Додаткова копія: Про визнання протиправними дій щодо невключення позивача до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

28.01.2016 р.

N К/800/40534/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі суддів: Васильченко Н. В., Леонтович К. Г., Сороки М. О., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщені суду справу за касаційною скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український Фінансовий світ" Г. С. І. на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року у справі N 826/20764/14 за позовом ОСОБА_2 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український Фінансовий світ" Г. С. І. про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, встановила:

У грудні 2014 року ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український Фінансовий світ" Г. С. І., в якому просила визнати протиправними дії відповідачів щодо не включення позивача до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" за рахунок Фонду, за договором банківського вкладу (депозиту) "Олімпійські відсотки" від 16.07.2014 р. N 46547; зобов'язати відповідачів включити позивача до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" за рахунок Фонду, за договором банківського вкладу (депозиту) "Олімпійські відсотки" від 16.07.2014 р. N 46547.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 1 квітня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року скасоване рішення суду першої інстанції, заявлений позов задоволений частково. Визнаний протиправним та скасований наказ Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український фінансовий світ" Г. С. І. від 18.11.2014 р. N 6 в частині визнання нікчемним договору банківського вкладу (депозиту) від 16.07.2014 р. N 46547, укладеного між ОСОБА_2 і публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Український фінансовий світ". Визнана протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український фінансовий світ" Г. С. І. щодо не включення ОСОБА_2 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу (депозиту) від 16.07.2014 р. N 46547. Зобов'язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український фінансовий світ" Г. С. І. подати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_2 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в публічному акціонерному товаристві "Комерційний банк "Український фінансовий світ" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на підставі договору банківського вкладу (депозиту) від 16.07.2014 р. N 46547, укладеного між ОСОБА_2 і публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Український фінансовий світ". В задоволенні іншій частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український Фінансовий світ" Г. С. І. звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції, посилаючись на порушення судових норм матеріального та процесуального права, та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою Правління Національного банку України від 15 липня 2014 року N 410/БТ Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Український фінансовий світ" віднесений до категорії проблемних, у зв'язку із порушенням вимог Положення про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій юридичними і фізичними особами, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 3 грудня 2003 року N 516. Цією ж постановою банку встановлені ряд обмежень в його діяльності, в тому числі, зупинення здійснення операцій залучення на вклади (депозити) коштів від фізичних осіб.

Однак, 16 липня 2014 року між Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Український фінансовий світ" та ОСОБА_2 укладений договір банківського вкладу (депозиту) "Олімпійські відсотки" N 46547, за умовами якого Банк приймає від вкладника на вкладний (депозитний) рахунок грошові кошти у розмірі 165000 грн. у тимчасове строкове користування на строк до 16 серпня 2014 року та зобов'язується сплачувати проценти за його користування.

Постановою Правління Національного банку України від 14 серпня 2014 року N 365 Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Український фінансовий світ" віднесено до категорії неплатоспроможних.

Згідно рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 14 серпня 2014 року N 69 затверджена тимчасову адміністрація в Публічному акціонерному товаристві "Комерційний банк "Український фінансовий світ" з 15 серпня 2014 року та призначена уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в Публічному акціонерному товаристві "Комерційний банк "Український фінансовий світ" Г. С. І.

Постановою Правління Національного банку України від 10 листопада 2014 року N 717 відкликана банківська ліцензія та ліквідоване Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Український фінансовий світ".

Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" 30 жовтня 2014 року прийнятий наказ N 34 про створення комісії щодо визнання нікчемними правочинів (договорів) банківських вкладів (депозитів), які обліковуються на балансі ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ". Згідно протоколу засідання комісії щодо визнання нікчемними вкладів від 10 листопада 2014 року в ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" виявлені ряд правочинів з ознаками нікчемності. В протоколі зазначено, що нікчемні договори та інші правочини були вчинені в зв'язку з тим, що сума грошових коштів на рахунках клієнтів ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" перевищувала суму граничного розміру відшкодування грошових коштів Фондом гарантування, а відповідно існували ризики для незадоволення вимог кредиторів в результаті ліквідації Банку та реалізації його майна, фізичними особами був ініційований процес фіктивного відкриття рахунків іншими фізичними особами для штучного зарахування коштів на них у розмірі, що не перевищує суму граничного розміру відшкодування коштів у 200000 гривень. У протоколі зазначено, що операції із штучного залучення вкладів фізичних осіб здійснювалися без присутності осіб, на ім'я яких відбувалося внесення готівкових коштів.

Наказом уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" Г. С. І. від 18 листопада 2014 року N 6 визнані нікчемними трансакцій та правочинів згідно переліку, який додається до цього наказу.

Листом від 24 жовтня 2014 року N 001/203 уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" Г. С. І. повідомив, що згідно постанови Правління Національного банку України від 15 липня 2014 року N 410/БТ, якою Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Український фінансовий світ" віднесено до категорії проблемних, з 15 липня 2014 року заборонено залучати вклади (депозити) від фізичних осіб і тому договір банківського вкладу N 46547 від 16 липня 2014 року недійсний.

На заяву позивача про розблокування рахунку за договором від 16 липня 2014 року N 46547 та виплату гарантованої суми уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" Г. С. І. повідомив, що договір банківського вкладу N 46547 від 16 липня 2014 року визнаний нікчемним та 26 листопада 2014 року банком подана заява до МВС України про відкриття кримінального провадження за фактом вчинення кримінального правопорушення працівниками ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ"

Суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні позову послався на ті обставини, що при визнанні договору банківського вкладу N 46547 від 16 липня 2014 року нікчемним, укладеного з позивачем, який укладений не з метою зберігання власних коштів, а подальшого отримання коштів за рахунок держави, з урахуванням наявності заборони залучати вклади (депозити) від фізичних осіб, уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" Г. С. І. діяв в межах наданих повноважень.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позов послався на відсутність підстав визнання договору нікчемним, а щодо заборони укладення договорів, то позивач не знав про вказану заборону.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також відносини між Фондом, банками, Національним банком України, щодо повноважень та функцій Фонду відносно виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків визначені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" N 4452 від 23.02.2012 року (Закон N 4452-VI).

Частиною 1 статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (Закон N 4452-VI) встановлено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Також, ч. 2 ст. 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (Закон N 4452-VI) та п. 8 р. I Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року N 14 (Положення N 14), визначено, що вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, врегульований ст. 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (Закон N 4452-VI), відповідно до якого уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону (Закон N 4452-VI) та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

При цьому, уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до ч. 4 ст. 26 цього Закону (Закон N 4452-VI).

Перелік складається станом на день прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на день прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, незалежно від кількості вкладів в одному банку (п. 4 р. III Положення N 14 (Положення N 14)).

Відповідно до ч. 1 (Закон N 4452-VI), ч. 3 ст. 6 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (Закон N 4452-VI) з дня призначення уповноваженої особи Фонду призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Уповноважена особа Фонду від імені Фонду набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення.

Правочини, вчинені органами управління та керівниками банку після призначення уповноваженої особи Фонду, є нікчемними.

Згідно ч. 2 ст. 215 Цивільного кодексу України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Відповідно ч. 1 ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" постановою Правління Національного банку України від 15 липня 2014 року N 410/БТ віднесений до категорії проблемних із встановленням ряду обмежень в його діяльності, в тому числі, зупинення здійснення операцій залучення на вклади (депозити) коштів від фізичних осіб, тобто банку заборонено з 15.06.2014 р. укладати депозитні договори з фізичними особами.

Колегія суддів зазначає, що незважаючи на заборону, ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" був укладений депозитний договір з позивачем, що є порушенням постанови Правління Національного банку України від 15 липня 2014 року N 410/БТ, яка обов'язкова до виконання, та діючого законодавства у сфері банківської діяльності. Вже постановою НБУ від 14 серпня 2014 року N 365 Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Український фінансовий світ" віднесене до категорії неплатоспроможних, що підтверджує законність прийнятих обмежень відносно банку постановою від 15.07.2014 р.

Згідно ч. 2 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (Закон N 4452-VI) встановлено, що протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених ч. 3 цієї статті (Закон N 4452-VI).

Відповідно п. 1 ч. 4 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (Закон N 4452-VI) уповноважена особа Фонду протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у ч. 2 ст. 38 цього Закону (Закон N 4452-VI), про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.

З урахуванням того, що спірний правочин укладений під час дії заборони укладати депозитні договори з фізичними особами з підстав віднесення банку до проблемних постановою НБУ, яка була обов'язкова до виконання, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про нікчемність даного правочину. Решта наведених мотивів щодо підстав відмови в задоволенні позову не впливають на законність прийнятого судом першої інстанції рішення.

Враховуючи вищенаведене суд першої інстанції дійшов до вірних висновків про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, а суд апеляційної інстанції дав невірну оцінку доказам по справі та помилково скасував законне рішення суду першої інстанції.

Відповідно до ст. 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Виходячи з наведеного колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, оскільки суд апеляційної інстанції при ухваленні рішення допустився порушення норм матеріального та процесуального права та помилково скасував законне і обґрунтоване рішення суду першої інстанції, яке відповідає вимогам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України ухвалила:

Касаційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український Фінансовий світ" Г. С. І. задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року скасувати.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 1 квітня 2015 року залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених ст. ст. 237 - 239 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Судді:

 
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали