ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 26 березня 2012 року

Верховний Суд України у складі: головуючого - Тітова Ю. Г., суддів - Балюка М. І., Барбари В. П., Берднік І. С., Глоса Л. Ф., Гошовської Т. В., Гриціва М. І., Гуля В. С., Гуменюка В. І., Гусака М. Б., Ємця А. А., Жайворонок Т. Є., Заголдного В. В., Канигіної Г. В., Кліменко М. Р., Ковтюк Є. І., Колесника П. І., Короткевича М. Є., Коротких О. А., Косарєва В. І., Кривенди О. В., Кузьменко О. Т., Лященко Н. П., Маринченка В. Л., Онопенка В. В., Охрімчук Л. І., Панталієнка П. В., Патрюка М. В., Пивовара В. Ф., Пилипчука П. П., Потильчака О. І., Пошви Б. М., Прокопенка О. Б., Редьки А. І., Романюка Я. М., Сеніна Ю. Л., Терлецького О. О., Школярова В. Ф., Яреми А. Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Харківського державного авіаційного виробничого підприємства орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапора (далі - Підприємство) до управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова (далі - управління ПФУ, ПФУ відповідно) про визнання недійсною вимоги, встановив:

У грудні 2008 року Підприємство звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просило скасувати вимогу управління ПФУ від 4 червня 2008 року N Ю-250 про сплату 12735618 грн. 60 коп. боргу (недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування).

На обґрунтування позову Підприємство послалося на те, що підставою для прийняття вимоги став помилковий висновок управління ПФУ про порушення позивачем частини шостої статті 20 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон N 1058-IV), оскільки, на думку Підприємства, єдиним критерієм оцінки своєчасності сплати зазначених страхових внесків є одночасність їх сплати з отриманням коштів на оплату праці.

Харківський окружний адміністративний суд постановою від 1 квітня 2009 року, залишеною без змін ухвалами Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2009 року та Вищого адміністративного суду України від 21 вересня 2011 року, у задоволенні позову відмовив.

Залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій, касаційний суд погодився з їх висновками про необґрунтованість вимог Підприємства, оскільки обов'язок останнього зі сплати страхових внесків у встановлений Законом N 1058-IV строк не залежить від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

У заяві про перегляд ухвали касаційного суду з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України, Підприємство, посилаючись на неоднакове застосування частини шостої статті 20 Закону N 1058-IV, просить скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду України від 21 вересня 2011 року.

На підтвердження неоднакового застосування судом касаційної інстанції однієї й тієї ж самої норми права позивач надав ухвали Вищого адміністративного суду України від 2 червня 2011 року у справі N К-26169/09 за позовом Підприємства до управління ПФУ про визнання рішення недійсним та 16 червня 2011 року у справі N К-31123/09 за позовом Підприємства до управління ПФУ про скасування вимоги.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 31 жовтня 2011 року допустив справу до провадження Верховного Суду України.

Заява про перегляд оскаржуваного рішення Вищого адміністративного суду України не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Вищий адміністративний суд України, допускаючи справу до провадження Верховного Суду України, обґрунтовано виходив із того, що в доданих до заяви позивача ухвалах цього ж суду від 2 та 16 червня 2011 року по-іншому, ніж у справі, що розглядається, застосовано статтю 20 Закону N 1058-IV.

Верховний Суд України, усуваючи неоднакове застосування касаційним судом норми матеріального права, вважає правильним висновок останнього в оскаржуваній ухвалі про те, що обов'язок щодо сплати страхових внесків у встановлений Законом N 1058-IV строк не залежить від того, чи були зазначені суми одержані Підприємством після їх нарахування для оплати праці (виплати доходів).

Відповідно до пункту 6 частини другої статті 17 Закону N 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначається статтею 20 Закону N 1058-IV та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління ПФУ від 19 грудня 2003 року N 21-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N 64/8663; далі - Інструкція).

За правилами абзацу першого частини шостої статті 20 Закону N 1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески (абзац перший підпункту 5.1.4 пункту 5.1 Інструкції; у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески (абзац четвертий підпункту 5.1.6 цього ж пункту; у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Таке правило узгоджується з положеннями статті 19 Закону N 1058-IV, відповідно до частини шостої якої страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Наведені норми права не дають підстав вважати, що положення абзацу шостого частини шостої статті 20 Закону N 1058-IV, відповідно до якого перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), звільняють страхувальника від обов'язку сплати страхових внесків у 20-денний строк із дня закінчення звітного періоду у зв'язку з неодержанням останнім цих коштів.

Таким чином, висновок касаційного суду у справі, що розглядається, про правомірність вимоги управління ПФУ щодо сплати страхових внесків, які не перераховано позивачем у строк, встановлений частиною шостою статті 20 Закону N 1058-IV, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права та відповідає практиці Верховного Суду України при вирішенні спорів цієї категорії.

Враховуючи наведене, у задоволенні заяви Підприємства слід відмовити.

Керуючись статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд України постановив:

У задоволенні заяви Харківського державного авіаційного виробничого підприємства орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапора відмовити.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий

Ю. Г. Тітов

Судді:

М. І. Балюк

 

В. П. Барбара

 

І. С. Берднік

 

Л. Ф. Глос

 

Т. В. Гошовська

 

М. І. Гриців

 

В. С. Гуль

 

В. І. Гуменюк

 

А. А. Ємець

 

Т. Є. Жайворонок

 

В. В. Заголдний

 

Г. В. Канигіна

 

М. Р. Кліменко

 

Є. І. Ковтюк

 

П. І. Колесник

 

М. Є. Короткевич

 

О. А. Коротких

 

В. І. Косарєв

 

О. В. Кривенда

 

О. Т. Кузьменко

 

Н. П. Лященко

 

В. Л. Маринченко

 

В. В. Онопенко

 

Л. І. Охрімчук

 

П. В. Панталієнко

 

М. В. Патрюк

 

В. Ф. Пивовар

 

П. П. Пилипчук

 

О. І. Потильчак

 

Б. М. Пошва

 

О. Б. Прокопенко

 

А. І. Редька

 

Я. М. Романюк

 

Ю. Л. Сенін

 

О. О. Терлецький

 

В. Ф. Школяров

 

А. Г. Ярема

 

М. Б. Гусак

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали