поліпшення діяльності Товариства та усунення недоліків у роботі його органів і посадових осіб; на перевагу у придбанні товарів та одержанні послуг у магазинах та інших підприємствах Товариства; бути прийнятим у першочерговому порядку на роботу в Товариство відповідно до освіти і професійної підготовки; одержувати частку прибутку, що розподіляється за результатами господарської діяльності між членами Товариства пропорційно їх пайовому внеску; одержувати направлення в учбові заклади, в тому числі на правах господарського стипендіата та договірних засадах; вільно виходити з Товариства.

Відповідно до пункту 5.1 Статуту Споживчого товариства "Діамед" вищим органом управління товариством є загальні збори.

10.01.2014 за ініціативою членів споживчого товариства ОСОБА_9 та ОСОБА_8 відбулись позачергові загальні збори членів Споживчого товариства "Діамед", на яких були прийняті рішення, оформлені протоколом N 1 від 10.01.2014, про:

- звільнення ОСОБА_4 з посади голови правління Споживчого товариства "Діамед" у зв'язку з неналежним виконанням покладених статутом обов'язків;

- обрання з 11.01.2014 головою правління ОСОБА_8;

- обрання ревізором товариства ОСОБА_7;

- зміну місцезнаходження відповідача на адресу: м. Київ, вул. Григоровича-Барського, 5;

- введення посади виконавчого директора відповідача;

- внесення відповідних змін до статуту Споживчого товариства "Діамед", шляхом викладення його в новій редакції.

12.01.2014 знову відбулись загальні збори членів Споживчого товариства "Діамед", на яких були присутні члени товариства ОСОБА_8 та ОСОБА_7 та на яких були прийняті рішення, оформлені протоколом N 2 від 12.01.2014, про:

- зміну місцезнаходження споживчого товариства;

- виключення ОСОБА_4 зі складу учасників споживчого товариства;

- включення до складу учасників споживчого товариства інших осіб: ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12;

- збільшення пайового фонду споживчого товариства до 5000 грн.;

- затвердження розподілу часток пайового фонду товариства між його учасниками.

В подальшому рішеннями господарського суду Миколаївської області від 22.10.2014 по справі N 915/1296/14 та від 20.11.2014 по справі N 915/1586/14 рішення загальних зборів Споживчого товариства "Діамед", оформлені протоколами N 1 від 10.01.2014 та N 2 від 12.01.2014 були визнані недійсними. Зазначені рішення господарського суду Миколаївської області були залишені без змін постановами Вищого господарського суду України від 07.04.2015 по справі N 915/1296/14 та від 15.07.2015 по справі N 915/1586/14.

За наслідками визнання недійсними рішень загальних зборів, оформлених протоколами N 1 від 10.01.2014 та N 2 від 12.01.2014 реєстраційною службою Миколаївського міського управління юстиції були скасовані реєстраційні записи, внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, за N 10721070012007691 від 11.01.2014 та N 10721050015007691 від 17.02.2014.

Після 12.01.2014 Споживчим товариством "Діамед" неодноразово проводились загальні збори без участі ОСОБА_4, а саме:

- 29.05.2014, на яких були прийняті рішення, оформлені протоколом N 29/05 від 29.05.2014, про зміну місцезнаходження товариства, внесення змін до статуту, затвердження нової редакції статуту;

- 08.09.2014, на яких були прийняті рішення, оформлені протоколом N 1/08/09 від 08.09.2014, про звільнення з посади Голови правління товариства ОСОБА_8 та обрання головою ОСОБА_7;

- 07.10.2014, на яких були прийняті рішення, оформлені протоколом N 07/10 від 07.10.2014, про включення до складу товариства нових учасників: ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, визначення нового складу та затвердження розподілу часток між учасниками;

- 21.11.2014, на яких були прийняті рішення, оформлені протоколом N 21/11 від 21.11.2014, про визначення нового складу учасників товариства;

- 09.04.2015, на яких були прийняті рішення, оформлені протоколом N 09/4 від 09.04.2015, про визначення нового складу учасників товариства;

- 11.05.2015, на яких були прийняті рішення, оформлені протоколом N 7 від 11.05.2015, про припинення діяльності товариства, призначення ліквідатором товариства ОСОБА_7, затвердження порядку проведення ліквідаційної процедури товариства;

- 10.07.2015, на яких були прийняті рішення, оформлені протоколом N 10/7 від 10.07.2015, про припинення проведення припинення діяльності товариства;

- 16.07.2015, на яких були прийняті рішення, оформлені протоколом N 16/07 від 16.07.2015, про припинення діяльності товариства, створення ліквідаційної комісії у складі трьох членів: ОСОБА_7, ОСОБА_15, ОСОБА_16, призначення головою ліквідаційної комісії ОСОБА_7, затвердження порядку проведення ліквідаційної процедури.

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 30.06.2016 у справі N 915/534/16 рішення загальних зборів учасників Споживчого товариства "Діамед", оформлені протоколами N 29/05 від 29.05.2014, N 1/08/09 від 08.09.2014, N 07/10 від 07.10.2014, N 21/11 від 21.11.2014, N 09/4 від 09.04.2015, N 7 від 11.05.2015, N 10/7 від 10.07.2015, визнані недійсними.

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 30.06.2016 у справі N 915/459/16 рішення загальних зборів учасників Споживчого товариства "Діамед", оформлене протоколом N 16/07 від 16.07.2015, визнане недійсним.

Отже, всі рішення загальних зборів учасників Споживчого товариства "Діамед", прийняті за відсутності ОСОБА_4, починаючи з 10.01.2014, були визнані такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 16.11.2016 учасниками Споживчого товариства "Діамед" були: ОСОБА_4 з розміром внеску до статутного фонду 70 %, ОСОБА_17 з розміром внеску до статутного фонду 10 %; ОСОБА_18 з розміром внеску до статутного фонду 10 %, Товариство з обмеженою відповідальністю "Діамед" - 10 %.

27.12.2016 були проведені збори Споживчого товариства "Діамед" за участю ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_15, ОСОБА_16, на яких були прийняті рішення, оформлені протоколом N 01/12/2016 від 27.12.2016, про:

- обрання головою зборів ОСОБА_16,

- обрання секретарем зборів ОСОБА_9,

- зміну складу ліквідаційної комісії Товариства та визначення ліквідаційної комісії товариства у складі трьох членів: ОСОБА_16 - голова комісії, ОСОБА_19 та ОСОБА_20 - члени комісії,

Відповідно до протоколу N 01/12/2016 від 27.12.2016 на зборах були відсутні члени Споживчого товариства "Діамед" ОСОБА_8 та ОСОБА_14.

На підставі рішення зборів відповідача, оформленого протоколом N 01/12/2016 від 27.12.2016, 20.01.2017 була вчинена реєстраційна дія N 13351420061000554, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 20.01.2017.

ОСОБА_4 з посиланням на те, що він станом на 27.12.2016 - дату проведення зборів Споживчого товариства "Діамед" та прийняття зборами рішень був учасником товариства, а збори були проведені особами, які не є учасниками товариства, звернувся до господарського суду Миколаївської області з позовом до Споживчого товариства "Діамед" та Комунального підприємства "Центр реєстраційних послуг" про визнання недійсним та скасування рішення зборів Споживчого товариства "Діамед", оформленого протоколом N 01/12/2016 від 27.12.2016, та реєстраційної дії N 13351420061000554 від 20.01.2017, внесеної до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до частин 2, 3, 7 статті 111 Господарського кодексу України первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самоврядна організація громадян, які на основі добровільності членства, майнової участі та взаємодопомоги об'єднуються для спільної господарської діяльності з метою колективного організованого забезпечення своїх економічних і соціальних інтересів. Кожний член споживчого товариства має свою частку в його майні. Споживче товариство є юридичною особою і діє на основі статуту. Споживчі товариства, їх спілки (об'єднання) можуть утворювати для здійснення своїх статутних цілей підприємства, установи та інші суб'єкти господарювання відповідно до вимог цього Кодексу та інших законів.

Згідно частини 2 статті 5 та частини 5 статті 6 Закону України "Про споживчу кооперацію" основним документом, який регулює діяльність споживчого товариства, є статут. У ньому визначаються порядок вступу до товариства і виходу з нього, права та обов'язки членів товариства, його органи управління, контролю та їх компетенція, порядок утворення майна товариства і розподілу прибутку, умови реорганізації і ліквідації товариства та інші положення, що не суперечать законодавчим актам України. Член споживчого товариства зобов'язаний дотримуватися статуту, виконувати свої обов'язки перед споживчим товариством, пов'язані з участю в його діяльності, та рішення загальних зборів, виборних органів управління і контролю.

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України "Про споживчу кооперацію" вищим органом управління споживчого товариства є загальні збори його членів, які приймають статут, визначають розміри вступного і обов'язкового пайового внеску, обирають керівні та контрольні органи товариства, а також вирішують інші питання, пов'язані з його діяльністю.

Згідно з пунктом 5.1 статуту Споживчого товариства "Діамед" вищим органом управління товариством є загальні збори.

Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначені Законом України "Про кооперацію".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про кооперацію" кооперація - система кооперативних організацій, створених з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб своїх членів.

За змістом частин 1, 5, пунктів 2, 3, 4 частини 6, частин 7, 9, 10 статті 15 Закону України "Про кооперацію" вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення. Позачергові загальні збори членів кооперативу скликаються на вимогу: не менше третини його членів; спостережної ради; ревізійної комісії (ревізора); органу управління кооперативного об'єднання, членом якого він є. Позачергові загальні збори членів кооперативу повинні бути скликані протягом 20 днів з дня надходження такої вимоги. У разі незабезпечення правлінням (головою) кооперативу скликання позачергових загальних зборів вони можуть бути скликані особами, які вимагали їх скликання, протягом наступних 20 днів. Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених. Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі.

Згідно з пунктом 5.2 статуту Споживчого товариства "Діамед" загальні збори скликаються правлінням Споживчого товариства в міру необхідності, але не рідше одного разу на рік. Правління зобов'язане скликати загальні збори на вимогу 1/3 пайовиків, за пропозицією ревізійної комісії (ревізора). Збори повинні бути скликані не пізніше ніж через 30 днів після надходження такої вимоги або пропозиції. Питання, що підлягають розгляду на загальних зборах, вносяться правлінням Споживчого товариства. Ревізійна комісія (ревізор), пайовики та колективні члени Споживчого товариства, які мають бажання внести питання на обговорення зборів, подають письмову заяву про це правлінню товариства не пізніше ніж за три дні до призначеного строку їх проведення.

Пунктом 5.5 Статуту Споживчого товариства "Діамед" загальні збори визнаються повноважними, якщо в їх роботі беруть участь не менше 50 % членів Товариства.

Згідно з частинами 1, 5 статті 98 Цивільного кодексу України в редакції, чинній станом на дату прийняття загальними зборами Споживчого товариства "Діамед" спірних рішень, загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства. Рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.

Статтею 1 Господарського процесуального кодексу України, в редакції, чинній станом на дату звернення ОСОБА_4 з позовом у цій справі, передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України, в редакції, чинній станом на дату звернення ОСОБА_4 з позовом у цій справі, господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, правами та обов'язками учасників (засновників, акціонерів, членів) такої особи, крім трудових спорів.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України в редакції, чинній станом на дату розгляду справи судом апеляційної інстанції, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

Згідно з частиною 3 статті 167 Господарського кодексу України під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

Частиною 1 статті 167 Господарського кодексу України визначено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Отже, сторонами у корпоративному спорі є: 1) юридична особа та її учасник (засновник, акціонер, член), у тому числі учасник, який вибув; 2) учасники (засновники, акціонери, члени) юридичної особи.

Право на звернення до суду з позовом про визнання недійсними рішень органів управління товариства мають лише ті його учасники, які були учасниками на дату прийняття рішення, що оскаржується.

Як встановлено судами попередніх інстанцій позивач - ОСОБА_4 станом на як на дату проведення зборів - 27.12.2016, так і на дату звернення з позовом у цій справі та на час розгляду справи судами попередніх інстанцій був учасником Споживчого товариства "Діамед", що, як встановлено судами підтверджується постановою Вищого господарського суду України від 15.07.2015, якою залишено без змін рішення господарського суду Миколаївської області від 20.11.2014 у справі N 915/1586/14 про визнання недійсним рішення загальних зборів Споживчого товариства "Діамед" про виключення зі складу членів Споживчого товариства "Діамед" ОСОБА_4, оформленого протоколом N 2 від 12.01.2014. Тобто судовим рішення від 15.07.2015 права ОСОБА_4 як учасника товариства відновлені. Судове рішення є обов'язковим для всіх суб'єктів на території України з моменту набрання ним законної сили.

Судами попередніх також встановлено, що учасниками товариства також були ОСОБА_17, ОСОБА_18 та Товариство з обмеженою відповідальністю "Діамед".

Відповідно до частини 5 статті 89 Цивільного кодексу України зміни до установчих документів юридичної особи, які стосуються відомостей, включених до єдиного державного реєстру, набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації. Юридичні особи та їх учасники не мають права посилатися на відсутність державної реєстрації таких змін у відносинах із третіми особами, які діяли з урахуванням цих змін.

Отже, як правильно зазначено місцевим господарським судом, відсутність у єдиному державному реєстрі відомостей щодо позивача як учасника Споживчого товариства "Діамед", зокрема щодо поновлення його у складі учасників товариства на підставі судового рішення у справі N 915/1586/14, не свідчить про те, що ОСОБА_4 не мав станом на дату прийняття загальними зборами учасників товариства спірних рішень та не має статусу учасника товариства. Відсутність таких відомостей в реєстрі за наявності не скасованого судового рішення, яке набрало законної сили та яким права учасника товариства (позивача) були поновлені, про що, як встановлено судами, були обізнані особи, які взяли участь у загальних зборах товариства як учасники товариства та прийняли спірні рішення, не може бути підставою для незалучення ОСОБА_4 до участі в реалізації своїх корпоративних прав шляхом прийняття участі в загальних зборах.

Наведеним спростовуються безпідставні посилання відповідача-1 в касаційній скарзі на те, що згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців позивач станом на дату проведення зборів не був учасником товариства, не мав прав на участь в діяльності товариства, в управлінні товариством, зокрема не мав права на участь у зборах учасників.

Підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: - порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; - позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; - порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

Для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.

Взявши до уваги наявні в матеріалах справи судові рішення від 22.10.2014 по справі N 915/1296/14, від 20.11.2014 по справі N 915/1586/14, від 30.06.2016 по справі N 915/534/16 та від 30.06.2016 по справі N 915/459/16, суди попередніх інстанцій на підставі зазначених судових рішень встановили, що рішення зборів Споживчого товариства "Діамед", оформлені протоколом N 01/12/2016 від 27.12.2016, були прийняті особами, які не були станом на дату проведення зазначених зборів та на дату прийняття на зазначених зборах спірних рішень учасниками споживчого товариства. Тобто спірні рішення зборів Споживчого товариства "Діамед" були прийняті особами, які не були станом на дату їх прийняття учасниками товариства і такі рішення порушують права позивача, як учасника товариства на участь в управлінні товариством.

З огляду на викладене Касаційний господарський суд вважає, що суди попередніх інстанцій правильно та обґрунтовано задовольнили заявлену учасником Споживчого товариства "Діамед" ОСОБА_4 позовну вимогу про визнання недійсним рішення зборів Споживчого товариства "Діамед", оформленого протоколом N 01/12/2016 від 27.12.2016, а також похідну від неї позовну вимогу про скасування реєстраційної дії N 13351420061000554 від 20.01.2017, внесеної до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Касаційний господарський суд не бере до уваги посилання скаржника на те, що суд апеляційної інстанції в порушення норм процесуального права, зокрема статті 268 Господарського процесуального кодексу України, не повідомив належним чином відповідача-1 про судове засідання, призначене на 23.05.2018, в якому було прийнято оскаржувану постанову, прийняв постанову в судовому засіданні за відсутності представника відповідача-1. Як свідчать матеріали справи ухвала Одеського апеляційного господарського суду від 04.04.2018 у цій справі про призначення справи до апеляційного розгляду в судовому засіданні на 23.05.2018 була своєчасно (10.04.2018) та належним чином надіслана судом всім учасникам справи, в тому числі відповідачу-1 на адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до статті 120 Господарського процесуального кодексу України. Крім того, зазначена ухвала була надіслана судом до Єдиного державного реєстру судових рішень в мережі Інтернет 06.04.2018 та оприлюднена для загального доступу 11.04.2018. Крім того, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні, а неявка у судове засідання однієї із сторін, належним чином повідомленої про час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи у судовому засіданні.

Відповідно до статті 309 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань.

Матеріали справи свідчать про те, що місцевий господарський суд всебічно, повно і об'єктивно дослідив матеріали справи в їх сукупності, дав вірну юридичну оцінку обставинам справи та правильно, з дотриманням норм процесуального права та правильним застосуванням норм матеріального права вирішив спір у справі. Переглядаючи справу в апеляційному провадженні господарський суд апеляційної інстанції правильно залишив прийняте місцевим господарським судом рішення без змін.

Доводи заявника касаційної скарги про порушення і неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права під час прийняття оскаржуваних рішення та постанови не знайшли свого підтвердження, у зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законних та обґрунтованих судових рішень Касаційний господарський суд не вбачає.

З огляду на зазначене Касаційний господарський суд дійшов висновку про залишення рішення місцевого господарського суду та постанови суду апеляційної інстанції без змін, а касаційної скарги - без задоволення.

Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Суд постановив:

1. Касаційну скаргу Споживчого товариства "Діамед" залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Миколаївської області від 19.09.2017 та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 23.05.2018 у справі N 915/593/17 залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

О. Баранець

Судді:

Г. Вронська

 

І. Ткач
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали