СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

14.01.2008 р.

Справа N 2-20/15818-2007А


Із змінами і доповненнями, внесеними ухвалою Севастопольского апеляційного господарського суду від 28 січня 2008 року (Ухвала N 2-20/15818-2007А)

Постанову скасовано(згідно з ухвалою Вищого адміністративного суду України від 3 липня 2008 року) (Ухвала N к-2244/08)

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Дугаренко О. В., суддів - Заплава Л. М., Прокопанич Г. К., секретаря судового засідання - Макарова Г. О. (за участю представників сторін: позивача - Білик П. М., дов. N 1583/02-12 від 09.11.2007, відповідача - Сидоренко О. В., дов. N 28-43-347 від 21.05.2007), розглянувши апеляційну скаргу Верховної Ради Автономної Республіки Крим на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Луцяк М. І.) від 20.11.2007 у справі N 2-20/15818-2007А за позовом Щебетівської селищної Ради (вул. Леніна, 26, Щебетівка, м. Феодосія, 98187) до Верховної Ради Автономної Республіки Крим (вул. К. Маркса, 18, Сімферополь, 95000) про визнання протиправним та нечинним рішення, встановив:

Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Луцяк М. І.) від 20.11.2007 у справі N 2-20/15818-2007А позов Щебетівської селищної ради до Верховної Ради Автономної Республіки Крим про визнання протиправним та нечинним рішення, задоволено. Визнано протиправним та нечинним Рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим N 620-5/07 від 24.10.2007 "Про скасування рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 22.03.2007 N 404-5/07 "Про встановлення меж смт Щебетівка та смт Курортне Щебетівської селищної ради (м. Феодосія) Автономної Республіки Крим". Стягнуто з державного бюджету України на користь Щебетівської селищної ради (м. Феодосія, смт Щебетівка, вул. Леніна 26) 3,40 грн. судового збору. Заходи з забезпечення позову, застосовані ухвалою суду від 20 листопада 2007 року, скасовані.

Не погодившись з постановою суду, відповідач 22 листопада 2007 року подав заяву про апеляційне оскарження. Апеляційну скаргу відповідач подав 26 листопада 2007 року.

У судовому засіданні, призначеному на 14 січня 2007 року, представник Верховної Ради Автономної Республіки Крим підтримав апеляційну скаргу, та просив постанову господарського суду Автономної Республіки Крим скасувати з підстав, викладених в апеляційній скарзі. Голова Щебетівської селищної ради надав клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку з тим, що він знаходиться на лікуванні. Судова колегія, у судовому засіданні відхилила клопотання Голови Щебетівської селищної ради, через явку представника. Представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Позов мотивований тим, що при прийняті оскаржуваного Рішення Верховна Рада Автономної Республіки Крим порушила встановлений чинним законодавством порядок підготовки, розгляду та вирішення питань адміністративно-територіального устрою, зокрема встановлення та зміни меж населених пунктів.

Апеляційна скарга відповідача мотивована тим, що оскаржуваного Рішення прийняте Верховною Радою Автономної Республіки Крим на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, законами України, нормативно-правовими актами Автономної Республіки Крим та без порушень прав і охоронюваних законом інтересів позивача.

З матеріалів справи вбачається, що 22 березня 2007 року за наслідками розгляду проектів землеустрою по встановленню меж смт Щебетівка та смт Курортне Щебетовської селищної ради Верховною Радою Автономної Республіки Крим прийнято Рішення за N 404-5/07, яким встановлено згідно проекту землеустрою межі смт Щебетівка Щебетовської селищної ради (м. Феодосія) Автономної Республіки Крим загальною площею 491,0000 га та межі смт Курортне загальною площею 316,0000 га.

Рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 24 жовтня 2007 року N 620-5/07 було скасованоРішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 22 березня 2007 року N 404-5/07 "Про встановлення меж смт Щебетівка та смт Курортне Щебетовської селищної ради (м. Феодосія) Автономної Республіки Крим".

Відповідно до пункту 12 частини 2 статті 26 Конституції Автономної Республіки Крим, затвердженої Законом України від 23 грудня 1998 року, пункту 13 частини 2 статті 9 Закону України "Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим" до компетенції Верховної Ради Автономної Республіки Крим віднесено вирішення питань адміністративно-територіального устрою згідно з законами України.

Пунктом "з" частини 1 статті 7, частиною 2 статті 174 Земельного кодексу України, пунктом 3 розділу II Тимчасового положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим N 514 від 19 травня 1999 року, до повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим у галузі земельних відносин віднесене встановлення меж сіл, селищ.

На підставі повноважень, наданих Конституцією Автономної Республіки Крим, Законом України "Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим", Земельним кодексом України, Тимчасового положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Автономної Республіки Крим 22 березня 2007 року прийняла Рішення N 404-5/07, яким встановила межи смт Щебетівка та смт Курортне Щебетівської селищної ради (м. Феодосія) Автономної Республіки Крим.

З матеріалів справи вбачається, що при прийнятті оскаржуваного Рішення, відповідач по справі керувався Висновком державної експертизи землевпорядної документації від 1 грудня 2006 року N 5768к-24-606, що був затверджений Головою Республіканського комітету з питань земельних ресурсів 20 лютого 2007 року.

Однак, колегією суддів встановлено, що на момент прийняття відповідачем по справі Рішення N 404-5/07, позивачем по справі не було усунено зауваження, а також не були враховані пропозиції до землевпорядної документації, відображені у пункті 10 Висновку державної експертизи землевпорядної документації. Враховуючи вказане, Республіканський комітет з питань земельних ресурсів Автономної Республіки Крим листом від 22 жовтня 2007 року N 804/10-29 відкликав Висновок державної експертизи землевпорядної документації від 1 грудня 2006 року N 5768к-24-606.

Колегія суддів критично ставиться до посилань позивача у позовній заяві на пункт 6 Тимчасового положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Автономної Республіки Крим, в якому зазначено, що міські ради (міст районного значення), сільські та селищні ради вносять до Верховної Ради Автономної Республіки Крим пропозиції:

- про віднесення населених пунктів до категорій міст, селищ, сіл;

- про встановлення та зміну меж міст, селищ, сіл;

- про найменування та зміни назви міст, селищ, сіл;

- про взяття на облік та зняття з обліку населених пунктів.

Позивачем вказано, що будь-яка зміна меж сіл та селища має здійснюватися виключно на підставі відповідного подання сільської чи селищної ради, яке з огляду на пункт 41 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в у Україні" має бути прийнято виключно на пленарному засідання сільської, селищної ради, як питання адміністративно-територіального устрою.

Однак, колегія суддів зазначає, що відповідно до абзацу 3 частини 4 Конституції Автономної Республіки Крим передбачено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим має право скасувати акти цілком або частково. З чого слідує, що дії Верховної Ради Автономної Республіки Крим при прийнятті оскаржуваного Рішення не були направленні на зміни меж смт Щебетівка та смт Курортне Щебетівскьої селищної ради (м. Феодосія) Автономної Республіки Крим, ці дії є лише виконанням функцій відповідача, в межах його компетенції. Також, колегія суддів наголошує, що вказане Рішення відповідачем було прийнято після того, як відповідачем не було усунено зауваження та не були враховані пропозиції щодо землевпорядної документації державної експертизи землевпорядної документації.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 26 Конституції Автономної Республіки Крим до компетенції Верховної Ради Автономної Республіки Крим відноситься прийняття нормативно-правових актів, внесення у встановленому порядку змін і доповнень до них, роз'яснення порядку їх застосування; визначення порядку і забезпечення контролю за виконанням Конституції Автономної Республіки Крим і нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим в межах її компетенції.

Також, колегія суддів вказує, що відповідно абзаці 3 частини 4 статті 4 Конституції Автономної Республіки Крим передбачено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим має право скасувати свої акти цілком або частково.

Колегія суддів критично ставиться до листа Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим, через наступне. По-перше, колегія суддів не приймає до уваги вказаний лист, оскільки він датований 28 грудня 2007 року, тоді як оскаржувана постанова по справі була прийнята 20 листопада 2007 року. Також, колегія суддів вказує, що зі змісту вказаного листа вбачається, що недоліки та недоробки проекту землеустрою були усунені, однак, не вказано на яку дату ці недоліки було усунено позивачем по справі, що не дає можливості вважати, що ці недоліки було усунено до прийняття постанови по справі, тобто до 20 листопада 2007 року. По-друге колегія суддів вважає, що вказаний лист не може бути прийнятий як доказ, оскільки не був наданий до розгляду суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів, вважає, що рішення суду першої інстанції було прийнято з неповним дослідження матеріалів справи, та підлягає скасуванню. Відтак, у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись статтями 195, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд постановив:


Апеляційну скаргу Верховної Ради Автономної Республіки Крим задовольнити. (Ухвала N 2-20/15818-2007А)

Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 20.11.2007 у справі N 2-20/15818-2007А скасувати. (Ухвала N 2-20/15818-2007А)

У задоволенні позову Щебетівської селищної ради відмовити. (Ухвала N 2-20/15818-2007А)

Заходи з забезпечення позову, застосовані відповідно до ухвали від 20.11.2007, скасувати. (Ухвала N 2-20/15818-2007А)

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення. (Ухвала N 2-20/15818-2007А)

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту проголошення. (Ухвала N 2-20/15818-2007А)

(резолютивна частина у редакції ухвали Севастопольского апеляційного господарського суду від 28.01.2008 р.) (Ухвала N 2-20/15818-2007А)

 

Головуючий, суддя

О. В. Дугаренко

Судді:

Л. М. Заплава

 

Г. К. Прокопанич

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали