ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

12.01.2012 р.

N К-14247/10


Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого, судді доповідача - Бим М. Є., суддів: Гончар Л. Я., Гордійчук М. П., Конюшка К. В., Харченка В. В., розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2010 року у справі N 2а-36825/09 за позовом Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова про визнання недійсною та скасування вимоги про сплату боргу, встановила:

Харківське державне авіаційне орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробниче підприємство звернулось до суду з позовом, в якому просить суд скасувати вимогу Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про сплату боргу від 04.11.2008 N Ю-250.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2010 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.

В касаційній скарзі позивач просить скасувати зазначені вище судові рішення як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Харківське державне авіаційне орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробниче підприємство взято на облік як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова.

Позивачем було подано до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова "Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за вересень 2008 року", в якому ним самостійно була визначена сума страхових внесків в розмірі 2838445,38.

У зв'язку з несвоєчасною сплатою вищезазначених страхових внесків, Управлінням пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова була надіслана позивачу вимога N Ю-250 від 04.11.2008 року про сплату боргу, який станом на 01.11.2008 року з врахуванням штрафів (фінансових санкцій) та пені становив 23829531,65 в тому числі новоутворений борг по страховим внескам становить 2838445,38 грн., що підтверджується карткою особового рахунку позивача.

Згідно пп. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 6 ст. 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначений в ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в абзаці 1 частини 6 якої встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. При цьому, в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які, відповідно до цього Закону, нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Отже, остаточна сплата сум страхових внесків, нарахованих за звітний період, повинна бути здійснена позивачем на рахунок Пенсійного фонду не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним, незалежно від його фінансового стану.

Згідно ч. 2 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Враховуючи те, що позивачем не було своєчасно сплачено заборгованість із страхових внесків (до 20 числа місяця, наступного за звітним), він не виконав свої зобов'язання по перерахуванню страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в установленні законом строки, то це зумовило правомірне нарахування відповідачем пені та застосування фінансових санкцій у розмірах встановлених п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. 8.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003 року.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст. 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2010 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Суддя:

М. Є. Бим

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали