Додаткова копія: Про визнання пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 45 від 13.02.2008 р. таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

РІШЕННЯ

22.04.2019 р.

N 826/12359/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого, судді - Добрянської Я. І., суддів: Кузьменка В. А., Федорчука А. Б., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії встановив:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому просив:

- згідно ч. 8 ст. 171 КАС України ( N 2747-IV) визнати, що пункт 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженому постановою КМУ N 45 від 13.02.2008 р. не відповідає правовому акту вищої юридичної сили та прямої дії (стаття 8 Конституції України) не відповідає ст. 21, 24, 92 (п. 6), 95 Конституції України, оскільки він призводить до дискримінації розмірів пенсій за вислугу років за ознакою дати збільшення розміру премії і призводить до порушення принципу "справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами" згідно із ст. 95 Конституції України та скасувати пункт п. 5 Порядку згідно із ст. 162 (пункт 2) КАС України ( N 2747-IV);

- Головному управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести з 01.07.2011 року у електронній базі даних на виплату Розміру пенсії за вислугу років, без зміни відсотків за вислугу років, зміну розміру усіх видів грошового забезпечення з урахуванням довідки КМВК про грошове забезпечення від 23.05.20125 року N -91645;

- внаслідок того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві порушено ст. 21, ст. 22, ст. 24 та ст. 95 Конституції України, оскільки в складі грошового забезпечення з якого мені виплачується пенсія, несправедливо не враховується премія в розмірі 90 % посадового окладу, виплачується іншим військовим пенсіонерам, негайно стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 не доплачену пенсію за період з 07.07.2011 р. - 01.08.2016 р. в розмірі 25285,97 грн. згідно з ст. 162 КАС України ( N 2747-IV);

- згідно із другим реченням частини 2 ст. 244-2 КАС України відступиш від правової позиції викладеної у висновках Верховного Суду України від 26.02.2013 справа N 21-5а13 (Постанова N 21-5а13) та інших, щодо тимчасового характеру премії, та у рішеннях Верховного Суду України від 04.11.2014 року справа N 21-248а14 (Постанова N 21-248а14) та інших, щодо індивідуального характеру премії, оскільки Верховний Суд України порушив статтю 147 Конституції України давши, всупереч владних повноважень, без аналізу підстав для виплати та розмірів премії, тлумачення поняттю "премія", з одночасним наведенням відповідних мотивів, наданих позивачем у позовній заяві та у Доповненнях стосовно щомісячного, регулярного та шильного характеру премії для виплати абсолютній більшості військовослужбовців, які бездоганно служили і отримували премію у повному розмірі - 90 % посадового окладу;

- згідно із п. 5 ст. 9 КАС України, у разі виникнення в суду сумніву під час розгляду справи, вернутись до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України згідно із статтею 150 Конституції України:

1) Подання щодо відповідності статтям 21, 24 та 95 Конституції України вимог пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою Кабміну від 13 лютого 2008 р. N 45;

2) Подання щодо відповідності статтям 21, 22, 24 та 95 Конституції України вимог першого речення ч. 4 ст. 63 Закону України N 2262-XII, в частині виконання вимог "на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України";

3) Подання про тлумачення поняття "премія", з урахуванням наданих позивачем доказів у позовній заяві та у Доповненнях стосовно щомісячного, регулярного та загального характеру премії;

4) Невідповідність статтям 8 та 20 Конституції України вимог пункту 26 Розділу VI ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ Закону України N 79-VIII від 28.12.2014 року в частині того, що "... норми і положення...; статті... 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"... застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.10.2016 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до попереднього судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.12.2016 р. закінчено підготовче провадження та призначено адміністративну справу N 826/12359/16 до судового розгляду в судовому засіданні на 16.05.2017 о 17:10 год. колегіальним складом суду під головуванням судді Добрянської Я. І.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.04.2019 р. закрито провадження у справі N 826/12359/16 в частині позовних вимог про визнання пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженому постановою КМУ N 45 від 13.02.2008 р. не відповідає правовому акту вищої юридичної сили та прямої дії (стаття 8 Конституції України) не відповідає ст. 21, 24, 92 (п. 6), 95 Конституції України, оскільки він призводить до дискримінації розмірів пенсій за вислугу років за ознакою дати збільшення розміру премії і призводить до порушення принципу "справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами" згідно із ст. 95 Конституції України та скасування пункту п. 5 Порядку згідно із ст. 162 (пункт 2) КАС України ( N 2747-IV).

З огляду на що адміністративний позов підлягає розгляду виключно в межах таких позовних вимог:

- Головному управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести з 01.07.2011 року у електронній базі даних на виплату Розміру пенсії за вислугу років, без зміни відсотків за вислугу років, зміну розміру усіх видів грошового забезпечення з урахуванням довідки КМВК про грошове забезпечення від 23.05.20125 року N -91645;

- внаслідок того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві порушено ст. 21, ст. 22, ст. 24 та ст. 95 Конституції України, оскільки в складі грошового забезпечення з якого позивачу виплачується пенсія, несправедливо не враховується премія в розмірі 90 % посадового окладу, виплачується іншим військовим пенсіонерам, негайно стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 не доплачену пенсію за період з 07.07.2011 р. - 01.08.2016 р. в розмірі 25285,97 грн. згідно з ст. 162 КАС України ( N 2747-IV);

- згідно із другим реченням частини 2 ст. 244-2 КАС України відступити від правової позиції викладеної у висновках Верховного Суду України від 26.02.2013 справа N 21-5а13 (Постанова N 21-5а13) та інших, щодо тимчасового характеру премії, та у рішеннях Верховного Суду України від 04.11.2014 року справа N 21-248а14 (Постанова N 21-248а14) та інших, щодо індивідуального характеру премії, оскільки Верховний Суд України порушив статтю 147 Конституції України давши, всупереч владних повноважень, без аналізу підстав для виплати та розмірів премії, тлумачення поняттю "премія", з одночасним наведенням відповідних мотивів, наданих позивачем у позовній заяві та у Доповненнях стосовно щомісячного, регулярного та шильного характеру премії для виплати абсолютній більшості військовослужбовців, які бездоганно служили і отримували премію у повному розмірі - 90 % посадового окладу;

- згідно із п. 5 ст. 9 КАС України, у разі виникнення в суду сумніву під час розгляду справи, вернутись до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України згідно із статтею 150 Конституції України:

1) Подання щодо відповідності статтям 21, 24 та 95 Конституції України вимог пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою Кабміну від 13 лютого 2008 р. N 45;

2) Подання щодо відповідності статтям 21, 22, 24 та 95 Конституції України вимог першого речення ч. 4 ст. 63 Закону України N 2262-XII, в частині виконання вимог "на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України";

3) Подання про тлумачення поняття "премія", з урахуванням наданих позивачем доказів у позовній заяві та у Доповненнях стосовно щомісячного, регулярного та загального характеру премії;

4) Невідповідність статтям 8 та 20 Конституції України вимог пункту 26 Розділу VI ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ Закону України N 79-VIII від 28.12.2014 року в частині того, що "... норми і положення...; статті... 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"... застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування".

15.12.2017 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 N 2147-VIII (Закон N 2147-VIII), яким внесено зміни до КАС України ( N 2747-IV), виклавши його в новій редакції.

Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України ( N 2747-IV) в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу ( N 2747-IV), розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Згідно з частиною третьою статті 241 КАС України ( N 2747-IV) судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи за правилами нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV).

Проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов задоволенню не підлягає, з огляду на таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

04.07.2016 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із скаргою в якій просив провести перерахунок його пенсії з огляду на прийнятий Міністром оборони України наказ від 25.06.2011 р. N 355, який набрав законної сили з 01.06.2011 р.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 15.07.2016 р. N 13709/03/Р-645/2 позивача повідомлено про відсутність підстав для задоволення його заяви, з огляду на те, що з 01 січня 2008 року Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення про зміну грошового забезпечення, а відтак відсутні підстави для перерахунку пенсії.

Позивач вважаючи протиправним не проведення перерахунку його пенсії з огляду на прийняття Міністром оборони України наказу від 25.06.2011 р. N 355, звернувся до суду для захисту свої прав, свобод та законних інтересів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені частиною другою статті 51 даного Закону.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

У свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року N 1294, зокрема, Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Так, на виконання зазначеної постанови, наказом Міністерства оборони України N 355 від 25.06.2011 року "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року N 50 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік", встановлено премію премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 125 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 90 відсотків посадового окладу.

Наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року N 260 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам.

Згідно із зазначеною Інструкцією командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби. Командир військової частини має право позбавляти військовослужбовців премії повністю або частково. Преміювання здійснюється згідно з інструкцією про преміювання військовослужбовців, яка розробляється у військових частинах виходячи зі специфіки та особливостей виконання завдань конкретної військової частини і затверджується вищим командуванням. Розміри премії, але не менше 10 відсотків посадових окладів, установлюються за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження служби. Для визначення розміру премії враховуються: норми грошового забезпечення відповідно до законодавства; спискова чисельність військовослужбовців. Орієнтовна спискова чисельність військовослужбовців у розрізі бюджетних програм та категорій особового складу визначається Генеральним штабом Збройних Сил України за станом на початок року та за кожен місяць року та доводиться до відома Департаменту фінансів Міністерства оборони України протягом тижня після затвердження Державного бюджету України на відповідний рік. Протягом року залежно від стану використання фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, розмір премії може бути переглянутий. Преміювання здійснюється в межах фонду грошового забезпечення, затвердженого для військової частини в кошторисі.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" N 2262-XII.

Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду викладеною в постанові від 20.03.2019 р. у справі N 552/8559/17 провадження N К/9901/59800/18.

Таким чином позовні вимоги про проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.07.2011 року у електронній базі даних на виплату Розміру пенсії за вислугу років, без зміни відсотків за вислугу років, зміну розміру усіх видів грошового забезпечення з урахуванням довідки КМВК про грошове забезпечення від 23.05.2012 року N -91645 та стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 не доплачену пенсію за період з 07.07.2011 р. - 01.08.2016 р. в розмірі 25285,97 грн. згідно з ст. 162 КАС України ( N 2747-IV), внаслідок того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві порушено ст. 21, ст. 22, ст. 24 та ст. 95 Конституції України, оскільки в складі грошового забезпечення з якого мені виплачується пенсія, несправедливо не враховується премія в розмірі 90 % посадового окладу, виплачується іншим військовим пенсіонерам, задоволенню не підлягають.

Вимоги позивача з посиланням на друге речення частини 2 ст. 244-2 КАС України про відступ від правової позиції викладеної у висновках Верховного Суду України від 26.02.2013 справа N 21-5а13 (Постанова N 21-5а13) та інших, щодо тимчасового характеру премії, та у рішеннях Верховного Суду України від 04.11.2014 року справа N 21-248а14 (Постанова N 21-248а14) та інших, щодо індивідуального характеру премії, оскільки Верховний Суд України порушив статтю 147 Конституції України давши, всупереч владних повноважень, без аналізу підстав для виплати та розмірів премії, тлумачення поняттю "премія", з одночасним наведенням відповідних мотивів, наданих позивачем у позовній заяві та у Доповненнях стосовно щомісячного, регулярного та шильного характеру премії для виплати абсолютній більшості військовослужбовців, які бездоганно служили і отримували премію у повному розмірі - 90 % посадового окладу, суд вважає необґрунтованими, з огляду на те, що відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України ( N 2747-IV), при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду викладеною в постанові від 20.03.2019 р. у справі N 552/8559/17 провадження N К/9901/59800/18.

Щодо вимог позивача з посиланням на п. 5 ст. 9 КАС України, у разі виникнення в суду сумніву під час розгляду справи, вернутись до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України згідно із статтею 150 Конституції України: 1) Подання щодо відповідності статтям 21, 24 та 95 Конституції України вимог пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою Кабміну від 13 лютого 2008 р. N 45; 2) Подання щодо відповідності статтям 21, 22, 24 та 95 Конституції України вимог першого речення ч. 4 ст. 63 Закону України N 2262-XII, в частині виконання вимог "на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України"; 3) Подання про тлумачення поняття "премія", з урахуванням наданих позивачем доказів у позовній заяві та у Доповненнях стосовно щомісячного, регулярного та загального характеру премії; 4) Невідповідність статтям 8 та 20 Конституції України вимог пункту 26 Розділу VI ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ Закону України N 79-VIII від 28.12.2014 року в частині того, що "... норми і положення...; статті... 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"... застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування", суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ( N 2747-IV), 2 ( N 2747-IV), 4 ст. 7 КАС України ( N 2747-IV), суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Якщо суд доходить висновку, що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України, суд не застосовує такий закон чи інший правовий акт, а застосовує норми Конституції України як норми прямої дії.

У такому випадку суд після винесення рішення у справі звертається до Верховного Суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акту, що віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України.

Проте, в колегії суддів сумнівів щодо відповідності зазначених вимог Конституції України не виникло, а тому підстави для звернення до Верховного Суду відсутні.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими, а відтак такими, що задоволенню не підлягають.

Згідно ч. 1 ( N 2747-IV), ч. 2 ст. 77 КАС України ( N 2747-IV), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу ( N 2747-IV).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Керуючись ст. 242 ( N 2747-IV), 243 ( N 2747-IV), 251 ( N 2747-IV), 255 КАС України ( N 2747-IV), вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України ( N 2747-IV) та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293 ( N 2747-IV), 295 ( N 2747-IV), 296 КАС України ( N 2747-IV).

 

Головуючий, суддя

Я. І. Добрянська

Судді:

А. Б. Федорчук

 

В. А. Кузьменко




 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали