КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

10.03.2011 р.

Справа N 2а-10652/10/2670


Ухвалу скасовано(згідно з постановою Вищого адміністративного суду України від 25 жовтня 2011 року) (Постанова N К/9991/22351/11)

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого, судді - Губської О. А., суддів: Ключкович В. Ю., Грибан І. О., при секретарі - Франчук О. П. (за участю: представника позивача - Р. Ю. В., представника Держкомзему - К. Б. В., представника відповідача - Ш. Ж. Е.), розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Київської міської ради на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва 24 листопада 2010 року у справі за позовом заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів до Київської міської ради, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Янтра", Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Національний ботанічний сад імені М. М. Гришка НАН України, про визнання протиправним та скасування рішення від 26.02.2010 р. N 72/3510, встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Київської міської ради від 26.02.2010 р. N 72/3510 "Про передачу земельних ділянок ТОВ "Янтра" для будівництва, експлуатації та обслуговування офісно-торговельно-розважального комплексу з підземним паркінгом та благоустрою території з наземним паркінгом на вул. Мічуріна, 56 у Печерському районі міста Києва".

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва 24 листопада 2010 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.

В судове засідання з'явився представник позивача, проти апеляційної скарги заперечував та просив відмовити у її задоволенні.

Представник Державного комітету України із земельних ресурсів в судове засідання з'явився проти апеляційної скарги заперечував та просив відмовити у її задоволенні.

Представник відповідача - Київської міської ради до суду з'явився, апеляційну скаргу підтримав та просив задовольнити з підстав викладених в апеляційній скарзі.

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, представника відповідача, представника Держкомзему, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, постанова суду - без змін з таких підстав.

Суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволена позовних вимог позивача в повній мірі, оскільки виявлені порушення чинного законодавства свідчать про порушення принципу законності під час прийняття оскаржуваного рішення, що є підставою для його скасування.

З таким рішенням суду колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Київської міської ради від 26.02.2010 р. N 72/3510 товариству обмеженою відповідальністю "Янтра" передано земельні ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування офісно-торговельно-розважального комплексу з підземним паркінгом та благоустрою території з наземним паркінгом на вул. Мічуріна, 56 у Печерському районі міста Києва

Перевіркою встановлено, що відповідно до висновків Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КМДА від 26.11.2007 N 19-13695, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві від 01.10.2008 р. N 05-08/6460, Головного управління охорони культурної спадщини від 01.02.2008 р. N 684 та Програми комплексного розвитку зеленої зони міста Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень у центральній частині міста, затвердженої рішенням Київради від 19.07.2005 р. N 806/3381, частина земельної ділянки площею 0,13 га, що перебуває у користуванні Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка НАН України належить до об'єктів природно-заповідного фонду - спеціалізований парк Національний ботанічний сад імені М. М. Гришка НАН України.

Згідно Генерального плану міста, затвердженого рішенням Київради від 28.03.2002 р. N 370/1804 (як це зазначено у висновку Головного Управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КМДА від 26.11.2007 р. N 19-13695), територія, що пропонується до відведення загальною площею 0,87 га, за функціональним призначенням належить частково до зони зелених насаджень загального користування та частково до території вулиць та доріг.

Належність земельних ділянок орієнтовними розмірами 0,34 га та 0,529 га до земель рекреаційного призначення підтверджується також і висновком Головного управління охорони культурної спадщини КМДА від 01.02.2008 р. N 684.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", ст. ст. 44, 51, 52 Земельного кодексу України до земель природно-заповідного фонду включаються ботанічні сади, а до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст. На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.

На землях природно-заповідного фонду згідно ст. ст. 7, 32 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням. На території ботанічних садів забороняється діяльність, що не зв'язана з виконанням покладених на них завдань і загрожує збереженню колекцій флори.

Крім того, станом на 26.02.2010 р. Верховною Радою України було прийнято Постанову від 13.01.2009 р. "Про невідкладні заходи зі збереження територіальної цілісності Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка НАН України", згідно якої введено мораторій на виділення земельних ділянок на відстані не менше 200 метрів від меж земельної ділянки Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка НАН України до моменту встановлення його охоронної зони, а також надано доручення Кабінету Міністрів України вжити відповідних заходів щодо встановлення охоронної зони не менше 200 метрів від меж земельної ділянки ботанічного саду.

Таким чином, хоча станом на 26.02.2010 р. і не було прийнято рішення щодо визначення меж охоронної зони Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка НАН України, це питання перебувало в стані опрацювання і було запроваджено мораторій на виділення земельних ділянок у вказаній зоні, тоді як виділена ТОВ "Янтра" земельна ділянка знаходиться саме в цій зоні.

Також судом першої інстанції встановлено, що відповідно до висновків Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КМДА від 26.11.2007 р. N 19-13695, Головного управління охорони культурної спадщини КМДА від 01.02.2008 р. N 684, Державної служби з питань національної спадщини від 22.02.2008 р. N 22-332/35 земельні ділянки (орієнтовними площами 0,34 га та 0,529 га), які плануються до відведення, розташовані в Центральному історичному ареалі міста, зоні охоронюваного ландшафту (відповідно до рішення Київради від 16.07.79 р. N 920, розпорядження КМДА від 17.05.2002 N 979) та в історичній місцевості Звіринець. Історико-культурна цінність даних ділянок не досліджена.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про охорону культурної спадщини", п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. N 318 "Про затвердження Порядку визначення меж режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць" опрацюванню проектної документації на будівництво у межах історичних ареалів повинно передувати розроблення історико-містобудівних обґрунтувань. Будівельні та інші роботи, що можуть призвести до існування об'єктів культурної спадщини, проводяться тільки після повного дослідження цих об'єктів за рахунок коштів замовників зазначених робіт.

Відповідно до ст. 53 Земельного кодексу України, ст. 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини", п. п. 11, 14 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. N 318 "Про затвердження Порядку визначення меж та режимів використання історичних ареалів заселених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць" частина територій історичних ареалів, а саме, охоронювані археологічні території, історичні центри належать до земель історико-культурного призначення.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що будівництво офісно-торговельно-розважального комплексу з підземним паркінгом та благоустрою території з наземним паркінгом на вул. Мічуріна, 56 у Печерському районі міста Києва вкрай негативно вплине на історичну місцевість Звіринець, де розташовані ділянки, що підлягають забудові.

Крім того, в матеріалах справи міститься висновок Головного управління охорони культурної спадщини від 01.02.2008 р. N 648, яким надано згоду на передачу в орендне користування вказаних земельних ділянок.

Проте, зазначений висновок діє протягом одного року з моменту реєстрації, тоді як (станом на 26.02.2010 р. пройшло вже два роки з моменту його надання (01.02.2008 р.)

Таким чином, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що відповідач прийняв рішення про виділення земельної ділянки ТОВ "Янтра" з врахуванням простроченого висновку, що є також підставою для визнання рішення незаконним.

Крім того, як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 11.12.2008 р. висновком державної експертизи землевпорядної документації N 95/06-19, затвердженим начальником Головного управління Держкомзему у м. Києві, проект землеустрою не був затверджений, а був скерований на доопрацювання.

Таким чином, проект землеустрою в даному випадку не міг бути переданий на розгляд Київської міської ради, а мав бути скерований на доопрацювання згідно викладених у висновку зауважень та пропозицій.

Таким чином, Київська міська рада порушила вимоги Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", що є також підставою для скасування оскаржуваного рішення.

Крім того, судом першої інстанції встановлено, що рішенням Київської міської ради від 23.12.2003 р. N 317/1192 Національному ботанічному саду імені М. М. Гришка виділено в користування ті самі землі, що були йому попередньо виділені рішенням виконавчого комітету Київської міської Ради народних депутатів від 07.05.79 р. N 561/10, і на підставі вказаного рішення Київради ботанічному саду видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою 09.11.2005 р. (міститься в матеріалах проектної документації та матеріалах адміністративної справи).

Про необхідність прийняття рішення про виділення земельної ділянки поза межами території Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка йдеться також в висновку N 07-1182-В від 26.11.2007 р., оскільки оскаржуваним рішенням передано у користування ТОВ "Янтра" і частину земельної ділянки, що передана у користування Національному ботанічному саду імені М. М. Гришка у розмірі 0,13 га.

Таким чином, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що при прийнятті рішення про відведення земельної ділянки обов'язковим було отримання погодження попереднього користувача частини земельної ділянки - Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка, що в даному випадку зроблено не було.

В матеріалах справи міститься копія листа Національної академії наук України на адресу ТОВ "Янтра" від 26.12.2007 р. N 16/1067/1-40, згідно якого повідомлено про погодження на звільнення земельної ділянки орієнтовною площею 0,13 га по вул. Мічуріна, 56 у Печерському районі м. Києва як такої, що не входить до землекористування ботанічного саду.

Проте вказаний лист не може розглядатися як згода на передачу земельної ділянки іншому землекористувачу, оскільки Національна академія наук України не була і не є землекористувачем вказаної земельної ділянки, тоді як ним є Національний ботанічний сад імені М. М. Гришка, що є окремою юридичною особою.

З врахуванням вищевикладеного, при оформленні документації для прийняття оскаржуваного рішення не враховано факт передачі в користування частини земельної ділянки у розмірі 0,13 га Національному ботанічному саду імені М. М. Гришка НАН України та не отримано його згоду на передачу земельної ділянки іншому користувачу.

Крім того, такої згоди не було отримано також і у інших попередніх землекористувачів (не лише Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка НАН України).

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правомірно задовольнив позов повністю, визнав протиправним та скасував рішення Київської міської ради від 26.02.2010 р. N 72/3510 "Про передачу земельних ділянок ТОВ "Янтра" для будівництва, експлуатації та обслуговування офісно-торговельно-розважального комплексу з підземним паркінгом та благоустрою території з наземним паркінгом на вул. Мічуріна, 56 у Печерському районі міста Києва".

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і апеляційним судом відхиляються.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Керуючись ст. ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд ухвалив:

Апеляційну скаргу Київської міської ради на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва 24 листопада 2010 року у справі за позовом заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів до Київської міської ради, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Янтра", Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Національний ботанічний сад імені М. М. Гришка НАН України про визнання протиправним та скасування рішення від 26.02.2010 р. N 72/3510 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

 

Головуючий, суддя

О. А. Губська

Суддя

В. Ю. Ключкович

Суддя

І. О. Грибан

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали