ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

19.06.2014 р.

N К/800/23621/14

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів: Олендера І. Я. (доповідача), Бутенка В. І., Лиска Т. О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Бердянської міської виборчої комісії Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення, провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2014 року, встановив:

У березні 2014 року позивач - ОСОБА_4 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Бердянської міської виборчої комісії Запорізької області від 03.03.2014 року N 724 "Про визнання депутата таким, що відмовився від депутатського мандату".

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 17 березня 2014 року адміністративний позов задоволено.

Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що оскільки позивач обіймає посаду першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, однак не входить до виконавчого комітету міської ради, у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття рішення про визнання позивача таким, що відмовився від депутатського мандату.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2014 року апеляційну скаргу відповідача задоволено, постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 17 березня 2014 року скасовано та ухвалено нову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції, мотивував своє рішення тим, що позивач не може суміщати представницький мандат депутата міської ради з посадою першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, яка входить до виконавчого комітету Бердянської міської ради, тому відповідач правомірно прийняв рішення про визнання позивача таким, що відмовився від депутатського мандату.

У поданій касаційній скарзі позивач ОСОБА_4 заявив вимоги про скасування рішення суду апеляційної інстанції, як такого, що ухвалене із порушенням норм матеріального і процесуального права, рішення суду першої інстанції залишити в силі, як скасованого помилково.

У доводах касаційної скарги зазначає, що він не включений до складу виконавчого комітету Бердянської міської ради. Оскільки він обіймає посаду першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, але при цьому не є членом виконавчого комітету міської ради, то він законно здійснює свої депутатські повноваження, а тому у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття оскаржуваного рішення.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження, відповідно до пункту першого частини першої статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступні обставини.

Протоколом першої сесії Бердянської міської ради від 10.11.2010 року позивач обраний депутатом Бердянської міської ради Запорізької області VI скликання. Строк дії депутатських повноважень - 01.12.2015 року.

Рішенням другої (позачергової) сесії Бердянської міської ради VI скликання від 18.11.2010 року N 7 у відповідності із пп. 3 п. 1 ст. 26, ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" утворено виконавчий комітет Бердянської міської ради в кількості 15 осіб. Затверджено персональний склад виконавчого комітету Бердянської міської ради, до якого за посадою увійшов зокрема перший заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (а. с. 17).

Рішенням двадцять шостої сесії Бердянської міської ради Запорізької області VI скликання від 27.07.2012 року N 4 ОСОБА_4 затверджений на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради з 01.08.2012 року (а. с. 14).

Рішенням сорокової сесії Бердянської міської ради Запорізької області VI скликання від 12.09.2013 року N 1 ОСОБА_4 затверджений на посаду першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради з 12 вересня 2012 року (а. с. 15).

Підпунктом 2.2 вказаного рішення доручено керуючому справами виконкому врахувати внесені зміни в додаток 2 рішення тридцять дев'ятої сесії Бердянської міської ради VI скликання від 12.07.2013 року N 2 "Про затвердження структури та загальної чисельності апарату Бердянської міської ради та її виконавчих органів".

Відповідно до зазначеного вище додатку 2 рішення тридцять дев'ятої сесії Бердянської міської ради VI скликання від 12.07.2013 N 2, яким визначено структуру виконавчих органів Бердянської міської ради, до складу виконавчого комітету входить міський голова, перший заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючий справами виконавчого комітету, як то передбачено ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Постановою Бердянської міської виборчої комісії Запорізької області від 03.03.2014 N 724 "Про визнання депутата таким, що відмовився від депутатського мандату" ОСОБА_4 визнано таким, що відмовився від депутатського мандату (а. с. 26-27).

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до висновку про те, що зазначена касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних мотивів.

Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України, Законами України "Про статус депутатів місцевих рад", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.

Як вбачається з листа Бердянського міського голови від 28.01.2014 року N 01-0550/43, направленого на адресу голови Бердянської міської виборчої комісії Запорізької області, ОСОБА_4 працює у виконавчому комітеті Бердянської міської ради на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради з 01.08.2012 року, на посаді першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради з 12.09.2013 року (а. с. 63).

16.09.2013 року міським головою видано розпорядження N 355-р про розподіл обов'язків між першим заступником, заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (а. с. 70), відповідно до якого розподілено обов'язки між першим заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_4 та заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Г. Н. І. та Ш. Л. С. згідно з додатком до вказаного розпорядження.

Згідно додатку 2 рішення тридцять дев'ятої сесії Бердянської міської ради VI скликання від 12.07.2013 N 2, яким визначено структуру виконавчих органів Бердянської міської ради, до складу виконавчого комітету входить міський голова, перший заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючий справами виконавчого комітету, як то передбачено ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради, зокрема, у разі обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень.

За приписами ч. 9 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради.

Враховуючи вищевикладене, суд касаційної інстанції погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, що посада, яку займає позивач, входить до складу виконавчого комітету як виконавчого органу Бердянської міської ради, а тому позивач не може суміщати представницький мандат депутата міської ради з посадою першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, тому відповідач правомірно прийняв рішення про визнання позивача таким, що відмовився від депутатського мандату.

Отже, висновок суду апеляційної інстанції про те, що оскаржуване рішення прийняте у відповідності до положень Конституції України, Законів України "Про статус депутатів місцевих рад", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" є правильним.

Доводи касаційної скарги спростовуються викладеними вище нормами права та установленими обставинами справи, у зв'язку з чим відсутні підстави для її задоволення та скасування оскаржуваного судового рішення.

За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 223 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що з оскаржуваного судового рішення вбачається, що при його ухваленні, суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для скасування чи зміни судового рішення.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 220, 222, 223, 224, 231, 254 КАС України, суд ухвалив:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2014 року у справі N 808/1719/14 - без змін.

Ухвала набирає законної сили протягом п'яти днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.

 

Судді:

І. Я. Олендер

 

В. І. Бутенко

 

Т. О. Лиска
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково.
RSS канали