АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

УХВАЛА

04.11.2010 р.

Справа N 22-17329/10

Апеляційний суд м. Києва в складі: головуючого - судді Горелкіної Н. А., суддів - Ратнікової В. М., Карпенко С. О., при секретарі - Пасинок В. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційними скаргами Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", Львівської обласної партійної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" на ухвалу Печерського районного суду м. Києва від 1 липня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_1 до політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" про визнання незаконним та скасування постанов, встановив:

Ухвалою суду задоволено заяву про забезпечення позову.

Зупинено дію постанов Президії Політичної ради партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" N 06-08-040 від 25 травня 2010 року "Про голову Львівської партійної організації" та N 06-08-044 від 3 червня 2010 року "Про припинення діяльності бюро Львівської обласної партійної організації" до вирішення справи по суті.

Заборонено проведення конференції (загальних зборів) Львівської обласної партійної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до вирішення справи по суті.

Заборонено Президії Політичної ради партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", іншим статутним органам партії вчиняти дії, направлені на звільнення (переобрання) голови Львівської обласної партійної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до вирішення справи по суті.

В апеляційних скаргах ставиться питання про скасування ухвали суду, оскільки вона суперечить вимогам цивільного процесуального закону.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційних скарг, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційних скарг, суд вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з таких підстав.

Застосовуючи заходи забезпечення позову у вигляді зупинення дії постанов статутних органів політичної партії, забороняючи проведення конференції Львівської обласної організації ПП ВО "Батьківщина" та вчинення дій, направлених на звільнення (переобрання) голови Львівської обласної партійної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до розгляду справи по суті, суд виходив з того, що застосування таких заходів не суперечить чинному законодавству, а самі заходи є доцільними, обґрунтованими та співмірними заявленим вимогам.

Проте з такими висновками погодитись не можна.

Відповідно до ч. 3 ст. 151 ЦПК України забезпечення позову допускається на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття заходів забезпечення позову може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду.

Статтею 152 ЦПК України передбачено, що суд забезпечує позов шляхом вжиття перелічених у цій статті заходів, або в інший спосіб у разі необхідності.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про політичні партії в Україні" втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх місцевих осередків забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом.

Про це зазначено в Рішенні Конституційного Суду України від 23 травня 2001 року у справі за конституційним зверненням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України положень абзаців третього, четвертого, п'ятого статті 2483 Цивільного процесуального кодексу України та за конституційними зверненнями громадян ОСОБА_2 і ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положення абзацу четвертого статті 2483 Цивільного процесуального кодексу України, де, зокрема, наголошується на тому, що внутрішня організація, взаємовідносини членів об'єднань громадян, їх підрозділів, статутна відповідальність членів цих об'єднань регулюються корпоративними нормами, встановленими самими об'єднаннями громадян, які базуються на законі; визначаються питання, які належать до їх внутрішньої діяльності або виключної компетенції і підлягають самостійному вирішенню. Отже, втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб у здійснювану в рамках закону діяльність об'єднань громадян не допускається.

Зазначене свідчить про те, що застосування заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії рішень статутних органів ПП ВО "Батьківщина" та її Львівської обласної організації, заборони проведення конференції Львівської обласної організації ПП ВО "Батьківщина" до вирішення справи по суті, є втручанням у внутрішню діяльність політичної партії та її Львівського обласного осередку.

Такі заходи не є співмірними і з огляду на те, що визнання незаконним будь-якого з рішень ПП ВО "Батьківщина", про які зазначає позивач, за рішенням суду не потребує процедури його спеціального виконання.

У разі визнання незаконними за рішенням суду оспорюваних постанов, вони втрачають свою силу з моменту набрання рішенням суду законної сили.

Суд, застосовуючи заходи забезпечення позову у обраний позивачем спосіб, на зазначене уваги не звернув.

За наведених обставин, оскаржувана ухвала підлягає скасуванню з постановленням нової ухвали про відмову у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.

Керуючись ст.  312 ч. 1 п. 2, ст. 315 ЦПК України, суд ухвалив:

Апеляційні скарги Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", Львівської обласної партійної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" задовольнити, ухвалу Печерського районного суду м. Києва від 1 липня 2010 року скасувати.

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, касаційному оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

 

Судді:

 

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали