ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

06.10.2011 р.

N П/9991/500/11


Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючого, судді Сороки М. О., суддів: Зайцева М. П., Олексієнка М. М., Рецебуринського Ю. Й., Черпака Ю. К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Президента України про визнання незаконним Указу Президента України від 23 серпня 2011 року N 834/2011 "Про присвоєння ОСОБА_8 звання Герой України" (Указ N 834/2011), встановив:

У вересні 2011 року ОСОБА_6 звернувся в суд з позовом до Президента України, в якому просив визнати незаконним Указ Президента України від 23 серпня 2011 року N 834/2011 "Про присвоєння ОСОБА_8 звання Герой України" (Указ N 834/2011).

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що даний Указ (Указ N 834/2011) виданий з порушенням статті 6 Закону України "Про державні нагороди України", відповідно до якої звання Герой України присвоюється громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або визначного трудового досягнення. Зазначав, що в нього є сумніви відносно того, що ОСОБА_8 є громадянином України і він здійснив визначний геройський вчинок або визначне трудове досягнення. Вважав, що цим Указом Президента України порушуються його права, свободи та інтереси.

ОСОБА_6 у судове засідання не з'явився, в позовній заяві просив розглядати справу без його участі.

Враховуючи, що сторони належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи, але не прибули в судове засідання, суд на підставі частини 4 статті 122, частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України прийшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Повноваження Президента України щодо нагородження державними нагородами передбачені пунктом 25 статті 106 Конституції України, статтею 5 Закону України "Про державні нагороди України" та належить до його виключної компетенції.

23 серпня 2011 року Президент України Янукович В. Ф. видав Указ N 834/2011 "Про присвоєння ОСОБА_8 звання Герой України" (Указ N 834/2011), яким присвоїв звання Герой України з врученням ордена Держави ОСОБА_8 - письменникові, поету.

Оскаржений позивачем Указ (Указ N 834/2011) має конституційно-правову природу, прийнятий у межах повноважень Глави держави та належить до актів індивідуальної дії, оскільки не встановлює загальних правил поведінки, а звернений до окремого індивіда, застосовується одноразово й після реалізації вичерпує свою дію.

Цей правовий акт стосується визначеного кола осіб і жодним чином безпосередньо не зачіпає права, свободи та інтереси позивача.

Стаття 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства визначає захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з частиною 1 статті 6 КАС України право на судовий захист має особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Іншими словами, звернення до суду з позовом особи, якій не належить право вимоги (неналежний позивач), є підставою для відмови у задоволенні такого позову, оскільки права, свободи чи інтереси цієї особи у сфері публічно-правових відносин не порушено.

Оскільки предметом позовних вимог ОСОБА_6 є оскарження акта індивідуальної дії, що не стосується його самого і не зачіпає прав, свобод або інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, підстави для задоволення позову відсутні.

У такому разі суд не проводить перевірку цього акта на предмет його законності (відповідності правовим актам вищої юридичної сили).

Таким чином, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача повністю.

З урахуванням викладеного, керуючись статтями 18, 159 - 163, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд постановив:

У задоволенні позову ОСОБА_6 до Президента України про визнання незаконним Указу Президента України від 23 серпня 2011 року N 834/2011 "Про присвоєння ОСОБА_8 звання Герой України" (Указ N 834/2011) відмовити повністю.

Постанова є остаточною і не підлягає перегляду в апеляційному чи касаційному порядку.

 

Головуючий, суддя

М. О. Сорока

Судді:

М. П. Зайцев

 

М. М. Олексієнко

 

Ю. Й. Рецебуринський

 

Ю. К. Черпак

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали