ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 7 лютого 2012 року

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі: головуючого - Кривенка В. В., суддів: Гусака М. Б., Коротких О. А., Кривенди О. В., Маринченка В. Л., Панталієнка П. В., Прокопенка О. Б., Терлецького О. О., Тітова Ю. Г., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом закритого акціонерного товариства "Алчевська телерадіокомпанія "Піраміда" (далі - ЗАТ) до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - управління комісії, Комісія відповідно) про визнання незаконною постанови за скаргою відповідача про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 26 травня 2010 року, встановила:

У жовтні 2008 року ЗАТ звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати незаконною постанову управління комісії від 31 липня 2007 року N 342-ЛУ, якою до нього застосовано санкцію у вигляді попередження за порушення вимог законодавства про цінні папери.

Постановою від 25 лютого 2008 року Луганський окружний адміністративний суд у задоволенні позову відмовив.

Донецький апеляційний адміністративний суд постановою від 10 червня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26 травня 2010 року, постанову суду першої інстанції скасував, позов задовольнив.

У скарзі до Верховного Суду України управління комісії порушило питання про перегляд за винятковими обставинами та скасування рішень касаційного та апеляційного судів із залишенням в силі рішення суду першої інстанції. На обґрунтування скарги додано постанову Вищого господарського суду України від 19 травня 2005 року, в якій, на думку скаржника, по-іншому, ніж у справі, що розглядається, застосовано одні й ті самі норми права.

Перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що скарга є обґрунтованою з огляду на таке.

За змістом пункту 5 статті 8 Закону України від 30 жовтня 1996 року N 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі порушення законодавства про цінні папери Комісія має право, зокрема, виносити попередження.

Суди встановили, що підставою застосування до ЗАТ зазначеної санкції є порушення останнім вимог статей 46, 49 Закону України від 19 вересня 1991 року N 1576-XII "Про господарські товариства" (далі - Закон N 1576-XII), а саме прийняття загальними зборами акціонерів ЗАТ рішення про включення до складу ревізійної та спостережної ради представників одного з акціонерів - відкритого акціонерного товариства "ІВК".

Відповідно до частини шостої статті 46 та частини другої статті 49 Закону N 1576-XII члени наглядової ради акціонерного товариства не можуть бути членами виконавчого органу та ревізійної комісії, а членами ревізійної комісії не можуть бути члени правління, наглядової ради акціонерного товариства та інші посадові особи.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що за приписами зазначених норм члени наглядової ради акціонерного товариства не можуть бути членами ревізійної комісії та навпаки, а посилання позивача на входження до зазначених органів фізичних осіб - представників акціонера, а не самого акціонера, суд не взяв до уваги, оскільки ці фізичні особи є представниками останнього, а акціонером ЗАТ є юридична особа - відкрите акціонерне товариство "ІВК".

Скасовуючи це рішення та задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції, з висновком якого погодився касаційний суд, на обґрунтування свого рішення послався на те, що за змістом статей 46, 49 Закону N 1576-XII обмеження щодо членства в ревізійній комісії встановлено стосовно певних посадових осіб, а не акціонерів, і в розумінні статті 23 цього Закону в даному випадку члени ревізійної комісії не є членами наглядової ради ЗАТ.

Із таким висновком погодитися не можна.

За змістом статей 114, 116 Цивільного кодексу України та статей 3, 10 Закону N 1576-XII учасником господарського товариства може бути, зокрема, юридична особа, яка має право брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до частини першої статті 239 Цивільного кодексу правочин, вчинений представником, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє.

Таким чином, із обранням до складу ревізійної та спостережної ради представників Відкритого акціонерного товариства "ІВК", останнє набуло членства в обох цих органах, що є порушенням норм Закону N 1576-XII.

Ураховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність вимог позивача, а суд апеляційної інстанції, з яким погодився суд касаційної інстанції, скасовуючи це рішення, помилково застосував норми матеріального права.

З урахуванням наведеного рішення касаційного та апеляційного судів підлягають скасуванню, а рішення суду першої інстанції - залишенню в силі.

Керуючись статтями 241 - 243 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній на час звернення скаржника до Верховного Суду України), колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України постановила:

Скаргу Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити.

Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 26 травня 2010 року, постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2008 року скасувати, постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2008 року залишити в силі.

Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, передбаченого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий

В. В. Кривенко

Судді:

М. Б. Гусак

 

О. А. Коротких

 

О. В. Кривенда

 

В. Л. Маринченко

 

П. В. Панталієнко

 

О. Б. Прокопенко

 

О. О. Терлецький

 

Ю. Г. Тітов





 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали