ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

14.03.2011 р.

N 6/319

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: головуючого - Карабаня В. Я., суддів - Ковтонюк Л. В., Жаботиної Г. В. (за участю представників сторін - Бортник О. М., Касьяненко А. М., Нечипорчук Н. О.), розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Київської міської ради на постанову Київського апеляційного господарського суду від 13.12.2010 у справі N 6/319 господарського суду міста Києва за позовом Міністерства транспорту та зв'язку України до відповідачів: 1. Головного управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), 2. Київської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-західна залізниця", про визнання права власності на майновий комплекс.

Рішенням господарського суду міста Києва від 14.10.2010 у справі N 6/319 (суддя Ковтун С. А.) позов задоволено. Визнано право власності держави в особі Міністерства транспорту та зв'язку України на об'єкти нерухомого майна по вул. Привокзальна площа, 1 в м. Києві, що знаходиться в господарському віданні державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця", а саме: будівлю трансформаторної підстанції N 508 площею 128,6 кв. м, літера "XVII-цифра", будівлю трансформаторної підстанції N 510 площею 72,5 кв. м, літера "XVI-цифра". Стягнуто з Головного управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) на користь Міністерства транспорту та зв'язку України відповідні судові витрати.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 13.12.2010 (колегія у складі суддів: Зеленіна В. О., Дикунської С. Я., Маляренка А. В.) рішення господарського суду міста Києва від 14.10.2010 залишено без змін.

Не погоджуючись із постановою Київського апеляційного господарського суду від 13.12.2010, Київська міська рада звернулась із касаційною скаргою, в якій просить скасувати зазначені рішення господарського суду міста Києва та постанову Київського апеляційного господарського суду як такі, що прийнято з порушенням норм матеріального права, постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, Вищий господарський суд України встановив:

В червні 2010 року Міністерство транспорту та зв'язку України звернулось до господарського суду міста Києва з позовом про визнання права власності держави в особі Міністерства транспорту та зв'язку України на будівлю трансформаторної підстанції N 508 та будівлю трансформаторної підстанції N 510, розташованих за адресою: м. Київ, вул. Привокзальна площа, 1, що знаходяться в господарському віданні Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця".

Позов мотивовано тим, що Міністерству транспорту та зв'язку України Головним управлінням комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відмовлено у реєстрації права власності на спірне майно.

Приймаючи рішення у справі, місцевий господарський суд виходив з того, що Головне управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) листом N 042/13/1-10165 від 14.12.2009 відмовило в реєстрації права власності на вказані об'єкти нерухомості на тій підставі, що пакет документів, який наданий Державним територіально-галузевим об'єднанням "Південно-західна залізниця" разом із заявою щодо реєстрації права власності не містить усіх перелічених в Положенні про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31.08.2001 N 1820 (зареєстровано в Київському міському управлінні юстиції 31.08.2001 р. за N 62/364), документів, чим фактично оспорює права позивача щодо цих об'єктів, вказане є підставою для визнання за позивачем права власності на спірні об'єкти нерухомості.

Апеляційний господарський суд, переглядаючи справу в апеляційному порядку за апеляційною скаргою Київської міської ради, погодився із висновками місцевого господарського суду, вказавши в постанові про те, що фактично скаржник не визнав право власності на нерухоме майно, належним чином його не оформив та не видав правовстановлюючий документ, а саме свідоцтво про право власності, таким чином, це свідчить про невизнання ним прав держави на спірні об'єкти, чим порушено права та охоронювані законом інтереси Міністерства транспорту та зв'язку України.

Як вбачається із матеріалів справи, даний спір пов'язаний із відмовою Головного управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у реєстрації права власності об'єктів нерухомого майна.

Згідно Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 N 7/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 за N 157/6445), оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться, зокрема, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування з видачею свідоцтва про право власності. До повноважень відповідача 1 як місцевого органу виконавчої влади віднесено здійснення оформлення права власності та видача свідоцтв про право власності з дотриманням вимог вказаного Тимчасового положення.

Відповідно до статей 1, 4 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" встановлено вичерпний перелік суб'єктів управління об'єктами державної власності, якими є Кабінет Міністрів України, Фонд державного майна України, міністерства та інші органи виконавчої влади та органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами, державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації, юридичні та фізичні особи, які виконують функції управління об'єктами державної власності.

У цьому зв'язку суди, що приймали рішення у справі, не з'ясували, якими повноваженнями наділено Міністерство транспорту та зв'язку України у правовідносинах, що стосуються державного майна, яке в даному випадку знаходиться у господарському віданні Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-західна залізниця" та яке згідно ст. 5 Закону України "Про залізничний транспорт" тільки закріплене за підприємством і є загальнодержавною власністю, та в чому саме відбувалось порушення інтересів держави з боку відповідачів у справі.

За таких обставин рішення господарського суду міста Києва від 14.10.2010 та постанова Київського апеляційного господарського суду від 13.12.2010 є такими, що підлягають скасуванню, справа - направленню на новий розгляд до місцевого господарського суду.

Керуючись ст. ст. 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України постановив:

Касаційну скаргу Київської міської ради задовольнити частково.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 13.12.2010 та рішення господарського суду міста Києва від 14.10.2010 у справі N 6/319 скасувати, справу N 6/319 направити на новий розгляд до господарського суду міста Києва.

 

Головуючий

В. Карабань

Судді:

Л. Ковтонюк

 

Г. Жаботина

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали