ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

27.12.2013 р.

Справа N 805/15803/13-а

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого, судді - Спасової Н. В., при секретарі судового засідання - Нартові Д. В., за участю: представників позивача - З. О. С., М. О. В., представника відповідача - К. О. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.08.2013 року N 0008421703-634, встановив:

Дочірнє підприємство "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (надалі позивач, ДП "Донецький облавтодор") звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (надалі відповідач, Костянтинівська ОДПІ), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.08.2013 року N 0008421703-634. В обґрунтування позовних вимог зазначило, що штрафні санкції у розмірі 15007,93 грн. зазначеним податковим повідомленням-рішенням були відповідачем застосовані до філії "Костянтинівський автодор" ДП "Донецькій облавтодор" на підставі пп. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України, у розмірі 25 % суми податку на доходи фізичних осіб, несплаченого (не перерахованого) у строки для місячного податкового періоду. Підставою для винесення податкового повідомлення-рішення N 0008421703-634 слугував акт перевірки від 16.07.2013 року N 13/22-01-26220638, яким встановлено порушення у вигляді несвоєчасного перерахування податку на доходи фізичних осіб. Разом з тим, під час перевірки податковим органом встановлено, що на момент перевірки заборгованість з податку на доходи з фізичних осіб частково сплачена, про що зазначено в акті перевірки. Отже, філія "Костянтинівський автодор" ДП "Донецькій облавтодор" мала бути притягнута до відповідальності за ст. 126 Податкового кодексу України, пунктом 1 якої передбачене накладення штрафу у розмірі 10 та 20 % від сплаченої суми за прострочення (порушення строків) сплати податкових зобов'язань. Накладення ж відповідачем штрафу на підставі ст. 127 Податкового кодексу України у розмірі 25 % погашеного податкового боргу є безпідставним, оскільки даною статтею передбачена відповідальність за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) податків податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків. Виходячи того, що податок на доходи фізичних осіб філією позивача частково був перерахований, хоча і з затримкою, але у день виплати заробітної плати працівникам, приймаючи до уваги, що в суду відсутні повноваження щодо зміни підстав застосування штрафних санкцій та самостійного визначення грошового зобов'язання платникам податків, позивач просив про скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

У судовому засіданні представники позивача позов підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві. Позов просили задовольнити. Відповідаючи на запитання суду, вказували, що дійсно філією "Костянтинівський автодор" ДП "Донецькій облавтодор" у 2012 році подавалась звітність за формою N 1-ДФ з помилками. Отже, викладені в акті перевірки твердження податкового органу про відображення у звітах недостовірних відомостей за перевірений період є правильними, в зв'язку з чим застосування до позивача оспорюваним податковим повідомленням-рішенням штрафу у розмірі 510 грн. є правомірним.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених в письмових запереченнях. (а. с. 41-42) Вказував, що в ході перевірки позивача було виявлено два порушення - несвоєчасне перерахування у 2012 році податку на доходи фізичних осіб у розмірі 57991,72 грн. та подання позивачем у 2012 році звітності за формою N 1-ДФ з недостовірними відомостями. Штрафні санкції оспорюваним податковим повідомленням - рішенням N 0008421703-634 від 06.08.2013 року були застосовані до позивача у загальній сумі 15007,93 грн., яка складається з 510 грн. штрафу, застосованого на підставі п. 119.2 ст. 119 Податкового кодексу України за подання з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, 14497,93 грн. штрафу, застосованого на підставі п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України у розмірі 25 % від несвоєчасно перерахованого у 2012 році податку на доходи фізичних осіб у сумі 57991,72 грн. та 206,16 грн. пені, нарахованої за несвоєчасне перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Посилаючись на зазначене та наполягаючи на правомірності застосування до позивача штрафних санкцій, представник відповідача просив у задоволенні позову ДП "Донецькій облавтодор" відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановивши обставини, які мають значення для вирішення спору, визначившись із правовою нормою, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач у справі Дочірнє підприємство "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", код ЄДРПОУ 32001618, зареєстрований в якості юридичної особи виконавчим комітетом Донецької міської ради 16.05.2002 року. (а. с. 47)

Позивач у своєму складі має філію "Костянтинівський автодор" Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор", код ЄДРПОУ 26220638, яка створена без права юридичної особи на підставі наказу Державної служби автомобільних доріг України від 09.04.2002 року N 156, та яка діє на підставі Положення про філію "Костянтинівський автодор", затвердженого наказом ДП "Донецький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги" від 17.05.2002 року N 3.

З 10.06.2013 року по 09.07.2013 року Костянтинівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області було проведено планову виїзну документальну перевірку філії "Костянтинівський автодор" Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2012, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2012, за результатами якої складено Акт N 13/22-01-26220638 від 16.07.2013 року (надалі акт перевірки) (а. с. 9-25)

Згідно висновку акту перевірки відповідачем, крім іншого, встановлено порушення Філією "Костянтинівський автодор" ДП "Донецький облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України":

- пп. 168.1.5, 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України в частині несвоєчасного перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб в сумі 57991,72 грн.;

- п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України та п. 3 Порядку заповнення та подання податковим агентам податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року N 46/18784, у виді надання з недостовірними відомостями звітного податкового розрахунку сум доходу, нарахованого на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 1 - 4 квартал 2012 року.(а. с. 25)

Разом з тим, в п. 3.5 описової частини акту перевірки зазначено, що "За даними позапланової перевірки по даним бухгалтерського та податкового обліку (відомості нарахування заробітної плати, відомості на виплату заробітної плати, касові документи, виписки банку) станом на 01.01.2013 року підтверджена заборгованість по податку на доходи фізичних осіб в сумі 10011,10 грн. За даними позапланової виїзної перевірки по даним бухгалтерського та податкового обліку (відомості нарахування заробітної плати, відомості на виплату заробітної плати, касові документи, виписки банку) за перевірений період податок на доходи фізичних осіб несвоєчасно перерахований до бюджету в сумі 5799,72 грн. Відповідно пп. 129.1.1 "а", пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України на суму податкового боргу податку на доходи фізичних осіб за перевірений період нарахована пеня у сумі 206,16 грн. за ставками, передбаченими п. 129.4 Податкового кодексу України" (а. с. 18).

З пояснень представників сторін, відомостей, що містяться в акті перевірки судом встановлено, що фактично філією позивача при нарахуванні працівникам заробітної плати (доходу) за звітні місяці 2012 року податок на доходи фізичних осіб був нарахований/утриманий у повному обсязі. Проте виплата заробітної плати працівникам філії "Костянтинівський автодор" ДП "Донецький облавтодор" у 2012 році здійснювалась із затримкою. З наданих позивачем первинних бухгалтерських документів, зокрема видаткових касових ордерів, виписок з банківського рахунку філії позивача, відомостей на виплату заробітної плати, відомостей зарахувань на картрахунки працівників (а. с. 83-183) судом встановлено, що фактично заробітна плата, нарахована за січень 2012 року виплачувалась у лютому та березні 2012 року, за березень 2012 року - у травні 2012 року, за червень 2012 року - у серпні 2012 року за липень 2012 року - у вересні 2012 року. При цьому, саме у дні фактичної виплати заробітної плати працівникам, філією позивача здійснювалися перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб, що були утримані з працівників при її нарахуванні.

06.08.2013 року Костянтинівською ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області на підставі акта перевірки N 13/22-01-26220638 від 16.07.2013 року, за порушення пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, п. 3 Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року N 1020, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2011 року N 46/18784, прийняте податкове повідомлення-рішення N 0008421703-634, яким Філії "Костянтинівський автодор" ДП "Донецький облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб найманих працівників у розмірі 15007,93 грн., у тому числі за основним платежем - 0,0 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 15007,93 грн. (а. с. 26)

З розрахунку фінансових санкцій по донарахованим сумам по Філії "Костянтинівський автодор" ДП "Донецький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" вбачається, що штраф до філії позивача оспорюваним податковим повідомленням рішенням був визначений виходячи з наступних сум:

- 510,00 грн. фінансові санкції за недостовірні відомості відображені в звітах за перевірений період про суми доходів, нарахованих (виплачених в звітах) на користь платника податку, суми утриманого з них податку;

- 14497,93 грн. фінансові санкції за несвоєчасне перерахування податку на доходи фізичних осіб за п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України;

- 206,16 грн. пеня по податку на доходи фізичних осіб. (а. с. 57)

Разом з тим, судом, виходячи з відомостей, що містяться в податковому повідомленні-рішенні N 0008421703-634 від 06.08.2013 року та стосуються правових підстав застосування штрафних санкцій та виходячи з арифметичного складання сум, визначених відповідачем у розрахунку фінансових санкцій, встановлено, що фактично оспорюваним податковим повідомленням-рішення до філії позивача застосовано лише штраф у розмірі 510,00 грн. за порушення п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України та штраф у сумі 14497,93 грн. на підставі п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України. (14497,93 грн. + 510,00 грн. = 15007,93 грн.) Пеня у розмірі 206,16 грн. до суми фінансових санкцій, визначених ППР N 0008421703-634 від 06.08.2013 року не увійшла.

З актом перевірки N 13/22-01-26220638 від 16.07.2013 року податковим повідомленням-рішенням N 0008421703-634 від 06.08.2013 року позивач не погодився, оскаржив їх в адміністративному порядку. Проте його доводи податковим органом були відхилені. (а. с. 43-46)

Зазначені обставини, встановлені судом, сторонами не оспорюються. Виходячи з обґрунтування позову та заперечень на нього, спірним питанням, що підлягає вирішенню в межах даної справи, є правомірність застосування відповідачем до філії позивача штрафних санкцій у сумі 14497,93 грн. на підставі п. 127.1. ст. 127 Податкового кодексу України у розмірі 25 % від суми сплаченого податкового боргу та як наслідок, законність оспорюваного податкового повідомлення-рішення в цій частині.

При цьому, суд зазначає, що незважаючи на відсутність належним чином уточнених позовних вимог, під час судового розгляду справи представником позивача визнана правомірність застосування оспорюваним податковим повідомленням-рішенням до філії "Костянтинівський автодор" ДП "Донецький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" штрафу у розмірі 510,00 грн. за подання звітності за формою 1-ДФ з недостовірними відомостями. Отже, правомірність застосування податковим органом фінансових санкцій за вказане порушення не є спірною між сторонами. До цього, сторони під час судового розгляду справи звернулися до суду з проханням не досліджувати обставини обґрунтованості застосування штрафу в цій частині, що у відповідності до положень ч. 3 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для звільнення від доказування.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до пп. "а" п. 176.2 ст. 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Відповідно до положень пп. 168.1.1, пп. 168.1.2, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

З наведених положень законодавства вбачається обов'язок податкового агента, яким у даному випадку є філія позивача, при нарахуванні доходу найманим працівникам здійснити утримання податку на доходи фізичних осіб та перерахувати його до відповідного бюджету у день виплати такого доходу, якщо така виплата відбувається у місяці, наступному за тим, в якому цей дохід був нарахований. У разі не здійснення виплати доходу у встановлені строки, податковий агент зобов'язаний перерахувати утриманий податок до кінця місяця, наступного за звітним.

При цьому суду зазначає, що відповідно до положень пп. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

Види та розмір відповідальності за порушення податкового законодавства визначені у Главі 11 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п. 127.1 ст. 127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.

Із змісту наведених положень законодавства вбачається, що на підставі статті 126 ПК України платник податків, який несвоєчасно сплатив узгоджену суму зобов'язання, притягується до відповідальності у виді штрафу у розмірі 10 % чи 20 % суми податку в залежності від кількості днів прострочення.

Статтею ж 127 ПК України передбачена відповідальність у виді штрафу у розмірі 25 % суми несплаченого податку лише у разі здійснення податковим агентом виплати доходу найманим працівникам та неутримання та/або неперерахування ані у день такої виплати, ані раніше, податку з цього доходу.

Оскільки судом встановлено, що податок на доходи фізичних осіб за січень - грудень 2012 року у сумі 57991,72 грн. філією позивача був нарахований/ утриманий своєчасно, перерахований до бюджету у день виплати доходу, який відбувся із затримкою, суд приходить до висновку про наявність в діях філії "Красноамійський автодор" ДП "Донецькій облавтодор" порушення, передбаченого п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України. Порушення ж податкового законодавства, передбачене п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України в діях філії позивача відсутнє.

Виходячи з зазначеного, суд приходить до висновку, що Костянинівською ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області оспорюваним податковим повідомленням-рішенням від 06.08.2013 року N 0008421703-634 до філії позивача неправомірно застосовані штрафні санкції у розмірі 25 % суми податку на підставі ст. 127 Податкового кодексу України, оскільки передбачене вказаною статтею порушення філією "Красноамійський автодор" ДП "Донецькій облавтодор" допущене не було.

Оскільки судом встановлено, що податкове повідомлення-рішення від 06.08.2013 року N 0008421703-634 в частині застосування штрафу у розмірі 14497,93 грн. на підставі ст. 127 Податкового кодексу України є таким, що винесено необґрунтовано, не на підставі та не у спосіб, що передбачені законами України, враховуючи, що у суду відсутні повноваження для зміни правової підстави застосованих контролюючим органом штрафних санкцій та самостійного визначення (обчислення) платнику податків грошового зобов'язання за виявлене порушення податкового законодавства, суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування вказаного податкового повідомлення-рішення та задоволення адміністративного позову в цій частині.

З приводу застосування оспорюваним податковим повідомленням - рішенням штрафних санкцій у розмірі 510,00 грн. суд зазначає наступне.

З акту перевірки, пояснень представників сторін судом встановлено, що філією "Костянтинівський автодор" ДП "Донецький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" у 1, 2, 3 та 4 кварталах 2012 року до податкового органу подавалась звітність про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку (за формою 1-ДФ) з недостовірними відомостями.

Відповідно до п. 119.2 ст. 119 Податкового кодексу України неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.

Оскільки судом встановлено, що філія позивача фактично допустила порушення, передбачене п. 119.2 ст. 119 ПК України, то застосування відповідачем до неї штрафу у розмірі 510,00 грн. на підставі вказаної статті є правомірним. Отже, податкове повідомлення рішення в частині збільшення філії "Костянтинівський автодор" ДП "Донецький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за штрафними санкціями у розмірі 510,00 грн. є законним та не підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України "Про судовий збір" (Закон N 3674-VI) з Державного бюджету України на користь ДП "Донецький облавтодор", пропорційно до задоволеної частини позовних вимог, підлягає поверненню судовий збір у розмірі 161,84 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 126, 127, 168, 176 Податкового кодексу України, ст. ст. 2, 7 - 12, 86, 94, 159 - 163, 185 - 186, 254 КАС України, суд постановив:

Позов Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.08.2013 року N 0008421703-634 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 06.08.2013 року N 0008421703-634, винесене Костянтинівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області в частині збільшення Філії "Красноармійський автодор" Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за штрафними санкціями у розмірі 14497,93 грн.

В задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Красноармійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області від 06.08.2013 року N 0008421703-634 в частині збільшення Філії "Красноармійський автодор" ДП "Донецький облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за штрафними санкціями у розмірі 510,00 грн. - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова складена та підписана у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 27 грудня 2013 року, в присутності представників сторін. Повний текст постанови виготовлений 02 січня 2014 року.

 

Суддя

Н. В. Спасова




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали