ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

14.09.2016 р.

N К/800/30832/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: Сороки М. О., Смоковича М. І., Чумаченко Т. А., провівши попередній розгляд адміністративної справи за позовом прокурора Ізяславського району Хмельницької області до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області, треті особи: Щуровецька сільська рада, ОСОБА_4, про визнання незаконними та скасування наказів, за касаційною скаргою заступника прокурора Вінницької області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2015 року і ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2015 року, встановив:

У січні 2015 року прокурор Ізяславського району Хмельницької області звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просив скасувати накази Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області:

N 22-851/14-14-СГ від 27.05.2014 про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами Ліщанської сільської ради Ізяславського району, загальною площею 9,748 га;

N 22-850/14-14-СГ від 27.05.2014 про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами Ріпківської сільської ради Ізяславського району, загальною площею 26,806 га;

N 22-849/14-14-СГ від 27.05.2014 про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами Щуровецької сільської ради Ізяславського району, загальною площею 26,612 га;

N 22-848/14-14-СГ від 27.05.2014 про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами Радошівської сільської ради Ізяславського району, загальною площею 23,564 га;

N 22-847/14-14-СГ від 27.05.2014 про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами Радошівської сільської ради Ізяславського району, загальною площею 22 га;

N 22-846/14-14-СГ від 27.05.2014 про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами Ліщанської сільської ради Ізяславського району, загальною площею 10,18 га;

N 22-844/14-14-СГ від 27.05.2014 про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами Христівської сільської ради Ізяславського району, загальною площею 7,95 га;

N 22-845/14-14-СГ від 27.05.2014 про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами Сошненської сільської ради Ізяславського району, загальною площею 8 га;

N 22-843/14-14-СГ від 27.05.2014 про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами Христівської сільської ради Ізяславського району, загальною площею 4,836 га;

N 22-6177/14-14-СГ від 05.11.2014 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою створення фермерського господарства із земель державної власності ОСОБА_4, передачу в користування на умовах оренди земельні ділянки загальною площею 123,6334 га із земель, розташованих за межами населених пунктів на території: Радошівської - 42,3374 га, Щуровецької - 26,6120 га, Ліщанської - 10,18 га, Христівської - 7,95 га, Ріпківської - 26,8060 га.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2015 року, залишеною без змін ухвалю Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2015 року, позов задоволено частково. Визнано незаконними та скасовані: наказ Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області N 22-849/14-14-СГ від 27.05.2014 про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами Щуровецької сільської ради Ізяславського району, загальною площею 26,612 га; наказ Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області N 22-847/14-14-СГ від 27.05.2014 про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами Радошівської сільської ради Ізяславського району, загальною площею 22 га; наказ Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області N 22-844/14-14-СГ від 27.05.2014 про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами Христівської сільської ради Ізяславського району, загальною площею 7,95 га. Визнано незаконними та скасовані: наказ Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області N 22-6177/14-14-СГ від 05.11.2014 про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду ОСОБА_4 в частині: земельної ділянки площею 7,95 га (кадастровий номер НОМЕР_1) на території Христівської сільської ради Ізяславського району; земельної ділянки площею 21,2886 га (кадастровий номер НОМЕР_2) на території Радошівської сільської ради Ізяславського району; земельної ділянки площею 26,6120 га (кадастровий номер НОМЕР_3) на території Щуровецької сільської ради Ізяславського району.

У касаційній скарзі заступник прокурора Вінницької області, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог та ухвалити у цій частині нове судове рішення про задоволення позову.

Ухвалюючи рішення, суди попередніх інстанцій виходили з того, що спір у цій справі є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів.

При касаційному перегляді судових рішень у справі колегія суддів Вищого адміністративного суду України виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Аналогічні правовідносини були предметом розгляду Верховним Судом України, висновки якого викладені у постанові від 24 лютого 2015 року (справа N 21-34а15) (Постанова N 21-34а15).

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у справі "Zand v. Austria" від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

За змістом частини другої статті 2 КАС до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС).

Отже, до юрисдикції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Ураховуючи наведене, суди дійшли помилкового висновку, що позов, предметом якого є перевірка правильності формування волі однієї зі сторін стосовно розпорядження землею та передачі відповідних прав щодо неї, може бути розглянуто за правилами КАС.

За таких обставин, у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.

За змістом частини 1 статті 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

Згідно з частиною 1 статті 228 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі з підстав, встановлених статтями 155 і 157 цього Кодексу.

Керуючись ст. ст. 157, 220, 220-1, 223, 228, 230, 231 КАС України, суд ухвалив:

Касаційну скаргу заступника прокурора Вінницької області - задовольнити частково.

Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2015 року і ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2015 року - скасувати.

Закрити провадження у адміністративній справі за позовом прокурора Ізяславського району Хмельницької області до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області, треті особи - Щуровецька сільська рада, ОСОБА_4 про визнання незаконними та скасування наказів.

Роз'яснити позивачеві право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

 

Судді:

 




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали