ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

20.11.2007 р.

Справа N 2-20/15818-2007А


Постанову скасовано(згідно з постановою Севастопольского апеляційного господарського суду від 14 січня 2008 року) (Постанова N 2-20/15818-2007А)

Постанову залишено в силі (згідно з ухвалою Вищого адміністративного суду України від 3 липня 2008 року) (Ухвала N к-2244/08)

За позовом:

Щебетівської селищної ради, м. Феодосія, смт Щебетівка, вул. Леніна 26

До відповідача:

Верховної Ради Автономної Республіки Крим, м. Сімферополь, вул. К. Маркса, 18

Про

визнання протиправним та нечинним рішення

Суддя

Луцяк М. І.

Представники:

 

Від позивача:

Білик П. М., дов-ть від 09.11.2007 р. N 1583/02-12

Від відповідача:

Сидоренко О. В., дов-ть від 21.05.2007 р. N 28-43/347.


ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Щебетівська селищна рада звернулась у господарський суд Автономної Республіки Крим із адміністративним позовом до Верховної Ради Автономної Республіки Крим та просить визнати протиправним та нечинним Рішення відповідача N 620-5/07 від 24.10.2007 р. "Про скасування Рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 22.03.2007 р. N 404-5/07 "Про встановлення меж смт Щебетівка та смт Курортне Щебетовської селищної ради (м. Феодосія) Автономної Республіки Крим".

Позовні вимоги мотивовано тим, що при прийнятті спірного Рішення відповідачем порушено встановлений законодавством порядок підготовки, розгляду та вирішення питань адміністративно-територіального устрою, встановлення та зміни меж населених пунктів, зокрема п. 41 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ч. 2 ст. 174 Земельного кодексу України, пп. 3, 6, 9 розділу II Тимчасового положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального Устрою Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Верховної Ради АРК N 514 від 19.05.99 р., та не враховано інтереси територіальної громади.

Відповідачем позовні вимоги не визнавалися, у запереченнях зазначалося, що спірне Рішення прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що є передбаченими Конституцією та законами України, нормативно-правовими актами АР Крим. Вказувалося на відкликання Республіканським комітетом з питань земельних ресурсів АРК листом від 22.10.2007 р. висновку державної експертизи землевпорядної документації від 01.12.2006 р. N 5768к-24-606.

В судовому засіданні представник позивача, посилаючись на наявність явних ознак протиправності спірного Рішення та інформацію щодо можливості прийняття інших рішень стосовно земельної ділянки, заявив клопотання про вжиття заходів забезпечення позову у вигляді зупинення дії оскаржуваного Рішення Верховної Ради АРК від 24.10.2007 р. та заборони вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення щодо розпорядження земельними ділянками, які визначені і закріплені за смт Щебетівка та смт Курортне Рішенням Верховної Ради АРК від 22.03.2007 р. N 404-5/07.

Ухвалою від 20.11.2007 р. клопотання про застосування заходів забезпечення було задоволено.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив:

22.03.2007 р. за наслідками розгляду проектів землеустрою по встановленню меж смт Щебетівка та смт Курортне Щебетовської селищної ради Верховною Радою АР Крим прийнято Рішення за N 404-5/07, яким встановлено згідно проекту землеустрою межі смт Щебетівка Щебетовської селищної ради (м. Феодосія) АРК загальною площею 491,0000 га та межі смт Курортне загальною площею 316,0000 га.

Рішенням Верховної Ради АР Крим від 24.10.2007 р. N 620-5/07 було скасовано Рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 22.03.2007 р. N 404-5/07 "Про встановлення меж смт Щебетівка та смт Курортне Щебетовської селищної ради (м. Феодосія) Автономної Республіки Крим".

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно ст. 135 Конституції України акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим та рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим не можуть суперечити Конституції і законам України та приймаються відповідно до Конституції України, законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України та на їх виконання.

Відповідно до п. 12 ч. 2 ст. 26 Конституції АР Крим, затвердженої Законом України від 23.12.98 р., п. 13 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим" до компетенції Верховної Ради АР Крим віднесено вирішення питань адміністративно-територіального устрою згідно з законами України.

Згідно ч. 2 ст. 174 Земельного кодексу України рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською чи Севастопольською міською радами за поданням районних та відповідних сільських, селищних рад.

У відповідності до п. 6 розділу II Тимчасового положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Верховної Ради АРК N 514 від 19.05.99 р., пропозиції про встановлення і зміну меж міст, сіл, селищ вносяться до Верховної Ради АР Крим міськими (міст районного значення), сільськими та селищними радами.Пункт 9 цього ж розділу передбачає, що при вирішенні питань адміністративно-територіального устрою, що стосуються зміни меж населених пунктів районів, районів в містах, враховується думка територіальних громад міста, селища, сіла, населення району, при необхідності проводиться місцевий референдум.

Пунктом 41 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначається, що прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами, є віднесеним до виключної компетенції міських, сільських, селищних рад.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

Рішення відповідача N 404-5/07 від 22.03.2007 р. "Про встановлення меж смт Щебетівка та смт Курортне Щебетовської селищної ради (м. Феодосія) Автономної Республіки Крим", на відміну від Рішення N 620-5/07 від 24.10.2007, прийняте за наслідками розгляду відповідного звернення позивача, проекту землеустрою по встановленню та зміні меж смт Щебетівка і смт Курортне.

Абзац 3 ч. 4 ст. 4 Конституції АР Крим, затвердженої Законом України від 23.12.98 р., передбачає можливість скасування Верховною Радою АР Крим прийнятого нею акту цілком або частково, проте застосування цієї норми має здійснюватися у системному зв'язку із діючим законодавством України.

У даному випадку судом не вбачається, що під час прийняття спірного рішення було дотримано вимоги діючих нормативних актів стосовно прав Щебетівської селищної ради на участь в вирішенні питань адміністративно-територіального устрою.

Щодо доводів про відкликання Республіканським комітетом з питань земельних ресурсів АРК листом від 22.10.2007 р. висновку державної експертизи землевпорядної документації від 01.12.2006 р. N 5768к-24-606 має бути зазначено, що це не передбачено ані Законом України "Про землеустрій", ані Земельним кодексом України.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд з у разі задоволення позову може прийняти постанову у тому числі і про визнання рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності протиправними, скасування або визнання нечинним рішення. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно ч. 1 ст. 94, п. 3 Прикінцевих та перехідних положень КАС України підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у розмірі 3,40 грн. з бюджету.

Враховуючи, що позов задоволено, відповідно до ст. 118 КАС України заходи забезпечення позову не підлягають збереженню і мають бути скасовані.

На підставі викладеного та керуючись ст. 94, 160 - 163, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд постановив:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та нечинним Рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим N 620-5/07 від 24.10.2007 р. "Про скасування рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 22.03.2007 р. N 404-5/07 "Про встановлення меж смт Щебетівка та смт Курортне Щебетовської селищної ради (м. Феодосія) Автономної Республіки Крим".

3. Стягнути з державного бюджету України на користь Щебетівської селищної ради (м. Феодосія, смт Щебетівка, вул. Леніна 26) 3,40 грн. судового збору.

4. Заходи забезпечення позову, застосовані відповідно до ухвали від 20 листопада 2007, скасувати.

Виконавчий документ видати після набрання постановою в законну силу за заявою сторони.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення у повному обсязі).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано 23.11.2007 р.

 

Суддя господарського суду
Автономної Республіки Крим

М. І. Луцяк





 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали