ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

23.07.2009 р.

 N 2а-4087/08/9

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого - судді Цикуренко А. С., суддів - Сидоренко Д. В., Яковлєва С. В., при секретарі - Павленко Н. О. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Морське" до Ради Міністрів АР Крим, треті особи - Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим, Роздольненська районна державна адміністрація, про визнання недійсними рішень (за участю представників: позивача - Спірідонова О. Ю., довіреність від 14.10.2008; відповідача - Шишмарьова А. Д., довіреність від 20.01.2009 N 01-01/130; третя особа - Нимитуллаєва З. Р., довіреність від 20.01.2007 N 36/10-29)

Обставини справи:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ради міністрів АР Крим про визнання протиправними та скасування:

пунктів 5, 6 Додатка до постанови Ради міністрів АР Крим від 01.07.2008 N 360 "Про затвердження переліку земельних ділянок для продажу (продажу права оренди) на аукціонах та про внесення змін в постанову Ради міністрів АР Крим від 26.07.2005 N 310", як передбачають продаж права оренди на:

5) земельну ділянку за кордонами населених пунктів Славнівської сільської Ради у межах охоронної зони регіонального ландшафтного парку "Бакальська коса", площею 120 га (п. 5 додатка);

6) земельну ділянку за кордонами населених пунктів Славнівської сільської Ради, у межах охоронної зони регіонального ландшафтного парку "Бакальська коса", площею 100 га (п. 6 додатка):

абзац 8 пункту 1 постанови Ради міністрів АР Крим від 19.08.2008 N 448 "Про скасування розпоряджень Роздольненської районної державної адміністрації" в частині скасування розпорядження Роздольненської районної державної адміністрації від 05.11.2007 N 916 "Про затвердження матеріалів попереднього погодження для проектування комплексу пансіонатів на 2900 місць, зони відпочинку для короткостроково-відпочиваючих на набережної ТОВ "Морське" на території зони відпочинку "Бакальська коса".

До позовної заяви позивач надав клопотання про забезпечення позову, яке задоволено ухвалою суду від 10.10.2008, зупинена дія пунктів 5, 6 Додатка до постанови Ради міністрів АР Крим від 01.07.2008 N 360 "Про затвердження переліку земельних ділянок для продажу (продажу права оренди) на аукціонах та про внесення змін в постанову Ради міністрів АР Крим від 26.07.2005 N 310", абзацу 8 пункту 1 постанови Ради міністрів АР Крим від 19.08.2008 N 448 "Про скасування розпоряджень Роздольненської районної державної адміністрації" в частині скасування розпорядження Роздольненської районної державної адміністрації від 05.11.2007 N 916 "Про затвердження матеріалів попереднього погодження для проектування комплексу пансіонатів на 2900 місць, зони відпочинку для короткостроково-відпочиваючих на набережної ТОВ "Морське" на території зони відпочинку "Бакальська коса".

Не погодившись з відповідною ухвалою, Рада міністрів АР Крим звернулась з апеляційною скаргою до Севастопольського апеляційного адміністративного суду. Ухвалою від 02.03.2009 апеляційний суд залишив апеляційну скаргу без задоволення, ухвалу Окружного адміністративного суду АР Крим залишив без зміни.

Ухвалою суду від 28.10.2008 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим.

Ухвалою суду від 17.11.2008 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Роздольненську районну державну адміністрацію.

23.02.2009 позивач надав клопотання про часткову відмову від позову в частині визнання протиправними та скасування пунктів 5, 6 Додатка до постанови Ради міністрів АР Крим від 01.07.2008 N 360 "Про затвердження переліку земельних ділянок для продажу (продажу права оренди) на аукціонах та про внесення змін в постанову Ради міністрів АР Крим від 26.07.2005 N 310", як передбачають продаж права оренди на:

5) земельну ділянку за кордонами населених пунктів Славнівської сільської Ради у межах охоронної зони регіонального ландшафтного парку "Бакальська коса", площею 120 га (п. 5 додатка);

6) земельну ділянку за кордонами населених пунктів Славнівської сільської Ради, у межах охоронної зони регіонального ландшафтного парку "Бакальська коса", площею 100 га (п. 6 додатка).

Ухвалою суду від 09.04.2009 провадження по справі було припинене у зв'язку із зверненням обох сторін з клопотанням про надання їм часу для примирення до 08.05.2009.

08.05.2009 відповідач надав заперечення на позов, у яких вказує про безпідставність позовних вимог.

Ухвалою суду від 23.07.2009 закрито провадження по справі в частині визнання протиправним та скасування п. п. 5, 6 переліку земельних ділянок для продажу (продажу права оренди) на аукціонах, затвердженого постановою Ради міністрів АР Крим від 01.07.2008 N 360 "Про затвердження переліку земельних ділянок для продажу (продажу права оренди) на аукціонах та про внесення змін до постанови Ради міністрів АР Крим від 26 липня 2005 року N 310".

Представник Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим надав пояснення на адміністративний позов від 04.12.2008, де просить залишити позов без задоволення.

Третя особа - Роздольненська районна державна адміністрація в судове засідання не з'явилась, документів та пояснень з приводу адміністративного оскарження постанов Ради міністрів АР Крим не надала, про день та час слухання повідомлена належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд встановив:

09.01.2007 позивач звернувся до Роздольненської районної державної адміністрації з клопотанням про надання дозволу на збір вихідних даних та підготовку матеріалів попереднього узгодження для проектування та території зони відпочинку "Бакальська коса" пансіонатів, зон відпочинку короткочасних відпочиваючих загальною площею 113 га та благоустрою пляжної зони площею 9,9 га (а. с. 37).

14.04.2007 розпорядженням Роздольненської районної адміністрації N 320 (а. а. 38) доручено постійнодіючої комісії з питань вибору земельних ділянок провести вибір земельної ділянки ТОВ "Морське" для розташування та проектування на території зони відпочинку "Бакальська Коса" Роздольненського району комплексу пансіонатів у відповідності з наданою викопіровкою зі Схеми генерального плану забудівлі поєднаного з проектом детального планування "Бакальська коса" Роздольненського району західніше с. Стерегуче на земельної ділянці загальною площею 113,0 га та 9,9 га прибережній 100 метровій смузі від урізу води для благоустрою набережної західніше с. Стерегуче.

13.04.2007 був складений акт вибору та обстеження земельної ділянки в натурі (на місцевості) для проектування комплексу пансіонатів на 2900 місць, зони відпочинку для короткостроково-відпочиваючих та набережної ТОВ "Морське" на території зони відпочинку "Бакальська коса" на території Славнівської сільської Ради Роздольненьского району АР Крим. За висновком комісії вибрана ділянка може бути використана для проектування комплексу пансіонатів на 2900 місць, зони відпочинку. Проекту документацію на будівництво, проект відведення земельної ділянки розробити, погодити та затвердити у встановленому законом порядку (а. с. 39 - 42).

06.09.2007 Кримським філіалом Інституту археології був даний висновок про можливість відводу земельної ділянки ТОВ "Морське" для проектування комплексу пансіонатів на 2900 місць, зони відпочинку для короткостроково-відпочиваючих та набережній.

20.09.2007 Республіканським комітетом з охорони культурної спадщини також був даний висновок N 5680 про можливість відводу земельної ділянки площею 85,0 га на захід від с. Стерегущеє Роздольненського району для розміщення комплексу пансіонатів на 2900 місць, зони відпочинку для короткострокових відпочиваючих та набережній.

05.11.2007 Роздольненською районною державною адміністрацією було прийнято розпорядження N 916 "Про затвердження матеріалів попереднього погодження для проектування комплексу пансіонатів на 2900 місць, зони відпочинку для короткостроково-відпочиваючих та набережної ТОВ "Морське" на території зони відпочинку "Бакальська Коса" на території Славнівської сільської ради Роздольненьского району АР Крим та дозволу ведення проектно-вишукувальних робіт з будування об'єктів", яким затверджений акт вибору та обстеження вказаної земельної ділянки. Роздольненська районна державна адміністрацій попередньо погодила розміщення комплексу пансіонатів на 2900 місць на земельної ділянці площею 85,0 га. Позивачу надано дозвіл на ведення проектно-знаходжувальних робіт для будівництва комплексу пансіонатів, вказане про розробку проектної документації на будівництво, проекту землеустрою та технічну документацію з відводу земельної ділянки в оренду, встановленню меж у натурі, розробку, узгодження та погодження у встановленому законом порядку та у строки. Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Роздольненської районної адміністрації розробити архітектурно-планувальне завдання на проектування комплексу пансіонатів та зони відпочинку (а. с. 47).

27.11.2007 між ТОВ "Морське" та ТОВ "Об'єднання Технохімкомплект" був укладений договір N 271107 про розробку каркасного плану земельної ділянки, розташованої на території Славнівської сільської ради Раздольненьского району АР Крим, та договір N 271107 ПО на розробку проекту землеустрою з відводу земельної ділянки в оренду (а. с. 48 - 55).

01.07.2008 Рада міністрів АР Крим прийняла постанову N 360 "Про затвердження переліку земельних ділянок для продажу (продажу права оренди) на аукціонах і про внесення змін до постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим від 26 липня 2005 року N 310", якою у п. 5 Додатка передбачила продаж права оренди земельних ділянок за межами населених пунктів Славнівської сільської Ради, у межах охоронної зони регіонального ландшафтного парку "Бакальськая коса". Площа земельної ділянки 120 га, та у п. 6 Додатка - земельної ділянки за межами населених пунктів Славнівської сільської Ради, за межами охоронної зони регіонального ландшафтного парку "Бакальськая коса". Площа земельної ділянки 100 га. Постановою Ради міністрів АР Крим від 20.01.2009 N 35 вказані пункти були скасовані. Яки потім були виключені з тексту постанови, відповідно до постанови Ради міністрів АР Крим від 20.01.2009 N 35.

Відповідно до ст. 46 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" Рада міністрів Автономної Республіки Крим у межах своїх повноважень спрямовує та контролює діяльність районних державних адміністрацій. Рада міністрів Автономної Республіки Крим має право скасовувати розпорядження голів відповідних районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, іншим актам законодавства України, а також нормативно-правовим актам Верховної Ради Автономної Республіки Крим, рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, що суперечать законодавству України.

Виконуючи вказані повноваження, відповідач постановою від 19.08.2008 N 448 "Про скасування розпоряджень Роздольненської районної державної адміністрації" скасував, як таке що суперечить ст. 40 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", розпорядження Раздольненськой районної державної адміністрації від 2 листопада 2007 року N 916 "О затвердженні матеріалів попереднього узгодження для проектування комплексу пансіонатів на 2900 місць, зони відпочинку для короткочасно відпочиваючих і набережній ТОВ "Морське" на території Зони відпочинку "Бакальськая Коса" на території Славнівської сільської ради Раздольненського району АР Крим і дозволі ведення проектно-дослідницьких робіт по будівництву об'єктів";

На думку позивача постанова Ради міністрів Автономної Республіки Крим від 19.08.2008 N 448 суперечить ст. 40 Закону України "Про природно-заповідний фонд" не відповідає вимогам діючого законодавства, оскільки для з'ясування факту порушення режиму охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду необхідно проведення екологічної експертизи, яка не була проведена

Як встановлено судом, Постановою Верховної Ради АР Крим від 16.02.2000 N 913-2/2000 "Про розширення і впорядкування мережі територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення в Автономній Республіці Крим" затверджений перелік територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення в Автономній Республіці Крим, до якого включений Регіональний ландшафтний парк "Бакальськая коса", що знаходить у Роздольненському районі с. Стерегущеє загальною площею 1520,00 га. Постановою Верховної Ради АР Крим від 18.10.2002 цій об'єкт був виключений з переліку територій природно-заповідного фонду місцевого значення в Автономній Республіці Крим. Пунктом 3 вказаної постанови затверджений Проект створення, охорони і використання природних ресурсів регіонального ландшафтного парку Бакальськая коса.

Відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.

За приписами ст. 43 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Частиною 2 статті 47 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що проектами землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення визначаються місце розташування і розміри земельних ділянок, власники земельних ділянок, землекористувачі, у тому числі орендарі, а також встановлюється режим використання та охорони територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарної) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення.

Порядок розробки проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 4 вказаної норми).

Відповідно до положень пункту 10 Порядку розроблення проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційоного та історико-культурного призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 р. N 1094, проект землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду розглядається та затверджується сільською, селищною, міською радою, обласною, районною, Київською або Севастопольською міською держадміністрацією чи в установленому порядку подається іншим органам, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.

Як вказано у п. 2.2.2 Проекту створення, охорона і використання природних ресурсів регіонального ландшафтного парку Бакальська коса встановлені межі парку. Межі регіонального ландшафтного парка на суши встановлюється за межами конярського радгоспу "Славне", яке з північно-східної частини проходить на відстані від 100 до 300 м від озера Бакал, а містами наближається до неї до 50 м, та навіть 10 м. З північно-західної межа парку поєднується з урізанням води в озері. Із західної сторони територія парку надходить до меж держземзапасу, зарезервованого під розширення бази відпочинку "Бакальська коса", згідно проекту районного планування та генеральної схеми. Як вказано у п. 2.4. Проекту з метою запобігання негативної господарської діяльності людини та забезпечення необхідного режиму охорони природних комплексом встановлюється охоронна (буферна) зона. Як вказано до таблиці N 6 загальна частина території охоронної зони парку є кормовими угіддями та такими, що не використаються у сільському господарству незручними землями. Виділення охоронної зони парку не тягне за собою заборону або зміну характеру господарської діяльності на її території.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" регіональні ландшафтні парки є природоохоронними рекреаційними установами місцевого чи регіонального значення, що створюються з метою збереження в природному стані типових або унікальних природних комплексів та об'єктів, а також забезпечення умов для організованого відпочинку населення. На регіональні ландшафтні парки покладається виконання таких завдань: збереження цінних природних та історико-культурних комплексів та об'єктів; створення умов для ефективного туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержання режиму охорони заповідних природних комплексів і об'єктів; сприяння екологічній освітньо-виховній роботі. Проект організації території регіонального ландшафтного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів і порядок його реалізації затверджуються державним органом, який прийняв рішення про організацію парку.

Як вбачається з постанови Ради міністрів АР Крим від 19.08.2008 відповідне рішення Роздольненської районної державної адміністрації скасоване, як таке, що суперечить ст. 40 Закону України "Про природно-заповідний фонд України". Конкретна частина ст. 40 вказаного Закону, яку нібито порушує Роздольненська райдержадміністрація, у постанові не вказана.

Згідно зі ст. 40 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" режим охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду визначається з урахуванням характеру господарської діяльності на прилеглих територіях, на основі оцінки її впливу на навколишнє природне середовище.

В охоронних зонах не допускається будівництво промислових та інших об'єктів, розвиток господарської діяльності, яка може призвести до негативного впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду. Оцінка такого впливу здійснюється на основі екологічної експертизи, що проводиться в порядку, встановленому законодавством України.

Положення, що визначають режим кожної з охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затверджуються державними органами, які приймають рішення про їх виділення.

Охоронні зони територій та об'єктів природно-заповідного фонду враховуються під час розробки проектно-планувальної та проектної документації.

Як вбачається з довідки Головного юридичного управління Управління справами Ради міністрів АР Крим від 19.08.2008 N 1п/516 до проекту постанови Ради міністрів АР Крим передбачається скасувати деякі рішення Роздольненської райдержадміністрації як таки, що порушують порядок використання ландшафтного парку "Бакальська коса", що оголошений територією та об'єктом природно-заповідного фонду місцевого значення в АР Крим.

Але ж це посилання не відповідає дійсності, оскільки як вже було вказане вище, Бакальська коса, озеро та прибережний комплекс виключені зі складу природного заповідного фонду місцевого значення АР Крим згідно Постанови Верховної Ради АР Крим від 18.10.2002 N 295-3/02.

Згідно вказаної постанови затверджений Проект створення, охорони і використання природних ресурсів регіонального ландшафтного парку Бакальська коса. Як вже було вказано вище, режим території ландшафтного парку безпосередньо вказує на використання його з метою ефективного туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержання режиму охорони заповідних природних комплексів і об'єктів.

Дійсно ст. 40 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", як це вказано у довідки до проекту, містить заборону будівництва промислових та інших об'єктів, розвиток господарської діяльності, яка може призвести до негативного впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду. Згідно до Постанови Верховної Ради АР Крим від 18.10.2002 N 295-3/02, затверджений порядок використання природних ресурсів регіонального ландшафтного парку Бакальська коса та охоронної (буферної) зони, який не містить заборони будування об'єктів відпочинку.

Відповідно до п. 5 ст. 149 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:

а) сільськогосподарського використання;

б) ведення водного господарства, крім випадків, визначених частиною дев'ятою цієї статті;

в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною дев'ятою цієї статті.

Але ж вказані обставини є визначенням компетенції районної державної адміністрації під час прийняття рішення щодо вилучення земельних ділянок.

Як вбачається з постанови Ради міністрів АР Крим від 19.08.2008 N 448 "Про скасування розпоряджень Раздольненської районної державної адміністрації" питання про наявність або відсутність компетенції держадміністрації під час прийняття відповідних рішень не розглядалась. Вони були скасовані лише на підставі ст. 40 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони з дотриманням принципів адміністративної процедури, відповідно до яких суб'єкти владних повноважень повинні діяти:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (тобто суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби);

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (тобто суб'єкт владних повноважень повинен враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо);

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку(тобто ухвалення рішення або вчинення дії протягом розумного строку, без невиправданого для конкретної ситуації зволікання).

З урахуванням викладеного суд надходить до висновку, що Постанова Ради міністрів АР Крим вказаним принципам не відповідає, а тому підлягає скасуванню у відповідної частині.

Постанова складена та підписана 29.07.2009.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд постановив:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати постанову Ради Міністрів АР Крим від 19.08.2008 N 448 "Про скасування розпоряджень Роздольненської районної державної адміністрації" в частині скасування рішення Роздольненської районної державної адміністрації від 02.11.2007 N 916 "Про затвердження матеріалів попереднього узгодження для проектування комплексу пансіонатів на 2900 місць, зони відпочинку для короткочасного відпочинку та набережної ТОВ "Морське" на території зони відпочинку "Бакальська Коса" на території Славнівської селищної Ради Роздольненського району АР Крим та дозволу ведення проектно-вишукувальних робіт з будування об'єктів".

3. Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Морське" з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3,40 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

 

Суддя

А. С. Цикуренко

 




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали