ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

08.06.2011 р.

N К-27282/09


Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: головуючого - судді  Харченка В. В., суддів - Бим М. Є., Гордійчук М. П., Гончар Л. Я., Сіроша М. В., секретар судового засідання - Ніколенко Г. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за касаційною скаргою Управління нерухомим майном Луганської міської ради на постанову Ленінського районного суду міста Луганська від 16 грудня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2009 року у справі за позовом Приватного підприємства "ТЕРРА" до Управління нерухомим майном Луганської міської ради про визнання дій протиправними, встановила:

У листопаді 2008 року Приватне підприємство "ТЕРРА" завернулося з позовом до Управління нерухомим майном Луганської міської ради про визнання дій протиправними.

В обґрунтування своїх позовних вимог ПП "ТЕРРА" посилалось на положення ст. ст. 13, 14, 15 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.92 року N 2535-XII, ст. ст. 13, 15, 21 Закону України "Про оренду землі"  N 161-XIV, на положення Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельним ресурсам, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 р. N 18/15/21/11.

Постановою Ленінського районного суду міста Луганська від 16 грудня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2009 року, позовні вимоги задоволені повністю.

На судові рішення надійшла касаційна скарга, в якій Управління нерухомим майном Луганської міської ради просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, пояснення осіб, що беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено у судовому засіданні, Приватному підприємству "ТЕРРА" на підставі нотаріально посвідчених договорів оренди передані в строкове платне користування такі земельні ділянки:

- по договору оренди землі від 30.07.2004 р. (зареєстрований 27.08.2004 під N 5131) передана в оренду під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт) земельна ділянка, розташована за адресок Луганськ, вул. Дзержинського, площею 0,2147 га;

- по договору оренди землі від 30.07.2004 р. (зареєстрований 27.08.2004 під N 532) передана в оренду під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт), земельна ділянка, розташована за адресою: Луганськ, вул. Совєтская, площею 0,0629 га;

- по договору оренди землі від 17.12.2004 р. (зареєстрований 22.12.2004 під N 5283) передана в оренду під будівництво та розміщення торговельного центру земельна ділянка, розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Совєтська (між будинками N 54 та N 58), площею 5,4003 га;

- по договору оренди землі від 04.11.2005 р. (зареєстрований 22.11.2005 р. під N 040540200191 Л) передана в оренду під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт) земельна діляг розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Дзержинского, площею 0,0856 га;

- по договору оренди землі від 04.11.2005 р. (зареєстрований 22.11.2005 р. під N 340540200192 Л) передана в оренду під благоустрій Прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт) земельна ділянка розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Дзержинского, площею 0,0608 га.

У зазначених договорах оренди в момент їх укладення між сторонами Луганською міською радою, з однієї сторони, та Приватним підприємстві "ТЕРРА", з другої сторони узгоджені всі істотні умови цих договорів.

Пунктом 4 договору оренди землі від 30.07.2004 року (зареєстрований 27.08.2004 р. під N 5131) визначається нормативна грошова оцінка ділянки у сумі 330835,52 гривень, визначається сума орендної плати 8270 гривень (п. 8.1 договору), річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки збільшеного на коефіцієнт 2.5 (п. 8 договору).

В договорі оренди землі від 30.07.2004 р. (зареєстрований 27.08.2004 р. під N 5132) нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначається у сумі 96923,87 гривень (п. 4 договору), визначається сума орендної плати - 2423,10 гривень (п. п. 8.1 договору), річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки збільшеного на коефіцієнт 1 (п. 8  договору).

В договорі оренди землі від 17.12.2004 р. (зареєстрований 22.12.2004 р. під N 5283) нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначається у сумі 2372425,99 гривень (п. 4 договору), визначається сума орендної плати 59310,65 гривень (п. п. 8.1 договору), річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки збільшеного на коефіцієнт 1 (п. 8. Договору).

В договорі оренди землі від 04.11.2005 р. (зареєстрований 22.11.2005 р. під N 140540200191 Л) нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначається у сумі 63379,10 гривень (п. 5 договору), визначається сума орендної плати 1584,48 гривень (п. 15  договору), річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки збільшеного на коефіцієнт 1.5 (п. 9 договору).

В договорі оренди землі від 04.11.2005 р. (зареєстрований 22.11.2005 р. під N 040540200192 Л) нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначається у сумі 93687,94 гривень (п. 4 договору), визначається сума орендної плати 2342,20 гривень (п. 14  договору), річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки збільшеного на коефіцієнт 2.5 (п. 8  договору).

Управлінням нерухомим майном Луганської міської ради видані дані від 30.01.2008 року N 2928 для розрахунку орендної плати на 2008 рік. по земельним ділянкам, що перебувають у Приватного підприємства "ТЕРРА" в оренді, а саме:

по договору від 30.07.2004 р. (зареєстрований 27.08.2004 р. під N 5131): фактор використання - 1, функціональний коефіцієнт 0,65, договірний коефіцієнт 2,5, загальна площа 0,2147 га, нормативна грошова оцінка землі 1639510,68 грн./га;

по договору від 30.07.2004 р. (зареєстрований 27.08.2004 р. N 5132): фактор використання 1, функціональний коефіцієнт 0,65, договірний коефіцієнт 2,5, загальна площа 0,0629 га, нормативна грошова оцінка землі 1639510,68 грн./га. по договору від 17.12.2004 р. (зареєстрований 22.12.2004 р. N 5283): фактор використання 1, функціональний коефіцієнт 2,5, договірний коефіцієнт 2,5, загальна площа 0,4003 га, нормативна грошова оцінка землі 6305810,30 грн./га. по договору від 04.11.2005 р. (зареєстрований 22.11.2005 р. N 040540200191Л): фактор використання 1, функціональний коефіцієнт 0,65, договірний коефіцієнт 2,5, загальна площа 0,0856 га, нормативна грошова оцінка землі 787778, 91 грн./га. по договору від 04.11.2005 р. (зареєстрований 22.11.2005 р. N 040540200192Л): фактор використання 1, функціональний коефіцієнт 0,65, договірний коефіцієнт 2,5, загальна площа 0,0608 га, нормативна грошова оцінка землі 1639510,68 грн./га.

На підставі даних позивачем розрахований розмір орендної плати, що підлягає сплаті в 2008 р.

30.01.2008 р. Приватним підприємством "ТЕРРА" до ДПІ в Артемівському районі м. Луганська подана відповідна податкова декларація з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008 рік.

26.03.2008 р. Управлінням нерухомим майном Луганської міської ради видані інші дані для розрахунку орендної плати на 2008 рік.

Відповідно до цих даних по земельним ділянкам, що перебувають у Приватного підприємства "ТЕРРА" в оренді, для розрахунку орендної плати позивачеві були видані наступні показники:

по договору від 30.07.2004 р. (зареєстрований 27.08.2004 р. N 5131): фактор використання 1, функціональний коефіцієнт 2,5, договірний коефіцієнт 2,5, загальна площа 0,2147 га, нормативна грошова оцінка землі 12580407,00 грн./га; по договору від 30.07.2004 р. (зареєстрований 27.08.2004 р. N 5132): фактор використання - 1, функціональний коефіцієнт 2,5, договірний коефіцієнт - 2,5, загальна площа 0,0629 га, нормативна грошова оцінка землі 12580407,00 грн./га; по договору від 17.12.2004 р. (зареєстрований 22.12.2004 р. N 5283): фактор використання - 1, функціональний коефіцієнт 2,5, договірний коефіцієнт 2,5, загальна площа 0,4003 га, нормативна грошова оцінка землі 12580407,00 грн./га; по договору від 04.11.2005 р. (зареєстрований 22.11.2005 р. N 040540200191Л): фактор використання - 1, функціональний коефіцієнт 2,5, договірний коефіцієнт 2,5, загальна площа 0,0856 га, нормативна грошова оцінка землі 8076739,00 грн./га; по договору від 04.11.2005 р.(зареєстрований 22.11.2005 р. N 040540200192Л): фактор використання 1, функціональний коефіцієнт - 2,5, договірний коефіцієнт 2,5, загальна площа 0,0608 га, нормативна грошова оцінка землі 12580407,00 грн./га.

На підставі цих даних позивачем був розрахований новий розмір орендної плати, що підлягає сплаті в 2008 р.

04.04.2008 р. Приватним підприємством "ТЕРРА" до ДПІ в Артемівському районі м. Луганська була подана уточнююча податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008 рік.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом, у скарзі вказується на порушення норм матеріального права, оскільки вважає, що він має право надати позивачу нові данні для розрахунку орендної плати.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування".

Відповідно до пункту "а" ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить розпорядження землями територіальної громади.

Аналогічне право закріплено у пункті 34 частини 1 ст. 26 та у статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до ст. 116 та 125 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності або права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Тобто, відповідач у спірних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень, на якого Конституцією та законами України покладені обов'язки щодо передання у власність, надання в постійне користування та оренду, продажу, викупу земельних ділянок, припинення права користування та права власності на ці земельні ділянки, а також узгодження місць розташування об'єктів на земельних ділянках.

Відповідно до таблиці 3.1 додатка 3 Порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджений наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства сільського господарства і продовольства України, Державного комітету України у - справах містобудування і архітектури, Української академії аграрних наук від 27.11.95 р. N 76/230/325/150, землі із цільовим призначенням під благоустрій території (без права здійснення будівельних робіт) відносилися до категорії "Землі технічної інфраструктури", підкатегорія Землі санітарної очистки та благоустрою.

Відносно даного виду земель застосовувався функціональний коефіцієнт використання земельної ділянки 0,65.

Згідно з таблицею 1.1 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджений наказом Державного комітету України по земельним ресурсам, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 р. N 18/15/21/11 і набув чинності з 16.04.2006 р., підкатегорія земель санітарної очистки та благоустрою спеціально не виділена в даному Порядку. Аналіз категорій земель за їх функціональним призначенням, що закріплені в цій таблиці 1.1, свідчить про те, що за функціональним призначенням "під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)"земельні ділянки належать до категорії "Інші землі"інші відкриті (незабудовані) землі в межах населеного пункту. До цієї категорії земель відповідно до таблиці 1.1 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів застосовується функціональний коефіцієнт використання земельної ділянки 0,1.

Таким чином, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції, що Управління нерухомим майном Луганської міської ради, застосувавши до земельних ділянок позивача із цільовим призначенням "під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)"коефіцієнт 2,5 замість функціонального коефіцієнту використання земельної ділянки 0,1, діяло у спосіб, який не передбачений законом для даного органу місцевого самоврядування.

Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджений наказом Державного комітету України по земельним ресурсам, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 р. N 18/15/21/11, чітко зазначається цільове призначення земельних ділянок та відповідні коефіцієнти.

При цьому, серед земельних ділянок, до яких повинен застосовуватися функціональний коефіцієнт використання земельної ділянки 2,5, земельні ділянки із цільовим призначенням "під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)"відсутні.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що з огляду на відсутність в Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів спеціального зазначення на категорію земель із цільовим призначенням "під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)", такі земельні ділянки потрібно відносити до категорії "Інші землі"інші відкриті (незабудовані) землі в межах населеного пункту і застосовувати до цієї категорії земель функціональний коефіцієнт використання земельної ділянки 0,1.

Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджений наказом Державного комітету України по земельним ресурсам, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року N 18/15/21/11, набув чинності з 16.04.2006 р.

Таким чином, суб'єкт владних повноважень - Управління нерухомим майном Луганської міської ради повинен був застосовувати його з моменту набуття чинності цим наказом, зокрема привести показники по функціональному коефіцієнту використання земельних ділянок із цільовим призначенням "під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)" у відповідність із вимогами пп. 1.1 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення і населених пунктів, а саме: по земельним ділянкам із цільовим призначенням "під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)" здійснити відповідне коригування, перерахунок показників, що враховуються при обчисленні розміру орендної плати, з урахуванням функціонального коефіцієнту використання земельної ділянки "під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)" - 0,1.

Колегія суддів не приймає до уваги доводи відповідача щодо того, що кожна господарська діяльність націлена на отримання прибутку, тому й розмір орендної плати по земельним ділянкам позивача "під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)" повинен розраховуватися як за землі комерційного користування із застосуванням коефіцієнта функціонального використання 2,5.

За змістом розділу "Землі комерційного використання" таблиці 1.1 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів відрізняються землі, на яких здійснюються певні види господарської діяльності, а також землі, які використовуються певними підприємствами.

Земельні ділянки, які використовує позивач "під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)", не належать до категорії земель торгівлі транспортними засобами та їх ремонту, земель оптової торгівлі і посередництва в торгівлі, земель роздрібної торгівлі і побутовими товарами і їх ремонту, земель готелів та ресторанів.

Позивач за видами господарської діяльності не належить до підприємств фінансового посередництва, підприємств харчування, підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування, підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам, підприємств, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації, підприємств, що надають послуги, які надаються переважно юридичним особам, підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги, підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо).

Відповідно до п. 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням повадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 р. N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 р. за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання.

Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.

Таким чином, відповідний коефіцієнт встановлюється з урахуванням діяльності, яка проводиться на конкретній земельній ділянці.

Відповідно до положень ст. 13 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно з ст. 14 Закону України "Про плату за землю" платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою - центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Приватним підприємством "ТЕРРА" на підставі даних для розрахунку орендної плати на 2008 рік, які були надані 30.01.2008 р. Управлінням нерухомим майном Луганської міської ради за вихідним номером 2928, розрахований розмір орендної плати та 30.01.2008 р. подана до ДПІ в Артемівському районі м. Луганська податкова декларація по сплаті орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008 рік.

Крім того, ч. 2 ст. 14 Закону України "Про плату за землю" визначається право платника податків подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, однак не обов'язок подавати таку декларацію: платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним. При цьому, представники відповідача Управління нерухомим майном Луганської міської ради не навели суду нормативного обґрунтування позиції відповідача щодо обов'язку позивача подати уточнену податкову декларацію після одержання від Управління нерухомим майном Луганської міської ради даних для розрахунку орендної плати на 2008 рік від 26.03.2008 р.

Не може бути взятим до уваги твердження заявника щодо того, що для збільшення розміру орендної плати по договорам оренди не вимагається внесення змін до цих договорів оренди, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно із ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" передбачається: орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди".

Відповідно до ст. 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.

Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов.

Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України.

За згодою сторін у господарському договорі може бути передбачено доплати до встановленої ціни за продукцію (роботи, послуги) вищої якості або виконання робіт у скорочені строки порівняно з нормативними.

Зі змісту ст. 639 Цивільного кодексу України вбачається, що договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася. Якщо сторони домовились укласти у письмовій формі договір, щодо якого законом не встановлена письмова форма, такий договір є укладеним з моменту його підписання сторонами. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, щодо якого законом не вимагається нотаріальне посвідчення, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення. Договір про закупівлю, який укладається відповідно до Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", на вимогу замовника підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню та вважається укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.

Згідно з ст. 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

За змістом ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо. Невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

В ст. 654 Цивільного кодексу України передбачається: зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Таким чином, відповідно до закону зміна умов договорів оренди земельних ділянок, укладених в нотаріальній формі, повинна бути здійснена також в нотаріальній формі.

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції та не заперечується сторонами у справі, договорами оренди земельних ділянок між позивачем та Луганською міською радою від 30.07.2004 р. (зареєстрований 27.08.2004 р. під N 5131), від 30.07.2004 р. (зареєстрований 27.08.2004 р. під N 5132), від 17.12.2004 р. (зареєстрований 22.12.2004 р. під N 5283), від 04.11.2005 р. (зареєстрований 22.11.2005 р. під N 040540200191 Л), від 04.11.2005 р. (зареєстрований 22.11.2005 р. під N 040540200192 Л) не визначено право орендодавця Луганській міській раді в односторонньому порядку змінювати умови договорів щодо розміру орендної плати, механізму її розрахунку тощо.

Таким чином, збільшення орендної плати по зазначеним договорам потребує обов'язкового внесення відповідних змін в такі договори та без внесення відповідних змін позивач не має підстав та обов'язку сплачувати орендну плату у збільшеному розмірі.

Відповідно до ст. 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи допущено неправильне застосування чи порушення норм матеріального та процесуального права, які передбачені ст. ст. 225 - 229 КАС України як підстави для зміни, скасування судових рішень, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки судове рішення суду апеляційної інстанції постановлене з додержанням норм процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими.

Керуючись ст. ст. 210, 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу Управління нерухомим майном Луганської міської ради залишити без задоволення, а постанову Ленінського районного суду міста Луганська від 16 грудня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2009 року без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали