ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

30.03.2010 р.

N 36/225

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: головуючий, суддя Муравйов О. В., судді Коробенко Г. П., Фролова Г. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватної науково-виробничої фірми "СКАЛА" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.12.2009 року по справі N 36/225 господарського суду міста Києва за позовом Приватної науково-виробничої фірми "СКАЛА" до Київської міської ради, третя особа Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради, про визнання права власності на земельну ділянку (за участю представників сторін: від позивача: не з'явились, від відповідача: Шадевська Ж. Е. - дов. від 18.01.2010 р., від третьої особи: не з'явились), встановив:

Приватна науково-виробнича фірма "СКАЛА" звернулась до господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку.

Рішенням господарського суду міста Києва від 19.10.2009 року (суддя Трофименко Т. Ю.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 17.12.2009 року по справі N 36/225 (головуючий, суддя Отрюх Б. В., судді Тищенко А. І., Михальська Ю. Б.), в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, Приватна науково-виробнича фірма "СКАЛА" звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій стверджує про порушення судом норм матеріального та процесуального права, зокрема ст. ст. 124, 129 Конституції України, ст. 11 Закону України "Про судоустрій України", ст. 120 ЗК України, ст. ст. 16, 377 ЦК України, у зв'язку з чим просить скасувати оскаржені судові рішення та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити.

Відзив на касаційну скаргу не надходив, що не перешкоджає її розгляду по суті.

Розпорядженням заступника Голови Вищого господарського суду України від 29.03.2010 року N 02.03-10/220 у зв'язку з відпусткою судді Полянського А. Г. для перегляду в касаційному порядку справи N 36/225 утворено колегію суддів в наступному складі: головуючий - Муравйов О. В., судді: Коробенко Г. П., Фролова Г. М.

Відводів складу суду не заявлено.

Представники позивача та третьої особи в судове засідання касаційної інстанції не з'явились, хоча про дату, час та місце розгляду скарги повідомлені заздалегідь належним чином.

Враховуючи особливості розгляду справи в касаційній інстанції, передбачені ст. ст. 1115, 1117 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами без участі представників позивача та третьої особи.

За згодою представника відповідача в судовому засіданні 30.03.2010 року оголошені вступна та резолютивна частини постанови Вищого господарського суду України.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні по даній справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог статей 108, 1117 Господарського процесуального кодексу України Вищий господарський суд України переглядає за касаційною скаргою (поданням) рішення місцевих господарських судів та постанови апеляційних господарських судів та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Підставою для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Господарськими судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що за договором купівлі-продажу майна на аукціоні N 118/46-КП від 20.06.96 року Науково-виробнича фірма "СКАЛА" придбала у Представництва Фонду державного майна у Дніпровському районі м. Києва, як органу приватизації, нежиле приміщення книжкового магазину N 90 "Факел" площею 327,0 кв. м, яке знаходиться в одноповерховій прибудові, прилеглої до 9-ти поверхового будинку за адресою: м. Київ, вул. Луначарського, 24. Зазначений договір зареєстровано Київським міським бюро технічної інвентаризації.

На підставі вказаного договору Представництвом Фонду державного майна у Дніпровському районі м. Києва 15.08.96 року видано Науково-виробничій фірмі "СКАЛА" свідоцтво про власність (реєстраційний номер N 78/46-СВ) на нежиле приміщення книжкового магазину N 90 "Факел", яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Луначарського, 24.

Право власності Науково-виробничої фірми "СКАЛА" на зазначене нерухоме майно підтверджується свідоцтвом про власність N 534 від 02.06.2007 року, виданим Регіональним відділенням Фонду державного майна України по м. Києву.

На підставі Листа-дозволу Київської міської державної адміністрації N 002-120 від 08.02.2006 року Науково-виробничій фірмі "СКАЛА" дозволено виконання проектно-вишукувальних робіт на реконструкцію нежитлового приміщення під Національну спеціалізовану постійно діючу виставку-ярмарок алкогольних напоїв "Скала" з благоустроєм прилеглої території вул. Луначарського, 24 у Дніпровському районі м. Києва.

Позивач звернувся до Київської міської ради з клопотанням від 14.03.2008 року N К-13557 про надання у власність земельної ділянки орієнтовним розміром 827,0 кв. м на вул. Луначарського, 24 у Дніпровському районі м. Києва для обслуговування нежитлового торговельного приміщення.

За результатами розгляду зазначеного клопотання позивачем було отримано в Головному управлінні земельних ресурсів повідомлення N К-13557 від 15.10.2008 року, відповідно до якого позивачу було відмовлено у згоді на розроблення документації із землеустрою у зв'язку з відсутністю документів від усіх співвласників нерухомого майна.

Відповідно до ст. 9 ЗК України Київській міській раді належить право розпорядження землями територіальної громади м. Києва, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України.

Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до Закону питань земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.

Статтею 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Отже, право власності на земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, може виникнути лише за наявності відповідного рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування і тільки в межах, вказаних в цих рішеннях.

Судами встановлено, що Київською міською радою рішення про надання у власність позивачу земельної ділянки орієнтовним розміром 827,0 кв. м на вул. Луначарського, 24 у Дніпровському районі м. Києва для обслуговування нежитлового торговельного приміщення не приймалось.

Колегія суддів погоджується з висновком судів про те, що вимоги позивача про визнання за ним права власності на земельну ділянку, зайняту відокремленою громадською торговельною спорудою прибудованою до житлового будинку 9-ти поверхової забудови, яка розташована у Дніпровському районі м. Києва по вул. Луначарського, 24 і належить ПНВФ "Скала", відповідно до свідоцтва від 02.06.2007 року N 534 та ту частину земельної ділянки, яка є необхідною для обслуговування вказаної відокремленої громадської торговельної споруди, орієнтовною площею 827,0 кв. м, є необґрунтованим та не підлягають задоволенню.

В обґрунтування касаційної скарги заявник посилається на постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 30.01.2009 року по справі N 2-а-17/1-09, якою визнано неправомірним дії та бездіяльність Київської міської ради, щодо не розгляду письмового клопотання ПНВФ "СКАЛА" від 14.03.2008 року та заяви від 15.07.2008 року та на постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 25.06.2009 року по справі N 2-а-589/1-09, якою визнано неправомірним дії та бездіяльність Київської міської ради, щодо не розгляду письмового клопотання ПНВФ "СКАЛА" від 14.03.2008 року та визнано неправомірними дії Київської міської ради щодо відмови в наданні ПНВФ "СКАЛА" згоди на розроблення документації з землеустрою у зв'язку з відсутністю документів від усіх співвласників спірного майна.

Колегія зазначені доводи відхиляє, оскільки прийняття вказаних судових рішень має наслідком зобов'язання Київської міської ради розглянути клопотання ПНВФ "СКАЛА" від 14.03.2008 року та надання згоди на розроблення документації з землеустрою, проте не є підставою для виникнення у позивача права власності на спірну земельну ділянку.

Вимога про зобов'язання Київської міської ради передати у власність ПНВФ "СКАЛА" спірну земельну ділянку з внесенням обмінного файлу земельної ділянки в базу даних Автоматизованої Системи Державного земельного кадастру, також не підлягає задоволенню, оскільки уповноважений орган місцевого самоврядування питання про надання земельної ділянки у власність позивачу не розглядав по суті, про що зазначено вище.

Доводи касаційній скарги щодо наявності підстав визнання за позивачем права власності на спірну земельну ділянку колегією суддів відхиляються, оскільки вони зводяться до переоцінки обставин, встановлених судом апеляційної інстанції, що ст. 1117 ГПК України не віднесено до повноважень суду касаційної інстанції.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що висновки судів першої та апеляційної інстанцій відповідають встановленим обставинам справи, доводи касаційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для зміни чи скасування оскаржених судових рішень не вбачається.

Керуючись ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд постановив:

Касаційну скаргу Приватної науково-виробничої фірми "СКАЛА" залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.12.2009 року по справі N 36/225 господарського суду міста Києва залишити без змін.

 

Головуючий, суддя

О. В. Муравйов

Судді:

Г. П. Коробенко

 

Г. М. Фролова

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали