ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 24 жовтня 2011 року

Верховний Суд України у складі: головуючого - Гуля В. С., суддів: Барбари В. П., Берднік І. С., Глоса Л. Ф., Гошовської Т. В., Гуменюка В. І., Гусака М. Б., Ємця А. А., Жайворонок Т. Є., Заголдного В. В., Кліменко М. Р., Ковтюк Є. І., Колесника П. І., Короткевича М. Є., Коротких О. А., Косарєва В. І., Кривенди О. В., Кривенка В. В., Кузьменко О. Т., Лященко Н. П., Маринченка В. Л., Онопенка В. В., Охрімчук Л. І., Панталієнка П. В., Патрюка М. В., Пивовара В. Ф., Пилипчука П. П., Потильчака О. І., Пошви Б. М., Редьки А. І., Сеніна Ю. Л., Скотаря А. М., Терлецького О. О., Тітова Ю. Г., Шицького І. Б., Яреми А. Г. (за участю представників: товариства з обмеженою відповідальністю "Порт-Сервіс" Трубянова Ю. В., Важеніної С. А., дочірнього підприємства "Іллічівський морський торговельний порт" Остапова В. В., Міністерства інфраструктури України Самойленка О. В., Міністерства юстиції України Нестеренко О. І., Генеральної прокуратури України Шокіної Т. В.), розглянувши заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Порт-Сервіс" про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 11 травня 2011 року у справі N 29/99-10-2212 за позовом Іллічівського транспортного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв'язку України до Державного підприємства "Іллічівський морський торговельний порт", товариства з обмеженою відповідальністю "Порт-Сервіс" про визнання недійсними договору підряду та додаткової угоди, встановив:

У травні 2010 року Іллічівський транспортний прокурор Одеської області в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв'язку України звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до державного підприємства "Іллічівський морський торговельний порт" (далі - ДП "Іллічівський морський торговельний порт") та товариства з обмеженою відповідальністю "Порт-Сервіс" (далі - ТОВ "Порт-Сервіс") про визнання недійсними договору підряду N 682-0 від 30 вересня 2009 року та додаткової угоди N 1 від 20 січня 2010 року, укладеними між ДП "Іллічівський морський торговельний порт" і ТОВ "Порт-Сервіс".

Позовні вимоги з урахуванням змін та доповнень до позовної заяви обґрунтовувалися порушенням при укладенні договору вимог Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 року N 921 "Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", наказу Міністерства економіки України від 30 січня 2009 року N 64 "Про затвердження Порядку погодження застосування процедури торгів з обмеженою участю та процедури закупівлі в одного учасника" (далі - Порядок), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 березня 2009 року за N 221/16237.

Відповідачі проти позову заперечували, посилаючись на безпідставність позовних вимог та дотримання порядку укладення договорів.

Рішенням господарського суду Одеської області від 17 вересня 2010 року позов задоволено. Визнано договір N 682-0 від 30 вересня 2009 року та додаткову угоду N 1 від 20 січня 2010 року недійсними. Зобов'язано ДП "Іллічівський морський торговельний порт" повернути ТОВ "Порт-Сервіс" 37500000,00 грн., сплачених на виконання недійсного договору N 682-0 від 30 вересня 2009 року. Рішення обґрунтовано тим, що при укладенні договору відповідачі не дотримувалися порядку проведення закупівлі, зокрема положень підпунктів 8, 82, 83, 84 Положення та пункту 2.2 Порядку.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 1 березня 2011 року рішення господарського суду Одеської області від 17 вересня 2010 року скасовано. У задоволенні позову відмовлено. Постанову мотивовано тим, що закупівлю проведено з дотриманням порядку, визначеного Положенням.

Постановою Вищого господарського суд України від 11 травня 2011 року скасовано постанову Одеського апеляційного господарського суду від 1 березня 2011 року, а рішення господарського суду Одеської області від 17 вересня 2010 у справі N 29/99-10-2212 залишено без змін.

У заяві ТОВ "Порт-Сервіс" просить скасувати постанову Вищого господарського суду України від 11 травня 2011 року, а справу направити на новий касаційний розгляд.

Підставою для перегляду постанови заявник вважає неоднакове застосування судом касаційної інстанції норм статей 203, 215 Цивільного кодексу України та норм матеріального права, внаслідок чого ухвалено різні за змістом судові рішення у подібних правовідносинах.

До поданої заяви заявник долучив копії постанов Вищого господарського суду України в аналогічних справах від 5 січня 2011 року N 63/179-10, від 24 січня 2011 року N 22/145-10-3555, у яких, на його думку, висловлено протилежну правову позицію.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 20 липня 2011 року допущено до провадження господарську справу N 29/99-10-2212 для перегляду Верховним Судом України оскаржуваної постанови.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши викладені в заяві доводи, Верховний Суд України вважає, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 11116 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК) заяву про перегляд судових рішень господарських судів може бути подано на підставі неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, внаслідок чого ухвалено різні за змістом судові рішення у подібних правовідносинах.

Обставини справи, що розглядається, відрізняються від обставин у справах, на рішення в яких посилається заявник, обґрунтовуючи наявність підстав для перегляду Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 11 травня 2011 року.

Так, предметом розгляду даної справи є недійсність договору N 682-0 та додаткової угоди до нього у зв'язку з порушенням процедури закупівлі товарів, робіт, послуг в одного учасника за державні кошти, передбаченої пунктом 2.2 Порядку та пунктами 82 - 84 Положення.

Предметом розгляду у справах N 63/179-10 та N 22/145-10-3555, постанови Вищого господарського суду України в яких від 5 січня 2011 року та від 24 січня 2011 року додано заявником як аналогічні з різним застосуванням норм матеріального права, є визнання недійсним договорів у зв'язку з недотриманням при їх укладенні вимог Положення та Тимчасового положення про порядок закупівлі робіт, послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2008 року N 274, в частині проведення тендеру.

Враховуючи те, що у наведених заявником випадках не підтвердився факт подібності правовідносин у розумінні статей 11116 - 11126 ГПК то підстави для висновку про різне застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права відсутні.

Відповідно до статті 11116 ГПК Верховний Суд України відмовляє у задоволенні заяви, якщо обставини, що стали підставою для перегляду, не підтвердилися.

Керуючись статтями 11123, 11124 та 11126 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд України постановив:

У задоволенні заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Порт-Сервіс" про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 11 травня 2011 року відмовити.

Постанова є остаточною і може бути оскаржена лише на підставі, встановленій пунктом 2 частини першої статті 11116 Господарського процесуального кодексу України.

 

Головуючий

В. С. Гуль

Судді:

В. П. Барбара

 

І. С. Берднік

 

Л. Ф. Глос

 

Т. В. Гошовська

 

В. І. Гуменюк

 

М. Б. Гусак

 

А. А. Ємець

 

Т. Є. Жайворонок

 

В. В. Заголдний

 

М. Р. Кліменко

 

Є. І. Ковтюк

 

П. І. Колесник

 

М. Є. Короткевич

 

О. А. Коротких

 

В. І. Косарєв

 

О. В. Кривенда

 

В. В. Кривенко

 

О. Т. Кузьменко

 

Н. П. Лященко

 

В. Л. Маринченко

 

В. В. Онопенко

 

Л. І. Охрімчук

 

П. В. Панталієнко

 

М. В. Патрюк

 

В. Ф. Пивовар

 

П. П. Пилипчук

 

О. І. Потильчак

 

Б. М. Пошва

 

А. І. Редька

 

Ю. Л. Сенін

 

А. М. Скотарь

 

О. О. Терлецький

 

Ю. Г. Тітов

 

І. Б. Шицький

 

А. Г. Ярема

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали