ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

19.04.2012 р.

N П/9991/192/12


Вищий адміністративний суд України у складі: головуючого - судді Зайця В. С. (суддя-доповідач), суддів - Кочана В. М., Рецебуринського Ю. Й., Черпака Ю. К., Цвіркуна Ю. І., при секретарі судового засідання - Черняк К. С. (за участю позивача - ОСОБА_6, представника відповідача - Кулика Є. В.), розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_6 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання рішення незаконним та зобов'язання скасувати рішення, встановив:

У квітні 2012 року ОСОБА_6 пред'явив позов до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС України) про визнання рішення ВККС України N 1332/Дп-12 від 1 березня 2012 року про застосування до нього, як до судді Придніпровського районного суду м. Черкаси, дисциплінарного стягнення у вигляді догани незаконним та зобов'язати ВККС України скасувати рішення N 1332/Дп-12 від 1 березня 2012 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач, не заперечуючи самого факту невжиття ним заходів щодо розгляду цивільної справи протягом строку, встановленого законом, зазначив, що рішення ВККС України N 1332/Дп-12 від 1 березня 2012 року є незаконним, оскільки під час його прийняття відповідачем не було враховано те, що на час притягнення його до дисциплінарної відповідальності він був обраний на посаду судді апеляційного суду Черкаської області Постановою Верховної Ради України "Про обрання суддів" N 4004-VI від 3 листопада 2011 року (Постанова N 4004-VI) і станом на 1 березня 2012 року не був суддею Придніпровського районного суду м. Черкаси. На його думку зазначене свідчить про відсутність складу дисциплінарного проступку, а саме суб'єкту його вчинення.

Представник відповідача, заперечуючи проти позову, зазначив, що обрання позивача на посаду судді апеляційного суду Черкаської області Постановою Верховної Ради України "Про обрання суддів" N 4004-VI від 3 листопада 2011 року (Постанова N 4004-VI) не може бути підставою для звільнення його від відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку під час перебування його на посаді судді Придніпровського районного суду м. Черкаси.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів прийшла до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що у провадженні судді Придніпровського районного суду м. Черкаси Попельнюха Р. О. перебувала цивільна справа за позовом Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" до ОСОБА_9 та ОСОБА_10 про стягнення заборгованості.

За результатами проведеної на підставі звернення Черкаської обласної дирекції АТ "Райффайзен Банк Аваль" ВККС України перевірки було встановлено, що позивачем не були вжиті заходи щодо розгляду в розумний строк, передбачений законом, зазначеної цивільної справи, яка перебувала у його провадженні з 6 жовтня 2010 року по листопад 2011 року.

Таким чином, тривалість провадження у справі в суді першої інстанції становила більше року, що є надмірною та такою, що не відповідає вимозі "розумного строку".

1 березня 2012 року ВККС України прийнято рішення N 1332/Дп-12 про застосування до судді Придніпровського районного суду м. Черкаси Попельнюха Р. О. дисциплінарного стягнення у вигляді догани.

Згідно із статтею 90 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року N 2453-VI (далі - Закон N 2453-VI), ВККС України є постійно діючим органом у системі судоустрою України, порядок роботи якого визначається її регламентом, прийнятим більшістю від загального складу ВККС України.

Пунктами 8, 9 частини 1 статті 91 Закону N 2453-VI передбачено, що до повноважень ВККС України, серед інших, віднесено розгляд заяв та повідомлень про дисциплінарну відповідальність суддів місцевих та апеляційних судів та за наявності підстав, порушення дисциплінарних справ і здійснення дисциплінарного провадження, а також прийняття рішення за результатами дисциплінарного провадження і за наявності підстав застосування дисциплінарного стягнення до суддів місцевих та апеляційних судів.

Підстави для проведення дисциплінарного провадження визначені, зокрема, пунктом 2 частини 1 статті 83 вищезазначеного Закону, відповідно до якого суддю до дисциплінарної відповідальності може бути притягнуто за невжиття суддею заходів щодо розгляду заяви, скарги чи справи протягом строку, встановленого законом.

У відповідності до приписів статті 84 Закону N 2453-VI дисциплінарне провадження - це процедура розгляду органом, визначеним законом, звернення, в якому містяться відомості про порушення суддею вимог щодо його статусу, посадових обов'язків чи присяги судді. Право на звернення зі скаргою (заявою) щодо поведінки судді, яка може мати наслідком дисциплінарну відповідальність судді, має кожен, кому відомі такі факти.

Дисциплінарне провадження щодо суддів місцевих та апеляційних судів здійснює ВККС України (пункт 1 частини 1 статті 85 Закону N 2453-VI).

Порядок здійснення дисциплінарного провадження щодо судді визначений у статті 86 Закону N 2453-VI та розділі XIII Регламенту ВККС України, відповідно до яких вказана процедура передбачає наступні стадії: 1) здійснення перевірки даних про наявність підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності; 2) відкриття дисциплінарної справи; 3) розгляд дисциплінарної справи; 4) прийняття рішення.

Перевірка даних про наявність підстав для відкриття дисциплінарної справи та притягнення судді місцевого чи апеляційного суду до дисциплінарної відповідальності здійснюється членом ВККС України у порядку, встановленому Законом N 2453-VI.

Так, член ВККС України за результатами перевірки складає висновок з викладенням фактів та обставин, виявлених у ході перевірки, та пропозицією про відкриття чи відмову у відкритті дисциплінарної справи. Висновок члена ВККС України та зібрані у процесі перевірки матеріали передаються на розгляд ВККС України.

Питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову в її відкритті вирішує ВККС України.

Частиною 4 статті 87 Закону N 2453-VI дисциплінарне стягнення до судді застосовується не пізніше шести місяців із дня відкриття ВККС України провадження в дисциплінарній справі, але не пізніше року з дня вчинення проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування судді у відпустці.

Відповідно до частини 1 статті 88 Закону N 2453-VI до суддів може застосовуватися дисциплінарне стягнення у виді догани.

Посилання позивача на відсутність у даному дисциплінарному проступку обов'язкової складової - суб'єкту дисциплінарного проступку (судді Придніпровського районного суду м. Черкаси Попельнюха Р. О.), колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає необґрунтованим, оскільки порушення процесуального закону при розгляді цивільної справи було вчинене ним під час перебування на посаді судді Придніпровського районного суду м. Черкаси, Постанова Верховної Ради України "Про обрання суддів" N 4004-VI (Постанова N 4004-VI) відповідно до якої ОСОБА_6 обрано на посаду судді апеляційного суду Черкаської області, не звільняє його від дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку.

Зазначення в резолютивній частині рішення ВККС України про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді Придніпровського районного суду м. Черкаси Попельнюха Р. О. після обрання його суддею апеляційного суду Черкаської області не є підставою вважати його незаконним.

Наведене свідчить, що рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України N 1332/Дп-12 від 1 березня 2012 року про застосування до судді Придніпровського районного суду м. Черкаси Попельнюха Р. О. дисциплінарного стягнення у вигляді догани є законним та обґрунтованим.

Керуючись статтями 159 - 163, 1711 Кодексу адміністративного судочинства України, постановив:

В задоволенні позову ОСОБА_6 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання рішення незаконним та зобов'язання скасувати рішення відмовити.

Постанова є остаточною і не підлягає перегляду в апеляційному чи касаційному порядку.

 

Судді:

 

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали