КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

08.11.2010 р.

N 2а-10-1/09


Постанову залишено без змін(згідно з ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23 лютого 2012 року) (Ухвала N К-39631/10)

Київський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Денісова А. О., суддів - Кучми А. Ю., Лічевецького І. О., при секретарі - Вовчок О. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Історико-архітектурної пам'ятки - музею "Київська фортеця" на постанову Печерського районного суду м. Києва по справі за позовом Історико-архітектурної пам'ятки - музею "Київська фортеця" до Київської міської ради, Київської міської державної адміністрації, треті особи на стороні відповідачів - Головне управління культури і мистецтв КМДА, Благодійний фонд "Платар. Пам'яті Сергія Платонова", про визнання протиправним рішення та скасування розпорядження, встановив:

У вересні 2008 року позивач звернувся до суду з позовом про визнання нечинним та скасування п. п. 1, 2, 3 та 6 рішення Київської міської ради від 13.03.2008 року N 92/4564 "Про передачу в оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Києва" та розпорядження Київської міської державної адміністрації від 24.03.2008 року N 408, виданого на виконання вказаного рішення Київської міської ради від 13.03.2008 р. N 92/4564.

Постановою Печерського районного суду м. Києва від 25.11.2009 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено з тих підстав, що нерухоме майно, з приводу якого виник спір, є комунальною власністю міста, а тому Київська міська рада діяла відповідно до вимог ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

На вказану постанову позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти нову про задоволення позову в повному обсязі. Апелянт зазначає, що дані правові акти винесені всупереч державним інтересам та інтересам територіальної громади м. Києва, оскільки здійснюється вилучення невіддільної частини єдиного майнового комплексу Історико-архітектурної пам'ятки - музею "Київська фортеця", що не сприяє збереженню особливо цінного об'єкту історії та культури нашої держави.

Відповідачі та представники третіх осіб з апеляційною скаргою були незгодні і вважали рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Історико-архітектурна пам'ятка - музей "Київська фортеця" - це культурно-освітній та науково-дослідний заклад, призначений для вивчення пам'яток архітектури та історії фортифікації, військових формувань, історії національно-визвольного руху в Україні, а також збереження і раціонального використання цього комплексу пам'яток, залучення громадян до вивчення української історико-культурної спадщини і формування національної свідомості українського народу.

Народним комісаріатом освіти Української РСР ще у 1927 році Київська фортеця була зареєстрована як єдина на Україні фортифікаційна споруда XVIII - XIX віків, якій був наданий найвищий на той час статус охорони "догляд за недоторканістю".

Постановою Ради Міністрів Української РСР від 06.09.79 року N 442 "Про доповнення списку пам'яток містобудування і архітектури Української РСР, що перебувають під охороною держави" вищевказаний комплекс пам'яток Київської фортеці також визначений як цілісний і неподільний майновий комплекс, який має загальний єдиний охоронний номер 867, а його найважливішим складовим частинам присвоєні персональні охоронні номери. До таких об'єктів, зокрема, відноситься і Башта N 4, якій присвоєний персональний охоронний N 867.Г.20.

Указом Президента України від 03.05.2007 року N 371/2007, з метою збереження особливо цінних об'єктів історії, культури та архітектури пам'ятці - музею "Київська фортеця" надано статус національного. На даний час вказаний об'єкт перебуває у процесі передачі до сфери державного управління.

На виконання зазначеного Указу Президента України Київська міська рада ухвалила рішення від 20.12.2007 року N 1450/4283 "Про надання згоди на передачу до державної сфери управління комунального закладу "Історико-архітектурна пам'ятка - музей "Київська фортеця". В той же час рішенням Київської міської ради від 13.03.2008 року N 92/4564 Башта N 4 передана в оренду благодійному фонду "Платар. Пам'яті Сергія Платонова".

Як було зазначено вище, Історико-архітектурна пам'ятка - музей "Київська фортеця" є цілісним і неподільним майновим комплексом, який має загальний єдиний охоронний номер 867. Його найважливішою складовою частиною є Башта N 4. Саме з метою збереження цілісності цього комплексу пам'яток національного значення постановами Верховної Ради України від 27.11.2003 року N 1351-IV та від 04.03.2004 року N 1585-IV Башта N 4 була передана на баланс ІАПМ "Київська фортеця". Надавши пам'ятці статусу об'єкта національного культурного надбання держава встановила правові гарантії збереження неподільного майнового комплексу як унікальних культурних цінностей українського народу.

Передача вказаної башти, яка є невід'ємною і неподільною частиною архітектурного ансамблю ІАПМ "Київська фортеця", в оренду благодійному фонду "Платар. Пам'яті Сергія Платонова" для використання її в якості приміщення для збереження об'єктів цього фонду, не відповідає цілям створення архітектурного ансамблю ІАПМ "Київська фортеця", основними завданнями якого є використання пам'яток культури, збереження, примноження та популяризація історико-культурних надбань, а також прилучення громадян до національної і світової культурно-мистецької та історичної спадщини.

Колегія суддів також звертає увагу, що чинним законодавством України передбачено, що установи та заклади, які мають національний статус відносяться до сфери управління відповідних центральних державних органів виконавчої влади. Відтак, ІАПМ "Київська фортеця" відноситься до сфери управління Кабінету Міністрів України, повноваження якого у сфері охорони культурної спадщини визначені ст. 4 Закону України "Про охорону культурної спадщини".

Виходячи з наведеного, а також системного аналізу вищевказаних норм права, колегія суддів приходить до висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення Київська міська рада діяла не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень не з метою, з якою ці повноваження були надані; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мали значення для прийняття оскаржуваного рішення; без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав і інтересів архітектурного ансамблю ІАПМ "Київська фортеця" і цілями, на досягнення яких було спрямоване оскаржуване рішення, тобто з порушенням вимог п. п. 1,2, 3 та 8 ч. 3 ст. 2 КАСУ.

Вказаним обставинам суд першої інстанції належної оцінки не дав і прийняв рішення з порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, суд постановив:

Апеляційну скаргу задовольнити. Постанову Печерського районного суду м. Києва від 25.11.2009 року скасувати і ухвалити нову.

Визнати протиправними і скасувати п. п. 1, 2, 3 та6 рішення Київської міської ради від 13.03.2008 року N 92/4564 щодо вилучення Башти N 4 по вул. Старонаводницькій, 2 (літ. А. Б) з майнового комплексу Історико-архітектурної пам'ятки - музею "Київська фортеця".

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

В повному обсязі постанова виготовлена 12.11.2010 року.

 

Головуючий, суддя

 

Судді:

 

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали