ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

27.03.2007 р.

N 15-32/170-04-7242


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: В. Овечкіна - головуючого, Є. Чернова, А. Уліцького (за участю представників: Приморської митниці - Кошкуль С. К. (дор. від 27.02.2007 N 373/14-01/23), ДПІ у м. Іллічівську - Дабіж В. І. (дор. від 04.07.2006 N 025/10-007)), розглянувши касаційну скаргу ДПІ у м. Іллічівську на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 27 жовтня 2005 року у справі N 15-32/170-04-7242 господарського суду Одеської області за позовом ДПІ у м. Іллічівську до ДП "Іллічівський морський торгівельний порт" Приморської митниці про визнання права власності, зобов'язання розмитнення майна та передачі в доход держави, встановив:

Рішенням господарського суду Одеської області від 03.08.2005 (суддя: В. Петров) позов про визнання права власності за державою на безхазяйне майно - тютюнову сировину в кипах навалом, зобов'язання митниці зняти зазначене майно з митного контролю і передати в доход держави відмовлено.

Рішення мотивовано тими обставинами, що припинення юридичної особи - власника майна не можуть бути доказом того, що власник відмовився від права власності, позивач не вказав, які саме дії власника свідчать про його відмову від власності, крім того обставина ліквідації ВАТ "Іллічівське муніципальне тютюнове підприємство" не свідчить про відсутність у спірного майна власника, оскільки за статутом товариства після розрахунків з кредиторами наявне майно та грошові кошти розподіляються між акціонерами пропорційно до загальної номінальної вартості належних їм акцій; та обставина, що в наданому ліквідаційному балансі відсутнє будь-яке майно та активи свідчить про те, що ВАТ "Іллічівське муніципальне тютюнове підприємство" не було власником спірного майна, отже не вправі від нього відмовлятися.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 27.10.2005 (судді: Л. Поліщук, Л. Бандура, В. Туренко) рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.

За висновком апеляційної інстанції на зазначене майно розповсюджуються правила частини третьої ст. 335 ЦК України відповідно до якої безхазяйні рухомі речі можуть набуватися у власність за набувальною давністю, крім випадків, визначених ст. ст. 336, 338, 341, 343 ЦК України.

Позивач не довів обставин володіння спірним майном протягом п'яти років, тому відсутні підстави визнавати за ним право власності на безхазяйну річ за приписами ст. 335 ЦК України.

ДПІ у м. Іллічівську в касаційній скарзі просить рішення та апеляційну постанову скасувати з підстав порушення норм матеріального права.

Скаржник вважає, що припинення права власності ВАТ "Іллічівське муніципальне тютюнове підприємство" на спірне майно відбулося після ліквідації товариства і з зазначеного моменту спірне майно вважається безхазяйним, спірне майно не може бути розмитнене, оскільки держава не є його декларантом і не може сплачувати мито та інші збори та передбачені законодавством податки й обов'язкові платежі.

Відповідно до наказу Державної митної служби України від 15.09.2006 N 785 "Про створення та припинення деяких митних органів" припинено Одеську митницю шляхом поділу на Південну регіональну та Приморську митниці.

Касаційна інстанція відповідно до ст. 25 ГПК України здійснює заміну сторони на правонаступника.

Розпорядженням заступника Голови Вищого господарського суду України від 26.03.2007 у зв'язку з відпусткою судді Цвігун В. Л. для розгляду справи утворено колегію суддів у складі: головуючого - Овечкін В. Е., суддів - Чернов Є. В., Уліцький А. М.

Вищий господарський суд України у відкритому судовому засіданні дослідив матеріали справи, доводи касаційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, вважає, що скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З урахуванням встановлених господарськими судами обставин касаційна інстанція приймає до уваги наступне.

05.11.99 до Іллічівського морського торговельного порту прибув вантаж - тютюнова сировина, отримувачем якого було Іллічівське муніципальне тютюнове підприємство.

Згідно довідки Чорноморської регіональної митниці N 29/987-ЕП від 15.10.2004 спірний вантаж знаходився під митним контролем на території складу N 24 Іллічівського морського торговельного порту в зоні діяльності ТВВ N 1 м/п "Іллічівськ" Чорноморської регіональної митниці.

Згідно довідки головного управління статистики в Одеській області N 01-02/68-1416 від 22.10.2004 ВАТ "Іллічівське муніципальне тютюнове підприємство" виключено з ЄДРПОУ 31.01.2004 на підставі рішення господарського суду Одеської області від 18.04.2002 про скасування державної реєстрації.

Відповідно до п. 11 частини першої ст. 346 ЦК України право власності припиняється, зокрема, у разі припинення юридичної особи.

Відповідно до частини першої ст. 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Позивач у встановленому процесуальним законом порядку обставин володіння майном протягом п'яти років не довів.

За таких обставин висновки господарських судів про відсутність підстав для визнання права власності за позивачем правомірні.

Доводи скаржника зазначених висновків не спростовують, не свідчать про неправильність застосування норм матеріального права і до уваги не приймаються.

За наведених обставин вимоги щодо зобов'язання розмитнення майна не можуть бути задоволені, а тому доводи скарги в цій частині відхиляються як безпідставні.

Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1118, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України постановив:

Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 27.10.2005 року та рішення господарського суду Одеської області від 03.08.2005 у справі N 15-32/170-04-7242 господарського суду Одеської області залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.

 

Головуючий:

В. Овечкін

Судді:

Є. Чернов

 

А. Уліцький

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали