ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

08.02.2011 р.

N К-43092/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: головуючої судді - Васильченко Н. В., суддів - Калашнікової О. В., Леонтович К. Г., Черпіцької Л. Т., Чалого С. Я., при секретарі - Стасюк Р. О. (за участю представника позивача - Нижника О. М.), розглянувши в судовому засіданні касаційну скаргу Криворізької митниці на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2008 р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 9 червня 2009 р. у справі за позовом ВАТ "Нікопольський завод феросплавів" до Криворізької митниці, третя особа - Нікопольська об'єднана державна податкова інспекція, про визнання протиправними дій,  встановила:

ВАТ "Нікопольський завод феросплавів" звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнень та доповнень, просило визнати протиправними дії Криворізької митниці по відмові позивачу в здійсненні митного оформлення товару згідно вантажної митної декларації N 19543 від 25.01.2008; визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митного оформлення пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України N 19543 від 25.01.2008, видану Криворізької митницею.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2008 р., залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 9 червня 2009 р. позовні вимоги задоволені частково. Визнано протиправною та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску і транспортних засобів через митний кордон України N 19543 від 25.01.2008, видану Криворізької митницею.

Рішення судів мотивовані невідповідністю рішення відповідача про відмову позивачу в здійсненні митного оформлення товару нормам діючого законодавства. Вимоги митних органів щодо надання позивачем інформації щодо пов'язаного кола осіб, які є або були платниками податку на додану вартість, не передбачено чинним законодавством.

Не погоджуючись із судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить судові рішення скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову. Скарга обґрунтована невірним застосуванням судами норм матеріального права.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судами, обґрунтованості застосування норм матеріального права до спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги, колегія суддів вбачає підстави до її задоволення.

Як вбачається із матеріалів справи, 25.01.2008 позивачем було подано відповідачу вантажну митну декларацію (довідковий номер 19543) з необхідним пакетом документів для проведення процедури митного оформлення вантажу. Сплату податку на додану вартість при ввезенні товару позивачем було відстрочено шляхом видачі податкового векселя на суму податку 124906,60 грн. В здійсненні митного оформлення вантажу було відмовлено, про що відповідачем видано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні та пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України N 113020000/2008/000144 від 25.01.2008. Картка відмови мотивована порушенням вимог абз. 4 ч. 2 ст. 88 Митного кодексу України в частині ненадання відомостей, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.97 N 1104.

Визнаючи протиправною та скасовуючи картку відмови, суди попередніх інстанцій послались на те, що законодавством України не встановлено обов'язку платника податку надавати такі документи та відомості. Водночас, вирішуючи спір щодо правомірності рішення відповідача про відмову в здійсненні митного оформлення вантажу, суди дійшли помилкового висновку про не застосування до спірних правовідносин статті 63 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Статтею 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" заборонено у 2008 р. надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов'язань суб'єктів господарювання за податками, зборами (обов'язковими платежами).

Вказана норма про заборону надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов'язань поширюється на правовідносини щодо погашення податку на додану вартість на митному кордоні шляхом пред'явлення податкового векселя, і як спеціальна норма має перевагу при застосуванні.

При таких обставинах, колегія суддів дійшла думки, що відповідачем обґрунтовано прийнята картка відмови, оскільки на момент її прийняття діяла ст. 63 Закону України "Про державний бюджет на 2008 р.", яка містила заборону погашення податку на додану вартість при митному оформленні вантажу шляхом пред'явлення податкового векселя.

Колегія суддів дійшла думки, що суди першої та апеляційної інстанцій повно та всебічно дослідили обставини справи, вірно встановили характер спірних правовідносин, але невірно застосували норми матеріального права до їх вирішення, що потягло за собою прийняття незаконного рішення.

Відповідно до статті 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 220, 221, 229, 232 КАС України, колегія суддів - постановила:

Касаційну скаргу Криворізької митниці задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2008 р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 9 червня 2009 р. скасувати.

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним судом України з підстав, в порядку та у строки передбачені ст. ст. 237 - 2391 КАС України.

 

Судді:

 

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали