ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

12.05.2016 р.

N К/800/46062/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі суддів: Калашнікової О. В., Леонтович К. Г., Сороки М. О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 7 жовтня 2015 року у справі N 808/2998/15 за позовом ОСОБА_4 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи ФГВФО на ліквідацію ПАТ "БАНК КАМБІО" Д. В. І. про зобов'язання вчинити певні дії, встановила:

У червні 2015 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи ФГВФО на ліквідацію ПАТ "БАНК КАМБІО" Д. В. І., в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи ФГВФО на ліквідацію ПАТ "БАНК КАМБІО" Д. В. І. щодо не включення позивача до повного переліку вкладників ПАТ "БАНК КАМБІО", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов'язати Уповноважену особу ФГВФО на ліквідацію ПАТ "БАНК КАМБІО" Д. В. І. надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_4 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом у ПАТ "БАНК КАМБІО" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_4 до Реєстру переказів вкладників ПАТ "БАНК КАМБІО", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою Загального реєстру вкладників, на підставі повного переліку вкладників ПАТ "БАНК КАМБІО" та додаткової інформації, наданих Уповноваженою особою ФГВФО на ліквідацію ПАТ "БАНК КАМБІО" Д. В. І.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач являється вкладником ПАТ "БАНК КАМБІО", а в Законі України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (Закон N 4452-VI) та у Положенні про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 р. N 14 (Положення N 14), відсутні будь-які підстави для не включення його до переліку вкладників ПАТ "БАНК КАМБІО", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 2 липня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_4 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "БАНК КАМБІО" Д. В. І., Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "БАНК КАМБІО" Д. В. І. щодо не включення ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1, виданий Оріхівським РВУМВС України в Запорізькій області 27.05.99, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) НОМЕР_2, до повного переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "БАНК КАМБІО", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Зобов'язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "БАНК КАМБІО" Д. В. І. надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1, виданий Оріхівським РВУМВС України в Запорізькій області 27.05.99, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) НОМЕР_2, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом у Публічному акціонерному товаристві "БАНК КАМБІО" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Зобов'язано Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1, виданий Оріхівським РВУМВС України в Запорізькій області 27.05.99, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) НОМЕР_2, до Реєстру переказів вкладників Публічного акціонерного товариства "БАНК КАМБІО", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, гарантування вкладів фізичних осіб, за формою Загального реєстру вкладників, на підставі повного переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "БАНК КАМБІО" та додаткової інформації, наданих Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Д. В. І.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 7 жовтня 2015 року скасовано постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 2 липня 2015 року та прийнято нову про відмову у задоволенні позову.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_4 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування рішення суду апеляційної інстанції, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 з ПАТ "БАНК КАМБІО" було укладено Договір N 26209600101460 від 25.09.2014 р. на відкриття та обслуговування поточного рахунку у національній валюті, предметом якого є відкриття поточного рахунку та надання клієнту комплексу банківських послуг.

25.09.2014 на рахунок позивача, відкритий в Відділенні Запорізької дирекції ПАТ "БАНК КАМБІО", на підставі договору позики N 44 від 25.09.2014 р., ТОВ "Виробничо-торгівельний дім "Будкамінь", з яким позивач знаходиться у трудових відносинах, було перераховано грошові кошти в розмірі 200000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням в національній валюті від 25.09.2014 N 3286. Також факт перерахування зазначених коштів на рахунок відділення ПАТ "БАНК КАМБІО" підтверджується випискою по особовому рахунку N 26209600101460.980, відповідно до якої у цей же день (25.09.2014) рахунок підприємства було "роздроблено" шляхом перерахування семи фізичним особам поворотної фінансової допомоги.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 04.12.2014 N 782 "Про віднесення ПАТ "БАНК КАМБІО" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією відповідача 1 04.12.2014 було прийнято рішення N 140 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "БАНК КАМБІО" та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування на тимчасову адміністрацію ПАТ "БАНК КАМБІО".

27.02.2015 р. Правлінням Національного банку України прийнято постанову N 144 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "БАНК КАМБІО".

На підставі постанови Правління Національного банку України від 27.02.2015 N 144 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "БАНК КАМБІО" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 02.03.2015 прийнято рішення N 46 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "БАНК КАМБІО" та призначення уповноваженої особи Д. В. І.

З 06.03.2015 р. було розпочато виплати коштів вкладникам ПАТ "БАНК КАМБІО". Виплати коштів здійснювалися протягом терміну дії тимчасової адміністрації через установи ПАТ "Укрінбанк", у період з 06.03.2015 р. по 17.04.2015 р.

06.03.2015 р. Позивач звернувся до запорізького центрального відділення ПАТ "Укрінбанк" і було відмовлено у виплаті вкладу з мотивів відсутності даних у Реєстрі вкладників, яким гарантується виплата вкладів Фондом.

В зв'язку з вказаним, ОСОБА_4 звернувся 13.03.2015 з письмовими заявами від 11.03.2015 до відповідачів із проханням включити позивача до реєстру та виплатити грошові кошти, що знаходяться на його поточному рахунку. Зазначені заяви позивача були отримані відповідачами 18.03.2015, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення. Відповіді на зазначені заяви відповідачами не надані.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач як вкладник ПАТ "БАНК КАМБІО" після прийняття рішення про ліквідацію зазначеного банку набув право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в межах граничного розміру відшкодування коштів. При цьому у відповідачів були відсутні будь-які підстави для застосування до Позивача приписів ст. 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (Закон N 4452-VI).

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскільки судом не встановлено пасивної поведінки відповідачів відносно позивача при складанні переліку вкладників та формуванні і затвердженні реєстру вкладників, то твердження позивача про допущення з боку відповідачів протиправної бездіяльності є безпідставними.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.

Спірні відносини регулюються Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (Закон N 4452-VI) (далі - Закону) та Положенням про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.07.2012 р. N 2 (Рішення N 2), зареєстроване в Мінюсті 14.09.2012 р. за N 1581/21893 (далі - Положення).

Відповідно до ст. 26 Закону (Закон N 4452-VI) встановлено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку і сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, проте Фонд завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Згідно статті 27 цього Закону (Закон N 4452-VI) Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону (Закон N 4452-VI) та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, а виконавча дирекція Фонду протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Уповноважена особа Фонду формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону (Закон N 4452-VI).

При цьому, відповідно до ст. 37 Закону (Закон N 4452-VI) Уповноважена особа Фонду має право, зокрема, продовжувати, обмежувати або припиняти здійснення банком будь-яких операцій; звертатися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку.

Повноваження уповноваженої особи Фонду під час дії тимчасової адміністрації визначаються Законом (Закон N 4452-VI). Зокрема, стаття 38 Закону (Закон N 4452-VI) передбачає, що протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

Відповідно до Положення (Положення N 14), вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (пункт 8 Розділу І Положення (Положення N 14)), а Фонд завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про ліквідацію банку як юридичної особи (пункт 11 Розділу І Положення (Положення N 14)).

Банк після отримання повідомлення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку повинен здійснити, зокрема, формування файлів та архівування бази даних про вкладників відповідно до вимог розділу II Правил (Правила N 3); направлення до Фонду файлів бази даних разом із супровідним листом (пункт 4 розділу II Положення (Положення N 14)).

Банк має право надати до Фонду відповідні зміни до бази даних про вкладників (пункт 6 розділу II Положення (Положення N 14)).

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8 (Положення N 14)), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону (Закон N 4452-VI), а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку (пункт 3 розділу III Положення (Положення N 14)).

Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування (пункт 6 розділу III Положення (Положення N 14)).

Фонд складає на підставі Переліку (Положення N 14) загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (пункт 2 розділу IV Положення (Положення N 14)).

Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр (Положення N 14) протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (пункт 4 розділу IV Положення).

Аналіз викладених положень нормативно правових актів свідчить, що відшкодування коштів триває з моменту прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку та завершується в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

При цьому, ще під час дії тимчасової адміністрації та ліквідації банку уповноважена особа Фонду вживає заходів щодо: 1) перевірки правочинів, укладених банком, 2) формування переліку вкладників, яким кошти підлягають відшкодуванню, 3) формування переліку вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом; 4) повідомлення правоохоронних органів у випадку виявлення протиправних дій відносно банку тощо, а Фонд на підставі складеного уповноваженою особою Фонд переліку складає і затверджує Загальний Реєстр вкладників (Положення N 14).

Отже, вказаними нормами права визначені як обов'язок уповноваженої особи, у визначені строки, скласти перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду, так і обов'язок, протягом дії тимчасової адміністрації, забезпечити перевірку правочинів на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними. Як визначено ч. 4 ст. 38 Закону (Закон N 4452-VI), повідомлення стороні, про визначення договору нікчемним, може бути направлено Уповноваженою особою Фонду протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації. На час розгляду справи ліквідація Банку не завершена.

Судами встановлено, що тимчасовою адміністрацією ПАТ "Банк Камбіо" проведена перевірка вкладів фізичних осіб ПАТ "Банк Камбіо".

Уповноваженою особою, у відповідності до приписів ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (Закон N 4452-VI), проводилась перевірка та було встановлено факт надходження коштів на рахунок, відкритий позивачем, саме внаслідок так званого "дроблення" великої суми коштів на поточному рахунку іншого клієнта, а саме - ТОВ "ВТД "Будкамінь", що підтверджується меморіальним ордером N 3286 від 25.09.2014 р.

В подальшому, 27.02.2015 р. на підставі Протоколу засідання комісії Відповідачем-1 було прийнято рішення щодо тимчасового блокування коштів за рахунками фізичних осіб-вкладників ПАТ "БАНК КАМБІО" згідно переліку, та блокування у файлах "D" та "Z" узагальненої бази даних Фонду гарантування.

Відповідно до листа N 19/1257 від 07.04.2015 року Уповноваженою особою було повідомлено позивача про проведення перевірки на предмет наявності ознак, передбачених ч. 2 ст. 38 Закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (Закон N 4452-VI) щодо нікчемності правочину та зазначив, що операції по рахунку за зверненням ОСОБА_4 підпадають під наведені ознаки. Крім того, повідомлено про реєстрацію кримінального провадження за фактом вчинення службовими особами Банку злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Таким чином, уповноваженою особою Фонду в межах діючого законодавства вживалися дії щодо перевірки правочинів, укладених банком, формування переліку вкладників, яким кошти підлягають відшкодуванню, та повідомлення правоохоронних органів за фактом виявлення протиправних дій тощо. Тобто, фактично уповноваженою особою вчинялися дії, спрямовані на перевірку правочинів та обставин, які впливають на рішення про відшкодування коштів за рахунок Фонду, а тому, як вірно зазначено судом апеляційної інстанції, відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності Уповноваженої особи щодо не включення позивача до повного переліку вкладників ПАТ "БАНК КАМБІО", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Передчасні також і позовні вимоги до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, оскільки відповідно до ч. 5 ст. 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб (Закон N 4452-VI)" (Закон N 4452-VI) виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою переліків вкладників. З огляду на те, що позивач не був включений уповноваженою особою до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, то Фонд був позбавлений можливості включити позивача до вказаного реєстру вкладників.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанцій дійшов до вірного висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог.

Згідно ч. 3 ст. 2201 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного, судом апеляційної інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, ухвалила:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 7 жовтня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст. ст. 237 - 239 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Судді:

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково.
RSS канали