ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

08.11.2017 р.

Справа N 522/6989/17

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого, судді - Зуєвої Л. Є., суддів: Шевчук О. А. та Федусика А. Г., при секретарі - Кучмій І. В., за участю апелянта ОСОБА_1, представника апелянта - ОСОБА_2, представників відповідача - ОСОБА_3 та ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу голови фермерського господарства "Назари" ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05.07.2017 року по справі за позовом голови фермерського господарства "Назари" ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання незаконною та скасування постанови, встановив:

В квітні 2017 року голова ФГ "Назари" ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання незаконною та скасування постанови N 15-20-006/0140-0004 по справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 188-6 КУпАП за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або створення перешкод для діяльності цього органу, та накладення штрафу 2720,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що відповідачем порушено порядок проведення перевірок, оскільки на думку позивача постановою КМУ "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" від 13 серпня 2014 р. N 408 (Постанова N 408) встановлено обмеження щодо проведенні перевірок територіальними органами Держпраці.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 05.07.2017 року у задоволенні адміністративного позову голови фермерського господарства "Назари" ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, голова фермерського господарства "Назари" ОСОБА_1 в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із задоволенням позовних вимог.

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, 14.02.2017 року Головне управління Держпраці в Одеській області було отримано погодження Державної служби України з питань праці N 1676/4.3/4.2-ДП-17 та на підставі листа УСБУ в Одеській області від 06.02.2017 року N 65/4-1251 стосовно порушення ФГ "Назари" вимог законодавства України про працю та оплату праці, у тому числі шляхом використання працівників без укладення трудового договору.

На підставі зазначених документів головним управлінням було видано наказ на проведення перевірки від 20.02.2017 року N 251 головними державними інспекторами А. Т. В. та Л. Т. В. у період з 21.02.20107 року по 03.03.2017 року.

21.02.2017 року головними державними інспекторами А. Т. В. та Л. Т. В. було здійснено вихід на перевірку за адресою: 67500, Одеська обл., Лиманський район, смт Доброслав, пр-т 40-річчя Визволення, буд. 2-Б, каб. N 10, ФГ "Назари" було належним чином повідомлено про проведення позапланової перевірки, з пред'явленням службових посвідчень, з врученням копії направлення на проведення перевірки від 20.02.2017 року N 15/01-29-0371 та ознайомленням з копією згоди Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці від 14.02.2017 року N 1676/4.3/4.2-ДП-17 і листом УСБУ в Одеській області від 06.02.2017 року N 65/4-1251.

Однак при вході на перевірку 21.02.2017 року адміністрацією ФГ "Назари" було відмовлено фахівцям ГУ у наданні зазначених документів для їх об'єктивного дослідження.

Зважаючи на виниклі обставини, фахівці ГУ Держпраці в Одеській області були позбавлені можливості виконати свої посадові обов'язки та здійснити перевірку додержання законодавства про працю на ФГ "Назари".

21.02.2017 року було складено акт про не допуск до перевірки головних державних інспекторів А. Т. В. та Л. Т. В., який складено та підписано у присутності співробітника Лиманського ВП ГУНП в Одеській області.

03.03.2017 року головними державними інспекторами А. Т. В. та Л. Т. В. складено акт перевірки додержання суб'єкта господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування N 15-20-006/0171, з якого вбачається, що 21.02.2017 року керівником ФГ "Назари" було відмовлено фахівцям ГУ Держпраці в Одеській області у надані документів ведення яких передбачено законодавством про працю для їх об'єктивного дослідження з одночасним роз'ясненням норм чинного трудового законодавства України.

14.03.2017 року головним інспектором А. Т. В. було складено протокол N 15-20-006/0140 у відношенні директора ФГ "Назари" про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 1886 КУпАП.

Постановою N 15-20-006/0140-0004 головного державного інспектора відділу запитань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів управління з питань праці ОСОБА_3 від 27.03.2017 року на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1360 грн.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, судом першої інстанції було зазначено фахівці ГУ Держпраці в Одеській області були позбавлені можливості виконати свої обов'язки, крім того ними було пред'явлено усі належні документи для проведення перевірки, однак керівник ФГ "Назари" необґрунтовано відмовився від виконання законних вимог державного інспектора.

Судова колегія суду апеляційної інстанції вважає обґрунтованими такі доводи суду першої інстанції з огляду на наступні обставини.

Відповідно до ст. 1886 КУпАП, невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування або створення перешкод для діяльності цього органу - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно підпункту 5 пункту 6 Положення про Головне управління Державної служби України з питань праці в області (Положення N 340), управління для виконання покладених на нього завдань має право проводити безперешкодно відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та "об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, нагляд та контроль за дотриманням якого віднесено до повноважень управління Держпраці.

Відповідно до п. 2 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України N 390 від 02.07.2012 року (Порядок N 390) (далі - Порядок N 390), право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці.

Відповідно до абз. 4 п. 3 Порядку N 390 (Порядок N 390), позапланові перевірки за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюються за наявності згоди Держпраці України на їх проведення.

З урахуванням вимог законодавства, Головним управлінням було отримано погодження Державної служби України з питань праці від 14.02.2017 р. N 1676/4.3/4.2-ДП-17 та на підставі листа управління Служби безпеки України в Одеській області від 06.02.2017 р. N 65/4-1251 стосовно порушення фермерським господарством "Назари" вимог законодавства України про працю та оплату праці, у тому числі шляхом використання працівників без укладення трудового договору.

На момент організації проведення перевірки діюче законодавство не містило вимоги щодо погодження проведення позапланових заходів з іншими органами виконавчої влади окрім Державної служби України з питань праці.

На підставі зазначених документів Головним управлінням було видано наказ на проведення перевірки від 20.02.2017 р. N 251 головними державними інспекторами А. Т. В. та Л. Т. В. у період з 21.02.2017 р. по 03.03.2017 р.

Вищевказаним фахівцями 21.02.2017 р. було здійснено вихід на перевірку за адресою: 67500, Одеська область, Лиманський район, смт Доброслав, пр. 40-річчя Визволення, буд. 2-Б, каб. N 10.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ФГ "Назари" було належним чином повідомлено про проведення позапланової перевірки, з пред'явленням службових посвідчень, з врученням копії направлення на проведення перевірки від 20.02.2017 р. N 15/01-29-0371 та ознайомленням з копією згоди Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці від 14.02.2017 р. N 1676/4.3/4.2-ДП-17 і листом Управління Служби безпеки України в Одеській області від 06.02.2017 р. N 65/4-1251, що також не заперечувалось апелянтом під час судового засідання в суді апеляційної інстанції.

Також перевіряючи ми було запропоновано надати документи, ведення яких передбачено законодавством про працю, однак ФГ "Назари" було відмовлено у надані зазначених документів для їх об'єктивного дослідження, що є недопущенням до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю та створенням перешкод у її проведенні, що підтверджується співробітником Лиманського відділу поліції Головного управління національної поліції в Одеській області, про що складений акт про не допуск до перевірки від 21.02.2017 р.

Крім того у терміни зазначений у направленні з 21 лютого по 03 березня 2017 року до Головного управління Держпраці в Одеській області будь-яка інформація (протести, заперечення, пояснення, клопотання та ін.) чи документи необхідні для здійснення перевірки від ФГ "Назари" не надходили, так само як і інформації про надання можливості ознайомлення з документами ФГ "Назари", ведення яких передбачено законодавством про працю від керівника ФГ "Назари" ОСОБА_1 чи уповноважених ним осіб у період з 21.02. по 03.03.2017 р. не надходила.

Згідно ст. 35 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що контроль за додержанням законодавства про оплату праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю; органи доходів і зборів.

Не допускається приховування від зазначених органів будь-якої інформації з питань оплати праці.

Зазначені державні органи мають право одержувати від суб'єктів господарювання та найманих ними осіб інформацію, документи і матеріали та відвідувати місця здійснення господарської діяльності під час виконання трудової функції такими найманими особами.

Також, ст. 11 Закону N 877 визначено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом. Дана норма Закону кореспондується з п. 4 Порядку N 390 (Порядок N 390), де зазначено вичерпний перелік умов для відмови у допуску на перевірку, а саме: ненадання уповноваженими посадовими особами копії направлення на перевірку та посвідчення.

Таким чином службові особи Головного управління діяли у межах наданих їм повноважень діючим на час здійснення перевірки законодавством.

Необґрунтованими є доводи апелянта щодо встановлення обмеження при проведенні перевірок територіальними органами Держпраці посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" від 13 серпня 2014 р. N 408 (Постанова N 408).

Як зазначено в преамбулі Постанови КМУ N 408 (Постанова N 408) остання прийнята у зв'язку із запровадженням статтею 31 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами.

Згідно пункту 2.6 Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації (Наказ N 883/5), який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 травня 2013 р. за N 742/23274: розпорядчий документ повинен мати преамбулу - вступну частину, яка має посилання на відповідну структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, дає стислу інформацію про необхідність та мету прийняття цього акта і підлягає врахуванню при роз'ясненні та застосуванні нормативно-правового акта.

Згідно положень статті 31 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16 січня 2014 року N 719-VII встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня - грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.

У відповідності до ст. 6 Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (Закон N 1728-VIII) дія цього Закону (Закон N 1728-VIII) не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг, органом, що здійснює державне регулювання ринку цінних паперів, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, та його територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, та його територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпеки використання ядерної енергії, та його територіальними органами, Державною службою України з питань праці та її територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України та є уповноваженим органом з питань цивільної авіації, органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, Національним банком України, Антимонопольним комітетом України.

Отже з огляду на викладене судовою колегією встановлено, що підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності став факт не допуску державного інспектора з питань праці до проведення перевірки ФГ "Назари" його керівником.

В даному випадку, підставою для проведення перевірки підприємства позивача були лист УСБУ в Одеській області від 06.02.2017 року N 65/4-1251 стосовно порушення ФГ "Назари" вимог законодавства України про працю та оплату праці, у тому числі шляхом використання працівників без укладення трудового договору та погодження Державної служби України з питань праці N 1676/4.3/4.2-ДП-17 на проведення перевірки.

Вищевказаними нормами встановлено, що інспектор має право на проведення перевірки за наявності у нього службового посвідчення та направлення на перевірку.

Так, з метою проведення перевірки підприємства позивача, державним інспектором з питань праці надано службове посвідчення та копію направлення на перевірку, а тому у позивача були відсутні підстави щодо відмови у допуску до перевірки та надання необхідних документів інспекторам.

Таким чином, у зв'язку з невиконанням позивачем законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, інспектори ГУ Держпраці в Одеській області незаконно були позбавлені можливості виконати свої посадові обов'язки та здійснити перевірку додержання законодавства про працю на ФГ "Назари", а тому обґрунтованою є постанова суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог.

З огляду на викладене постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обгрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству.

Доводи апелянта викладені у апеляційній скарзі за змістом ідентичні наданим в адміністративному позові, зазначених висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального права.

За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд ухвалив:

Апеляційну скаргу Голови фермерського господарства "Назари" ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05.07.2017 року без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складання повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено та підписано 09.11.2017 р.

 

Головуючий, суддя

Л. Є. Зуєва

Суддя

О. А. Шевчук

Суддя

А. Г. Федусик




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали