ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

30.03.2016 р.

N К/800/46648/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючий, суддя - Голяшкін О. В. (доповідач), судді: Заяць В. С., Стрелець Т. Г., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління муніципального розвитку Артемівської міської ради Донецької області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 12 серпня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління муніципального розвитку Артемівської міської ради Донецької області, третя особа - ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування рішення конкурсного комітету та зобов'язання вчинити певні дії, встановив:

У липні 2015 року ОСОБА_2 звернулася з адміністративним позовом до Управління муніципального розвитку Артемівської міської ради, у якому просила визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету Управління муніципального розвитку Артемівської міської ради Донецької області від 11 червня 2015 року та зобов'язати провести новий конкурс з оренди комунального майна нежитлового приміщення площею 46,78 кв. м за адресою: АДРЕСА_1.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначала про порушення відповідачем при проведенні конкурсу на право укладання договорів оренди майна комунальної власності територіальної громади м. Артемівськ вимогам Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 12 серпня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року, визнано протиправним рішення (протокол) від 11 червня 2015 року проведення конкурсу на право укладення договорів оренди майна комунальної власності територіальної громади м. Артемівська нежилого вбудованого приміщення за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 46,78 кв. м та скасовано вказане рішення (протокол); в іншій частині позовних вимог відмовлено.

При винесенні рішень про визнання протиправним рішення (протоколу) від 11 червня 2015 року проведення конкурсу на право укладення договорів оренди майна комунальної власності територіальної громади м. Армемівстка суди попередніх інстанцій виходили із порушення відповідачем прав позивача щодо надання пропозиції про збільшення розміру ставки орендної плати у порівнянні з запропонованою іншим конкурсантом.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Управління муніципального розвитку Артемівської міської ради Донецької області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати, прийняти нове рішення, в якому у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

У касаційній скарзі скаржник зазначає про проведення конкурсу відповідно до Положення про оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Армемівська, затвердженого рішенням Артемівської міської ради від 26 грудня 2012 року N 6/33-580, розробленого у відповідності до Конституції України, Цивільного та Господарського кодексів України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оренду державного та комунального майна", інших нормативно-правових актів, та вказує, що Артемівська міська рада довела правомірність прийняття рішення за результатами проведення конкурсу 11 червня 2015 року на право оренди нежитлового приміщення.

Заперечення на касаційну скаргу не надходили.

Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 28 квітня 2015 року Управління муніципального розвитку Артемівської міської ради звернулося до заступника міського голови з листом за N 01-0577-09 щодо розміщення на офіційному сайті міської ради оголошення про намір передати в оренду майно комунальної власності територіальної громади м. Артемівська строком на 2 роки 11 місяців, у тому числі нежилого вбудованого приміщення за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 46,78 кв. м.

24 квітня 2015 року та 27 квітня 2015 року до Управління муніципального розвитку Артемівської міської ради, у порядку, передбаченому Положенням про оренду, надійшли заяви від фізичних осіб - підприємців ОСОБА_2 та ОСОБА_4 відповідно щодо наміру взяти нежитлове приміщення в оренду.

Управління муніципального розвитку Артемівської міської ради Донецької області 24 квітня 2015 року та 27 квітня 2015 року зареєструвало вказані заяви та звернулося до заступника міського голови з листом N 01-0577-09 щодо розміщення на офіційному веб-сайті Артемівської міської ради оголошення про намір передати в оренду майно комунальної власності територіальної громади м. Артемівська - нежиле вбудоване приміщення загальною площею 46,78 кв. м, розташоване по вул. Артема, 10 у м. Артемівську строком на 2 роки 11 місяців.

27 травня 2015 року в печатному засобі масової інформації газеті "Вперед" розміщено оголошення про проведення 11 червня 2015 року конкурсу про передачу в оренду вищевказаного майна та запропоновано претендентам на участь у конкурсі подати конкурсну документацію за три робочих дні до дати проведення конкурсу. В цьому ж оголошенні зазначено, що документи подаються у запечатаному конверті з описом підтверджуючих документів (заява, бізнес-план та додаткові зобов'язання щодо експлуатації об'єкта оренди).

02 червня 2015 року згідно наказу N 68 п створено комісію з проведення конкурсу на право оренди комунального майна у складі 9 осіб.

11 червня 2015 року відбулося засідання конкурсної комісії з проведення конкурсу на право укладення договорів оренди майна комунальної власності територіальної громади м. Артемівська та складено протокол від 11 червня 2015 року, відповідно до якого комісія вирішила визнати переможцем конкурсу фізичну особу - підприємця ОСОБА_3 та встановлено орендну плату з урахуванням цільового використання даного приміщення "здійснення урочистої виписки новонароджених" в розмірі 2150 грн./міс. без урахування ПДВ.

Наказом Управління муніципального розвитку Артемівської міської ради від 17 червня 2015 року N 80 п "Про результати проведення конкурсу на право укладення договорів оренди майна комунальної власності територіальної громади м. Армемівстка" вирішено передати в оренду нежитлове приміщення загальною площею 46,78 кв. м за адресою: АДРЕСА_1 фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 для здійснення урочистої виписки новонароджених та на підставі протоколу проведення конкурсу встановлено суму орендної плати 2150 грн. в місяць без урахування ПДВ.

Розглядаючи та вирішуючи справу по суті, суди попередніх інстанцій виходили із того, що даний спір є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Як вбачається з позовної заяви, позивач, не погоджуючись з результатами проведеного конкурсу на право оренди нежитлового приміщення, звернувся про захист порушеного права на користування (оренду) приміщення, оскільки вважає, що право на користування даним приміщенням належить саме йому.

Отже, вирішуючи спір по суті, суди попередніх інстанцій не звернули уваги на те, що відносини, які склалися між сторонами, виникли з приводу оренди державного майна. При цьому відповідач не здійснював владних управлінських функцій у зв'язку з виконанням повноважень та завдань, покладених на нього законом.

За вказаними обставинами слід дійти висновку, що даний спір не носить характеру публічно-правового та не підпадає під юрисдикцію адміністративних судів, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Як встановлено ч. 3 ст. 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", місцеві господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у т. ч. щодо приватизації майна, та з інших підстав.

Отже, за суб'єктним складом сторін та сутністю спору дана справа підлягає розгляду господарськими судами у порядку, визначеному нормами Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 228 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі з підстав, встановлених статтями 155 і 157 цього Кодексу.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 228, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив:

Касаційну скаргу Управління муніципального розвитку Артемівської міської ради Донецької області задовольнити частково.

Постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 12 серпня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року скасувати.

Провадження у справі закрити.

Роз'яснити позивачеві його право на звернення до суду в порядку господарського судочинства.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Судді:

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково.
RSS канали