ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

06.06.2012 р.

N П/9991/201/12


Вищий адміністративний суд України у складі суддів - Черпака Ю. К. (головуючого в судовому засіданні), Зайцева М. П., Олексієнка М. М., Рецебуринського Ю. Й., Шведа Е. Ю., секретаря - Александрової Я. А. (за участю позивача  ОСОБА_6 (представляє також інтереси позивача ОСОБА_7), представника відповідача - ОСОБА_8), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Верховної Ради України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - судді Харківського апеляційного адміністративного суду Тацій Лариса Василівна, Перцова Тетяна Сергіївна, про визнання незаконними постанов Верховної Ради України від 15 березня 2012 року N 4529-VI (Постанова N 4529-VI) та N 4532-VI, (Постанова N 4532-VI) встановив:

У квітні 2012 року ОСОБА_6 і ОСОБА_7 пред'явили позов до Верховної Ради України про визнання незаконною постанови від 15 березня 2012 року N 4529-VI "Про обрання судді" (Постанова N 4529-VI), якою Тацій Л. В. обрана суддею Харківського апеляційного адміністративного суду, та постанови від 15 березня 2012 року N 4532-VI "Про обрання суддів" (Постанова N 4532-VI) в частині обрання суддею Харківського апеляційного адміністративного суду Перцової Т. С. (а. с. 5 - 13, 21 - 24).

Позов обґрунтували тим, що Верховна Рада України всупереч частині другій статті 19 Конституції України обрала безстроково до суду апеляційної інстанції суддів Тацій Л. В. і Перцову Т. С., які були нелегітимно призначені на ці посади в межах п'ятирічного строку Президентом України, а отже, не мають передбаченого Законом України "Про судоустрій і статус суддів" необхідного стажу роботи на посадах суддів, що дає їм право бути обраними до апеляційного суду. Таким чином, на думку позивачів, відповідач порушив вимоги до формування суддівського корпусу і гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод право кожного на розгляд судових справ суддями, обраними на суддівські посади відповідно до закону.

В письмовому запереченні на адміністративний позов Верховна Рада України просить відмовити в задоволенні позову. Посилається на те, що до повноважень Верховної Ради України належить розгляд питань про обрання суддів безстроково за поданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, який відбувається на пленарному засіданні Верховної Ради України без висновку її комітетів та будь-яких перевірок. Відповідно до вимог чинного законодавства, 15 березня 2012 року на пленарному засіданні Верховної Ради України за результатами розгляду подань Вищої кваліфікаційної комісії суддів України прийнято постанови "Про обрання суддів" за N 4529-VI (Постанова N 4529-VI) іN 4532-VI (Постанова N 4532-VI) (а. с. 36 - 38).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Перцова Т.С. подала заяву про розгляду справи за її відсутності, проти позову заперечує в повному обсязі (а. с. 34).

Треті особи в судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, тому суд на підставі частини четвертої статті 122 і частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу за їх відсутності.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_6 підтримав заявлені вимоги, представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 15 листопада 2011 року N 4311/Бо-11 Тацій Л. В. рекомендовано для обрання на посаду судді Харківського апеляційного адміністративного суду безстроково (а. с. 48 - 49). 7 грудня 2011 року Комісією направлено до Верховної Ради України подання для вирішення питання про обрання Тацій Л. В. на посаду судді безстроково (а. с. 50).

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 18 січня 2012 року N 3/бо-12 Перцову Т. С. рекомендовано для обрання на посаду судді Харківського апеляційного адміністративного суду безстроково (а. с. 51 - 52). 2 лютого 2012 року Комісією направлено до Верховної Ради України подання для вирішення питання про обрання Перцової Т. С. на посаду судді безстроково (а. с. 53).

Постановою Верховної Ради України від 15 березня 2012 року N 4529-VI "Про обрання судді" (Постанова N 4529-VI) Тацій Л. В. обрано на посаду судді Харківського апеляційного адміністративного суду безстроково (а. с. 40).

Постановою Верховної Ради України від 15 березня 2012 року N 4532-VI "Про обрання суддів" (Постанова N 4532-VI) Перцову Т. С. обрано на посаду судді Харківського апеляційного адміністративного суду безстроково (а. с. 41).

Відповідно до пункту 27 частини першої статті 85, статті 128 Конституції України та Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Верховна Рада обирає суддів безстроково.

Пунктом 5 частини третьої статті 74 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що рішення про обрання на посаду судді безстроково Верховна Рада України приймає відповідно до подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

В силу частини третьої статті 76 ічастини першої статті 77 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Вища кваліфікаційна комісія суддів України здійснює перевірку дотримання кандидатом на посаду судді безстроково вимог статті 127 Конституції України, статей 53, 64 цього Закону та приймає рішення про рекомендування чи відмову у рекомендуванні кандидата на посаду судді безстроково.

За приписами статті 79 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" питання про обрання кандидата на посаду судді безстроково розглядається на пленарному засіданні Верховної Ради України без висновку комітетів Верховної Ради України та будь-яких перевірок. Розгляд питання про обрання кандидата на посаду судді безстроково на пленарному засіданні Верховної Ради України починається з доповіді Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України або члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, який діє за його дорученням. Рішення про обрання кандидата на посаду судді безстроково приймається більшістю від конституційного складу Верховної Ради України і оформляється постановою Верховної Ради України. У разі неодержання кандидатом на посаду судді безстроково більшості голосів від конституційного складу Верховної Ради України, знову проводиться голосування.

Таким чином, роль Верховної Ради України у вирішенні цього питання є суто формальною і стосується тільки офіційного обрання судді на посаду.

Матеріали справи свідчать про те, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України рекомендувала суддів Тацій Л. В. і Перцову Т. С., п'ятирічний строк повноважень яких закінчився, для обрання їх Верховною Радою України на посади суддів безстроково, оскільки не встановила визначених законом обставин, що перешкоджають цьому.

Законність рішень Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 15 листопада 2011 року N 4311/Бо-11 і від 18 січня 2012 року N 3/бо-12 перевірялась у судовому порядку і на даний час вони є чинними.

15 березня 2012 року на пленарному засіданні Верховної Ради України за результатами розгляду подань Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та прийнятих нею рішень щодо рекомендацій про обрання суддями Харківського апеляційного адміністративного суду безстроково Тацій Л. В. і Перцової Т. С. більшістю від конституційного складу Верховної Ради України (257 і 258 голосів відповідно) прийняті рішення про обрання названих суддів безстроково, які оформлені постановами за N 4529-VI (Постанова N 4529-VI) іN 4532-VI (Постанова N 4532-VI).

За наведених обставин Верховна Рада України діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, і прийняті нею постанови від 15 березня 2012 року N 4529-VI (Постанова N 4529-VI) та N 4532-VI (Постанова N 4532-VI) відповідають вимогам чинного законодавства України.

У зв'язку з цим відсутні підстави для задоволення позову.

Керуючись статтями 160, 167, 1711 Кодексу адміністративного судочинства України, суд постановив:

В задоволенні позову ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Верховної Ради України про визнання незаконними постанов Верховної Ради України від 15 березня 2012 року N 4529-VI (Постанова N 4529-VI) та N 4532-VI (Постанова N 4532-VI) відмовити повністю.

Постанова є остаточною і не підлягає перегляду в апеляційному чи касаційному порядку.

 

Судді:

Ю. К. Черпак

 

М. П. Зайцев

 

М. М. Олексієнко

 

Ю. Й. Рецебуринський

 

Е. Ю. Швед

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали