Шановні партнери! Всі ціни, інформація про наявність та терміни доставки документів актуальні.


Додаткова копія: Про визнання протиправним і скасування рішення в частині застосування наслідків нікчемності договору банківського вкладу (депозиту), зобов'язання вчинити дії

ВЕРХОВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

21.08.2019 р.

Справа N 809/556/16

 

Провадження N 11-354апп19

Велика Палата Верховного Суду у складі: судді-доповідача - Золотнікова О. С., суддів: Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Кібенко О. Р., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 жовтня 2016 року (судді Яворський І. О., Дякович В. П., Онишкевич Т. В.) у справі N 809/556/16 за позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Дельта банк" К. В. В. (далі - уповноважена особа, Фонд, АТ "Дельта банк" відповідно), третя особа - Фонд, про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, встановила:

Короткий зміст позовних вимог

1. У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до уповноваженої особи, у якому просив:

- визнати протиправним і скасувати рішення відповідача в частині застосування наслідків нікчемності договору банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у гривнях від 20 січня 2015 року N 009-08502-200115;

- зобов'язати уповноважену особу надати Фонду додаткову інформацію про збільшення переліку вкладників, яким необхідно здійснити виплату відшкодування коштів за вкладами в АТ "Дельта банк" за рахунок Фонду, щодо ОСОБА_1, який має право на відшкодування коштів згідно з договором банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у гривнях від 20 січня 2015 року N 009-08502-200115.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

2. Івано-Франківський окружний адміністративний суд постановою від 29 червня 2016 року задовольнив позов повністю: визнав протиправним і скасував наказ уповноваженої особи від 16 вересня 2015 року N 813 "Щодо заходів, пов'язаних із наслідками виявлення нікчемних правочинів (договорів) за вкладними операціями" в частині застосування наслідків нікчемності договору банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у гривнях за N 009-08502-200115, укладеного 20 січня 2015 року між ОСОБА_1 і АТ "Дельта банк"; зобов'язав відповідача подати до Фонду інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в АТ "Дельта банк" за рахунок Фонду із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню за договором банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у гривнях від 20 січня 2015 року N 009-08502-200115, укладеним між позивачем і АТ "Дельта банк".

3. Львівський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 20 жовтня 2016 року апеляційну скаргу уповноваженої особи задовольнив частково: скасував постановусуду першої інстанції; провадження у справі закрив на підставі пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

4. Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив, зокрема, з того, що цей позов підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства України.

5. Скасовуючи постанову суду першої інстанції та закриваючи провадження в адміністративній справі, апеляційний суд керувався висновком Верховного Суду України, викладеним в його постановах від 16 лютого 2016 року (справа N 21-4846а15) (Постанова N 21-4846а15, 826/2043/15) та від 15 червня 2016 року (справа N 21-286а16) (Постанова N 21-286а16, 826/20410/14), про те, що на спори, які виникають на стадії ліквідації (банкрутства) банку, не поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Короткий зміст та обґрунтування наведених у касаційній скарзі вимог

6. Не погодившись із зазначеною ухвалою суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану ухвалу та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

7. Доводи своєї касаційної скарги обґрунтовує, зокрема, тим, що оскаржувану ухвалу постановлено з порушенням норм процесуального права. На думку скаржника, суд помилково визначив, що цей спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, оскільки правом на звернення до господарського суду володіють суб'єкти підприємницької діяльності, а також громадяни - фізичні особи у випадках, передбачених законом (для цього спору закон не робить такого винятку). Також суд апеляційної інстанції помилково послався на правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду України від 15 червня 2016 року у справі N 21-286а16 (Постанова N 21-286а16, 826/20410/14), оскільки спір у цій справі спричинило рішення про нікчемність вкладу, прийняте відповідачем задовго до постанови Національного банку України про відкликання ліцензії банку.

Позиція інших учасників справи

8. На час розгляду справи відповідач і третя особа відзивів на касаційну скаргу не надіслали.

Рух касаційної скарги

9. Вищий адміністративний суд України ухвалою від 27 лютого 2017 року відкрив касаційне провадження в цій справі.

10. 15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року N 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (Закон N 2147-VIII), яким КАС України ( N 2747-IV) викладено в новій редакції.

11. Підпунктом 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України ( N 2747-IV) в редакції згаданого Закону (Закон N 2147-VIII) передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу ( N 2747-IV), передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

12. У лютому 2018 року касаційну скаргу ОСОБА_1 передано на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

13. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 04 квітня 2019 року передав цю справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду відповідно до частини шостої статті 346 КАС України ( N 2747-IV), мотивувавши це тим, що учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції.

14. Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 19 квітня 2019 року прийняла та призначила цю справу до касаційного розгляду в порядку письмового провадження без виклику її учасників згідно з пунктом 3 частини першої статті 345 КАС України ( N 2747-IV), оскільки предметом перегляду в цій справі є ухвала суду апеляційної інстанції, а характер спірних правовідносин не вимагає участі сторін у судовому засіданні.

Обставини справи, установлені судами попередніх інстанцій

15. 20 січня 2015 року між АТ "Дельта банк" і ОСОБА_1 було укладено договір N 009-08502-200115 банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у гривні.

16. Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 зазначеного договору сума вкладу складає 195 тис. грн. який залучається банком на строк із моменту зарахування вкладу на рахунок, вказаний у пункті 1.6 цього договору, та до 20 квітня 2015 року включно.

17. Крім того, 20 січня 2015 року сторонами згаданого договору укладено додаткову угоду N 1 до договору від 20 січня 2015 року N 009-08502-200115 банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у гривнях, якою внесені зміни до пункту 1.8 договору, що визначає порядок зарахування вкладу на рахунок вкладника.

18. Згідно з випискою по особовому рахунку ОСОБА_2 здійснено перерахування грошових коштів ОСОБА_1 у розмірі 195 тис. грн.

19. На підставі постанови Правління Національного банку України від 02 березня 2015 року N 150 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Дельта банк" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 02 березня 2015 року N 51 "Про запровадження тимчасової адміністрації в Публічному акціонерному товаристві "Дельта банк", згідно з яким з 03 березня 2015 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду на здійснення тимчасової адміністрації в АТ "Дельта банк".

20. Постановою Правління Національного банку України від 02 жовтня 2015 року N 664 відкликано банківську ліцензію та ліквідовано АТ "Дельта банк".

21. Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 02 жовтня 2015 року N 181 розпочато процедуру ліквідації АТ "Дельта банк" з 05 жовтня 2015 року по 04 жовтня 2017 року включно.

22. Наказом уповноваженої особи від 16 вересня 2015 року N 813 "Щодо заходів, пов'язаних із наслідками виявлення нікчемних правочинів (договорів) за вкладними операціями" застосовано наслідки нікчемності договорів банківського вкладу (депозиту), що є нікчемними з підстав, визначених пунктом 7 частини третьої статті 38 Закону України від 23 лютого 2012 року N 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (Закон N 4452-VI) (далі - Закон N 4452-VI), зокрема, до договору банківського вкладу (депозиту) від 20 січня 2015 року N 009-08502-200115, укладеного між АТ "Дельта банк" і ОСОБА_1

23. У вересні 2015 року позивач отримав від тимчасової адміністрації АТ "Дельта банк" лист, яким повідомлено про нікчемність договору банківського вкладу (депозиту) від 20 січня 2015 року N 009-08502-200115.

24. Не погодившись з рішенням уповноваженої особи, що оформлено наказом від 16 вересня 2015 року N 813, в частині спірного доровору, а також із тим, що його не включено до переліку вкладників, яким необхідно здійснити виплату відшкодування коштів за вкладами в АТ "Дельта банк" за рахунок Фонду, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

ПОЗИЦІЯ ВЕЛИКОЇ ПАЛАТИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Релевантні джерела права й акти їх застосування. Оцінка висновків судів, рішення яких переглядаються, та аргументів учасників справи

25. Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

26. Згідно із частиною другою статті 2 КАС України (тут і далі - у редакції, чинній на час прийняття оскаржуваних рішень) до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

27. На підставі пункту 7 частини першої статті 3 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

28. Відповідно до частини другої статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

29. Пунктом 1 частини другої статті 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

30. Наведені норми узгоджуються з положеннями статей 2 ( N 2747-IV), 4 ( N 2747-IV) та 19 КАС України ( N 2747-IV) (у редакції, чинній з 15 грудня 2017 року), якими визначено завдання та основні засади адміністративного судочинства, зміст публічно-правового спору та справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.

31. Велика Палата Верховного Суду неодноразово висловлювала свою правову позицію щодо правил розмежування предметної юрисдикції, а також критеріїв, які при цьому потрібно враховувати.

32. До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

33. Як установлено матеріалами справи, ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до уповноваженої особи про визнання протиправним і скасування рішення уповноваженої особи в частині застосування наслідків нікчемності договору банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у гривнях від 20 січня 2015 року N 009-08502-200115 та зобов'язання відповідача подати до Фонду додаткову інформацію про збільшення переліку вкладників, яким необхідно здійснити виплату відшкодування коштів за вкладами в АТ "Дельта банк" за рахунок Фонду, щодо ОСОБА_1, який має право на відшкодування коштів згідно з договором банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у гривнях від 20 січня 2015 року N 009-08502-200115.

34. Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлюються Законом N 4452-VI (Закон N 4452-VI). Цим Законом також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків. Цей Закон є спеціальним у регулюванні спірних правовідносин.

35. Відповідно до пункту 17 частини першої статті 2 зазначеного Закону (Закон N 4452-VI) уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом (Закон N 4452-VI) та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.

36. За змістом статті 3 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI) Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом (Закон N 4452-VI). Фонд є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, яке є об'єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні.

37. Згідно із частиною першою статті 4 вказаного Закону (Закон N 4452-VI) основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

38. Для цього Фонд наділено відповідними функціями, визначеними частиною другою статті 4 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI), серед яких, зокрема: ведення реєстру учасників Фонду; здійснення заходів щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснення заходів щодо інформування громадськості про функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, захисту прав та охоронюваних законом інтересів вкладників.

39. На підставі частин першої (Закон N 4452-VI) та другої статті 6 зазначеного Закону (Закон N 4452-VI) в межах своїх функцій та повноважень Фонд здійснює нормативне регулювання системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. Фонд приймає нормативно-правові акти з питань, віднесених до його повноважень, які є обов'язковими до виконання банками, юридичними та фізичними особами.

40. За приписами частини першої статті 54 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI) рішення, що приймаються відповідно до цього Закону (Закон N 4452-VI) Національним банком України, Фондом, працівниками Фонду, що виконують функції, передбачені цим Законом, у тому числі у процесі здійснення тимчасової адміністрації, ліквідації банку, виконання плану врегулювання, можуть бути оскаржені до суду.

41. Таким чином, нормативно-правове регулювання статусу Фонду та його місце в системі гарантування вкладів фізичних осіб дозволяє зробити висновки, що Фонд у цих відносинах є суб'єктом публічного права, створений з метою реалізації публічних інтересів держави у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку, здійснює нормативне регулювання, тобто наділений владними управлінськими функціями та є суб'єктом владних повноважень у розумінні КАС України ( N 2747-IV).

42. Закриваючи провадження в адміністративній справі, суд апеляційної інстанції керувався правовим висновком, викладеним у постановах Верховного Суду України від 16 лютого 2016 року у справі N 21-4846а15 (Постанова N 21-4846а15, 826/2043/15) та від 15 червня 2016 року у справі N 21-286а16 (Постанова N 21-286а16, 826/20410/14), у яких з посиланням на норми Закону України від 14 травня 1992 року N 2343-XII "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон N 2343-XII) та приписи статті 12 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) було вказано, що на спори, які виникають на стадії ліквідації (банкрутства) банку, не поширюється юрисдикція адміністративних судів.

43. Велика Палата Верховного Суду відступила від цього висновку, що зазначено в її постанові від 18 квітня 2018 року у справі N 813/921/16.

44. Правовідносини між Фондом і вкладниками, які претендують на відшкодування за рахунок коштів Фонду, щодо формування реєстру відшкодувань вкладникам, які мають право на таке відшкодування, складаються без участі банку-боржника.

45. Учасниками цих правовідносин є виключно вкладники та Фонд, і саме в цих учасників виникають відповідні права та обов'язки.

46. Банк, який ліквідується, жодним чином не впливає на той факт, чи буде особу включено до переліку тих осіб, які мають право на відшкодування за рахунок коштів Фонду. Це питання відповідно до норм Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI) вирішує виключно Фонд.

47. Так, за змістом частин першої (Закон N 4452-VI) та другої статті 26 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI) Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 тис. грн. Вкладник має право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами.

48. У разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за вкладами, включаючи відсотки, на день початку процедури ліквідації банку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку (частина шоста статті 26 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI)).

49. Нормами статті 27 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI) установлено порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, зокрема:

- уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону (Закон N 4452-VI) та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку;

- уповноважена особа Фонду формує перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;

- виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду;

- Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду та оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті "Урядовий кур'єр" або "Голос України".

50. Відповідно до частини першої статті 28 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI) Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України в порядку та у черговості, встановлених Фондом, не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500 тис. рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

51. Отже, отримання гарантованого відшкодування за рахунок коштів Фонду відбувається без участі банку-боржника.

52. Саме тому на банки не поширюється дія Закону N 2343-XII, що встановлено частиною восьмою статті 36 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI).

53. Таким чином, немає підстав вважати, що правовідносини між вкладниками та Фондом щодо визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, складаються з участю банку. Ці правовідносини не стосуються безпосередньо процедури ліквідації банку. Юридичний факт неплатоспроможності банку є лише підставою для виникнення правовідносин щодо відшкодування вкладникам їх вкладів за рахунок коштів Фонду, проте процес ліквідації має окремий перебіг і не впливає на обсяг гарантованого відшкодування коштів вкладникам.

54. Наведене свідчить про те, що спір стосовно права на відшкодування коштів за вкладами фізичних осіб за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, гарантованого державою, є публічно-правовим, має особливий характер і стосується виконання окремої владної функції Фонду, а саме організації виплат відшкодувань за вкладами (пункт 4 частини другої статті 4 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI)), тому його не можна вважати спором у зв'язку з процесом ліквідації банку.

55. Ураховуючи викладене, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що на ці правовідносини не розповсюджуються норми статті 12 ГПК України, а тому юрисдикція господарських судів на такі спори не поширюється.

56. З огляду на викладені норми матеріального та процесуального права перевірка законності дій та рішень Фонду й уповноваженої особи щодо виконання покладених на них владних управлінських функцій у сфері реалізації публічних інтересів держави не регулюється нормами Закону N 2343-XII відповідно до прямого припису частини восьмої статті 36 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI), який є спеціальним щодо таких правовідносин, а тому підстав для розгляду цієї справи в порядку господарського судочинства немає.

57. При цьому Велика Палата Верховного Суду вважає, що Фонд як юридична особа публічного права виконує спеціальну функцію у сфері гарантування вкладів фізичних осіб, уповноважена особа Фонду в цьому випадку виконує від імені Фонду делеговані ним повноваження щодо гарантування вкладів фізичних осіб, а тому спір стосовно формування переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, з визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, та затвердження реєстру відшкодувань вкладникам за рахунок коштів Фонду є публічно-правовим і належить до юрисдикції адміністративних судів.

58. Отже, висновок суду апеляційної інстанції про закриття провадження в цій справі з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 157 КАС України (у редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного судового рішення), в частині позовної вимоги про зобов'язання уповноваженої особи подати до Фонду інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в АТ "Дельта банк" за рахунок Фонду із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню за договором банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у гривнях за N 009-08502-200115 від 20 січня 2015 року, укладеного між позивачем і АТ "Дельта банк", є помилковим.

59. Аналогічну правову позицію викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 18 квітня 2018 року у справі N 813/921/16 (провадження N 11-126апп18), від 23 травня 2018 року у справі N 820/3770/16 (провадження N 11-409апп18), від 30 січня 2019 року у справі N 820/4270/16 (провадження N 11-1351апп18), від 13 лютого 2019 року у справі N 804/758/16 (провадження N 11-1105апп18) та від 26 червня 2019 року у справі N 804/1278/16 (провадження N 11-282апп19).

60. Водночас правильним є висновок суду апеляційної інстанції про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправним і скасування наказу уповноваженої особи від 16 вересня 2015 року N 813 "Щодо заходів, пов'язаних із наслідками виявлення нікчемних правочинів (договорів) за вкладними операціями" у частині застосування наслідків нікчемності договору банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у гривнях за N 009-08502-200115, укладеного 20 січня 2015 року між ОСОБА_1 і АТ "Дельта банк".

61. Згідно із частинами першою (Закон N 4452-VI), другою (Закон N 4452-VI) та десятою статті 38 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI) Фонд (уповноважена особа Фонду) зобов'язаний забезпечити збереження активів і документації банку, зокрема, протягом дії тимчасової адміністрації забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

62. За результатами перевірки, здійсненої відповідно до статті 38 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI), виявляються правочини, які є нікчемними в силу приписів (на підставі) закону. При виявленні таких правочинів Фонд, його уповноважена особа чи банк не наділені повноваженнями визнавати їх нікчемними.

63. Правочин є нікчемним відповідно до закону, а не рішення уповноваженої особи. Такий правочин є нікчемним з моменту укладення в силу закону (частини другої статті 215 Цивільного кодексу України та частини третьої статті 38 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI)) незалежно від того, чи проведена передбачена частиною другою статті 38 цього ж Закону (Закон N 4452-VI) перевірка правочинів АТ "Дельта банк" і видане згадане рішення. Наслідки нікчемності правочину також настають для сторін у силу вимог закону. Рішення уповноваженої особи не є підставою для застосування таких наслідків. Таке рішення є внутрішнім розпорядчим документом, прийнятим уповноваженою особою, що здійснює повноваження органу управління банку.

64. Відповідна правова позиція відображена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 11 квітня 2018 року (справа N 910/12294/16) (Постанова N 12-9зг18, 910/12294/16), від 16 травня 2018 року (справа N 910/24198/16) (Постанова N 12-15гс18, 910/24198/16) та від 26 червня 2019 року у справі N 804/1278/16 (провадження N 11-282апп19).

65. Оскільки вказане рішення є внутрішнім документом банку, який прийнято особою, що здійснює повноваження органу управління банку, то воно не створює жодних обов'язків для третіх осіб (у тому числі й контрагентів банку), жодні права яких не можуть порушуватися внаслідок прийняття цього рішення. Тобто права позивача в цій справі не можуть бути порушені внаслідок ухвалення внутрішнього документа банку, сфера застосування якого обмежується внутрішніми відносинами відповідного банку як юридичної особи.

66. Отже, встановлена правова природа згаданого рішення унеможливлює здійснення судового розгляду щодо визнання його недійсним, а тому позовні вимоги про визнання протиправним і скасування наказу уповноваженої особи від 16 вересня 2015 року N 813 "Щодо заходів, пов'язаних із наслідками виявлення нікчемних правочинів (договорів) за вкладними операціями" в частині застосування наслідків нікчемності договору банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у гривнях за N 009-08502-200115, укладеного 20 січня 2015 року між ОСОБА_1 і АТ "Дельта банк", не можуть розглядатися в судах (у тому числі господарських).

67. Таким чином, закриття провадження в адміністративній справі у вказаній вище частині позовних вимог є правильним саме з наведених вище мотивів.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

68. За нормами частини третьої статті 3 КАС України ( N 2747-IV) (тут і далі - у редакції, чинній з 15 грудня 2017 року) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

69. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 349 КАС України ( N 2747-IV) суд касаційної інстанції за наслідком розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і передати справу повністю або частково для продовження розгляду.

70. Відповідно до частини першої статті 353 КАС України ( N 2747-IV) підставою для скасування ухвали судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи для продовження розгляду є неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, що призвели до постановлення незаконної ухвали суду першої інстанції та (або) постанови суду апеляційної інстанції, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі.

71. Отже, викладений в оскаржуваній ухвалі суду апеляційної інстанції висновок про непоширення юрисдикції адміністративного суду на спір в частині позовної вимоги про зобов'язання уповноваженої особи подати до Фонду інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в АТ "Дельта банк" за рахунок Фонду із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню за договором банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у гривнях за N 009-08502-200115 від 20 січня 2015 року, укладеного між позивачем і АТ "Дельта банк", ґрунтується на неправильному застосуванні норм права.

72. З огляду на викладене на підставі частини першої статті 353 КАС України ( N 2747-IV) ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 жовтня 2016 року підлягає у зазначеній частині скасуванню, а справа - направленню до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.

73. Водночас указане рішення апеляційного суду в частині мотивів закриття провадження у справі щодо позовної вимоги про визнання протиправним і скасування наказу уповноваженої особи від 16 вересня 2015 року N 813 "Щодо заходів, пов'язаних із наслідками виявлення нікчемних правочинів (договорів) за вкладними операціями" в частині застосування наслідків нікчемності договору банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у гривнях за N 009-08502-200115, укладеного 20 січня 2015 року між ОСОБА_1 і АТ "Дельта банк", підлягає зміні з викладенням її мотивувальної частини в редакції цієї постанови.

Керуючись статтями 341 ( N 2747-IV), 345 ( N 2747-IV), 349 ( N 2747-IV), 353 ( N 2747-IV), 355 ( N 2747-IV), 356 ( N 2747-IV), 359 КАС України ( N 2747-IV), Велика Палата Верховного Суду постановила:

1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 жовтня 2016 року в частині закриття провадження у справі щодо позовної вимоги ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Дельта банк" К. В. В. про зобов'язання відповідача подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві "Дельта банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню за договором банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у гривнях за N 009-08502-200115 від 20 січня 2015 року, укладеного між ОСОБА_1 і Публічним акціонерним товариством "Дельта банк", - скасувати, а справу в цій частині направити до Восьмого апеляційного адміністративного суду для продовження розгляду.

3. В іншій частині ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 жовтня 2016 року змінити, виклавши її мотивувальну частину в редакції цієї постанови.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

 

Суддя-доповідач

О. С. Золотніков

Судді:

Н. О. Антонюк

 

Т. О. Анцупова

 

С. В. Бакуліна

 

В. В. Британчук

 

Ю. Л. Власов

 

М. І. Гриців

 

Д. А. Гудима

 

В. І. Данішевська

 

Ж. М. Єленіна

 

О. Р. Кібенко

 

Л. М. Лобойко

 

Н. П. Лященко

 

О. Б. Прокопенко

 

Л. І. Рогач

 

О. М. Ситнік

 

О. С. Ткачук

 

В. Ю. Уркевич

 

О. Г. Яновська




 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали